Kategoria: Rozstępy

Rozstępy to jeden z najpowszechniejszych i najczęstszych problemów skórnych u kobiet. Nie dotyka on jednak tylko pań – charakterystyczne blizny mogą pojawić się również u mężczyzn, chociaż nie w aż takim stopniu jak u płci pięknej. Czym są rozstępy, jak im zapobiegać i w jaki sposób walczyć z już istniejącymi?

Rozstępy: co to takiego?

Co pomogło Ci się pozbyć rozstępów?
47 votes · 47 answers

Rozstępy to wrzecionowate pasma, często przebiegające równolegle, przypominające swoim wyglądem blizny. Pod względem regeneracyjnym właściwie niczym się od siebie nie różnią. Dzieli je natomiast źródło i moment powstania. Rozstępy są efektem pęknięć skóry w wyniku jej nadmiernego rozciągania, blizny zaś powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych i zranień powierzchni ciała.

Skóra człowieka dzięki obecności elastyny i kolagenu ma niesamowite możliwości. Przychodzi jednak czasem taki moment, że nawet one zawodzą. Skóra nie rozciąga się w nieskończoność i w pewnej chwili, niczym za bardzo napompowany balon, pęka. Czerwone rany, jakie w wyniku tego powstają, to właśnie rozstępy.

Jaka jest przyczyna powstawania rozstępów?

Rozstępy mogą pojawiać się na naszej skórze z różnych powodów. Głównymi z nich są:

 • czynniki genetyczne i mniejsza wartość włókien sprężystych – w efekcie skóra jest mniej podatna na rozciąganie,
 • stany fizjologiczne organizmu – okres dojrzewania, ciąża i rozstępy po ciąży, czyli wahania wagi i wzrostu,
 • choroby – nadczynność nadnerczy, choroba Cushinga, skutkujące osłabieniem i ścieńczeniem skóry,
 • niezdrowy styl życia – niskokaloryczna dieta, drastyczne odchudzanie, jadłowstręt, co daje zbyt mało składników odżywczych, by skóra mogła się regenerować i adaptować.

Rozstępy powstają w wyniku dużych wahań wagi, zaburzeń hormonalnych, skoków wzrostowych czy zwiększenia się tkanki mięśniowej. Dotykają najczęściej nastolatków (głównie dziewczynki), kobiet w ciąży, kulturystów i osób z nadwagą. Do problemów z rozstępami przyłożyć się mogą również długie terapie lekami steroidowymi, a także niektóre choroby endokrynologiczne.

Jakie części ciała są zagrożone rozstępami?

Rozstępy najczęściej występują na piersiach, pośladkach, udach, brzuchu, ramionach i plecach. Miejsce ich pojawienia determinuje przyczyna ich rozwoju, tj.:

 • w czasie ciąży w wyniku przybierania na wadze i rosnącego maluszka występują rozstępy na brzuchu i rozstępy na piersiach,
 • rozstępy u nastolatków w okresie dojrzewania pojawiają się przez zmiany hormonalne, rozwijanie się ciała i szybszy proces wzrostu – występują rozstępy na pośladkach, piersiach, rozstępy na udach, w okolicach kolan i rozstępy na plecach w pobliżu lędźwi,
 • osoby spędzające dużo czasu na siłowni mogą skarżyć się na blizny na barkach i rozstępy na nogach,
 • w przypadku nadwagi i zwiększania się powierzchni skóry w wyniku chorób, rozstępy mogą występować na wszystkich wymienionych powyżej częściach ciała. Te spowodowane chorobami są większe i bardziej widoczne niż rozstępy powodowane innymi czynnikami.

Jakie są fazy rozwijania się rozstępów?

Rozstępy występują w dwóch fazach, wczesnej i późnej, tzn.:

 • czerwone rozstępy – faza wczesna trwająca do pół roku od momentu wystąpienia rozstępów. Rozstępy czerwone to faza zapalna, charakteryzująca się ciemnoczerwoną, a późnej siną barwą. Faza wczesna to zniekształcenie włókien kolagenowych, obrzęk skóry właściwej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nacieki limfcytów wokół naczynia i miejscowy stan zapalny. W zmianach występuje głównie kolagen typu III, co świadczy o uszkodzeniu skóry.
 • białe rozstępy – faza późna, tzw. zanikowa, gdy rozstępy bledną i spłycają się. Granica skórno-naskórkowa spłaszcza się, zmniejsza się grubość i degradacja tkanki łącznej. Obraz histopatologiczny przypomina blizny.

W jaki sposób walczyć z rozstępami?

Leczenie powstałych rozstępów jest bardzo trudne i kosztowne. Często próby walki z nimi nie dają rezultatów, na jakie byśmy liczyli. Warto pamiętać, że im rozstępy świeższe, tym łatwiej się z nimi zmagać. W fazie początkowej, gdy rozstępy są czerwone, możemy liczyć jeszcze na zadowalające efekty. Jednak w nierównym boju z rozstępami należy przede wszystkim stawiać na zapobieganie i profilaktykę. Co możemy zrobić, żeby uniknąć rozstępów?

 • należy kontrolować wagę i utrzymywać ją na w miarę stałym poziomie,
 • stosować zdrową dietę bogatą w proteiny – zawiera je mięso i ryby,
 • uzupełniać witaminy A, E, PP i B5,
 • unikać ćwiczeń, przy których dochodzi do zbyt dużego przyrostu masy mięśniowej,
 • mimo wszystko ruszać się i być aktywnym fizycznie,
 • zażywać masaży, które poprawią mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i elastyczność skóry,
 • nawilżać i ujędrniać skórę kosmetykami – balsamami, kremami, maściami; ich wcieranie poprawia krążenie. Warto zwrócić uwagę, by w używanych preparatach znalazł się mocznik, gliceryna, ekstrakt z aloesu, żeń-szenia i nasion soli, a także witamina E i faktor nawilżający NMF – wszystkie te składniki wspierają odbudowę naskórka, wygładzają, zapobiegają wysuszeniu, pobudzają krążenie, poprawiają elastyczność i zmiękczają skórę. Ważne też jest jak stosujemy nasze kosmetyki. Należy nakładać je wieczorem po ciepłym prysznicu bądź kąpieli, gdy skóra lepiej wchłania preparaty.
 • u kobiet w ciąży – delikatny masaż, dermokosmetyka, preparaty zawierające kwas mlekowy i peptydy sojowe.

Gdy rozstępy się już pojawią, warto nie zaprzestawać nawilżania i odżywiania skóry. Jednak jeśli chcielibyśmy pozbyć się rozstępów całkowicie, to możemy się rozczarować. Prawdopodobnie uda nam się jedynie zmniejszyć blizny, chyba, że zdecydujemy się na usunięcie poprzez profesjonalną kosmetologię i medycynę. Do skutecznych metod pozbywania się rozstępów istniejących należy:

 • leczenie tretinoiną,
 • mechaniczne lub chemiczne ścieranie naskórka,
 • terapia laserowa,
 • osocze bogatopłytkowe – osocze posiada silne właściwości regeneracyjne, więc rozstępy stają się bledsze i płytsze,
 • lipotransfer – przeszczep własnej tkanki tłuszczowej.

Rozstępy: podsumowanie

Rozstępy to nieestetyczny problem, który dotyka większość kobiet, ale i coraz więcej mężczyzn. Warto więc pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi osobami na świecie, które zmagają się z tą przypadłością. Nie ma powodów do wstydu, omijania basenów i wybierania na wakacje gór zamiast morza – żyjmy pełnią życia, bo jesteśmy piękni, nawet z paroma bliznami na ciele. Nie rezygnujmy jednak z pielęgnacji i zdrowego trybu życia. Nie dość, że będziemy lepiej się czuć, to pomożemy naszej skórze, która nie ma w życiu lekko. Odpowiednia dieta, kosmetyki i aktywność fizyczna jest w stanie zdziałać cuda i uchronić nas przed czerwonymi nieprzyjaciółmi na naszym ciele, a także pomóc, gdy już się zagościli u nas na dobre. Dbajmy o siebie!