Rozstępy w ciąży – czy można ich uniknąć?

Rozstępy w ciąży to zmora przyszłych mam. Szacuje się, że przypadłość ta dotyczy ok. 80-85% kobiet ciężarnych. Dzieje się tak z powodu intensywnie zwiększających się objętości ciała, za czym skóra czasami nie jest w stanie nadążyć. Dodatkowo powstawanie rozstępów jest spowodowane przez zachodzące w organizmie kobiety liczne procesy hormonalne. Czy wobec tego można w jakiś sposób zapobiec nieestetycznym zmianom?

Czynniki sprzyjające rozstępom w ciąży
Predyspozycje genetyczne W większości przypadków pojawienia się rozstępów w ciąży identyczna sytuacja miała miejsce w poprzednich pokoleniach.
Działanie hormonów W ciąży wzrasta ilość kortyzolu, hormonu produkowanego przez nadnercza. Jego nadmiar blokuje prawidłową pracę fibroblastów, które odpowiadają za produkcję włókien kolagenowych. Wówczas rozciągająca się skóra nie jest wystarczająco elastyczna i w efekcie powstają rozstępy.

Do rozstępów może przyczynić się także wysoki poziom estrogenów.

Rozstępy w ciąży Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Rozstępy w ciąży mogą wystąpić bardzo wcześnie. Mogą pojawić się nawet na koniec pierwszego trymestru, jeżeli występuje silna tendencja dziedziczna do rozstępów. To, że rozstępy nie wystąpiły na początku ciąży, nie oznacza jednak, że problem został zażegnany. Do terminu porodu skóra nadal jest narażona na powstawanie tych nieestetycznych zmian. Około piątego miesiąca ciąży bardzo często tworzą się rozstępy na brzuchu, uwarunkowane intensywnym zwiększaniem się obwodów w tym miejscu. U wielu kobiet pojawiają się też rozstępy po ciąży, spowodowane szybkim spadkiem masy podtrzymującej skórę.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Aby zapobiec rozstępom w ciąży, warto zacząć działać jak najszybciej. Najlepiej zanim jeszcze te zmiany się utworzą.

Jakie kroki warto podjąć przeciw rozstępom w ciąży?

  • Regularna pielęgnacja skóry. W ciąży warto przywiązywać więcej wagi do pielęgnacji ciała i do jakości stosowanych kosmetyków. Żele i inne produkty do mycia nie powinny wysuszać skóry. Dwa razy dziennie należy wmasowywać dobry olejek lub krem na rozstępy, które nawilżą skórę i zadbają o jej dobrą elastyczność.
  • Masaże. Jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, warto masować obszary, w których powstanie rozstępów jest najbardziej prawdopodobne. Rozstępy na piersiach w ciąży, tak samo jak rozstępy na brzuchu i udach to zmiany, które powstają najczęściej. Warto poświęcić codziennie co najmniej kilka minut tym obszarom, aby uelastycznić skórę i pobudzić produkcję kolagenu. Można do tego używać samych dłoni lub specjalnych przyrządów, na przykład suchej szczotki. Zabiegu nie należy wykonywać zbyt intensywnie!
  • Zdrowa dieta. Dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta w ciąży pomoże uniknąć nadmiernego przybrania na wadze i tym samym pozwoli zmniejszyć ryzyko rozstępów. Dostarczy też witamin, minerałów i aminokwasów, potrzebnych do prawidłowej regeneracji skóry. Dietę należy oprzeć na zdrowych produktach nieprzetworzonych i ograniczyć spożywanie słodyczy oraz fast foodów. Posiłki należy spożywać regularnie, aby utrzymać właściwy poziom cukru we krwi i uniknąć napadów wilczego apetytu.
  • Ćwiczenia. Aktywność fizyczna świetnie rozładowuje stres, znosi uczucie niepokoju i poprawia nastrój. Dzięki pobudzeniu krążenia do komórek dociera więcej składników odżywczych i tlenu, a skóra zostaje uelastyczniona. W ciąży należy wybierać dyscypliny o niskiej intensywności, na przykład pływanie, spacerowanie, spokojne ćwiczenia typu pilates.

Co na rozstępy w ciąży?

Pielęgnacja w ciąży powinna być szczególnie rozsądna. Choć rozstępy w ciąży sprzyjają powstawaniu kompleksów, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dobro dziecka. Dla własnego spokoju należy wybierać kosmetyki z bezpiecznym, naturalnym składem.

Na rynku oferowanych jest wiele specyfików na rozstępy, które będą odpowiednie także dla kobiet w ciąży. Kosmetyki te opierają się na naturalnych substancjach, pozbawionych szkodliwego wpływu na organizm. Na przykład zawierają ekstrakty roślinne, skuteczne w uelastycznianiu skóry i odnowie włókien kolagenowych. Dzięki ich właściwościom skóra będzie mniej narażona na powstanie nieestetycznych rozstępów.

Prawdziwe bogactwo ekstraktów roślinnych i innych komponentów pochodzenia naturalnego można znaleźć chociażby w kremach Strialys i Lanimes. Są to kosmetyki dedykowane przeciw rozstępom, w ciąży jednak warto zasięgnąć najpierw opinii lekarza, zanim zacznie się stosować jakikolwiek produkt.

A co na rozstępy po ciąży?

Na rozstępy po ciąży istnieje o wiele więcej możliwości, jednak można z nich skorzystać dopiero po zakończeniu okresu karmienia. Po porodzie nie należy zaprzestawać pielęgnacji ukierunkowanej na zwalczanie rozstępów. Drobny rytuał w postaci codziennego wmasowywania kremu nie zajmie za wiele czasu, a trzeba też pamiętać, że kosmetyki działają tylko na rozstępy świeże. Jeśli więc od powstania rozstępów nie minęło wiele miesięcy, warto działać. Być może uda się znacznie zredukować rozstępy za pomocą samych kosmetyków.

Nową opcją są zabiegi. Jeśli inne sposoby na rozstępy na brzuchu w ciąży okazały się nieskuteczne, możemy przywrócić ciału dawny wygląd w gabinecie kosmetycznym. Do wyboru jest wiele sposobów na usunięcie rozstępów: zabiegi laserowe, endermologia LPG, Dermapen lub Mezopen, Pollogen Legend i peelingi chemiczne. Dobrze dobrane zabiegi pomogą pozbyć się również innych problemów, na przykład luźnej skóry i cellulitu.

Podsumowanie

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, rozstępów w ciąży nie zawsze da się uniknąć. Warto jednak spróbować, ponieważ wtedy mamy szansę, że utworzone zmiany będą minimalne i szybciej znikną. Jak zapobiec rozstępom w ciąży lub walczyć z nimi, gdy już się pojawiły? Kluczem do sukcesu są właściwe nawyki, szczególnie te dotyczące pielęgnacji. Należy codziennie poświęcić czas, aby stosować specjalistyczne kosmetyki przeciw rozstępom w ciąży. Ich wybór powinien opierać się na najlepszym składzie. Warto sięgać po kosmetyki naturalne, posiadające bezpieczne substancje dla kobiet w ciąży. Ważna będzie również dieta i regularna aktywność fizyczna. To, co na rozstępy po ciąży można zrobić, zależy od kwestii karmienia dziecka piersią. Po zakończeniu karmienia dostępną możliwością stają się też specjalistyczne zabiegi.


Bibliografia

1. Skorupińska A, Sekuła N: Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. Kosmetologia estetyczna, 3, 2017, s.284-286
2. Martius G., Breckwoldt M., Pfleiderer A.: Ginekologia i położnictwo. Wyd. Med. Urban i Partner, Wrocław 1997
3. Shah M.G, Maibach H.I.: Estrogen and skin. An overview. Am J Clin Dermatol 2001
4. Pisarski T., Skrzypczak J.: Zmiany ciążowe w organizmie kobiety. [w:] Położnictwo i ginekologia. T. Pisarski (red.). PZWL, Warszawa 2001
5. Błaszczyk-Kostanecka M.: Zmiany skórne w ciąży. [w:] Dermatologia w praktyce. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska (red.). PZWL, Warszawa 2005

Rate this post