Atopowe zapalenie skóry głowy – zapanuj nad nim! 

Atopowe zapalenie skóry głowy to najczęściej występująca dermatoza skórna, o charakterze przewlekłym, zapalnym, ale niezakaźnym. Może rozprzestrzeniać się także na inne części ciała. U niektórych osób bariera ochronna skóry jest zaburzona i nie pracuje w taki sposób, jak powinna. W efekcie czego odczuwają one pieczenie, swędzenie i ogólny dyskomfort. Zatem w dużym stopniu choroba  może wpływać na codzienne życie. Jeśli problem, jakim jest atopowe zapalenie skóry głowy, dotyczy także Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zostań z nami i dowiedz się więcej na ten temat.

AZS skóry głowy – skrót najważniejszych informacji

Przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry: 
  • genetyczne – AZS można dziedziczyć,
  • w momencie naruszenia bariery ochronnej naskórka,
  • choroby immunologiczne (nadmierna aktywność komórek Langerhansa, które wiążą IgE na własnej powierzchni poprzez specjalny receptor),
  • przyczyny środowiskowe (alergeny, niektóre z drożdżaków, bakterie, a także czynniki drażniące, np. wełna, poliester),
  • bakterie i wirusy – np. toksyny gronkowca,
  • zaburzenia psychosomatyczne – występuje zależność między układem nerwowym skóry a procesem atopii.
Atopowe zapalenie skóry – objawy choroby:  Objawia się mieszkowym rogowaceniem skóry, intensywnym swędzeniem, które może nasilać się w nocy, suchą, zaczerwienioną skórą głowy, wysypką i widocznymi pęcherzami. Ponadto wypukłościami, z których może wyciekać płyn oraz nadwrażliwością  i obrzękami skóry.
W jaki sposób się ją leczy:  Uzupełniającą metodę leczenia u dorosłych chorych na AZS oraz u dzieci powyżej 12. r. życia jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Przy zaostrzonych objawach lekarz zaleca leki przeciwzapalne na kortykosteroidach, substancjach przeciwgrzybiczych, a nawet na antybiotykach. Przy tej chorobie niezwykle istotna jest stała pielęgnacja preparatami na bazie emolientów oraz humektantów.
Atopicin zestaw

ATOPICIN
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ

Atopowe zapalenie skóry głowy zapanuj nad nimAZS skóry głowy – jakie jeszcze części ciała może obejmować i co nasila objawy choroby?

AZS skóry głowy najczęściej lokalizuje się na:  

  • policzkach,
  • czole,
  • płatkach usznych,
  • w okolicy zgięć stawowych: nadgarstkowych, łokciowych, kolanowych.

Atopowe zapalenie skóry głowy – co dodatkowo może nasilać objawy choroby: 

  • roztocza,
  • znacznie zanieczyszczone środowisko,
  • pokarmy (często nabiał, ale też orzeszki ziemne, ryby, soja, pieczywo pszenne, cytrusy),
  • detergenty,
  • nadużywanie papierosów i alkoholu,
  • przewlekły stres,
  • zaniedbanie osobistej higieny.

Atopowe zapalenie skóry głowy – na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji?

Jeśli dokucza Ci atopowe zapalenie skóry głowy, korzystaj z ciepłych i krótkich kąpieli. Zwróć szczególną uwagę na temperaturę wody – w odczuciu powinna być ciepła, ale nie gorąca, od 34 do 37 stopni Celsjusza. Takie postępowanie pomaga pozbyć się łuski i martwego naskórka, ponadto czynników drażniących oraz alergenów. Długa kąpiel prowadzi do maceracji, a dalej zaostrzeń stanów chorobowych. W przypadku AZS zaleca się KĄPIELE Z  DODATKIEM EMOLIENTÓW, które w trakcie mycia wytworzą na powierzchni skóry powłokę, chroniąc ją przed  kontaktem z ewentualnym patogenem oraz wysuszeniem. Co też jest ważne, zwróć uwagę, co w składzie zawierają Twoje dermokosmetyki. Pamiętaj, że skóra objęta AZS wymaga innej pielęgnacji niż ta całkiem zdrowa. Czym zatem są emolienty, których warto szukać w składzie kosmetyku: oleje odzwierzęce – czyli lanolina, oleje mineralne – woski, wazelina, parafinowy, fosfolipidy, sterole – cholesterol, naturalne, jak również syntetyczne kwasy tłuszczowe – olejowy, linolowy, ponadto masła i oleje roślinne – olej ze słonecznika, olej z wiesiołka itp. Dodatkowo w świecie kosmetyki, na szczęście nie brakuje też niezbędnych HUMEKTANTÓW – to każdy wyciąg roślinny, jak również ekstrakt na bazie wody. Szczególnie potrzebuje ich skóra objęta atopią, która swędzi i ma skłonności do przesuszania. Najbardziej pożądany jest ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, śluz z prawoślazu, a także każdy rodzaj cukru (typu trehaloza), ponadto kwas hialuronowy, pantenol czy alantoina. Warto pamiętać, że humektanty nie zadziałają same, potrzebują emolientu, by zatrzymać wodę na powierzchni skóry, tworząc swoistą warstwę okluzyjną.

Amanda zielińskaAZS w każdym organizmie może przebiegać inaczej. Niezwykle istotny w pielęgnacji skóry objętej tą dermatozą jest dobór jak najbardziej odpowiednich dla siebie, wysokiej klasy dermokosmetyków, na bazie naturalnych składników aktywnych. O pomoc w ich doborze można poprosić dermatologa lub alergologa. Działanie  emolientów i humektantów jest kluczowe w kondycjonowaniu skóry, a więc utrzymaniu jej prawidłowej bariery ochronnej. Dzieje się tak wtedy, gdy  systematycznie oraz regularnie chory pielęgnuje swe ciało preparatami specjalnie do walki z atopowym zapaleniem skóry –mówi Amanda Zielińska, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Atopicin zestawAZS skóry głowy, rozprzestrzeniające się także na części ciała – wybierz  kompleksową serię dermokosmetyków Atopicin

AZS skóry głowy często dotyczy też innych części ciała, dlatego powstało kompleksowe rozwiązanie niezwykle skutecznych preparatów na AZS z naturalnymi składnikami Atopicin. To zestaw do kompleksowej pielęgnacji ciała, głowy oraz twarzy, w którym znajdziemy osiem produktów, myjących i pielęgnujących:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • krem na dzień,
  • krem na noc,
  • krem pod oczy i na powieki,
  • mazidło do suchej skóry,
  • olejek myjący do twarzy.

Bazę każdego z nich tworzą zawsze substancje emolientacyjne, o doskonałych właściwościach natłuszczających, zmiękczających oraz nawilżających. Pośród nich znajdziemy liczne olej, jak również masła roślinne. Oleje: konopny, z wiesiołka, z pestek moreli, z nasion winogron, lniany. Ponadto masła: cupaçau, kakaowe shea. Te substancje pozwalają bardzo dobrze uszczelniać płaszcz hydrolipidowy naskórka, dzięki czemu jest on bardziej odporny na podrażnienia i przesuszenia. Mocznik natomiast w tych preparatach pozwala zapanować nad zrogowaceniami, jak również nadmiernym złuszczaniem. Substancje antyoksydacyjne to: niacynamid, witaminy C i E, ekstrakt z zielonej herbaty. A dające ukojenie: bisabolol, pantenol, betaina, alantoina. Dzięki dermokosmetykom z serii Atopicin szybko wyciszysz objawy AZS, a także na długo utrzymasz remisję, chroniąc przed nawrotami atopii.

opinia-ikonkaDopiero zestawy z serii Atopicin pomogły mi poczuć ukojenie. Miałam dość ciągłego  drapania. Świąd doprowadzał mnie do stanów pobudzenia, a nawet agresji. Dzięki humaktantom oraz emolientom zawartym w dermokosmetykach Atopicin moja skóra naprawdę odpoczywa, a ja razem z nią. Polecam wszystkim zmęczonym walką z AZSmówi pani Anna z Rzeszowa 

opinia-ikonkaW końcu mam się czym myć, nie wydając przy tym fortuny! Dermokosmetyki Atopicin są bardzo wydajne, łatwo się nanoszą, po czym bez problemu spłukują. Cieszę się, że je odkryłam, bo naskórek w końcu jest miękki i nawilżony, bez problemu mogę pokazywać się ludziommówi pani Alicja z Gdyni 

Podsumowanie

AZS to choroba zapalna i przewlekła, której nie da się wyleczyć, ma bowiem swoje okresy remisji oraz nawrotów. Żeby na dłużej utrzymać skórę w dobrym stanie, warto unikać czynników alergizujących. Ponadto warto nawet w przypadku poprawy stosować specjalistyczne preparaty do walki z AZS, by utrzymać ten stan jak najdłużej.

Atopicin zestaw

ATOPICIN
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ

FAQ

1. Jak długo należy stosować specjalistyczne dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry głowy i inne części ciała?

Biorąc pod uwagę fakt, iż nie da się wyleczyć z AZS, warto  stosować tego typu preparaty regularnie. Takie postępowanie pomoże utrzymać skórę jak najdłużej w stanie remisji. Dobrym przykładem odpowiednich dermokosmetyków na AZS są zestawy Atopicin, pozwalające pielęgnować skórę objętą tą dermatozą.

2. Czy dermokosmetyki na AZS skóry głowy z emolientami i humektantami mogą uczulać?

Nie powinny. Warto jednak obserwować swoją skórę, w jaki sposób reaguje ona na kosmetyki. Jest to szczególnie ważne, jeśli dopiero zaczynamy stosować jakiś preparat. W razie niepokojących objawów trzeba zaprzestać stosowania takiego produktu. Dobrym rozwiązaniem jest też kontakt z dermatologiem.

3. Czy kosmetyki na atopowe zapalenie skóry głowy można stosować także w ciąży?

Szczególnie kobiety spodziewające się potomstwa powinny stosować preparaty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Dodatkowo najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie składu z lekarzem prowadzącym ciążę.

4. Podejrzewam  u siebie atopowe zapalenie skóry głowy, jak wygląda leczenie?

W celu postawienia trafnej diagnozy niezbędna jest wizyta u dermatologa, który też zadecyduje o rozpoczęciu prawidłowego leczenia, w zależności od zaostrzenia objawów. Mimo to należy także zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację dermokosmetykami, by złagodzić przykre dolegliwości.


Bibliografia: 

  1. Millan M., Mijas J., Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
  2. Zbiciak-Nylec M., Wcisło-Dziadecka D., Michalska-Bańkowska A., Arasiewicz H., Brzezińska-Wcisło L.: Zmiany alergiczne w obrębie owłosionej skóry głowy. Dermatologia Praktyczna 1 (42) 2016: 41-50.
  3. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018.
  4. Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med. Kraków 2009.
Rate this post