Witaminy na paznokcie – które warto wybrać?

Witaminy na paznokcie w formie suplementów cieszą się dużą popularnością. To o nich myślimy w pierwszej kolejności, gdy nasze paznokcie stają się kruche lub rozdwajające. Rzeczywiście, słabe paznokcie mogą oznaczać, że prawdopodobnie brakuje nam pewnych witamin. Których konkretnie – dowiesz się z poniższego artykułu.

Witamina na paznokcieWitaminy na paznokcie – które mają największy wpływ?

Które witaminy na paznokcie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wzmocnić swoje paznokcie?

Upewnij się, że w Twojej diecie nie brakuje takich składników odżywczych, jak:

  • witamina A – to podstawowa witamina na paznokcie. Odpowiada za ich nawilżenie, regenerację i prawidłowy wzrost. Jeśli w organizmie brakuje witaminy A, na paznokciach mogą pojawić się pionowe prążki. Przyjmowanie jej spowoduje, że paznokcie znów staną się gładkie, a skóra wokół nich będzie dobrze nawilżona,
  • witaminy z grupy B – może występować deficyt którejś z nich, jeżeli paznokcie rosną wolno i są bardzo kruche. Jaka witamina na paznokcie z tej grupy jest najważniejsza? Niezależnie od tego, czy wymienimy tu właściwości witaminy B1, B2, B6, B12 czy biotyny, najwięcej korzyści odniesiemy, przyjmując je w zestawieniu z innymi witaminami z grupy B, a nie pojedynczo. Zażywane razem, lepiej się wchłaniają i działają synergistycznie,
  • witamina C – jest istotna dla mocnych i zdrowych paznokci, ponieważ warunkuje tworzenie się kolagenu, z którego w pewnej mierze są zbudowane. Ponadto wpływa na prawidłowe wchłanianie żelaza, którego niedobór prowadzi do łamliwości i osłabienia płytek paznokciowych,
  • witamina D – bierze udział w wielu ważnych procesach metabolicznych, w tym reguluje gospodarkę wapnia w organizmie. Niedobór witaminy D odbija się na kondycji paznokci i powoduje, że są łamliwe i cienkie,
  • witamina E – witamina ta ma dobry wpływ na całą skórę oraz jej wytwory. Poprawia wygląd paznokci, nawilża je i wzmacnia. Chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników i dodatkowo usprawnia krążenie krwi pod płytką paznokciową.

W tabeli znajdziesz przykłady źródeł tych witamin.

Witamina Źródło w pożywieniu
Witamina A dynia, marchew, bataty, szpinak, brokuły, wątroba, masło, tran
Witaminy z grupy B ciemnozielone warzywa, banany, przetwory mleczne, wątroba, żółtko jaj, drożdże
Witamina C owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, natka pietruszki, brokuły, papryka
Witamina D ryby morskie, jaja, wątroba, produkty mleczne
Witamina E marchew, migdały, jajka, mleko, masło, sałata

Witaminy na paznokcie – tabletki czy zbilansowana dieta?

Wiemy już, które witaminy będą gwarancją pięknych i mocnych paznokci. Warto więc tak skomponować swoją codzienną dietę, aby zapewnić je sobie w wystarczających dawkach. W praktyce zadanie to może okazać się trudne do zrealizowania – przykładowo, aby dostarczyć witaminę D w rekomendowanej dziennej dawce dla dorosłych 2000 IU, musielibyśmy spożyć każdego dnia około 40 jajek lub 400 gram dzikiego łososia. Oczywiście, akurat w przypadku tej witaminy możemy pozyskać ją także przez przebywanie na słońcu. Nie uda nam się to jednak w w okresie jesienno – zimowym, ponieważ nasłonecznienie w szerokości geograficznej, w której leży Polska, nie jest wówczas na tyle wystarczające, by wytworzyło się tyle witaminy D, ile potrzebujemy. Dlatego najrozsądniejszą opcją, zwłaszcza jeśli mamy niedobory danej witaminy potwierdzone badaniami, będzie suplementacja.

Czy suplementy na paznokcie naprawdę działają?

Witaminy na paznokcie mogą pomóc, jeśli utrafimy w suplementy zawierające akurat te składniki, których nam brakuje. Preparaty jednoskładnikowe, zawierające np. tylko witaminę D lub biotynę wybierajmy wtedy, gdy mamy pewność, że cierpimy na niedobór właśnie tych witamin. Inaczej taka suplementacja może okazać się bezowocna. Gdy po miesiącu nie zauważymy nawet najmniejszej poprawy, powinniśmy poszukać innego rozwiązania.

Szersze działanie zapewniają preparaty wieloskładnikowe. Jeśli nie wiemy, jakich witamin w diecie nam brakuje, mogą okazać się one skuteczniejszą opcją. Często poza samymi witaminami znajdziemy w nich takie składniki, jak krzem, cynk lub żelazo, które również mogą przyczynić się do odbudowania i wzmocnienia paznokci.

Kiedy zauważymy efekty stosowania witamin na paznokcie?

Kuracja polegająca na regularnym stosowaniu suplementów z witaminami powinna przynieść wymierny efekt już po dwóch lub trzech miesiącach od jej rozpoczęcia. Po takim czasie paznokcie powinny już wrócić do normalnego, ładnego wyglądu. Warto więc jak najszybciej rozpocząć taką kurację.

Nie zapominajmy, że czasami problem z paznokciami może mieć głębsze przyczyny. Jeśli dokuczają nam też inne objawy – jak wypadanie włosów czy uczucie wyczerpania, udajmy się po poradę do lekarza.

Jak wspomagać działanie witamin na paznokcie?

Działanie witamin na paznokcie należy oczywiście wspomagać. Można to robić za pomocą odpowiednich nawyków oraz świadomej pielęgnacji. Nie narażajmy paznokci na niszczenie w trakcie codziennie wykonywanych czynności. Zakładajmy rękawiczki, gdy sprzątamy, aby chronić dłonie przed wpływem detergentów. Paznokcie można też wzmacniać od zewnątrz różnymi odżywkami. Popularne są na przykład olejki do paznokci, zawierające witaminy i minerały, które bezpośrednio wpływają na poprawę stanu paznokci. Dzięki nim problem z paznokciami zniknie jeszcze szybciej.

Podsumowanie

Warto dbać o swoje paznokcie. Jeżeli masz je zdrowe, kontynuuj dobre nawyki. Jeśli zaś zauważasz, że zaczynasz mieć jakieś problemy z paznokciami, działaj szybko, aby doprowadzić je do dobrego stanu. Najlepszym sposobem na to będzie przyjmowanie witamin i minerałów, które będą działały od wewnątrz. Możesz wzbogacić swoją dietę o odpowiednie suplementy, zawierające witaminy, które pozytywnie wpłyną na stan twoich paznokci. Witaminy na paznokcie znajdują się również w warzywach i owocach, które warto jeść niezależnie od tego, czy masz problem z paznokciami, czy nie. Stosując się do tych wskazówek, na pewno zobaczysz pozytywne efekty.


Bibliografia:

1. Brzozowska A., Kałużna J., Pietruszka B., Roszkowski W., Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety, 2005
2. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
3. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Dietary supplements. Part II. Selected components of dietary supplements and their application, 2012
4. Piccardi N., Manissier P., Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty, 2009
5. Jiaravuthisan M.M., Sasseville D., Vender R.B., Murphy F., Muhnn C.Y., Psoriasis of the nail: anatomy, phatologu, clinical presentation and a review of the literature on therapy, 2007

Rate this post