Alergiczne zapalenie skóry – jak pokonać? 

Alergiczne zapalenie skóry źle leczone lub zaniedbane, wyglądem przypomina AZS. Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy AZS towarzyszy alergia. Najróżniejsze choroby skórne mają bardzo duży wpływ na kondycję skóry. Szczególnie ważna jest alergia skórna, zazwyczaj  mylona z innymi dolegliwościami. Spróbujmy przyjrzeć się z bliska tym zapalnym stanom. Z tego artykułu dowiesz się też, jak sobie z nimi radzić.

Poniżej znajduje się tabelka przedstawiająca różnicę między poszczególnymi chorobami: 

Choroba:  Objawy: 
Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna 
  • Zaczerwieniona i podrażniona, ponadto sucha oraz szorstka skóra,
  • wysypki i pęcherze,
  • intensywne swędzenie,
  • różnego rodzaju nietolerancje,
  • podwyższone IgE w surowicy,
  • odczyny skórne w kontakcie z alergenem,
  • widać pęknięcia i łuszczenie się całymi płatami,
  • zmiany pojawiają się stosownie do wieku,
  • choroba daje znać o sobie już we wczesnym dzieciństwie,
  • dodatkowo może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek albo alergiczny nieżyt nosa.
Wyprysk alergiczny 

(reakcja alergiczna) 

Skóra, kiedy  poczuje, że składnik jest niebezpieczny, wyzwala się stan zapalny, który izoluje go i zabija. Do reakcji dochodzi w miejscu kontaktu z przedmiotem.

Pojawiają się: 

  • odczyny alergiczne,
  • grudki wysiękowe,
  • pęcherzyki,
  • obrzęk,
  • sucha skóra,
  • można odczuwać ból lub pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • swędzenie na skórze po kontakcie z alergenem,
  • przy ostrej reakcji organizmu – rumień.
Pokrzywka  Najczęściej jest spowodowana alergią pokarmową albo przez ukryte ogniska zakażenia. Zdarzają się także  pokrzywki tzw. fizykalne – przez wodę, słońce czy zimno.

Na ciele widać: 

  • bąble pokrzywkowe o różnej wielkości, przypominające kontakt z pokrzywą – stąd ta nazwa,
  • silny świąd.
Atopicin zestaw

ATOPICIN
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ

Alergiczne zapalenie skóry jak pokonaćAlergiczne zapalenie skóry – co może wywołać taką chorobę?

Alergiczne zapalenie skóry jest w stanie wywoływać szereg różnych czynników. Począwszy od kosmetyków, szczególnie tych, które użyjemy za pierwszym razem, po niewłaściwy proszek do prania, a nawet płyn do płukania tkanin, które dotykają ciała.  Niestety lista jeszcze się nie kończy, bo znajdują się na niej:

  • pyłki roślin,
  • sierść zwierząt,
  • ekspozycja na słońce,
  • bakterie z telefonu, przykładanego do twarzy.

Taką alergię wywołaną czynnikami zewnętrznymi nazywamy alergią kontaktową.

Czynniki wewnętrzne to:

  • zjedzone cytrusy, truskawki, słodycze, ponadto różne niewłaściwe napoje czy alkohol.

Alergiczne zapalenie skóry jest uciążliwe, ponadto ciężko je zdiagnozować

Alergiczne zapalenie skóry – diagnoza 

Jeśli chcesz rozpocząć leczenie alergicznego zapalenia skóry, lekarz najpierw musi przeprowadzić z Tobą wywiad lekarski. Na pewno zapyta, czy kiedyś występowały takie objawy oraz kiedy się nasilały. Te i inne informacje będą stanowiły dla specjalisty podstawę do postawienia właściwiej diagnozy, po czym rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Alergolodzy często wykonują testy alergiczne, ponadto nierzadko wybierają dietę ekspozycyjną, jak również eliminacyjną w celu rozpoznania alergenów.  Przy eliminacyjnej diecie odstawia się alergeny z diety, po czym sprawdza reakcję organizmu. Dieta ekspozycyjna polega na podaniu potencjalnego alergenu. Ponadto wykonuje się także testy skórne i wstrzykuje alergen – nie wykonuje się ich jednak u dzieci poniżej piątego roku życia.

Innymi sposobami wykrywania alergii są testy donosowe, jak również testy wziewne.

Można też wykonać 3 testy z badania krwi, a konkretnie: 

  1. RIST – określa stężenie immunoglobuliny E,
  2. ELSA – pozwala zbadać przeciwciała,
  3. RAST – bada stężenie immunoglobuliny E przeciwko określonemu alergenowi.

Amanda zielińskaAlergiczne zapalenie skóry może objawiać się w różnym nasileniu i umiejscowieniu, np. wysypka miejscowa lub rozproszona po całym ciele, której towarzyszą czerwone plamy, wypryski, twarde grudki, uciążliwe swędzenie. Tylko specjalista może ocenić co to dokładnie za choroba. Po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów warto swoje kroki skierować nawet do lekarza pierwszego kontaktu, który może zapisać leki antyhistaminowe lub leki do stosowania miejscowego –mówi Amanda Zielińska, kosmetolog Clinica Cosmetologica 

Wyprysk alergiczny

Spowodowany jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego i polega na nadwrażliwości na związki drobnocząsteczkowe. Siła natężenia reakcji jest zależna od wielu czynników, przede wszystkim czasu, jaki upłynął od pierwszego kontaktu z alergenem oraz jego chemicznych właściwości. Rozpoznana choroba zostaje leczona miejscowo, środkami z kwasem salicylowym, a także innymi, o działaniu przeciwobrzękowym, odkażającym, jak również złuszczającym. Mogą to być też preparaty kortykosteroidowe zwężające naczynia i działające przeciwzapalnie. Leczenie ogólne polega na stosowaniu leków antyhistaminowych. W przypadku nasilonych zmian lekarze przepisują specjalne antybiotyki, a także naświetlania promieniami UVB.

Istnieje także niealergiczny wyprysk kontaktowy to reakcja skóry na kontakt z substancją drażniącą. Tutaj występują pęcherze, rumień oraz wykwity pokrzywkowe. Nawet wyleczona choroba, może powracać, jeśli nastąpi znów kontakt z tym groźnym składnikiem. W ostateczności może dojść do alergicznego zapalenia skóry.

Pokrzywka

Pokrzywka to schorzenie skórne, które  może przebiegać w sposób ostry i przewlekły, dlatego tak ważny jest kontakt z lekarzem prowadzącym. W domu stosuje się leki antyhistaminowe. Zdarza się, że przez pokrzywkę następuje jeden groźny objaw, a mianowicie obrzęk krtani. Może on spowodować niedrożność dróg oddechowych, przez co problemy z oddychaniem. Bardzo ważne jest tutaj wykrycie alergenu przez lekarza, po czym rozpoczęcie właściwego leczenia.

Atopowe zapalenie skóry

Ta choroba skórna o charakterze przewlekłym i nawracającym jest uwarunkowana genetycznie, ale też środowiskowe. Niewłaściwe reakcje organizmu są uzależnione najczęściej od alergenów zewnętrznych. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo drapanie, stres, detergenty, alergeny pokarmowe, a nawet infekcje mogą pogłębić objawy. Lekarze zalecają noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży, dietę eliminacyjną, dbałość o odpowiedni poziom kwasów omega 3 i 6 w organizmie, ponadto leczenie światłem UVA oraz UVB, ponadto niezbędna jest stała pielęgnacja odpowiednio dobranymi dermokosmetykami, bazującymi na naturalnych składnikach aktywnych. Sposoby radzenia sobie z uciążliwą chorobą są zależne od wieku chorego oraz nasilania się zmian.

Atopicin zestawDermokosmetyki Atopicin na AZS

Preparaty najwyższej jakości z tej serii są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Szczególnie warto wybrać szampon do skóry głowy i włosów, ponieważ bazuje na takich naturalnych substancjach jak np. mocznik, biolin P czy fitokeratyna. Dzięki nim delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę głowy i włosy, reguluje pracę gruczołów łojowych, dostarczając im od razu niezbędnych składników. Dodatkowo wspiera procesy regeneracji i odbudowy naskórka. Natomiast mazidło do ciała z masłem shea, kakaowym, olejem jojoba czy witaminą E, silnie natłuszcza skórę, kojąc wszelkie podrażnienia. Każdy z produktów uszczelnia barierę hydrolipidową skóry, likwidując świąd i pieczenie oraz ogranicza łuszczenie się naskórka.

opinia-ikonkaDopiero zastosowanie emoliencyjnego balsamu do mycia Atopicin na bazie mocznika, alantoiny i kwasu mlekowego przyniosło ulgę mojemu ciału. W końcu przestałam się drapać, a skóra mogła się zregenerować – mówi pani Anna z Krakowa

opinia-ikonkaJak dla mnie odkryciem roku jest krem pod oczy i na powieki przy atopowej skórze Atopicin. Nie wyobrażam sobie już z niego nie korzystać, bo naprawdę skóra wokół moich oczu wyglądała strasznie. Podrażnienie, zaczerwienienie, pękanie, to była moja codzienność. Krem mogę go stosować rano i wieczorem. Łatwo się rozprowadza – co jest niezwykle istotne, szybko wnika w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Przede wszystkim jest bezpieczny dla oczu, regeneruje oraz dogłębnie nawilża. Polecam – mówi pani Adrianna z Radomia

Podsumowanie

Alergiczne zapalenie skóry może objawiać się w różnym miejscu i nasileniu, jest też trudne do zdiagnozowania. Warto pamiętać o tym, że chorób skórnych nigdy nie należy leczyć samemu, lecz niezbędny jest kontakt z lekarzem specjalistą, a jest nim alergolog lub dermatolog, który diagnozuje i prowadzi leczenie. Ponadto daje wskazówki, jak dalej postępować, by problem się nie pogłębił. Należy ściśle przestrzegać jego zaleceń! Ważna jest także pielęgnacja ciała właściwymi dermokosmetykami, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.

Atopicin zestaw

ATOPICIN
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ

FAQ

1. Alergiczne zapalenie skóry dokucza mi od dawna, czy skóra atopowa może być leczona wysokiej jakości dermokosmetykami?

W przypadku AZS niezbędny jest kontakt z lekarzem, który w razie konieczności  podejmuje odpowiednie leczenie. Dermokosmetyki mają za zadania łagodzić powstałe zmiany, regulować pracę gruczołów łojowych i regenerować naskórek, ale nie leczyć.  Co oczywiście nie umniejsza ich wagi. Dobrym przykładem preparatów do pielęgnacji skóry objętej AZS jest bogaty asortyment zestawów z serii Atopicin.

2. Od dawna mam alergiczne zapalenie skóry, przy którym dokucza mi też uporczywy świąd? Jak sobie z tym poradzić?

Żeby poradzić sobie z tą chorobą, niezbędna jest wizyta u dermatologa, a nawet alergologa, który wykona bardzo dokładne badania. Dzięki czemu będzie możliwość rozpoczęcia leczenia. Szczególnie jest to ważne, jeśli objawy utrzymują się długo, a skóra jest mocno podrażniona. Wtedy można dopytać lekarza o najbardziej trafne dermokosmetyki.

3. Dlaczego to, czym się myję, jest tak ważne, jeśli mam alergiczne zapalenie skóry? 

Warto wybierać preparaty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, bez tych zbędnych, by zmniejszyć do minimum możliwość dodatkowego podrażnienia i tak chorej już skóry. Dobre substancje będą skutecznie regenerować naskórek, nie naruszą jego warstwy hydrolipidowej, ale ją wzmocnią.


 Bibliografia: 

  1. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004.
  2. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018.
  3. Jones S. N., Pozbądź się chorób skóry, 2017.
  4. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
Rate this post