Trądzik
Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. W okresie dojrzewania większość z nas doświadcza zmian trądzikowych, które w
Czytaj Cały ArtykułTrądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. W okresie dojrzewania większość z nas doświadcza zmian trądzikowych, które w życiu dorosłej osoby samoistnie zanikają. Istnieje przekonanie, że im wcześniej pojawi się trądzik na twarzy tym cięższy będzie i bardziej długotrwały proces przebiegu choroby.
Trądzik pospolity dotyka głownie osób młodych, pomiędzy 13. a 20. rokiem życia, chociaż może pojawić się u osób znacznie starszych lub u niemowląt. Wiąże się go z nadczynnością gruczołów łojowych. Trądzik pospolity objawy:
Trądzik pospolity to najczęstsza z przyczyn wizyt w gabinetach kosmetycznych czy dermatologicznych.
Przyczyn wystąpienia trądziku może być wiele:
Proces wydzielania łoju kontrolują hormony gonady nadnercza. Nadmiar wydzielania łoju może być spowodowany nadmierną produkcją androgenów lub obniżeniem poziomu białka wiążącego hormony płciowe. Ale nadmiar androgenów może być objawem wielu różnych chorób. U kobiet nadmierna produkcja androgenów zaostrza zmiany trądzikowe.
Gdy pojawia się trądzik można postąpić dwojako: sięgnąć po naturalne metody leczenia trądziku lub udać się do dermatologa. Z tej ostatniej opcji powinny skorzystać przede wszystkim osoby, u których naturalne leczenie trądziku nie przyniosło poprawy wyglądu skóry. Bez względu na to z jakiej metody się korzysta leczenie wymaga czasu i cierpliwości, często proces leczenia trwa wiele miesięcy.
Dermatolog przede wszystkim leczy objawy zewnętrzne. Przepisuje zwykle pacjentom antybakteryjne maści oraz żele do stosowania bezpośrednio na skórę. Preparaty te udrażniają i opróźniają gruczoły łojowe z sebum oraz wpływają na obniżenie produkcji łoju. Większość preparatów leczniczych bazuje na kwasie all-trans witaminy A lub pochodnych kwasu. Przy stosowaniu maści należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ część z nich powoduje skutki uboczne: podrażnienia skóry, nadmierną wrażliwość na światło.
Inna grupa preparatów przeciwbakteryjnych bazuje na kwasie azelainowym lub nadtlenku benzolu. Popularność zdobyły kremy z zawartością tlenku cynku, które stosuje się na lekki trądzik lub jako preparat uzupełniający leczenie przy ostrzejszych objawach. W trudniejszych przypadkach, gdy u pacjenta pojawia się już stan zapalny, choroba wymaga maści czy żelu z zawartością antybiotyku, np. z klindamycyną lub erytromycyną. Antybiotyk łagodzi objawy oraz zapobiega powstawaniu nowych wykwitów.
Antybiotyki stosuje się również doustnie, zwykle jest to tetracyklina. W trudniejszych przypadkach lekarz przepisuje retinoidy, czyli leki zawierające pochodną kwasu witaminy A – izotretinoinę. Metoda ta cały czas przynosi wiele sukcesów, hamuje wydzielanie sebum oraz zwalcza bakterie, dzięki temu nie rozwija się u pacjenta stan zapalny i zmniejsza się ryzyko nawrotów choroby. Jednak retinoidy nie są obojętne dla zdrowia a podczas ich zażywania należy przestrzegać wielu warunków, zwłaszcza, że preparaty zawierając kwas witaminy A mogą uszkadzać płód.
Trądzik pospolity leczenie polega również na zapobieganiu wytwarzania się trądziku lub leczeniu go na jak najwcześniejszym etapie. Trądzik młodzieńczy wywołują zmiany hormonalne, ale trądzik, który występuje u osób dorosłych, czyli zaostrzenie zmian trądzikowych przypisuje się już innym czynnikom, choćby: stresowi psychicznemu, długotrwałemu stosowaniu niektórych leków, mogą to być sterydy. Bardzo często negatywny wpływ wywołują źle dobrane kosmetyki czy palenie papierosów.
Duże znaczenie w zapobieganiu trądziku przypisuje się również diecie. Jednak nie ma jednoznacznych wskazań co do właściwej diety, która również tak by zmieniła funkcjonowanie organizmu, że sam dałby on sobie radę z bądź, co bądź swoimi naturalnymi funkcjami. Obserwując mechanizm powstawania trądziku można uznać, że wskazaniem dla choroby jest mniejsze stężenie cynku w organizmie, karotenoidów oraz witaminy E. Dlatego te właśnie substancje teoretycznie powinny wykazywać działanie ochronne. Cynk można dostarczyć swojemu organizmowi poprzez spożywanie: mięsa, jaj, nasion słonecznika, dyni, kiełków i otrębów pszennych, a także czosnku, cebuli, ryb i ostryg. Witamina E znajduje się w olejach roślinnych, orzechach, migdałach, produktach zbożowych. Karoteinoidy występują w: : boćwinie, brokułach, cykorii, dyni, jarmużu, papryce, natce pietruszki, szczawiu i szpinaku, a także w melonach, brzoskwini i morelach.
Leczenie trądziku pospolitego nie jest łatwe, dlatego jak przy każdej chorobie lepiej zapobiegać niż leczyć. A jeżeli leczyć to najpierw w gabinecie dermatologa a dopiero potem w gabinecie medycyny estetycznej.
Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. W okresie dojrzewania większość z nas doświadcza zmian trądzikowych, które w
Czytaj Cały ArtykułTrądzik możemy leczyć na wiele sposobów – mamy dostępnych wiele maści, tabletek lub innych preparatów, ale czy dieta ma wpływ
Czytaj Cały ArtykułTrądzik – Niejednokrotnie drżymy na sam widok bądź dźwięk tego słowa. Każdemu z nas najprawdopodobniej nie raz ukazały się na
Czytaj Cały ArtykułSkóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Trzeba ją oczyszczać i nawilżać codziennie. Póki w drogeriach uginają się od kremów, żeli, pianek,
Czytaj Cały ArtykułProdukty przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej różnią się od siebie, mimo, że ich założenie jest takie samo. Warto wiedzieć jakich
Czytaj Cały Artykuł
FORUM