Plamy na twarzy – jak usunąć?
Plamy na twarzy zazwyczaj mają postać białych, czerwonych lub brązowych zmian. Są dość powszechnym zjawiskiem – boryka się z nimi wiele kobiet i mężczyzn. Przyczyny powstawania plam na twarzy mogą być naprawdę bardzo różne. Ponieważ zmiany te często przyprawiają o kompleksy i spędzają sen z powiek, warto sprawdzić, z jakich powodów się pojawiają i jak można skutecznie z nimi walczyć.
Skąd się biorą plamy na twarzy?
Na powstawanie plam na twarzy wpływa wiele rozmaitych czynników. Co za tym idzie, plamy mogą mieć charakter barwnikowy, złogowy, naczyniowy, a także wynikać ze stanów zapalnych. Niektóre plamy mogą świadczyć o chorobach skóry, zaburzeniach hormonalnych czy innych procesach chorobowych rozwijających się w organizmie.
Czerwone plamy na twarzy. Czym są spowodowane?
Czerwone plamy na twarzy mają różną wielkość, kształt i nasilenie zabarwienia. Zdarza się, że towarzyszą im inne objawy, jak np. świąd, suchość i łuszczenie skóry.
Co oznaczają takie plamy? Jeśli pojawiają się często, mogą świadczyć o cerze naczynkowej lub o rozwijającym się trądziku różowatym. W innym wypadku mogą być wywołane alergią na składniki kosmetyków lub leków. Są też jednym z objawów alergii na słońce, obok opuchlizny, silnego swędzenia i pieczenia skóry.
Czerwone plamy na twarzy mogą wystąpić w każdym wieku, ale zwykle oznaczają wtedy co innego.
Czerwone plamy na twarzy dziecka |
|
Czerwone plamy na twarzy u dorosłych |
|
ACNEROSE
ZWALCZ PLAMY WYWOŁANE TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM ZAMÓW!
Ponadto warto wiedzieć, że:
- niewielkie czerwone plamki na twarzy mogą być oznaką wysypki lub rogowacenia mieszkowego skóry,
- czerwone plamy na twarzy z towarzyszącymi im tłustymi, żółtymi łuskami i łuszczącym się naskórkiem to objawy łojotokowego zapalenia skóry,
- czerwone swędzące plamy na twarzy mogą oznaczać łuszczycę, atopowe zapalenie skóry lub świerzb.
Brązowe plamy na twarzy – dlaczego się pojawiają?
Brązowe plamy na twarzy wynikają z nasilonej produkcji melaniny. W większości przypadków są to zmiany pigmentacyjne powstające na skutek działania promieniowania UV. Jeśli melanina nie rozłoży się równomiernie w skórze, tylko nagromadzi miejscowo i w nadmiernych ilościach, to zamiast pięknej opalenizny będziemy mieć do czynienia z piegami i przebarwieniami. Ich powstawanie może nasilać stosowanie niektórych kosmetyków oraz leków, w tym doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Czasami ciemne plamy na twarzy informują o zaburzeniach hormonalnych lub o chorobach tarczycy, nadnerczy i jajników. Powodem ich występowania może być także ciąża. Plamy na twarzy w ciąży dotykają niemal co drugą kobietę w ciąży. Występuje wówczas tzw. ostuda, powodująca brązowe plamy o nieregularnym kształcie.
Jasnobrązowe nieregularne zmiany, określane jako plamy wątrobowe na twarzy, wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Są po prostu zmianami pojawiającymi się wraz z wiekiem, wskutek długiej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Ta ekspozycja powoduje gromadzenie się pigmentu w skórze, a efekty stają się widoczne dopiero po wielu latach. Przyczyną powstawania tego rodzaju zmian mogą być także leki moczopędne, na cukrzycę oraz nadciśnienie.
Niektóre brązowe plamy na twarzy to znamiona barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami. Są zmianami łagodnymi, zbudowanymi z melanocytów – komórek produkujących melaninę. Może się jednak zdarzyć, że znamiona zmienią swój rozmiar, kształt lub zabarwienie i wtedy koniecznie należy pokazać je dermatologowi.
Białe plamy na twarzy – co oznaczają?
Białe plamy na twarzy często zauważamy dopiero po opaleniu skóry. Tak jest w wypadku zakażenia grzybiczego, np. łupieżu pstrego, który jest powszechną infekcją skóry, spowodowaną przez grzyby Malassezia furfur. Drożdżaki te wytwarzają bowiem kwas azelainowy, który blokuje aktywność enzymu tyrozynazy w melanocytach, co prowadzi do miejscowego zahamowania produkcji melaniny.
Jaśniejsze plamki mogą być także skutkiem uszkodzenia melanocytów. Dochodzi wtedy do hipopigmentacji, czyli po wystawieniu skóry na promieniowanie słoneczne zamiast opalenizny powstają odbarwienia. Do zaburzenia funkcji melanocytów może dojść również w trakcie przyjmowania leków o działaniu fotouczulającym, np. leków przeciwcukrzycowych, antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych.
Inną przyczyną białych plam na twarzy jest zła dieta, uboga w witaminy i wapń. Gdy białe plamy pojawiają się przede wszystkim wokół ust i oczu, można podejrzewać bielactwo nabyte – chorobę uwarunkowaną genetycznie i wywoływaną przez reakcje autoimmunologiczne.
Sprawdź też: Jaki wybrać krem na przebarwienia?
Co powoduje suche plamy na twarzy?
Suche plamy na twarzy są najczęściej efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie w zimie nasza skóra narażona jest na ujemne temperatury, suche powietrze i wiatr, które mogą zniszczyć jej ochronną barierę hydrolipidową. Gdy nie zadbamy o nią w odpowiedni sposób, może stać się przesuszona i zacząć łuszczyć.
Suche czerwone plamy na twarzy mogą informować także o różnych schorzeniach dermatologicznych, np. atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, grzybicy. Jeśli więc problem nie mija po wprowadzeniu nawilżającej pielęgnacji, należy skonsultować się ze specjalistą, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie środki.
Jak usunąć plamy na twarzy?
Jak poradzić sobie z plamami na twarzy? Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu. Jeśli są nim choroby, to dopóki nie zaczniemy ich leczyć, nie wyciszymy skutecznie objawów. Dopiero po wdrożeniu leków zapisanych przez dermatologa lub innego specjalisty możemy zauważyć zmniejszanie się plamek. Podobnie w przypadku, gdy mamy uczulenie na twarzy, czerwone plamy nie znikną, dopóki nie wyeliminujemy czynnika wywołującego alergię, np. nie odstawimy problematycznych kosmetyków lub leków.
Niekiedy plamy na twarzy ustępują samoistnie, w miarę odnawiania się naskórka. Możemy spróbować domowych sposobów, aby przyśpieszyć ten proces. Na białe plamy na twarzy pojawiające się po opalaniu pomoże ekstrakt z aloesu, który pobudzi regenerację skóry. Można też rozważyć doustne przyjmowanie witamin A i E, odpowiedzialnych za odbudowę warstwy lipidowej skóry.
W walce z przebarwieniami ważne jest chronienie skóry przed słońcem. Należy codziennie stosować krem z wysoką ochroną SPF i PPD, aby uniknąć nowych przebarwień. Plamki można próbować rozjaśnić za pomocą soku z cytryny, maseczki z miodu lub maseczki z kurkumy. Wygodniejsze i skuteczniejsze będzie jednak sięgniecie po kosmetyki ze składnikami rozjaśniającymi przebarwienia, jak witamina C, ekstrakt z lukrecji czy kwas azelainowy. W przypadku trudniejszych przebarwień warto zdecydować się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, np. z użyciem lasera.
Czerwone suche plamy na twarzy znikną, kiedy będziemy regularnie stosować dobre kremy, dostarczające składników nawilżających i odbudowujących barierę hydrolipidową. Powinny być bogate w ceramidy i lipidy, a także oleje roślinne i mocznik. Warto zaopatrzyć się też w preparaty zawierające witaminy A i E oraz kwas hialuronowy. Koniecznie należy unikać przy tym narażania skóry na skrajne temperatury, np. nie myć twarzy gorącą wodą i nie przebywać za długo na słońcu.
Jeśli mamy cerę naczynkową lub początek trądziku różowatego, dobrze zrobimy, stawiając na pielęgnację wzmacniającą naczynka. Sprawdzą się kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej, wzbogacone w takie komponenty, jak wyciąg z kasztanowca czy ekstrakt z ruszczyka. Jednocześnie powinniśmy uważać na czynniki powodujące rumień i rozszerzanie naczynek, np. gorące i ostre potrawy, alkohol, nadmierną ekspozycję skóry na promienie słoneczne, złe warunki atmosferyczne takie, jak mróz i wiatr. Pamiętajmy również o tym, że trądzik różowaty wymaga specjalistycznego leczenia – inaczej czerwone plamy na środku twarzy mogą się utrwalić.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Przebarwienia na twarzy często stanowią ogromny problem do usunięcia, dlatego warto im zapobiegać, zamiast później leczyć. Aby ich uniknąć, koniecznie trzeba chronić skórę przed promieniami słonecznymi, stosując odpowiednie kremy z wysokim filtrem i nosząc okrycie głowy, np. czapkę z daszkiem. Podobne zalecania dotyczą plam wątrobowych. Należy również unikać opalania się w godzinach 11-15, kiedy oddziaływanie słońca jest najmocniejsze. Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Bogata we właściwe składniki odżywcze i antyoksydanty wymiatające wolne rodniki, pomoże zmniejszyć ryzyko przebarwień.
ACNEROSE
ZWALCZ PLAMY WYWOŁANE TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM ZAMÓW!
Podsumowanie
Plamy na twarzy nie zawsze są tylko defektem kosmetycznym. Czasami informują o problemach w naszym organizmie, którymi trzeba się zająć. Przyczyn powstawania plam na twarzy jest wiele, a pozbycie się ich wcale nie należy do najłatwiejszych. Dlatego na tyle, na ile jest to możliwe, warto zapobiegać ich powstawaniu, poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i ochrony skóry oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.
Bibliografia:
1. Rassner G., Steiner U., Dermatologia, podręcznik i atlas, 2002
2. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
3. Peters I.B., Kosmetyka, 2002
4. Wludyka B., Plamy i plamki – przebarwienia skóry, 2012
5. Rokowska-Waluch A., Kałużyńska K., Chojnicki M., Pawalczyk M., Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry, 2009
w moim przypadku plamy na twarzy pojawiaja sie od slonca. szybko one mi sie pojawiaja jak tylko spf nie naloze.
choruje na tradzik rozowaty i u mnie plamy na twarzy sa po prostu rozowe wiec uzywam dermo ktore lagodza objawy tr.
Mam odwieczny problem z trądzikiem. Później zostają takie przebarwienia :/ Najgorzej to je usunąć.