Stopnie cellulitu – wszystko o pomarańczowej skórce

Stopnie cellulitu określają poziom zaawansowania zmian i ich widoczność na skórze. Cellulit, jako zaburzenie w budowie skóry, powoduje nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Często występuje ze zmianami o charakterze obrzękowym i włóknieniami w obrębie tkanki podskórnej. Nasilenie zmian bywa różne, z tego powodu wyróżniamy trzy stopnie cellulitu.

Fazy cellulitu Rozpoznanie
Pierwszy stopień cellulitu.
 • Nie jest bardzo widoczny.
 • Po ściśnięciu dwoma palcami ujawnia się lekko grudkowata powierzchnia skóry.
Drugi stopień cellulitu.
 • Cellulit staje się widoczny nie tylko po ściśnięciu skóry, ale też podczas siedzenia czy napinania mięśni ud i pośladków.
 • Dotykowi miejsc pokrytych pomarańczową skórką towarzyszy lekki ból.
Trzeci stopień cellulitu.
 • Widoczny na skórze przez cały czas.
 • Grudki mają większą objętość.
 • Skóra jest nierównomiernie pofałdowana.
 • Dyskomfort odczuwany podczas dotykania zmian jest jeszcze większy, pojawia się nawet przy delikatnym dotknięciu.

Cellulit – stopnie pierwszy i drugi

Początkowe stopnie cellulitu nie są uciążliwe pod wieloma względami. Zmiany uwidaczniają się np. tylko podczas siedzenia czy po ściśnięciu fałdu skóry i są niebolesne, dopiero w drugim stopniu cellulitu odczuwalny jest niewielki dyskomfort. Są też najłatwiejsze do pokonania. Dlaczego warto więc zacząć walkę z cellulitem już wtedy, gdy jest na mało zaawansowanym etapie?

marta bożenda kosmetologJeśli wdrożymy działania przeciwko cellulitowi jeszcze zanim się rozwinie, tym lepsze efekty uzyskamy. Stosując na pierwsze zmiany dobry krem antycellulitowy, mamy szansę pozbyć się cellulitu nawet całkowicie. Zaawansowane stopnie cellulitu wymagają większego arsenału środków i dłuższego działania, by rezultaty stały się widoczne mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Z cellulitem należy walczyć już w pierwszej fazie, w przeciwnym wypadku ten problem skórny będzie się pogłębiał. Należy włączyć do codziennej aktywności ćwiczenia fizyczne, zadbać o zbilansowaną dietę na cellulit i odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Na tym etapie nie należy zapominać o pielęgnacji. Specjalistyczne kremy antycellulitowe i zabiegi typu body wrapping to rozwiązania, które przyśpieszą powrót do atrakcyjnie wyglądającej skóry.

Mam 21 lat. Pierwszy raz cellulit zaobserwowałam u siebie w wieku dojrzewania. Szczególnie upodobał sobie skórę na udach i pośladkach. Od dłuższego czasu stosuję naprzemienne prysznice zimną i ciepłą wodą oraz codziennie wklepuję naturalny krem antycellulitowy Nolicell na bazie kofeiny, zielonej kawy i miłorzębu japońskiego. Jestem bardzo zadowolona z efektów na mojej skórze. Myślę, że tegoroczne lato upłynie pod znakiem krótkich szortów mówi pani Joanna ze Szczecina.

Cellulit – stopnie: faza trzecia

Cellulit stopnieNajbardziej zaawansowane stopnie cellulitu – określane jako trzecia faza (czasami wyróżnia się również czwartą) to zmiany widoczne gołym okiem. Grudki (ze zbitych komórek tłuszczowych) mają większy rozmiar. Przez nierówny rozrost komórek tłuszczowych w skórze pojawiają się zagłębienia i nierówności. Na całym obszarze występowania cellulitu – nogach, pośladkach i brzuchu – skóra jest znacznie pofałdowana.

Verdelab-ikonaZaawansowane stopnie cellulitu powodują, że czas potrzebny do jego zlikwidowania znacznie się wydłuża. Należy jednak pamiętać, że na każdym etapie kluczem do wygładzenia i ujędrnienia skóry dotkniętej cellulitem jest codzienne stosowanie naturalnych kremów antycellulitowych, szczególnie tych o sprawdzonym działaniu mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

Jest to najcięższy stopień cellulitu. Skóra jest całkowicie zajęta dużymi, widocznymi zmianami i pofałdowaniami. Przypomina z wyglądu trzęsącą się galaretkę z tłuszczowymi grudkami. Zmiany charakteryzują się dużą bolesnością, nawet przy delikatnym dotyku. W tej fazie cellulitu, podobnie jak w dwóch poprzednich, należy stosować odpowiednie kosmetyki ujędrniające, peelingi wraz z masażami skóry oraz naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą. Nie można także zapominać o zdrowej diecie, ruchu oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu, w celu pozbycia się zmagazynowanych toksyn. Jednak w tym przypadku domowe zwalczanie cellulitu nie jest wystarczające i należy sięgnąć również po zabiegi medycyny estetycznej, jak ultradźwięki, czy wymrażanie komórek tłuszczowych.

Czytaj więcej: Przyczyny cellulitu

Krem odpowiedni na wszystkie stopnie cellulitu

Bardzo ważnym narzędziem do zwalczania wszystkich stopni cellulitu jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków. Koniecznie należy zwrócić uwagę na ich skład. Muszą to być substancje, które wspomogą redukcję tkanki tłuszczowej oraz usprawnią mikrokrążenie i zlikwidują powstałe obrzęki.

Do takich składników należą:

 • kofeina – usprawnia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych i jest odpowiedzialna za przyspieszenie odpływu limfy. Powoduje także zwiększenie aktywności lipazy, enzymu odpowiedzialnemu za rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych,
 • ekstrakt z ruszczyka – wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia cyrkulację krwi. Zapobiega zastojom krwi i limfy, tym samym przeciwdziała pojawianiu się obrzęków,
 • ekstrakt z miłorzębu japońskiego – ma za zadanie zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki temu usprawnia przepływ krwi. Wspomaga usuwanie nadmiaru tłuszczów z tkanek,
 • niacynamid (witamina B3) – stymuluje produkcję kolagenu i pobudza wytwarzanie ceramidów, dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, sprężysta i nawodniona,
 • ekstrakt z zielonej kawy – poprawia krążenie w skórze i wspomaga spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Zapobiega zastojom limfy.

Moja nadwaga nie była moim jedynym problemem. Wraz z nadwagą przyszedł także cellulit. Pół roku temu przeszłam na dietę, zaczęłam się zdrowo odżywiać i ćwiczyć, a krem na cellulit stał się nieodłącznym towarzyszem w codziennej pielęgnacji. Krem na cellulit Onshea z ruszczykiem, kofeiną i miłorzębem japońskim naprawdę działa! Po regularnym stosowaniu skóra stała się wyraźnie gładsza i napięta, do tego krem ma naturalny skład, czego chcieć więcej! mówi pani Zofia z Torunia.

Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea – kremy na wszystkie fazy cellulitu

Krem na cellulit dobrej jakości, posiadający szereg cennych naturalnych składników, z pewnością pomoże w zlikwidowaniu pomarańczowej skórki. Rewelacyjnymi składami wyróżniają się kremy: Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea. Zawierają mnóstwo cennych składników aktywnych, występujących w dużej koncentracji.

Na krem antycellulitowy Sinial natrafiłam jakiś czas temu w Internecie, szukając sposobu na mój cellulit. Szukałam czegoś skutecznego bez chemii, z konkretnym składem. I nie zawiodłam się, bo krem świetnie się sprawdził. Po miesiącu stosowania na moim ciele nie ma już ani grama widocznego cellulitu mówi pani Natalia z Poznania.

Działanie tych kremów jest skuteczne gdyż koncentruje się na najważniejszych przyczynach powstawania pomarańczowej skórki: przeroście tkanki tłuszczowej, zaburzeniach mikrokrążenia i toksynach zalegających w tkankach. W każdym z kremów znajdziemy liczne składniki przeciwdziałające tym problemom.

Stosuję już kilka miesięcy Vialise Lifting Effects i moja skóra jeszcze nigdy nie była tak jędrna. Czuję się o wiele lepiej w swoim ciele mówi pani Malwina z Warszawy.

Nieobecność składników chemicznych, takich jak parabeny, PEG-i, sztuczne barwniki i zapachy, powoduje że kremy Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea są całkowicie bezpieczne dla skóry.

Krem Vialise włączyłam do swojej pielęgnacji już na stałe. Używam go naprawdę długo, bo to mój pewnik. Jest łagodny dla mojej wrażliwej skóry i doskonale nawilża pisze pani Monika z Elbląga.

FAQ:

1. Czy wszystkie stopnie cellulitu można zwalczać tym samym kosmetykiem?

Tak. Należy zwrócić uwagę, aby wybrany krem antycellulitowy był dobry jakościowo. Najlepiej naturalny, zawierający składniki aktywne o udowodnionym działaniu, jak kofeina, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, czy ekstrakt z zielonej kawy. Składniki te można znaleźć w kremach Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea. Warto pamiętać, aby zacząć walkę z cellulitem natychmiast, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Zaawansowany cellulit wymaga większego wysiłku oraz zdecydowanie dłuższego czasu, aby uzyskać zadowalające efekty.

2. Krem na cellulit. Jakie musi zawierać składniki, aby działał na wszystkie stopnie cellulitu?

Dobry krem antycellulitowy ma za zadanie wspomagać redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej, likwidować obrzęki spowodowane zastojem limfy oraz poprawiać mikrokrążenie. W walce z pomarańczową skórką dobrze sprawdzą się: kofeina, ekstrakt z ruszczyka, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z zielonej kawy.

3. Czy pierwsze dwa stopnie cellulitu można zredukować, pijąc po prostu więcej wody?

Picie odpowiedniej ilości płynów jest ważne, ponieważ woda wypłukuje nagromadzone toksyny z organizmu. Niestety samo picie wody jest niewystarczające, aby całkowicie pokonać cellulit. Redukcja cellulitu wymaga także odpowiedniej diety i ćwiczeń oraz codziennej pielęgnacji dobrej jakości kremem antycellulitowym.

4. Zauważam u siebie delikatny cellulit na udach i pośladkach. Nie są to mocno widoczne zmiany. Czy powinnam zacząć już stosować kosmetyki, aby w przyszłości nie dopadły mnie bardziej zaawansowane stopnie cellulitu?

W przypadku zmian skórnych, takich jak cellulit, profilaktyka jest niezmiernie ważna. Nawet minimalne zmiany skórne mogą w przyszłości ulec pogłębieniu, a wtedy walka z pomarańczową skórką będzie wymagała większego wysiłku i zaangażowania. Codzienne stosowanie naturalnego kremu antycellulitowego, zawierającego w swoim składzie kofeinę lub ekstrakt z miłorzębu japońskiego, pozwoli na zredukowanie nawet niewielkiego cellulitu, pozwalając cieszyć się gładką, jędrną skórą.


Bibliografia

 1. Righi G., Jak sie̜ pozbyć cellulitu, 2001
 2. Zegarska B, Woźniak M, Kaczmarek-Skamira E. Cellulit – etapy powstawania i stadia zaawansowania, 2013
 3. Di Salvo RM., Controlling the appearance of cellulite. 1995
 4. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
 5. Jeffrey Dover, Murad Alam, Jeffery Orringer, Body Shaping: Skin Fat Cellulite, wyd. W.B. Saunders Company, 2015
Rate this post