Rozstępy na biodrach – jak powstają?

Rozstępy na biodrach to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Pojawiają się zresztą nie tylko na biodrach, ale również brzuchu, udach, piersiach i pośladkach. Czy można im jakość zapobiegać?

Rozstępy na biodrach – przyczyny

Rozstępy na biodrach mogą powstawać z kilku powodów, w tym:

  • ciąży, która związana jest ze zwiększeniem masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha i bioder,
  • czynników hormonalnych. Zaburzenia hormonalne mogą być także przyczyną tego, że powstają rozstępy na biodrach u nastolatków. Zwiększona ilość hormonów sprawia, że pojawiają się problemy z włóknami kolagenowymi. Największą, negatywną rolę odgrywa kortyzol,
  • złej diety. Brak niektórych mikroskładników, przetworzona żywność, a także nagłe wahania wagi mają swój udział w powstawaniu rozstępów.

Rozstępy na biodrach – zapobieganie

Aby rozstępy na biodrach się nie pojawiły, warto wzbogacić dietę o witaminy: A, B, E, PP, a także cynk, krzem oraz selen. Skutecznie można im przeciwdziałać, stosując odpowiednią pielęgnację. Znaczenie mają przede wszystkim odpowiednio dobrane dermokosmetyki, które nawilżają i wspierają regenerację skóry.

Rozstępy na biodrach – domowe sposoby

Na rozstępy na biodrach można także stosować proste, domowe metody. Zwykle opierają się na wykorzystaniu składników lub metod, które są łatwo dostępne. Można np. samodzielnie przygotować krem na rozstępy, który składa się z następujących składników: 8 kapsułek witaminy E, szklanka oliwy z oliwek, 4 kapsułki witaminy A oraz pół szklanki żelu z aloesu. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie połączyć, aż do uzyskania spójnej konsystencji. Następnie zaaplikować na rozstępy na biodrach. W trakcie masażu zaleca się wykonywanie okrężnych ruchów, które dodatkowo pobudzają mikrokrążenie. Masaż można też wykonywać na sucho lub podczas kąpieli. Dodatkowo można skórę polewać na przemian zimną i ciepłą wodą, co dodatkowo poprawia krążenie. Wymienione metody przynoszą poprawę tylko w przypadku świeżych rozstępów.

Sprawdź jakie stosować rozstępy od ćwiczeń

Rozstępy na biodrach – zabiegi na rozstępy

Rozstępy na biodrachJeśli na rozstępy na biodrach nie są skuteczne domowe metody, to konieczne są specjalistyczne zabiegi. Są one skuteczne nawet w przypadku utrwalonych zmian na skórze.

Do najpopularniejszych zalicza się:

  • dermabrazję, która polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą odpowiednich urządzeń,
  • mezoterapię igłową, która polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnej mieszanki odżywczej. Ma ona za zadanie stymulować regenerację skóry. Oprócz tego pobudzająco na skórę działają wykonywane mikronakłucia,
  • terapię laserową. To nieinwazyjny zabieg, który polega na emitowaniu na określoną partię skóry- w tym przypadku biodra- wiązki światła. Emitowane światło lasera sprawia, że dochodzi do kontrolowanych uszkodzeń skóry, która w dalszej kolejności zaczyna się intensywnie regenerować.

Podsumowując, rozstępy na biodrach to powszechny problem wśród kobiet, który jest dla nich źródłem poważnych kompleksów. czasami wynikają one z przyczyn genetycznych, innym razem mają jednak podłoże środowiskowe. Decydując się na walkę z nimi, nie warto jednak ograniczać się do jednej metody. Działanie powinno być kompleksowe.


Bibliografia

1. Jabbour S.: Cutaneous manifestations of endocrine disorders. Am J Clin Dermatol 2003
2. Jabbour S.: Skin manifestations of hormone-secreting tumors. Dermatol Ther 2010
3. Daven N., Doshi M.D., Marianna L., Blyumin M.D., Alexa B., Kimball M.D.: Cutaneous manifestations of thyroid disease. Clin Dermatol 2008

Rate this post