Jakie maści na rozstępy wybrać?

Rozstępy są częstym problemem, dotykającym głównie kobiety. Najczęściej pojawiają się w ciąży i często zostają także po niej. Rozstępy mogą pojawiać się także u młodzieży – podczas fazy szybkiego i intensywnego wzrostu, kiedy skóra nie jest w stanie nadążyć za szybko wzrastającym organizmem. Przyczyną ich powstawania jest nagły przyrost masy ciała i nadmierne rozciągnięcie powłok skórnych oraz zwiększenie w tym czasie poziomu kortyzolu, co powoduje upośledzenie funkcjonalności włókien kolagenowych skóry, odpowiedzialnych za jej sprężystość.

Maść na rozstępy – czy warto stosować?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jakim są rozstępy są różnego rodzaj maści na rozstępy, które pozwolą zapobiec śladom jakie rozstępy często po sobie zostawiają. Na rynku obecnych jest bardzo dużo preparatów, warto sięgać po te sprawdzone, jeśli jesteśmy w ciąży należy koniecznie zwracać uwagę czy preparat ma odpowiednie badania i czy jego stosowanie nam nie zaszkodzi.

Kiedy zacząć stosować maści na rozstępy?

Maści na rozstępy warto zacząć stosować od razu na początkowym etapie, kiedy zaczynają się pojawiać rozstępy, wtedy istnieje największa szansa że uda się ich pozbyć i nie pozostawią po sobie nieestetycznych blizn.

Jakie składniki powinna zawierać maść na rozstępy?

Maść na rozstępy powinna stymulować syntezę włókien kolagenowych, która jest zaburzona u osób z rozstępami. Maści na rozstępy często zawierają naturalne wyciągi roślinne, do najpopularniejszych należą:

centella asiatica
Centella asiatica.
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica) – przywraca skórze utraconą jędrność, nawilża ją, bierze udział w stymulacji produkcji kolagenu, dzięki czemu rozstępy są płytsze i mniej widoczne
  • wyciąg z aloesu (Aloe vera) – od dawna znane są jego cenne właściwości w przyspieszaniu gojenia ran, sprawdzi się także w łagodzeniu rozstępów
  • witamina C – jest niezbędna w produkcji kolagenu, ponadto jest silnym antyoksydantem, opóźnia procesy starzenia się skóry
  • witamina E – ma korzystny wpływ na krążenie skórne, poprawia elastyczność warstwy naskórka
  • związki krzemu – przydatne w zwalczaniu szczególnie czerwonych rozstępów, regenerują włókna tkanki łącznej, usprawniają naprawę uszkodzonych włókien kolagenowych
  • ekstrakt z bluszczu (Hedera helix) – szerokie działanie wyciągu z bluszczu, sprawiło że jest on bardzo popularny, kremy i maści na rozstępy często zawierają ten składnik aktywny; nie tylko zwalcza rozstępy, ale także zapobiega ich powstawaniu, zapobiega także powstawaniu cellulitu.

Podsumowanie

Prawidłowo dobrana maść na rozstępy, zawierająca odpowiednie składniki aktywne, pozwoli pozbyć się niechcianego problemu jakim są rozstępy. Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry z rozstępami i skłonnej do wystąpienia rozstępów. Trzeba przede wszystkim dbać o jej odpowiedni poziom nawilżenia – warto oprócz specjalistycznych maści na rozstępy, używać także w ramach dodatkowej pielęgnacji preparatów, które zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Preparaty na rozstępy należy także odpowiednio nakładać – najlepiej rozbić to po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana, co zapewni lepsze wchłanianie produktu. Maść na rozstępy, czy też krem należy także dokładnie wmasować w obszar objęty rozstępami. Na skórze na pośladkach, udach, biodrach, można wykonywać 1-2 razy w tygodniu peeling, który zwiększy szansę na lepsze wchłonięci się produktów i tym samym zapewni lepszy efekt kuracji. Należy pamiętać że maści na rozstępy oraz inne produkty na rozstępy mogą powodować uczulenia. Zawsze przed nałożeniem preparatu na większą powierzchnię ciała, warto przetestować go na niewielkiej powierzchni skóry (np, ręka, nadgarstek) i sprawdzić czy nie spowoduje u nas uczulenia.