Cellulit – co to jest?

Cellulit – wbrew obiegowej opinii jest to problem nie tylko osób z nadwagą. Problem ten dotyczy głównie kobiet (cellulit u mężczyzn prawie w ogóle nie występuje), co wynika z różnic w budowie tkanki łącznej między osobami obu płci. Pomarańczową skórkę mają zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki, panie z otyłością i kobiety bardzo szczupłe. Co to jest cellulit? Jakie są przyczyny cellulitu? Czy możliwe jest leczenie cellulitu?

Cellulit: podstawowe informacje
Rodzaj problemu Defekt estetyczny
Obszary występowania Najczęściej uda i pośladki, rzadziej nogi, brzuch i ramiona
Osoby narażone na cellulit Kobiety
Podstawowe sposoby na cellulit Krem na cellulit, dieta, ćwiczenia na cellulit

Sprawdź polecane przez nas kremy na cellulit

Co to jest cellulit?

Cellulit obserwujemy jako charakterystyczne grudki – nierówności skóry – przypomina to pomarańczową skórkę w swojej strukturze. Zazwyczaj pojawia się cellulit na nogach, cellulit na pośladkach, udach, ale zdarza się również np. cellulit na brzuchu, czy nawet ramionach. Tkanka łączna i naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, a metabolizm w tkance podskórnej jest zaburzony. Cellulit występuje najczęściej wraz z obrzękami włóknistymi tkanki podskórnej. Nazywany jest także lipodystorfią typu kobiecego.

Charakterystyczne grudki to efekt nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych lipidów. Grudki te otacza mieszanka wody i toksyn. Te ostatnie to produkty uboczne metabolizmu komórkowego. Toksyny powodują przyśpieszenie wzrostu komórek tłuszczowych. Ponadto z cellulitem wiąże się problem z mikrokrążeniem. Przerośnięte grudki komórek tłuszczowych uciskają naczynka, przez co usuwanie toksyn jest uniemożliwione, a cellulit postępuje.

Rodzaje cellulitu

Cellulit ma kilka rodzajów. Można wymienić główne typy:

  • cellulit wodny,
  • cellulit tłuszczowy,
  • cellulit cyrkulacyjny.

Cellulit wodny

Cellulit wodnyZa przyczynę cellulitu wodnego, określanego jako chorobę cywilizacyjną, uważa się zaburzenia przepływu krwi oraz limfy. Objawem cellulitu wodnego jest obrzęk i fale na skórze. Problem cellulitu wodnego dotyczy głównie kobiet młodych i szczupłych. Gdy tkanka łączna jest zbyt miękka pozwala przenikać limfie do tkanki tłuszczowej, wraz z toksynami. Komórki tłuszczowe pęcznieją, zwiększając swoją objętość. Zbite grudki, powstałe w tym procesie, mogą być bolesne podczas ucisku.

Cellulit tłuszczowy

cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy objawia się w postaci małych grudek podskórnych. Gdy pacjentka narzeka na cellulit na brzuchu, z reguły jest to właśnie cellulit określany jako tłuszczowy. Tworzy się z nadmiaru zgromadzonych w ciele kwasów tłuszczowych i występuje głównie w okolicach ud, pośladków, brzucha, łydek. Zlokalizować go można poprzez uciskanie i obserwowanie, w którym miejscu tworzą się wybrzuszenia i wgłębienia.

Cellulit cyrkulacyjny

Cellulit cyrkulacyjny jest najtrudniejszy do zwalczenia. Powstaje ze zesztywniałych włókien kolagenowych, które otaczając tkankę tłuszczową, straciły swoją ujędrniającą funkcję. Stwardniałe włókna nie pozwalają na odpowiedni przepływ krwi i limfy. Cellulit cyrkulacyjny głównie dotyka ud i tworzy zbite i bolesne grudki.

Należy także wyjaśnić, czym jest cellulitis. Jest on często błędnie utożsamiany z cellulitem. Cellulitis to zapalenie skóry i tkanki podskórnej bakteriami z grupy Staphylococcus i Streptococcus, obszar zmieniony chorobowo jest zaczerwieniony, a nie pomarańczowy (jak w przypadku cellulitu). Podstawą leczenia cellulitisu jest antybiotykoterapia.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest najpowszechniejszy. Mówi się o nim, gdy zmiany wynikają z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wówczas należy zwrócić uwagę, aby stosowany krem antycellulitowy zawierał przede wszystkim składniki rozbijające lipidy. Ponadto ogromne znaczenie ma dieta uboga w tłuszcze oraz aktywność fizyczna.

Cellulit wodny to efekt nadmiernego gromadzenia wody i toksyn w tkankach. Sam wygląd zmian nie różni się od tych w cellulicie tłuszczowym, ale w tym przypadku bardzo często pojawia się opuchlizna tuż przed miesiączką. Na rynku można dostać tabletki na cellulit wodny.

Najskuteczniej na oba rodzaje zadziała odpowiedni krem, bogaty w składniki przyśpieszające redukcję nadmiaru wody i toksyn oraz zdrowa dieta (nie musi to być specjalna dieta na cellulit). Unikać powinno się spożywania soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Dobrze zadziała zielona herbata, która pomoże usunąć toksyny i nadmiar wody

Cellulit na udach

Przyczyny cellulitu

Przyczyną powstawania cellulitu są zaburzenia w mikrokrążeniu. Krew płynie nieefektywnie, powstają obrzęki i zastoje. Zmienia się metabolizm w tkankach, a toksyny gromadzą się w tkance tłuszczowej.

Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Skłonność do tego schorzenia jest charakterystyczna dla kobiet rasy białej. Jego powstawaniu sprzyjają wspomniane czynniki hormonalne (estrogeny) oraz budowa tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej. Oprócz tego o powstawaniu cellulitu decydują także inne czynniki.

  1. Po pierwsze – brak wysiłku fizycznego. Mało aktywny tryb życia powoduje zaburzenia krążenia, które z reguły prowadzą do powstania żylaków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zaburzenia krążenia dotyczą również małych naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawania różnych rodzajów cellulitu. Powody mogą być najróżniejsze – praca w pozycji stojącej lub siedzącej, wielogodzinne siedzenie na twardym krześle, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Sygnałem, że dolegliwości tego typu pojawiają się u nas jest opuchlizna nóg pod koniec dnia.
  2. Po drugie – żywienie. Cellulitowi sprzyjają przetworzone jedzenie, słodycze, przetworzone jedzenie oraz hormony i antybiotyki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, a które następnie trafiają do naszego organizmu. Dlatego odpowiednia dieta na cellulit jest tak ważna.
  3. Po trzecie – wąskie spodnie i buty na wysokich obcasach. Zaburzają one krążenie, a od tego zaczyna się cellulit na nogach, czy cellulit na pośladkach.
  4. Po czwarte – zaburzenia gospodarki hormonalnej. Do tej grupy zaliczmy zarówno choroby o podłożu hormonalnym, jak i przyjmowanie leków hormonalnych – w tym antykoncepcji. Pojawić może się również cellulit w ciąży. Niestety, jest to grupa przyczyn, których najczęściej nie jesteśmy w stanie wykluczyć. Jednakże świadomość ich istnienia daje możliwość wczesnego reagowania.
  5. Po piąte – ciąża. Cellulit w ciąży pojawia się nawet wtedy, gdy pacjentki do tej pory nie miały z nim do czynienia. Około 60 % kobiet, które cierpią na cellulit, twierdzi, że pojawił się on po raz pierwszy podczas ciąży. Przyczyną są zmiany hormonalne. Duża ilość krążących we krwi estrogenów zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i tkanek limfatycznych. Z tego powodu ich zawartość częściowo przenika do przestrzeni międzykomórkowych. Tam powstają obrzęki, uciskające sąsiednie tkanki. Ucisk zaburza mikrokrążenie, a komórki tłuszczowe gromadzą więc coraz więcej tłuszczu.

Verdelab-ikonaTo bardzo ważne, aby uświadomić sobie przyczyny powstawania cellulitu. Taka wiedza daje możliwość skutecznej kuracji. Wiedząc, że na powstawanie cellulitu w dużym stopniu wpływa przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji, można profilaktycznie zacząć stosować dobry krem antycellulitowy, zadbać o zdrową dietę oraz aktywność fizycznąmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

 

Cellulit na nogach

Cellulit – stopnie postępowania

Określając rodzaj cellulitu, należy również określić jego stopień. Wyróżnić można trzy etapy powstawania cellulitu. Ich znajomość ma o tyle duże znaczenie, że im wcześniej zaczniemy działać, tym lepsze efekty uzyskamy.

W pierwszej fazie grudki widoczne są tylko, gdy ściśniemy fałd skóry, występuje nawet u nastolatek. To właśnie wówczas należy działać, bo to właśnie wtedy są największe szanse na całkowite pozbycie się cellulitu za pomocą domowych metod, w tym odpowiedniego kremu.

W drugiej fazie cellulit widoczny jest w określonych sytuacjach – np. gdy siedzi się na twardym krześle. To tak naprawdę ostatni dzwonek, żeby zacząć działać!

W ostatnim, trzecim etapie pofałdowania, grudki i niedoskonałości widoczne są nawet bez ściskania skóry. Najczęściej nie można ich usunąć za pomocą wyłącznie domowych metod – do całkowitego pozbycia się zmian konieczne jest stosowanie specjalistycznych zabiegów.

natalia cholak kosmetologZabiegi kosmetologiczne to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na usunięcie cellulitu, szczególnie w jego zaawansowanej formie. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi na cellulit nie zastępują odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą kremu, diety oraz aktywności fizycznej, a uzupełniają te elementy. Tylko takie połączenie może dać zadowalające rezultatymówi Natalia Cholak, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Kremy na cellulit – podstawowa broń

Nasze propozycje: Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Onshea oraz Nolicell
Stosowanie dobrych kremów na cellulit to podstawowy element walki z tym problemem. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego preparatu. Taki kosmetyk powinien przede wszystkim bazować na składnikach naturalnych, które będą oddziaływać na główne czynniki powodujące cellulit – przerost komórek tłuszczowych, gromadzenie wody i toksyn, wzmocnienie naczynek. Unikajmy natomiast kremów, które zawierają takie chemiczne dodatki, jak parabeny, PEGi, silikony, czy sztuczne barwniki. Nie mają one pozytywnego wpływu na skórę, a mogą powodować podrażnienie i przesuszenie. Dodatkowo część z nich podejrzewana jest o możliwość gromadzenia się w organizmie i działanie kancerogenne.

Jakie konkretnie składniki powinny zawierać kremy na cellulit? Prześledźmy to na postawie kilku kosmetyków o wzorowych składach!

sinialSinial kofeina, guarana, algi, ekstrakt z bluszczu pospolitego, ekstrakt z bylicy boże drzewko, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, kwas askorbinowy
Vialise ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciągi z alg, kofeina, rutyna, kwas askorbionowy
Vialise Lifting Effects - balsam ujędrniający na cellulitVialise Lifting Effects kofeina, ekstrakt z guarany, ekstrakt z alg, ekstrakt z bluszczu pospolitego, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, Ascorbic Acid, rutyna, ceramidy, ekstrakt z eleuterokoka kolczystego, ekstrakt z lawendy wąskolistnej, ekstrakt z topoli czarnej, olejek z drzewa różanego
Onshea - serum antycellulitoweOnshea kofeina, niacynamid (witamina B3), ekstrakt z arniki, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z ruszczyka, ekstrakt z kasztanowca, witamina E, olej z orzechów laskowych, olej ze słodkich migdałów
Nolicell na cellulitNolicell ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z kasztanowca, olej z alg fucus, olej z orzechów laskowych,witamina E, kwas hialuronowy, pantenol
Balsam Filorga NutriBalsam Filorga Nutri Modeling kofeina, olej babassu, ekstrakt z liści bluszczu, kolagen morski, olej ze słodkich migdałów, masło murumuru, masło shea
Elancyl Slim DesignElancyl Slim Design – krem na noc przeciw cellulitowi ekstrakt z korzenia salacia oblonga, kofeina, bluszcz, floryndza (z wyciągu z gałęzi jabłoni), ksantoksylina (z pieprzu syczuańskiego)
Hellix Extra - balsam antycellulitowyAntycellulitowy krem do ciała Hellix Extra śluz ślimaka, ekstrakt z zielonej kawy arabiki, ekstrakt z aloesu, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, hialuronian sodu, kasztanowiec zwyczajny

Każdy z wymienionych kosmetyków zawiera bogatą kompozycję składników aktywnych, które będą rozkładać lipidy, działać detoksykująco, a także poprawiać mikrokrążenie. A co o takich kosmetykach sądzą recenzenci?

Uwielbiam Sinial! To najlepszy krem na cellulit, jaki miałam. Po około 4 tygodniach zauważyłam bardzo wyraźną różnicę. Nie da się ukryć, że cellulit po prostu jest mniej widoczny. Do tego nawilża skórę, więc u mnie po prostu zastąpił balsam do ciałamówi pani Iga z Gdańska

Kiedy zauważyłam u siebie cellulit, postanowiłam z nim zawalczyć kompleksowo. Poza dietą i ćwiczeniami od razu zastosowałam Nolicell. Rezultaty są rewelacyjne. Cellulit zupełnie zniknął. Teraz stosuję go profilaktyczniemówi pani Dorota z Sopotu

Polecam serdecznie wszystkim Vialise Lifting Effects. Uwielbiam go za to, że nie tylko redukuje cellulit, ale też doskonale ujędrnia! Skóra jest pięknie napięta, o wiele gładsza, cudownie ujędrniona. Myślałam, że nie da się pozbyć cellulitu i muszę przyznać, że jestem bardzo miło zaskoczonamówi pani Anna z Elbląga

Jak się pozbyć cellulitu? Leczenie cellulitu

Cellulit można zwalczyć spożywając dużo owoców i warzyw, które przyczyniają się do usuwania toksyn i zapobiegają grudkowości skóry. Warto także uwzględnić w diecie produkty pełnoziarniste, zawierające dużo błonnika, jak również ryby i owoce morza. Spożywanie dużych ilości wody pozwoli naszemu organizmowi szybicje pozbywać się tłuszczu przechowywanego w postaci cellulitu.

Leczenie cellulitu musi uwzględniać także aktywność fizyczną i regularne ćwiczenia. Każdy rodzaj aktywności, uprawiany kilka razy w tygodniu, jest zalecany – bieganie, pływanie, czy nawet joga, czy masaże. Masowanie cellulitu doprowadza do zerwania tkanek tłuszczowych, przyspieszając proces spalania tkanki tłuszczowej.

Na rynku medycyny estetycznej istnieje wiele zabiegów i urządzeń, z których możemy skorzystać, aby pozbyć się cellulitu. Zaliczyć do nich można Dermapen/Mezopen, Cellu M6 Integral, Venus Legacy, Maximus, czy Pollogen Legend.

Podsumowując, cellulit jest utrapieniem dużej ilości kobiet, niezależnie od wieku. Tworzące się grudki, zgrubienia, czy fałdy, mogą skutecznie obniżyć samoocenę niejednej z pań. Istnieje kilka rodzajów i stopni cellulitu. Do przyczyn powstawania zbitych w grudki lipidów, otoczonych mieszaniną toksyn i wody, zaliczymy niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, jak również ciążę. Cellulit można zwalczać stosując odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i specjalistyczne zabiegi.

Cellulit – profilaktyka daje najlepsze rezultaty

W walce z cellulitem ogromne znaczenie ma szybkość działania. Najlepiej podjąć odpowiednie kroki jak najwcześniej – najlepiej zadziała profilaktyka. Także w przypadku pomarańczowej skórki zasada lepiej zapobiegać niż leczyć znajduje zastosowanie. Walka z istniejącymi już zmianami nie należy do najłatwiejszych. Dlatego jeżeli wiesz, że znajdujesz się w grupie ryzyka (np. pracujesz w pozycji stojącej, przyjmujesz antykoncepcję hormonalną), dobrze jest działać wcześniej. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na stosowanie kremów, dietę i ćwiczenia zanim cellulit zdąży się pojawić.

Cellulit a cellulitis – zapalenie tkanki podskórnej

Przez podobieństwo brzmieniowe wiele osób myli cellulit i cellulitis. To jednak dwie zupełnie odmienne dolegliwości. O ile cellulit to tylko defekt estetyczny, polegający na nierównomiernym rozmieszczeniu grudek komórek tłuszczowych, to cellulitis jest poważną dolegliwością, która zagraża zdrowiu.

Cellulitis to stan zapalny głębokich warstw skóry, charakteryzujący się ostrym przebiegiem. Najczęściej obserwuje się go na twarzy, nogach i ramionach, a u dzieci również w okolicach odbytu. Cellulitis wywołują bakterie, z którymi mamy kontakt podczas przerwania ciągłości skóry. Symptomy to bolesność skóry, a także, podwyższona temperatura, ból głowy, nudności oraz dreszcze. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Cellulit

Podsumowanie

Cellulit jest defektem estetycznym, który pojawia się nie tylko u osób z nadwagą. Co więcej, nawet nie wszystkie osoby z nadwagą mają cellulit. Na jego pojawienie się wpływa wiele czynników. Z cellulitem mogą walczyć kobiety bez względu na wiek i rozmiar.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na redukcję cellulitu. Najważniejsze to stosowanie odpowiedniego kremu, dieta oraz aktywność fizyczna.


Bibliografia

1. Ignaciuk A., Diagnostyka kliniczna – cellulite, 2004
2. Smalls LK, Hicks M, Passeretti D, Effeect of weight loss on cellulite: gynoid lypodystrophy, 2006
3. Różański L, Vincent C, Szubert M, Dębowska R, Bazela K, Eris I, Stroiński M, Jaskólska Z, Duszyńska A., Zastosowanie termografii w diagnostyce cellulitu, 2006
4. Lonczak A., Cellulit – leczenie i profilaktyka, 2011
5. Halina Bojarowicz, Monika Rucińska, Jerzy Krysiński, Kosmetyki redukujące cellulit, 2016
6. Sainio E.L., Rantanen T., Kanerva L., Składniki i bezpieczeństwo kremów antycellulitowych, 2002

5/5 - (9 votes)