Cellulit – co to jest?

Cellulit – wbrew obiegowej opinii jest to problem nie tylko osób z nadwagą. Problem ten dotyczy głównie kobiet (cellulit u mężczyzn prawie w ogóle nie występuje), co wynika z różnic w budowie tkanki łącznej między osobami obu płci. Pomarańczową skórkę mają zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki, panie z otyłością i kobiety bardzo szczupłe. Co to jest cellulit? Jakie są przyczyny cellulitu? Czy możliwe jest leczenie cellulitu?

Cellulit: podstawowe informacje
Rodzaj problemuDefekt estetyczny
Obszary występowaniaNajczęściej uda i pośladki, rzadziej nogi, brzuch i ramiona
Osoby narażone na cellulitKobiety
Podstawowe sposoby na cellulitKrem na cellulit, dieta, ćwiczenia na cellulit

Sprawdź polecane przez nas kremy na cellulit

Cellulit – co to jest?

Cellulit obserwujemy jako charakterystyczne grudki – nierówności skóry – przypomina to pomarańczową skórkę w swojej strukturze. Zazwyczaj pojawia się cellulit na nogach, cellulit na pośladkach, udach, ale zdarza się również np. cellulit na brzuchu, czy nawet ramionach.

Charakterystyczne grudki to efekt nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych lipidów. Grudki te otacza mieszanka wody i toksyn. Te ostatnie to produkty uboczne metabolizmu komórkowego. Toksyny powodują przyśpieszenie wzrostu komórek tłuszczowych. Ponadto z cellulitem wiąże się problem z mikrokrążeniem. Przerośnięte grudki komórek tłuszczowych uciskają naczynka, przez co usuwanie toksyn jest uniemożliwione, a cellulit postępuje.

Cellulit na udach

Cellulit – przyczyny występowania

Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu. Jedną z nich jest nadwaga. Choć to jeden z najczęstszych, to nie jedyny czynnik. Wiele osób o pełniejszych kształtach w ogóle nie ma takiego problemu, a jednocześnie są szczupłe osoby, które muszą walczyć z cellulitem. Co więc jeszcze wpływa na powstawanie takich zmian?

Dużą grupę czynników determinujących powstawanie cellulitu stanowią problemy z krążeniem. Musimy pamiętać, że ich powody mogą być najróżniejsze – praca w pozycji stojącej lub siedzącej, wielogodzinne siedzenie na twardym krześle, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Sygnałem, że dolegliwości tego typu pojawiają się u nas jest opuchlizna nóg pod koniec dnia.

Cellulit może być też efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej. Do tej grupy zaliczmy zarówno choroby o podłożu hormonalnym, jak i przyjmowanie leków hormonalnych – w tym antykoncepcji. Pojawić może się również cellulit w ciąży. Niestety, jest to grupa przyczyn, których najczęściej nie jesteśmy w stanie wykluczyć. Jednakże świadomość ich istnienia daje możliwość wczesnego reagowania.

Verdelab-ikonaTo bardzo ważne, aby uświadomić sobie przyczyny powstawania cellulitu. Taka wiedza daje możliwość skutecznej kuracji. Wiedząc, że na powstawanie cellulitu w dużym stopniu wpływa przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji, można profilaktycznie zacząć stosować dobry krem antycellulitowy, zadbać o zdrową dietę oraz aktywność fizycznąmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Rodzaje cellulitu

Ze względu na bezpośrednią przyczynę, która doprowadziła do pojawienia się cellulitu, można wyróżnić:

  • cellulit tłuszczowy,
  • cellulit wodny,
  • cellulit cyrkulacyjny.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest najpowszechniejszy. Mówi się o nim, gdy zmiany wynikają z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wówczas należy zwrócić uwagę, aby stosowany krem antycellulitowy zawierał przede wszystkim składniki rozbijające lipidy. Ponadto ogromne znaczenie ma dieta uboga w tłuszcze oraz aktywność fizyczna.

Cellulit wodny to efekt nadmiernego gromadzenia wody i toksyn w tkankach. Sam wygląd zmian nie różni się od tych w cellulicie tłuszczowym, ale w tym przypadku bardzo często pojawia się opuchlizna tuż przed miesiączką. Na rynku można dostać tabletki na cellulit wodny.

Najskuteczniej zadziała odpowiedni krem, bogaty w składniki przyśpieszające redukcję nadmiaru wody i toksyn oraz zdrowa dieta (nie musi to być specjalna dieta na cellulit). Unikać powinno się spożywania soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Dobrze zadziała zielona herbata, która pomoże usunąć toksyny i nadmiar wody.

Czym jest cellulit cyrkulacyjny? Jest to połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. Mówi się o nim, gdy w równym stopniu gromadzenie tkanki tłuszczowej i wody odpowiadają za powstawanie zmian.

Cellulit na nogach

Cellulit – stopnie postępowania

Wyróżnić można trzy etapy powstawania cellulitu. Ich znajomość ma o tyle duże znaczenie, że im wcześniej zaczniemy działać, tym lepsze efekty uzyskamy. W pierwszej fazie grudki widoczne są tylko, gdy ściśniemy fałd skóry. To właśnie wówczas należy działać, bo to właśnie wtedy są największe szanse na całkowite pozbycie się cellulitu za pomocą domowych metod, w tym odpowiedniego kremu.

W drugiej fazie cellulit widoczny jest w określonych sytuacjach – np. gdy siedzi się na twardym krześle. To tak naprawdę ostatni dzwonek, żeby zacząć działać! W ostatnim etapie zmiany widoczne są cały czas i najczęściej nie można ich usunąć za pomocą wyłącznie domowych metod – do całkowitego pozbycia się zmian konieczne jest stosowanie specjalistycznych zabiegów.

Zabiegi kosmetologiczne to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na usunięcie cellulitu, szczególnie w jego zaawansowanej formie. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi na cellulit nie zastępują odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą kremu, diety oraz aktywności fizycznej, a uzupełniają te elementy. Tylko takie połączenie może dać zadowalające rezultatymówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Kremy na cellulit – podstawowa broń

Nasze propozycje: Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Onshea oraz Nolicell
Stosowanie dobrych kremów na cellulit to podstawowy element walki z tym problemem. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego preparatu. Taki kosmetyk powinien przede wszystkim bazować na składnikach naturalnych, które będą oddziaływać na główne czynniki powodujące cellulit – przerost komórek tłuszczowych, gromadzenie wody i toksyn, wzmocnienie naczynek. Unikajmy natomiast kremów, które zawierają takie chemiczne dodatki, jak parabeny, PEGi, silikony, czy sztuczne barwniki. Nie mają one pozytywnego wpływu na skórę, a mogą powodować podrażnienie i przesuszenie. Dodatkowo część z nich podejrzewana jest o możliwość gromadzenia się w organizmie i działanie kancerogenne.

Jakie konkretnie składniki powinny zawierać kremy na cellulit? Prześledźmy to na postawie kilku kosmetyków o wzorowych składach!

sinialSinialkofeina, guarana, algi, ekstrakt z bluszczu pospolitego, ekstrakt z bylicy boże drzewko, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, kwas askorbinowy
Vialiseekstrakt z bluszczu, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciągi z alg, kofeina, rutyna, kwas askorbionowy
Vialise Lifting Effects - balsam ujędrniający na cellulitVialise Lifting Effectskofeina, ekstrakt z guarany, ekstrakt z alg, ekstrakt z bluszczu pospolitego, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, Ascorbic Acid, rutyna, ceramidy, ekstrakt z eleuterokoka kolczystego, ekstrakt z lawendy wąskolistnej, ekstrakt z topoli czarnej, olejek z drzewa różanego
Onshea - serum antycellulitoweOnsheakofeina, niacynamid (witamina B3), ekstrakt z arniki, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z ruszczyka, ekstrakt z kasztanowca, witamina E, olej z orzechów laskowych, olej ze słodkich migdałów
Nolicell na cellulitNolicellekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z kasztanowca, olej z alg fucus, olej z orzechów laskowych,witamina E, kwas hialuronowy, pantenol

Każdy z wymienionych kosmetyków zawiera bogatą kompozycję składników aktywnych, które będą rozkładać lipidy, działać detoksykująco, a także poprawiać mikrokrążenie. A co o takich kosmetykach sądzą recenzenci?

Uwielbiam Sinial! To najlepszy krem na cellulit, jaki miałam. Po około 4 tygodniach zauważyłam bardzo wyraźną różnicę. Nie da się ukryć, że cellulit po prostu jest mniej widoczny. Do tego nawilża skórę, więc u mnie po prostu zastąpił balsam do ciałamówi pani Iga z Gdańska

Kiedy zauważyłam u siebie cellulit, postanowiłam z nim zawalczyć kompleksowo. Poza dietą i ćwiczeniami od razu zastosowałam Nolicell. Rezultaty są rewelacyjne. Cellulit zupełnie zniknął. Teraz stosuję go profilaktyczniemówi pani Dorota z Sopotu

Polecam serdecznie wszystkim Vialise Lifting Effects. Uwielbiam go za to, że nie tylko redukuje cellulit, ale też doskonale ujędrnia! Skóra jest pięknie napięta, o wiele gładsza, cudownie ujędrniona. Myślałam, że nie da się pozbyć cellulitu i muszę przyznać, że jestem bardzo miło zaskoczonamówi pani Anna z Elbląga

Cellulit – profilaktyka daje najlepsze rezultaty

W walce z cellulitem ogromne znaczenie ma szybkość działania. Najlepiej podjąć odpowiednie kroki jak najwcześniej – najlepiej zadziała profilaktyka. Także w przypadku pomarańczowej skórki zasada lepiej zapobiegać niż leczyć znajduje zastosowanie. Walka z istniejącymi już zmianami nie należy do najłatwiejszych. Dlatego jeżeli wiesz, że znajdujesz się w grupie ryzyka (np. pracujesz w pozycji stojącej, przyjmujesz antykoncepcję hormonalną), dobrze jest działać wcześniej. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na stosowanie kremów, dietę i ćwiczenia zanim cellulit zdąży się pojawić.

Cellulit a cellulitis – zapalenie tkanki podskórnej

Przez podobieństwo brzmieniowe wiele osób myli cellulit i cellulitis. To jednak dwie zupełnie odmienne dolegliwości. O ile cellulit to tylko defekt estetyczny, polegający na nierównomiernym rozmieszczeniu grudek komórek tłuszczowych, to cellulitis jest poważną dolegliwością, która zagraża zdrowiu.

Cellulitis to stan zapalny głębokich warstw skóry, charakteryzujący się ostrym przebiegiem. Najczęściej obserwuje się go na twarzy, nogach i ramionach, a u dzieci również w okolicach odbytu. Cellulitis wywołują bakterie, z którymi mamy kontakt podczas przerwania ciągłości skóry. Symptomy to bolesność skóry, a także, podwyższona temperatura, ból głowy, nudności oraz dreszcze. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Cellulit

Podsumowanie

Cellulit jest defektem estetycznym, który pojawia się nie tylko u osób z nadwagą. Co więcej, nawet nie wszystkie osoby z nadwagą mają cellulit. Na jego pojawienie się wpływa wiele czynników. Z cellulitem mogą walczyć kobiety bez względu na wiek i rozmiar.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na redukcję cellulitu. Najważniejsze to stosowanie odpowiedniego kremu, dieta oraz aktywność fizyczna.


Bibliografia

1. Ignaciuk A., Diagnostyka kliniczna – cellulite, 2004
2. Smalls LK, Hicks M, Passeretti D, Effeect of weight loss on cellulite: gynoid lypodystrophy, 2006
3. Różański L, Vincent C, Szubert M, Dębowska R, Bazela K, Eris I, Stroiński M, Jaskólska Z, Duszyńska A., Zastosowanie termografii w diagnostyce cellulitu, 2006
4. Lonczak A., Cellulit – leczenie i profilaktyka, 2011
5. Halina Bojarowicz, Monika Rucińska, Jerzy Krysiński, Kosmetyki redukujące cellulit, 2016
6. Sainio E.L., Rantanen T., Kanerva L., Składniki i bezpieczeństwo kremów antycellulitowych, 2002