Pielęgnacja paznokci – najlepsze sposoby

Pielęgnacja paznokci jest bardzo istotnym krokiem w utrzymaniu zadbanych dłoni. Nasze paznokcie codziennie narażone są na różne drobne urazy. Ich delikatna płytka ma kontakt z detergentami oraz twardymi przedmiotami, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. Jeśli dodamy do tego nieumiejętnie wykonywany manicure, to wtedy nasze paznokcie mogą stać się kruche, zacząć się rozdwajać lub pokryć nieestetycznymi przebarwieniami. Na szczęście dzięki pielęgnacji i różnym działaniom profilaktycznym możemy poprawić ich stan.

Pielęgnacja paznokci -najlepsze sposobyPielęgnacja paznokci – domowe zabiegi

Pielęgnacja paznokci składnikami, które pochodzą z naszej kuchni, jest prosta i nie wymaga zbyt dużo czasu, a efekty takich zabiegów mogą być naprawdę zadowalające!

Oto kilka propozycji:

  • Moczenie paznokci w ciepłej oliwie z oliwek wraz z sokiem z cytryny świetnie zmiękcza skórki, nabłyszcza płytki paznokci oraz wyrównuje ich koloryt. Zabieg należy regularnie powtarzać, aby dostrzec najlepsze efekty. Rekomendowana częstotliwość to raz w tygodniu po 15 minut.
  • Zabieg z użyciem rozpuszczonej parafiny działa na paznokcie wygładzająco i natłuszczająco. Kiedy już zamoczymy palce w lekko ostudzonej parafinie, owijamy je folią spożywczą. Po 15 minutach zdejmujemy parafinę i myjemy dłonie. Przy suchych, matowych paznokciach możemy korzystać z tego zabiegu raz w tygodniu.
  • Moczenie paznokci w żelatynie działa wzmacniająco na płytkę. W celu przygotowania kąpieli należy rozpuścić żelatynę w ciepłej wodzie i mieszać aż do uzyskania płynnej konsystencji. Następnie moczymy w niej paznokcie. Zabieg warto przeprowadzać codziennie przez dwa tygodnie.
  • W nawilżeniu i wzmocnieniu kruchych paznokci pomoże napar z suszonych nasion kopru. Aby go przyrządzić, zalewamy nasiona kopru wrzącą wodą i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie moczymy w naparze paznokcie raz dziennie przez miesiąc.

O paznokcie warto zadbać także od wewnątrz, poprzez odpowiednią dietę. Posiłki bogate w białko, żelazo, wapń, cynk oraz krzem pomogą utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. W razie potrzeby dodatkowo można zacząć suplementować witaminy i minerały lub pić napary z pokrzywy i skrzypu.

Pielęgnacja paznokci u rąk za pomocą kosmetyków

Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci wymaga używania odpowiednich kosmetyków. Podstawa to dobry krem do rąk, który będzie w stanie intensywnie nawilżyć przesuszone oraz zniszczone paznokcie i skórki. Należy go stosować kilka razy dziennie i dokładnie wmasowywać w dłonie oraz paznokcie.

Łatwy sposób na zregenerowanie paznokci i dłoni to nakładanie na dłonie grubej warstwy kremu, najlepiej tłustego oraz zakładanie do tego bawełnianych rękawiczek. Można w nich spać, aby rano cieszyć się delikatną skórą dłoni i błyszczącymi paznokciami.

Kolejny wart uwagi kosmetyk to odżywka wzmacniająca. Świetnie nadaje się do pielęgnacji kruchych i łamliwych paznokci. Zawiera składniki, które wbudowują się w płytki paznokci i nadają im większą twardość oraz odporność na łamanie. Do wyboru mamy również odżywkę regenerującą, która jest wzbogacona w składniki nawilżające oraz wspomagające odrastanie zdrowych paznokci. Odżywki do paznokci mogą mieć postać lakieru nadającego połysk lub oliwki. Można stosować je codziennie, także jako bazę pod lakier.

Dodatkowo, aby nasze dłonie zawsze były delikatne i zadbane, można używać peelingów, które złuszczą martwy naskórek, pobudzą krążenie i wygładzą płytkę paznokci. Mogą to być domowe peelingi – np. z cukru i oliwy z oliwek – bądź takie, które są dostępne w drogeriach.

Zestaw do pielęgnacji paznokci – jakie akcesoria warto mieć?

Zestaw do pielęgnacji paznokci jest niezbędnikiem, który pomoże nam utrzymać estetycznie wyglądające paznokcie u rąk i stóp. Przyda nam się też wtedy, gdy będziemy chcieli wykonać zabieg manicure lub pedicure.

Najczęściej taki zestaw zawiera kilka podstawowych przyborów.

  • Obcinacz do paznokci – pozwala na bezpieczne przycięcie paznokci. Zazwyczaj jest wykonany ze stali nierdzewnej i wstępuje w różnych rodzajach oraz kształtach, dostosowanych do potrzeb zabiegów manicure i pedicure.
  • Cążki do skórek – umożliwiają usunięcie skórek, co ma wpływ na estetyczny wygląd paznokci. Cążek używa się zazwyczaj przed nałożeniem lakieru. W tym celu dokładnie oczyszcza się płytkę paznokcia i wycina skórki wokół niego. Aby dobrze wyciąć skórkę, należy złapać suchą skórkę w szczypce cążek i ciąć powoli wzdłuż paznokcia – od jednej do drugiej strony.
  • Pilniki do paznokci – występują w dwóch rodzajach: gruboziarnisty – charakteryzuje się dużą siłą tarcia i używa się go do zdejmowania zbędnego materiału z paznokcia, oraz średnioziarnisty, czyli pilnik klasyczny, który służy do podstawowej obróbki paznokcia i nadania mu kształtu.
  • Szczoteczka do paznokci pozwala dokładnie je wyczyścić z pyłków i innych zabrudzeń.

Z dodatkowych przyborów, które wymagają większej wprawy w stosowaniu, ale są przydatne przy stylizacji paznokci, można wymienić frezarkę oraz polerkę do paznokci. Frezarka do paznokci jest wykorzystywana głównie do wykonywania paznokci żelowych bądź akrylowych. Używa się jej w celu nadania odpowiedniego kształtu paznokciom. Z kolei polerka do paznokci jest stosowana bezpośrednio na płytkę paznokcia i ma za zadanie zmatowić jej powierzchnię. Polerowanie paznokci przed nałożeniem lakieru hybrydowego znacząco wydłuży jego trwałość. Zarówno frezarki, jak i polerki należy jednak używać z ostrożnością i odpowiednią wiedzą, aby nie uszkodzić paznokci.

Uważaj na paznokcie – pielęgnacja to nie wszystko

Jeśli chcemy mieć piękne i mocne paznokcie, pielęgnacja sama w sobie nie wystarczy, ponieważ paznokcie cały czas narażone są na uszkodzenia. I aby je chronić, należy na przykład pamiętać, że stosowanie detergentów ma duży wpływ na ich kondycję. Dlatego ważne jest, aby do sprzątania oraz zmywania zawsze zakładać gumowe rękawiczki.

Aby paznokcie się nie łamały, należy je regularnie obcinać i piłować. Jeżeli dużo pracujesz przy komputerze, obcinaj swoje paznokcie na krótko lub staraj się stukać w klawisze tylko opuszkami, zapobiegnie to rozdwajaniu się płytki paznokcia.

Poza tym gdy lakier zacznie odpryskiwać, nie należy go skubać. W ten sposób można uszkodzić płytki paznokci. Warto też nie zmieniać za często stylizacji paznokci, bo to bardzo je niszczy i osłabia.

Podsumowanie

Pielęgnacja dłoni i paznokci nie może pójść w zapomnienie, ponieważ ręce są naszą wizytówką. Najważniejszą sprawą jest to, aby regularnie dbać o paznokcie. Eliminować czynniki, które mogą im szkodzić oraz stosować akcesoria, kosmetyki i zabiegi, które zapewnią im estetyczny wygląd. Dzięki takim nawykom szybko zauważymy pozytywne efekty.


Bibliografia:

1. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014
2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011
3. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, 2009
4. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
5. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017

Rate this post