Jak pozbyć się rozstępów – pomocne wskazówki

Jak pozbyć się rozstępów – tych nieestetycznych zmian, które występują na skórze w postaci podłużnych smug? Ich powstawanie wiąże się ze zbyt małą elastycznością białek odpowiadających za sprężystość skóry: elastyny i kolagenu. Przyczynami tych nieprawidłowości są często predyspozycje genetyczne. Jeśli nasze mamy i babcie borykały się z problemem rozstępów, to wysokie jest prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczył i nas. W poniższym artykule podpowiemy, jak zlikwidować rozstępy skutecznie, niezależnie od tego, czy mamy je od niedawna, czy od wielu lat.

Najważniejszy sposób na rozstępy – profilaktyka

Zanim odpowiemy na pytanie: jak pozbyć się rozstępów, wyjaśnimy, co można zrobić, aby tych zmian uniknąć. Skłonnościom takim, jak genetyka, nie da się oczywiście sprostać. Można natomiast sięgnąć po różne sposoby, które wzmocnią skórę. Im elastyczniejsza, bardziej odżywiona i nawilżona będzie, tym większa szansa, że w niesprzyjających okolicznościach nie utworzą się żadne rozstępy. W tabeli poniżej przedstawiamy działania profilaktyczne, o których warto pomyśleć, aby zminimalizować ryzyko rozstępów.

Hartowanie Poranny prysznic raz ciepłą, raz zimną wodą znacznie poprawia ukrwienie oraz elastyczność skóry.
Nawilżanie Warto regularnie smarować ciało kremem bogatym w składniki nawilżające i pobudzające produkcję kolagenu.
Złuszczanie Peeling wygładza i ujędrnia skórę, sprawia też, że jest lepiej odżywiona, dotleniona i napięta.
Szczotkowanie na sucho Alternatywa dla peelingu, która również pobudza krążenie i powoduje, że skóra otrzymuje więcej składników odżywczych.
Zdrowe odżywianie Należy unikać gwałtownych zmian masy ciała oraz dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników aktywnych – szczególnie aminokwasów potrzebnych do budowy białek, cynku, krzemu i witaminy C.

Rozstępy na cieleJak pozbyć się rozstępów, które są jeszcze świeże?

Jak pozbyć się rozstępów, jeśli nie minęło jeszcze dużo czasu od ich powstania i nie zdążyły się one zabliźnić? Dobra wiadomość jest taka, że walka z tym typem zmian jest trochę łatwiejsza i może odbywać się wyłącznie w domowym zaciszu. Dostępne na rynku kosmetycznym preparaty lub te przygotowane samodzielnie w domu mogą całkiem skutecznie redukować rozstępy w ich stadium zapalnym.

Często polecane są takie naturalne środki, jak:

  • olej kokosowy – większość z nas ma go w domu. Można go wykorzystać do pielęgnacji skóry z rozstępami, aby ją odżywić, nawilżyć i ukoić,
  • masło kakaowe – to jeden z kolejnych, świetnych preparatów na rozstępy prosto z natury. Bardzo dobrze natłuszcza i nawilża, redukując przy tym widoczność rozstępów,
  • żel z aloesu – pomaga łagodzić stany zapalne i podrażnienia.

Sprawdź jakie stosować rozstępy od ćwiczeń

Minusem może by to, że stosowane w czystej postaci olej kokosowy i masło kakaowe pozostawiają na skórze tłusty film, który robi ślady na ubraniu. Z kolei żel aloesowy wykazuje działanie ściągające i może nadmiernie wysuszać. Nie da się też ukryć, że gdy produkty te są stosowane samodzielnie, mogą okazać się zbyt słabe, aby usunąć rozstępy. Lepiej potraktować je więc jako bazę, do której dodamy jeszcze inne cenne składniki, np. witaminy C i E.

Wygodniejszą opcją będzie zaopatrzenie się w już gotowy, dobry krem na rozstępy. Wsmarowywany w miejsca, w których pojawiły się rozstępy, wspomoże ich usuwanie. W takim kremie powinniśmy szukać składników, które regenerują włókna kolagenowe i dbają o jakość skóry: nawilżają ją, uelastyczniają i chronią przed starzeniem.

Należą do nich:

  • ekstrakt z żeń-szenia właściwego – ma silne działanie odmładzające. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przyśpieszając odnowę skóry. Posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu osłania skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników,
  • ekstrakt ze świecznicy groniastej – jej wyjątkową cechą jest zdolność do hamowania aktywności enzymów rozkładających kolagen i kwas hialuronowy. Dzięki temu skóra zyskuje większą jędrność i nawilżenie. Świecznica wspiera również procesy regeneracji skóry, łagodzi podrażnienia i obrzęki,
  • dipalmitynian hydroksyproliny – chroni włókna kolagenowe i elastynowe, neutralizując wolne rodniki. Pobudza procesy regeneracyjne. Intensywnie nawilża. Poprawia elastyczność skóry oraz zapobiega jej starzeniu i niszczeniu.

Składniki te możemy znaleźć w dwóch kremach: Strialys i Lanimes. Zawierają one jeszcze więcej komponentów aktywnych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu pozwalają osiągnąć maksimum skuteczności w walce z rozstępami. Mogą być stosowane na świeże zmiany lub profilaktycznie. Każdy z tych kremów dobrze nawilża skórę i poprawia jej elastyczność.

Nie zapominajmy, że kremy na rozstępy muszą być stosowane regularnie – średnio 2 razy dziennie, przez kilka miesięcy.

Jak się pozbyć rozstępów, które powstały wiele lat temu?

Wspomniane powyżej sposoby na rozstępy sprawdzają się przy zmianach, które są jeszcze w fazie zapalnej. Dlatego warto działać jak najszybciej, w momencie, gdy rozstępy zaczynają się dopiero pojawiać. Kiedy staną się już jasne, domowe sposoby sobie z nimi nie poradzą.

Stare rozstępy to nic innego, jak blizny. Jeśli chcemy się ich pozbyć, powinniśmy udać się do specjalisty. Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym polega na przeprowadzeniu serii zabiegów. Są to metody niezwykle skuteczne i pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Co na rozstępy warto wybrać? Szczególnie polecane są zabiegi laserowe, jak np. laser frakcyjny Palomar Emerge. Laser ten emituje wiązki światła, które docierają w głąb skóry i tam powodują kontrolowane mikrouszkodzenia. W ten sposób stymulowane są procesy naprawcze, prowadzące do zregenerowania skóry. Z innych metod polecanych na rozstępy można wymienić: Dermapen (mikronakłuwanie skóry) oraz mezoterapię igłową, które również pomagają pobudzić intensywną przebudowę skóry.

Podsumowanie

Jak usunąć rozstępy skutecznie? W walce z rozstępami ważna jest przede wszystkim jak najszybsza reakcja. Należy działać od samego początku ich pojawienia się: smarować je kremami lub maściami przeznaczonymi na ten problem. Warto korzystać z tych specyfików, gdyż składniki aktywne w nich zawarte pomagają minimalizować świeże rozstępy. Jeżeli natomiast rozstępy są utrwalone, należy sięgnąć po specjalistyczne zabiegi, przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.


Bibliografia:

1. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
2. Jabbour S.: Skin manifestations of hormone-secreting tumors. Dermatol Ther 2010
3. McDaniel DH: Laser therapy of stretch marks. Dermatologic Clinics January 2002Volume 20, Issue 1, Pages 67–76
4. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016′
5. Kenneth D., Burman M.D., Lynn McKinley-Grant M.D.: Dermatologic aspects of thyroid disease. Clin Dermatol 2006

5/5 - (7 votes)