Jak usunąć blizny? Poznaj sposoby!

Jak usunąć blizny – kwestia ta nurtuje wiele osób. Blizny mogą być źródłem kompleksów, zwłaszcza, gdy są umiejscowione na twarzy. Niekiedy stwarzają fizyczny dyskomfort – wiążą się z uczuciem swędzenia, ciągnięcia czy bólu. Ich usunięcie może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie, pewność siebie, jak i codzienną jakość życia. W artykule omówimy najpopularniejsze metody, pozwalające na zlikwidowanie różnych rodzajów blizn.

Blizny potrądzikoweBlizny potrądzikowe – jak usunąć? Dostępne rozwiązania

Jak usunąć blizny po trądziku? To pytanie zadają sobie głównie młode osoby, mające za sobą ciężkie postacie trądziku. Blizny po stanach zapalnych najczęściej są zanikowe- czyli wklęsłe i przypominające dziury. Wynika to z tego, że podczas ich powstawania dochodzi do zniszczenia kolagenu w skórze właściwej, skutkiem czego są widoczne ubytki. Rozwiązaniem na tego typu blizny jest pobudzenie skóry do odnowy, a najlepiej z tym zadaniem poradzą sobie specjalistyczne zabiegi.

Nowoczesna kosmetologia oferuje obecnie wiele sposobów na zwalczenie blizn po trądziku, jak na przykład:

  • Dermapen/Mezopen. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry bardzo małymi igłami i dostarczaniu za ich pośrednictwem substancji stymulujących produkcję kolagenu. Zaletą zabiegu jest jego wysoka precyzja, która pozwala na staranne opracowanie każdej blizny,
  • zabiegi laserowe – są najbardziej skuteczne w leczeniu blizn zanikowych. Wiązka lasera w kontrolowany sposób uszkadza skórę, zmuszając ją do wzmożonej regeneracji. Efektem jest pobudzenie produkcji kolagenu i spłycenie blizny,
  • peelingi chemiczne – w rękach specjalisty są naprawdę użytecznym narzędziem do likwidowania blizn potrądzikowych. Są to preparaty zawierające wybrane kwasy w wysokich stężeniach, pozwalających na złuszczenie martwych oraz uszkodzonych komórek. Mają zdolność do pobudzania regeneracji skóry i powodują jej widoczne wygładzenie.

A jak usunąć blizny potrądzikowe na plecach, jeśli dochodzi do ich przerastania? W rzadszych przypadkach blizny po trądziku stają się wypukłe i zgrubiałe. Dotyczy to szczególnie blizn powstających w górnej części pleców. Na ten problem również znajdą się odpowiednie rozwiązania, na przykład laseroterapia, krioterapia, czy ostrzykiwanie kortykosteroidami.

Sprawdź jak usunąć przebarwienia po trądziku

Inne blizny zanikowe – jak usunąć?

Blizny zanikowe, które posiadamy od wielu lat, mogą być trudniejsze do zlikwidowania, jednak nie jest to niemożliwe. Na przykład, dzięki dobrze dobranym zabiegom można pozbyć się blizn po ospie wietrznej, powstałych w dzieciństwie. Podobnie jak w przypadku blizn potrądzikowych, rekomendowane są zabiegi Dermapen oraz terapia laserem (Palomar Emerge), które poradzą sobie nawet z bardzo starymi bliznami. Odpowiedz na pytanie: jak usunąć blizny po ospie na twarzy nie jest już więc zagadką.

Kosmetyki na trądzik - Sevolium

 SEVOLIUM
KOMPLEKSOWE SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!

Jak usunąć blizny pooperacyjne?

Jak usunąć blizny po cesarskim cięciu lub innej operacji chirurgicznej? Jeśli mamy taką możliwość, już zawczasu dowiedzmy się jak najwięcej o właściwej pielęgnacji rany pooperacyjnej. Dzięki dobremu przygotowaniu do rekonwalescencji możemy wpłynąć na to, że blizna będzie goiła się prawidłowo.

Od razu po zabliźnieniu się rany – gdy od operacji minie mniej więcej miesiąc – warto podjąć działania polegające na tzw. mobilizacji blizny, czyli jej masowaniu w taki sposób, aby była lepiej ukrwiona i elastyczniejsza. Możemy udać się na masaż do fizjoterapeuty lub wykonywać go samodzielnie w domu, po zapoznaniu się z odpowiednimi technikami pracy z blizną.

Warto rozważyć również zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej. Są mało inwazyjne, a pozwalają na znaczne ograniczenie widoczności blizny. Niektórym z nich można się poddać w stosunkowo krótkim czasie od operacji, np. serię zabiegów Icoone można zacząć już kilka tygodni po cesarskim cięciu. Wybierzmy się na konsultację do specjalisty, aby poznać wszystkie dostępne możliwości. Podobnie jak przy usuwaniu innych rodzajów blizn, zalecane są zabiegi mezoterapii, laserem Palomar Emerge czy Dermapenem.

Jak usunąć blizny skutecznie?

Jak usunąć blizny, by efekt był w pełni zadowalający? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Niezależnie od zabiegu, na który się zdecydujemy, usuwanie blizny nie jest szybkim procesem i nie istnieją żadne sposoby pozwalające na skrócenie czasu kuracji. Konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów – ich dokładną liczbę określi specjalista, gdyż zależy ona od danego przypadku.

Jako uzupełnienie leczenia blizn możemy stosować różne maści i żele z apteki. Tego typu preparaty charakteryzuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Stosowanie ich powoduje zmniejszenie zaczerwienienia blizny oraz jej obrzęku. Najczęściej można po nie sięgać od razu po zagojeniu się rany, ale należy zapytać się o to lekarza, który doradzi nam również rodzaj preparatu.

Maści na blizny mogą zawierać składniki aktywne takie, jak:

  • wyciąg z cebuli – hamuje rozwój bakterii i ma działanie przeciwzapalne. Usprawnia procesy gojenia,
  • heparyna – charakteryzuje się podobnym działaniem do wyciągu z cebuli, jednak pomaga też utrzymywać odpowiednie nawodnienie i rozluźnia strukturę kolagenu,
  • alantoina – stymuluje gojenie się rany i reguluje odnowę naskórka. Ma również właściwości wiążące wodę. Poprawia przenikanie innych substancji aktywnych.

Należy pamiętać, że maści muszą być aplikowane regularnie na skórę. Co najmniej kilka razy dziennie i przez około trzy miesiące.

W przypadku blizn pooperacyjnych warto skorzystać z żelowych plastrów silikonowych. Można ich używać od razu po zagojeniu się rany. Plastry stanowią ochronny filtr, stwarzający dobre warunki do regeneracji. Mogą zapobiec utworzeniu się blizny przerostowej.

Podsumowanie

Aby zlikwidować blizny, należy podjąć leczenie najszybciej, jak to jest możliwe. Dzięki temu zmiany nie zdążą utrwalić się na naszym ciele i ich usunięcie będzie dużo łatwiejsze. Najskuteczniejszym sposobem na blizny są zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej. Poradzą sobie nawet ze starymi i dużymi bliznami. Warto działać już na etapie gojenia się rany, aby nie dopuścić do jej nadkażenia. Gdy zaś rana się zabliźni, można stosować maści, żele lub plastry silikonowe w celu uelastycznienia blizny i zmniejszenia ryzyka jej przerastania.

Kosmetyki na trądzik - Sevolium

 SEVOLIUM
KOMPLEKSOWE SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!


Bibliografia

1. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
2. Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka, 2014
3. Kerckhove E., Stappaerts K., Boeckx W., Van den Hof B., Silicones in the rehabilitation of burns: A review and overview, 2001
4. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017
5. Bayat A., McGrouther D.A., Ferguson M.W., Skin scarring, 2003