Kategoria: Cellulit

Cellulit – rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

cellulit kontra normalna skóraW dzisiejszych czasach problem cellulitu dotyczy większości kobiet. Nie jest to jednak problem wyłącznie tych pań, które mają problemy z nadwagą i osiągnęły już wiek czterdziestu lat. Do dermatologów zgłaszają się także młode dziewczyny, regularnie uprawiające sport i aktywne fizycznie. Statystyki pokazują, że cellulit występuje u  85–98% kobiet.

Czym jest cellulit i jakie są jego przyczyny? Jak się pozbyć cellulitu?

Co to jest cellulit?

Ile miesięcznie wydajesz na walkę z cellulitem?
91 votes · 91 answers

Cellulitem określamy występowanie zaburzeń w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. W efekcie objawia się on niedoskonałościami pojawiającymi się szczególnie w okolicach ud, brzucha, czy ramion. Tkanka łączna i naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, a metabolizm w tkance podskórnej jest zaburzony. Cellulit występuje najczęściej wraz z obrzękami włóknistymi tkanki podskórnej. Nazywany jest także lipodystorfią typu kobiecego.

Rodzaje cellulitu, cellulit wodny, a tłuszczowy

Cellulit ma kilka rodzajów. Można wymienić główne typy:

  • cellulit wodny,
  • cellulit tłuszczowy,
  • cellulit cyrkulacyjny.

Cellulit wodny

Cellulit wodnyZa przyczynę cellulitu wodnego, określanego jako chorobę cywilizacyjną, uważa się zaburzenia przepływu krwi oraz limfy. Objawem cellulitu wodnego jest obrzęk i fale na skórze. Problem cellulitu wodnego dotyczy głównie kobiet młodych i szczupłych. Gdy tkanka łączna jest zbyt miękka pozwala przenikać limfie do tkanki tłuszczowej, wraz z toksynami. Komórki tłuszczowe pęcznieją, zwiększając swoją objętość. Zbite grudki, powstałe w tym procesie, mogą być bolesne podczas ucisku.

Cellulit tłuszczowy

cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy objawia się w postaci małych grudek podskórnych. Gdy pacjentka narzeka na cellulit na brzuchu, z reguły jest to właśnie cellulit określany j

ako tłuszczowy. Tworzy się z nadmiaru zgromadzonych w ciele kwasów tłuszczowych i występuje głównie w okolicach ud, pośladków, brzucha, łydek. Zlokalizować go można poprzez uciskanie i obserwowanie, w którym miejscu tworzą się wybrzuszenia i wgłębienia.

Cellulit cyrkulacyjny

Cellulit cyrkulacyjny jest najtrudniejszy do zwalczenia. Powstaje ze zesztywniałych włókien kolagenowych, które otaczając tkankę tłuszczową, straciły swoją ujędrniającą funkcję. Stwardniałe włókna nie pozwalają na odpowiedni przepływ krwi i limfy. Cellulit cyrkulacyjny głównie dotyka ud i tworzy zbite i bolesne grudki.

Należy także wyjaśnić, czym jest cellulitis. Jest on często błędnie utożsamiany z cellulitem. Cellulitis to zapalenie skóry i tkanki podskórnej bakteriami z grupy Staphylococcus i Streptococcus, obszar zmieniony chorobowo jest zaczerwieniony, a nie pomarańczowy (jak w przypadku cellulitu). Podstawą leczenia cellulitisu jest  antybiotykoterapia.

Cellulit stopnie

Określając rodzaj cellulitu, należy również określić jego stopień:

  • pierwszy stopień cellulitu – słabo widoczny, niedoskonałości pojawiają się dopiero po ściągnięciu skóry, występuje nawet u nastolatek,
  • drugi stopień cellulitu – skóra nadal jest dość gładka, jednak po ściśnięciu pojawiają się widoczne grudki, a stwardniała tkanka może sprawiać, że pacjent odczuwa ból,
  • trzeci stopień cellulitu – pofałdowania, grudki i niedoskonałości widoczne są nawet bez ściskania skóry.

Przyczyny cellulitu

Przyczyną powstawania cellulitu są zaburzenia w mikrokrążeniu. Krew płynie nieefektywnie, powstają obrzęki i zastoje. Zmienia się metabolizm w tkankach, a toksyny gromadzą się w tkance tłuszczowej.

Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Skłonność do tego schorzenia jest charakterystyczna dla kobiet rasy białej. Jego powstawaniu sprzyjają wspomniane czynniki hormonalne (estrogeny) oraz budowa tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej. Oprócz tego o powstawaniu cellulitu decydują także inne czynniki.

  1. Po pierwsze – brak wysiłku fizycznego. Mało aktywny tryb życia powoduje zaburzenia krążenia, które z reguły prowadzą do powstania żylaków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zaburzenia krążenia dotyczą również małych naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawania różnych rodzajów cellulitu.
  2. Po drugie – żywienie. Cellulitowi sprzyjają przetworzone jedzenie, słodycze, przetworzone jedzenie oraz hormony i antybiotyki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, a które następnie trafiają do naszego organizmu. Dlatego odpowiednia dieta na cellulit jest tak ważna.
  3. Po trzecie – wąskie spodnie i buty na wysokich obcasach. Zaburzają one krążenie, a od tego zaczyna się cellulit na nogach, czy cellulit na pośladkach.

Cellulit w ciąży

Cellulit w ciąży pojawia się nawet wtedy, gdy pacjentki do tej pory nie miały z nim do czynienia. Około 60 % kobiet, które cierpią na cellulit, twierdzi, że pojawił się on po raz pierwszy podczas ciąży. Przyczyną są zmiany hormonalne. Duża ilość krążących we krwi estrogenów zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i tkanek limfatycznych. Z tego powodu ich zawartość częściowo przenika do przestrzeni międzykomórkowych. Tam powstają obrzęki, uciskające sąsiednie tkanki. Ucisk zaburza mikrokrążenie, a komórki tłuszczowe gromadzą więc coraz więcej tłuszczu.

Jak się pozbyć cellulitu? Leczenie cellulitu

Cellulit można zwalczyć spożywając dużo owoców i warzyw, które przyczyniają się do usuwania toksyn i zapobiegają grudkowości skóry. Warto także uwzględnić w diecie produkty pełnoziarniste, zawierające dużo błonnika, jak również ryby i owoce morza. Spożywanie dużych ilości wody pozwoli naszemu organizmowi szybicje pozbywać się tłuszczu przechowywanego w postaci cellulitu.

Leczenie cellulitu musi uwzględniać także aktywność fizyczną i regularne ćwiczenia. Każdy rodzaj aktywności, uprawiany kilka razy w tygodniu, jest zalecany – bieganie, pływanie, czy nawet joga, czy masaże. Masowanie cellulitu doprowadza do zerwania tkanek tłuszczowych, przyspieszając proces spalania tkanki tłuszczowej.

Na rynku medycyny estetycznej istnieje wiele zabiegów i urządzeń, z których możemy skorzystać, aby pozbyć się cellulitu. Zaliczyć do nich można Dermapen/Mezopen, Cellu M6 Integral, Venus Legacy, Maximus, czy Pollogen Legend.

Podsumowując, cellulit jest utrapieniem dużej ilości kobiet, niezależnie od wieku. Tworzące się grudki, zgrubienia, czy fałdy, mogą skutecznie obniżyć samoocenę niejednej z pań. Istnieje kilka rodzajów i stopni cellulitu. Do przyczyn powstawania zbitych w grudki lipidów, otoczonych mieszaniną toksyn i wody, zaliczymy niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, jak również ciążę. Cellulit można zwalczać stosując odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i specjalistyczne zabiegi.