Zabiegi na rozstępy – które wybrać?
Zabiegi na rozstępy to najlepszy sposób na te nieestetyczne zmiany skórne. A zwłaszcza na rozstępy, które już się utrwaliły i nie poddają się domowym metodom. Wiele osób odczuwa z powodu rozstępów duży dyskomfort. Na szczęście, dzięki nowoczesnym zabiegom można sobie z nimi poradzić, niezależnie od tego, jak zaawansowane są i od ilu lat widnieją na skórze.
Istnieją dwa rodzaje rozstępów: świeże, znajdujące się w pierwszej fazie, zwanej też zapalną, oraz rozstępy stare, a więc te, które weszły już w drugą fazę – fazę zanikową.
Rozstępy w fazie zapalnej | Rozstępy w fazie zanikowej |
---|---|
|
|
Laserowe usuwanie rozstępów – zabieg na rozstępy numer 1?
Laserowe usuwanie rozstępów jest to jedna z najskuteczniejszych metod na walkę z rozstępami na różnych częściach ciała, o różnej powierzchni i o różnym kolorze. Jest to metoda skuteczna, bezpieczna, i co również jest ważne, bezbolesna.
Jak działa laser na rozstępy? Emituje wiązki światła, które powodują kontrolowane mikrouszkodzenia w skórze. Dzięki temu stymuluje ją do produkcji nowych włókien kolagenu, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność, sprężystość oraz gęstość skóry. W miejscu uszkodzeń pojawia się zdrowa skóra, a rozstępy stają się mniejsze.
Usuwanie rozstępów laserem daje widoczne rezultaty już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu. Najlepsze efekty można dostrzec po zakończeniu serii zabiegów laserowych. Liczba potrzebnych zabiegów uzależniona jest od rodzaju rozstępów oraz od powierzchni ciała, jaką obejmują.
Inne zabiegi na rozstępy
Istnieją również inne zabiegi na rozstępy, niż laser, które pozwolą rozprawić się z tymi niechcianymi zmianami skórnymi.
Z jakich propozycji można skorzystać w gabinecie kosmetycznym?
- Cellu M6 Integral – jest to rodzaj masażu mechanicznego. Polega na ugniataniu fałdu skóry za pomocą dwóch specjalnych rolek. Głęboko stymuluje tkanki do regeneracji, powodując redukcję rozstępów i wzrost jędrności skóry.
- Mezoterapia igłowa – w zabiegu wykorzystuje się cienkie igły, którymi wprowadza się w głąb skóry specjalne substancje odżywcze. Substancje te pobudzają przebudowę skóry, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne.
- Dermapen/ Mezopen – jest to zabieg mezoterapii mikroigłowej, przeprowadzany za pomocą urządzenia, które kształtem przypomina długopis. Zabieg polega na licznych, kontrolowanych wkłuciach w głąb skóry. Stymuluje skórę do produkcji włókien kolagenowych oraz dostarcza skórze składników odżywczych. Efektem jest redukcja rozstępów.
- Surgen – polega na stymulowaniu skóry za pomocą radiofrekwencji oraz impulsów elektrycznych. Jest to zatem zabieg, który wykorzystuje równocześnie dwie technologie. Prowadzi do odmłodzenia i ujędrnienia skóry oraz skutecznie zmniejsza rozstępy.
- Maximus – jest to zabieg, który podobnie jak Surgen opiera się na różnych technologiach: dynamicznej aktywacji mięśni oraz tripolarnej fali radiowej. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanego podgrzewania skóry i leżących pod nią tkanek, a także do pobudzenia tworzenia nowych włókien kolagenu i elastyny. Poprawia się jakość skóry, a rozstępy ulegają zmniejszeniu.
Oferowane w gabinecie kosmetycznym zabiegi na rozstępy dają zadowalające rezultaty. Aby dowiedzieć się, jaka metoda będzie dla nas najskuteczniejsza, warto umówić się na konsultację z kosmetologiem. Podczas wizyty poznamy szczegóły zabiegów oraz dowiemy się, jak pielęgnować skórę.
Jak zapobiegać rozstępom?
Chociaż zabiegi na rozstępy są skuteczne, nie są w stanie wyeliminować tendencji do powstawania tych zmian. Mając zatem skórę skłonną do rozstępów, warto poznać sposoby, które mogą zmniejszyć ryzyko nowych linii.
Jednym ze skutecznych sposobów może być krem przeciw rozstępom, który zarówno zapobiega powstawaniu rozstępów, jak i walczy z nimi, gdy są świeże.
Warto zaopatrzyć się w kosmetyk o jak najlepszym składzie, aby jego składniki aktywnie wzmacniały skórę i wspomagały jej regenerację. Oto dwa przykłady:
- krem na rozstępy Strialys – zawiera cenny ekstrakt z bluszczu, który działa intensywnie ujędrniająco, napinająco i wzmacniająco. Krem pozwala zachować odpowiednią elastyczność i nawilżenie skóry, co zmniejsza ryzyko rozstępów.
- krem na rozstępy Lanimes – swoje skuteczne działanie zawdzięcza m.in. ekstraktowi z żeń-szenia właściwego, który jest prawdziwą bombą składników odżywczych. Aktywnie pobudza skórę do regeneracji, podnosząc jej jędrność i elastyczność. Dzięki temu skóra jest odporniejsza na powstawanie rozstępów.
Na skórę dobrze podziałają również masaże, robione samymi dłońmi lub np. za pomocą suchej szczotki. Masaż pobudza mikrokrążenie, dotleniając skórę i usprawniając transport składników odżywczych do komórek. Sprawia też, że skóra jest gładsza i jędrniejsza. Masaże warto wykonywać tuż przed nałożeniem kremu na rozstępy, wtedy kosmetyk lepiej się wchłonie.
Nie wolno zapominać o odpowiednim odżywianiu się. Pojawienie się rozstępów może być sygnałem, że w naszej diecie czegoś brakuje. Dieta, która wspomoże walkę z tą przypadłością, to dieta pełnowartościowa, oparta na produktach nieprzetworzonych. Należy też zwrócić uwagę na wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, aby skóra pozostała jak najlepiej nawilżona i elastyczna.
Ważne, aby nie doprowadzać do nadmiernego przyrostu masy ciała w krótkim czasie. Niewskazana jest również szybka redukcja masy ciała. Takie wahania wagi mogą odbić się negatywnie na kondycji skóry i mieć wpływ na powstawanie rozstępów.
Gdy rozstępy jednak się pojawią, warto dołożyć starań, żeby nie przekształciły się w trwałe zmiany. Walka z nimi z pewnością nie będzie łatwa, należy więc uzbroić się w cierpliwość. Systematycznie, dwa razy dziennie smarując skórę kremami, oraz wykorzystując inne, wyżej podane metody, z czasem zauważymy zmniejszanie się rozstępów.
Podsumowanie
Zabiegi na rozstępy to dobre rozwiązanie, jeśli domowe sposoby nas zawiodły. Po serii przeprowadzonych zabiegów będziemy mogli znowu cieszyć się piękną, zdrową, zadbaną skórą bez nieestetycznych zmian skórnych. Nie rezygnujmy jednak ze specjalnej pielęgnacji przeciwko rozstępom. Nadal możemy mieć do nich tendencję, dlatego korzystajmy ze sposobów, które pozwolą utrzymać naszą skórę nawilżoną i elastyczną.
Bibliografia
1. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016
2. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry. Przegl Dermatol 2009, 96, 205–210
3. M. Tazbir, A. Kaszuba, P. Czyż, K. Podgórna, M. Pastuszka: Rola laseroterapii w dermatologii – aspekty kliniczne, Acta Clin et Morph, 15(2), 2012, 36-39 Walter K.H., Krause W.K.: Cutaneous manifestations of endocrine diseases. Springer, Berlin Heidelberg, 2009
4. Jabbour S.: Cutaneous manifestations of endocrine disorders. Am J Clin Dermatol 2003
5. Jabbour S.: Skin manifestations of hormone-secreting tumors. Dermatol Ther 2010
wybrałabym się na takie zabiegi na rozstępy 😀 mam okropne i do tego już zagojone.
Mialam robione zabiegi na rozstepy i u mnie baaaardzo sie zmniejszyla ich ilosc. Dobra pielegnacja tez duzo robi.
oooo, tych serów z lanimes i strialys nie znam, ale może spróbuję ^^ jeżeli chodzi o zabiegi na rozstępy to ja polecam mezoterapię mikroigłową.