Przebarwienia na paznokciach – co mogą oznaczać?
Przebarwienia na paznokciach mogą niepokoić, jeśli nie do końca wiemy, skąd pochodzą. To prawda, że zmiany zabarwienia płytki paznokciowej czasami świadczą o chorobach, ale nie tylko. Bywa, że ich przyczyna jest błaha i prosta do wyeliminowania. Z czego zatem mogą wynikać plamy na paznokciach?
Przebarwienia na paznokciach jako objaw grzybicy
Przebarwienia na paznokciach mogą być wynikiem infekcji grzybiczej. Najczęściej rozwija się ona na paznokciach u stóp. Paznokcie przyjmują wówczas zabarwienie brązowe lub żółte. Towarzyszą temu często zmiany w obrębie struktury paznokcia, na przykład zgrubienia i pofałdowania płytek. Paznokcie mogą też łatwo się kruszyć i boleć.
W tym przypadku bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Nieleczona grzybica paznokci może prowadzić do kolejnych zakażeń i sprawiać duży dyskomfort. Wskazane jest stosowanie płynów przeciwgrzybiczych oraz lakierów, które ją zwalczą, lub skorzystanie z laseroterapii.
Sprawdź jakie witaminy na paznokcie mogą pomóc.
Przebarwienia na paznokciach – inne przyczyny
Inną przyczyną żółtawego przebarwienia paznokci może być pomalowanie paznokci czerwonym lub ciemnym lakierem. Gdy zrobimy to bezpośrednio, nie używając żadnej bazy, barwniki z lakieru mogą przedostać się do płytek paznokciowych. Pozostałe możliwe przyczyny zażółcenia płytek to: palenie papierosów, przyjmowanie leków zawierających beta-karoten lub tetracykliny lub choroby – na przykład żółtaczka, łuszczyca lub bardzo rzadko występujący zespół żółtych paznokci (YNS).
Ciemne, fioletowe lub czarne przebarwienia mogą oznaczać krwiaka zlokalizowanego pod płytką. Takie krwiaki powstają najczęściej w wyniku uderzenia lub wskutek noszenia za ciasnych butów. Umiejscowienie krwiaka pod paznokciem nie odbarwia go permanentnie, jest to tylko czerwony lub czarny prześwit z wnętrza. Charakterystyczne jest to, że krwiaki podpaznokciowe przesuwają się wraz ze wzrostem płytki. Cecha ta pomaga odróżnić je od czerniaka, będącego bardzo groźnym schorzeniem.
LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!
Białe plamki na paznokciach – ten sam symptom, wiele przyczyn
Białe plamki na paznokciach stanowią bardzo szerokie zagadnienie i określane są również jako leukonychia albo bielactwo paznokci. Większość ludzi doświadcza ich w swoim życiu i zazwyczaj nie oznaczają one nic groźnego, chociaż mogą też świadczyć o poważniejszych chorobach. Plamki te występują pojedynczo lub w skupiskach i obejmują jedną płytkę lub więcej paznokci.
Mogą mieć następujące przyczyny:
- choroby – zarówno choroby paznokci (np. grzybica), jak i schorzenia wewnątrzustrojowe: anemia, cukrzyca, nadczynność tarczycy, niewydolność serca lub nerek, marskość wątroby, łuszczyca, łysienie plackowate, rumień wielopostaciowy,
- uszkodzenia mechaniczne płytki – czyli urazy powstałe podczas uderzenia lub na skutek niewłaściwie przeprowadzanego manicure. Często białe plamki tworzą się po hybrydzie lub przy zdejmowaniu paznokci akrylowych. Czasami są objawem alergii na lakier do paznokci lub inne kosmetyki. Do ich powstawania prowadzi także obgryzanie paznokci,
- niedobory dietetyczne – gdy organizmowi brakuje wapnia, cynku, potasu, magnezu, krzemu, żelaza, witamin z grupy B i witaminy A, białek. Co ciekawe, białe plamki na paznokciach mogą wynikać również z nadmiaru wapnia (hiperkalcemii), dlatego zanim rozpocznie się suplementację tego minerału, należy sprawdzić jego poziom w organizmie za pomocą odpowiednich badań,
- zatrucie metalami ciężkimi – najczęściej jest to zatrucie ołowiem lub arsenem. Również chemioterapia może prowadzić do pojawienia się na paznokciach białych plam.
Przebarwienia paznokci – jak się ich pozbyć?
Aby skutecznie zwalczyć przebarwienia na paznokciach, musimy zacząć od poznania ich przyczyny. Na płytkach paznokci wyraźnie odbija się stan zdrowotny naszego organizmu. Ogromny wpływ na ich wygląd ma także nasz styl życia, dieta i podejście do pielęgnacji paznokci.
Pierwsze zmiany, które zauważymy powinny wzbudzić naszą czujność. Jeśli nie są wynikiem urazu paznokcia, nie wiemy skąd się wzięły – skonsultujmy się z lekarzem. Specjalista określi, czy przebarwienie paznokcia jest wynikiem grzybicy czy powstało z innego powodu. W razie konieczności wdroży też odpowiednie leczenie. Jeżeli zmiany na paznokciach są związane z chorobami wewnątrzustrojowymi, to należy się skupić na leczeniu tych chorób.
Może okazać się również, że plamy na paznokciach są wynikiem niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Możemy mieć takie podejrzenie, jeśli nasza dieta pozostawia wiele do życzenia. Zmiana nawyków żywieniowych będzie wówczas kluczem do poprawy stanu paznokci.
Dieta powinna być urozmaicona i oparta na nieprzetworzonych, gęstych odżywczo produktach – takich, jak warzywa, owoce, mięso, jajka, orzechy, produkty zbożowe. Wówczas istnieje szansa, że zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie będzie konieczna suplementacja. Jeśli jednak niedobory zostaną potwierdzone w badaniach, trzeba będzie uzupełniać je także za pomocą preparatów zaleconych przez lekarza.
Plamy i przebarwienia, które powstały w wyniku urazu, nie wymagają leczenia. Trzeba cierpliwie czekać, aż samoistnie znikną. Do tego czasu można je ukryć pod lakierem. Dodatkowo w tym przypadku warto zwracać większą uwagę np. podczas zmywania naczyń, podnoszenia przedmiotów czy stylizowania paznokci.
LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!
Podsumowanie
Przebarwienia na paznokciach są dla nas sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że wygląd paznokci jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Małe białe plamki mogą być oznaką rozwijającej się choroby, dlatego należy na nie zareagować – udać się do lekarza i poddać odpowiednim badaniom.
Bibliografia
1. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
2. Chrzanowska D., Krasowska D., Wybrane zmiany płytek paznokciowych, 2008
3. Gregoriou S., Argyriou D., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? 2009
4. Vievier du A., Choroby paznokci. Atlas dermatologii klinicznej, 2002
5. Rassner G., Choroby paznokci. Dermatologia podręcznik i atlas, 1994
u mnie przebarwienia na paznokciach okazały się brakiem witaminek wiec teraz się staram suplementować