Leczenie trądziku – dostępne możliwości

Leczenie trądziku to temat, który nie jest obcy wielu osobom. Trądzik stanowi bardzo powszechny problem, zmaga się z nim większość nastolatków, a także szerokie grono ludzi dorosłych. Może pozostawiać niechciane ślady na całe życie, jeśli nie zostanie w porę opanowany. Na szczęście z pomocą przychodzi dziś wiele środków farmakologicznych, jak i specjalistycznych zabiegów.

Leczenie trądzikuLeczenie trądziku – od czego zacząć?

Leczenie trądzika należy zacząć przede wszystkim od wizyty u dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj schorzenia. W zależności od tego, jaki mamy trądzik, leczenie może przybierać różne formy. Rodzajów trądziku jest wiele, może to być między innymi trądzik młodzieńczy, trądzik hormonalny, trądzik różowaty. Każdy z nich ma inną przyczynę, dlatego rozwiązanie należy dobrać stosownie do problemu. Znaczenie w doborze metody leczenia ma również stopień nasilenia objawów.

W przypadku, gdy mamy łagodny trądzik młodzieńczy, leczenie będzie obejmować stosowanie preparatów miejscowych. Przy poważniejszych zmianach, chociażby przy trądziku hormonalnym, może się okazać, że niezbędne będzie leczenie trądziku laserem albo ogólnoustrojowe.

Sprawdź jak usunąć przebarwienia po trądziku

Trądzik – jak leczyć łagodne postaci?

Podstawą leczenia trądziku o łagodniejszym przebiegu są leki do stosowania miejscowego, czyli żele, kremy i maści zawierające:

  • antybiotyki,
  • retinoidy,
  • nadtlenek benzoilu,
  • kwas azelainowy.

Antybiotyki stosowane miejscowo, jak klindamycyna oraz erytromycyna spowalniają rozwój bakterii oraz działają przeciwzapalnie. Stosuje się je w skojarzeniu z innymi środkami, na przykład retinoidami do stosowania miejscowego. Mają one znacznie silniejsze działanie niż środki dostępne bez recepty i można je stosować tylko po konsultacji z lekarzem, który ustali dawkę i czas stosowania. Oprócz nich znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja skóry.

Krem na trądzik Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!

Pielęgnacja, która wesprze leczenie trądziku

Pielęgnacja jest ważnym uzupełnieniem leczenia trądziku. Powinna się opierać na stosowaniu niekomedogennych kosmetyków, które oczyszczą, nawilżą i uspokoją skórę. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje zapychanie porów i tworzenie się stanów zapalnych, dlatego tak ważne jest, aby dwa razy dziennie skórę oczyszczać i tonizować.

Do oczyszczania możemy wybrać mydło siarkowe (zawartość siarki 3-5 %), które łagodzi stany zapalne, odkaża i działa przeciwłojotokowo. Tonizowanie służy przywróceniu odpowiedniego pH skóry trądzikowej. Po tym zabiegu należy użyć odpowiedniego kremu nawilżającego, przeznaczonego do skóry z trądzikiem. Wybierajmy kosmetyki ze składnikami pochodzenia naturalnego, o jak najkrótszym składzie, które nie obciążą skóry – jak na przykład Sevolium. To lekki, nawilżający krem do cery trądzikowej, stworzony na bazie roślinnych ekstraktów – z lukrecji, nagietka, fiołka trójbarwnego.

Leczenie trądziku witaminą A

Doustne leczenie trądziku witaminą A, a właściwie jej pochodną (izotretynoiną) stosowane jest w ciężkich postaciach trądziku. Na przykład, gdy problemem jest trądzik hormonalny – leczenie wymaga wtedy bowiem bardziej zaawansowanych środków. Izotretynoina skutecznie odtyka zatkane pory i przyspiesza ich oczyszczanie. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza wydzielanie sebum oraz hamuje nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Ponieważ działa praktycznie na wszystkie przyczyny trądziku, daje naprawdę dobre rezultaty. Minusem izotretynoiny jest to, że może powodować pewne skutki uboczne, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami. W trakcie kuracji nie należy też eksponować skóry na słońce – jest ona wówczas bardziej narażona na podrażnienia i przebarwienia.

Laserowe leczenie trądziku – jak wygląda?

Laserowe leczenie trądziku to coraz częściej stosowany, alternatywny dla antybiotyków i retinoidów sposób leczenia przewlekłego trądziku. Metoda ta polega na skierowaniu wiązki lasera na zmienione chorobowo miejsca, co skutkuje obkurczeniem gruczołów łojowych, zabiciem bakterii oraz pobudzeniem regeneracji skóry. W rezultacie dochodzi do złagodzenia lub nawet lub całkowitej likwidacji zmian skórnych. Laser pozwala także na zredukowanie blizn potrądzikowych, nawet jeśli minęło już wiele lat od ich pojawienia się na skórze.

Zabiegi z użyciem lasera są skuteczne i dają spektakularne efekty, ale przez krótki czas po zabiegu skóra jest podrażniona i nie należy wystawiać jej na słońce.

Podsumowanie

Mimo że leczenie trądziku to czasem prawdziwe wyzwanie, jest jedyną szansą na odzyskanie zdrowej skóry. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, ponieważ choroba potrafi znacznie obniżać komfort życia. Pamiętajmy też, że przy problemach z trądzikiem leczenie jest podstawą, ale to jednak nie wszystko. Liczy się również odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu i ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Naturalne kosmetyki, niezawierające komedogennych składników, to również doskonały wspomagacz w walce z trądzikiem. Zdecydowanie warto poświęcić problematycznej cerze nieco więcej uwagi, aby mogła stopniowo odzyskać dobrą kondycję.

Krem na trądzik Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
KREM NA TRĄDZIK NA BAZIE AKTYWNYCH SKŁADNIKÓW ZAMÓW!


Bibliografia

1. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010
2. Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, 2011
3. Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
4. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
5. Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, 2010

5/5 - (6 votes)