Przyczyny trądziku – jak im przeciwdziałać?

Przyczyny trądziku są najczęściej złożone i wynikają z kilku czynników występujących równocześnie. Jednakże głównym podłożem całego procesu jest nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych znajdujących się w skórze. Równocześnie dochodzi do rogowacenia ujść kanałów wyprowadzających, a w ich pobliżu kolonizują się bakterie, wywołujące stan zapalny. Konsekwencją tych zjawisk jest tworzenie się wykwitów skórnych o różnym nasileniu, od zaskórników po zmiany o charakterze ropowiczym.

Wzmożoną aktywność gruczołów łojowych i zbyt obfite wydzielanie się sebum mogą wywoływać następujące przyczyny trądziku:

Przyczyny trądziku
Zmiany lub zaburzenia hormonalne,
 • Zespół policystycznych jajników,
 • Ciąża, miesiączka,
 • Dojrzewanie, „burza hormonów”,
 • Insulinooporność,
Stres,
 • Zwiększanie wydzielania kortyzolu,
Złe nawyki,
 • Palenie papierosów,
 • Niewłaściwa dieta, niedobory witaminowe,
Leki,
 • Glikokortykosteroidy,
 • Leki przeciwpadaczkowe,
 • Niektóre antybiotyki,
Promienie słoneczne.
 • Wysuszenie skóry.
Kosmetyki na trądzik - Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
ZESTAW NA TRĄDZIK ZAMÓW!

Przyczyny trądziku: zmiany i zaburzenia hormonalne

Przyczyny trądziku najczęściej związane są z zachwianą gospodarką hormonalną. Zmiany trądzikowe zdarzają się zarówno w okresie dojrzewania, jak również w późniejszym wieku, np. w wyniku huśtawki hormonów podczas miesiączki lub ciąży.

 • W okresie dojrzewania następuje wzrost produkcji hormonów płciowych, które zmieniają nie tylko sylwetkę, ale mają także wpływ na przykre dolegliwości skórne.
 • W okresie poprzedzającym miesiączkę wiele kobiet zauważa u siebie pogorszenie stanu cery. Wynika to ze zwiększonego wydzielania niektórych hormonów, szczególnie progesteronu.
 • Zaburzenia hormonalne mogą być także przyczyną występowania trądziku w wieku dojrzałym, szczególne przy schorzeniu zwanym zespołem policystycznych jajników.

Przyczyny zaburzeń hormonalnych nie są do końca poznane i wyjaśnione.

Wiadomo, że wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych takich, jak:

 • jajniki, gdzie następuje nadmierne wydzielanie hormonów płciowych,
 • trzustka – zaburzenia w wydzielaniu insuliny,
 • nadnercza – nieprawidłowe wydzielanie testosteronu.

Przyczyny trądziku upatruje się szczególnie w zaburzeniach poziomu męskich hormonów – androgenów, które występują u obu płci i oddziałują między innymi na gruczoły łojowe skóry. Androgeny powodują wzrost gruczołów łojowych i zwiększają wydzielanie sebum, tym samym sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych.

Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na trądzik

Trądzik – przyczyny: złe nawyki

Przyczyny trądziku mogą leżeć w niewłaściwym stylu życia. Na przykład odżywianie w zasadniczy sposób wpływa na stan skóry. Spożywanie dużej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym, zawierających konserwanty, sztuczne barwniki, czy syntetyczne aromaty przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i wystąpienia zmian trądzikowych. Dodatkowo dieta bogata w węglowodany powoduje przyrost masy ciała oraz wzrost wydzielania insuliny, co może wzmagać produkcję androgenów – hormonów, które stymulują produkcję sebum.

Zmiany trądzikowe mogą pogorszyć się także w wyniku palenia papierosów, które nasila złuszczanie się naskórka, doprowadzając do szybszego zatykania porów skórnych.

Inne przyczyny trądziku

Kolejną przyczyną trądziku może być stres. Podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu), powoduje dodatkowe wzbudzenia zakończeń nerwowych, które poprzez stymulację gruczołów łojowych, doprowadzają do nadmiernej produkcji sebum. W efekcie obserwuje się zaostrzenie objawów trądziku. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się także w wyniku stosowania niektórych leków. Szczególnie glikokortykosteroidów oraz leków przeciwpadaczkowych i przeciwgruźliczych.

Latem niektóre osoby obserwują poprawę kondycji skóry. Większa dostępność promieni słonecznych zmniejsza wydzielanie sebum, co w konsekwencji powoduje redukcję wykwitów trądzikowych

Jednak poprawa jest tylko czasowa, ostatecznie skóra wraca do poprzedniego stanu lub wygląda nawet gorzej, ponieważ jej wysuszenie może wzmóc wydzielenie sebum i nasilić powstawanie zmian trądzikowych.

Przyczyny trądziku a pielęgnacja skóry

Justyna Masal - Ochotny - kosmetologSkóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy dopuszczać do przesuszenia skóry twarzy poprzez stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków. Sugeruję wybrać krem nawilżający, zawierający jak największą ilość składników naturalnych aktywnie zwalczających zmiany trądzikowe, jak ekstrakt z lukrecji, cynk lub wyciąg z ziela fiołka trójbarwnegomówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Dobre kosmetyki działają na przyczyny trądziku. Podstawą pielęgnacji powinien być kojący i nawilżający krem, który wspomoże redukcję zmian trądzikowych. Warto regularnie sięgać po preparaty oparte na naturalnych składnikach, gdyż są one najlepiej tolerowane przez skórę.

Udowodnione działanie przeciwtrądzikowe posiadają składniki takie, jak:

 • ekstrakt z lukrecji – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne, doskonale łagodząc trądzikowe zmiany
  Kosmetyki na trądzik - Sevolium
  ZAMÓW SEVOLIUM

  skórne,

 • ekstrakt z nagietka – ułatwia regenerację, doskonale nawilża i odżywia. Dzięki zawartym w swoim składzie związkom, jak saponiny i flawonoidy, działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza proces gojenia się skóry,
 • cynk – usprawnia proces regeneracji skóry, wpływając na skrócenie czasu gojenia się wyprysków. Wspomaga usuwanie przebarwień po trądziku poprzez rozjaśnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu,
 • nanozłoto – silnie nawilża, rozjaśnia i wygładza skórę. Dodatkowo wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziała stanom zapalnym skóry,
 • wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – oczyszcza skórę z toksyn i wspiera ją w walce z problemami takimi, jak stan zapalny, zaczerwienienie, podrażnienie.

Wszystkie te składniki można znaleźć w kremie Sevolium.

Sevolium – dociera do przyczyn trądziku!

Verdelab-ikonaW codziennej pielęgnacji skóry ze zmianami trądzikowymi, których geneza jest często bardzo złożona, istotny jest dobór odpowiedniego kremu do stosowania na co dzień. Najlepiej sięgać po kremy, w których składzie występuje jak największa ilość składników pochodzenia naturalnego. Należy unikać takich substancji, jak PEG-i, parabeny, czy silikony, które dodatkowo mogą przyczynić się do zatykania porów skórnych i pogarszania stanu cery trądzikowejmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

Krem na trądzik Sevolium nie zawiera składników, które mogłyby zaostrzać zmiany trądzikowe czy w inny sposób zaszkodzić skórze. Jego skład został oparty na składnikach zaczerpniętych z natury.

Niestety z trądzikiem borykam się już od dłuższego czasu. Na początku wydawało mi się, że pryszcze najlepiej traktować produktem na bazie alkoholu, aby dokładnie odkazić skórę. W efekcie moja skóra stała się bardzo przesuszona, a wyprysków pojawiło się jeszcze więcej. Specjalista doradził mi zastosowanie kremu Sevolium z naturalnymi wyciągami roślinnymi. Po miesiącu stosowania nie widzę żadnych nowych zmian trądzikowych na mojej twarzy, a skóra wygląda na dobrze nawilżoną, zdrowszą i ukojonąpisze pani Anna z Jeleniej Góry.

Sevolium może okazać się przydatny niezależnie od przyczyny trądziku. Dzięki kompleksowemu działaniu, przyśpiesza redukcję zmian trądzikowych oraz zmniejsza ryzyko, że pozostaną po nich niechciane ślady na skórze.

Trądzik pojawiał się u mnie najczęściej w wyniku stresowych sytuacji. Nie chciałam sięgać po zbyt drastyczne środki, dlatego na początek wybrałam stosowanie naturalnego kremu Sevolium. Już po kilku tygodniach stosowania zauważyłam wyraźną poprawę wyglądu mojej skóry. Istniejące zmiany uległy redukcji i wyciszeniupisze pani Joanna z Cieszyna.

Kosmetyki na trądzik - Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
ZESTAW NA TRĄDZIK ZAMÓW!

FAQ

1. Jaki krem wybrać, aby zwalczyć przyczyny trądziku?

Krem nie zwalczy przyczyn trądziku, może jednak wspomóc walkę z ich skutkami w postaci zmian skórnych na twarzy. Odpowiednio dobrany krem na trądzik wpływa na złagodzenie istniejących zmian oraz minimalizuje powstawanie nowych ognisk zapalnych. Dobry krem na trądzik powinien zawierać jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego o udowodnionym działaniu przeciwtrądzikowym, jak np. ekstrakt z lukrecji, cynk, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego. Można je znaleźć w kremie Sevolium.

2. Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyny powstawania trądziku są najczęściej złożone. Mogą wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, złej diety, stresu lub zażywania leków. Każdorazowo zmiany trądzikowe należy skonsultować ze specjalistą z dziedziny dermatologii, aby uzyskać informacje o stopniu ich zaawansowania. W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej należy pamiętać o nie dopuszczeniu do jej przesuszenia. Warto sięgnąć po krem o naturalnym składzie, zawierający ekstrakt z nagietka, cynk lub nanozłoto.

3. Czy codzienna pielęgnacja może zwalczyć główne przyczyny trądziku?

Przyczyny trądziku wymagają indywidualnej, dogłębnej analizy i konsultacji ze specjalistą z dziedziny dermatologii. Odpowiednią pielęgnacją można natomiast poprawić stan skóry i wyeliminować przynajmniej część czynników nasilających trądzik. Na co dzień warto pielęgnować skórę twarzy nawilżającym kremem, zawierającym aktywne czynniki działające przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco.

4. Czy stosowanie kremu przeciwtrądzikowego wpływa na przyczyny trądziku?

Jeśli przyczyny trądziku sprowadzimy do dysfunkcji gruczołów łojowych i nadmiernego rogowacenia skóry to tak, jednak żaden krem nie usuwa czynników, które do tych zaburzeń doprowadziły. Regularna aplikacja odżywczego kremu niewątpliwie wpływa na stan skóry zmienionej skutkami trądziku w pozytywny sposób.


Bibliografia

 1. Dudley A., Mitchell T., Trądzik: jak leczyć, jak ukryć : praktyczne porady specjalistów, 2009
 2. Stone K., Real Solutions for Adult Acne, 2017
 3. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
 4. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, 2014
 5. Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., The role of skin care procedures in acne treatment, 2010