Trądzik różowaty – czym jest i jak leczyć?

Trądzik różowaty (rosacea) dotyka przede wszystkim kobiet w dojrzałym wieku, a zaliczany jest do chorób genetycznych. Schorzenie to lokalizuje się głównie w środkowej części twarzy, w postaci rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych. Z czasem na skórze pojawiają się wykwity i krostki, które mogą tworzyć drobną kaszkę, a u wielu osób stan zapalny zamienia się w wypryski ropne, mogące powodować powstawanie blizn. Nikt jednak nie jest skazany na trądzik różowaty, odpowiednim postępowaniem można zastopować rozwój tej dermatozy i przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Trądzik różowaty – jak wygląda w poszczególnych fazach? Które metody leczenia są wówczas stosowane?
Faza trądziku różowatego Jak się objawia? Stosowane metody leczenia
I Twarz czerwieni się pod wpływem różnych czynników. Skóra twarzy jest nadmiernie wrażliwa, piekąca lub swędząca, widoczne są na niej rozszerzone naczynka krwionośne. Rumień z czasem przechodzi w formę utrwaloną. Unikanie ekspozycji na czynniki wyzwalające objawy choroby, modyfikacja nawyków żywieniowych oraz stosowanie właściwej pielęgnacji dermokosmetykami na trądzik różowaty.
II Do objawów występujących w fazie pierwszej dołączają kolejne: kaszkowata wysypka z krostek i grudek. Skóra jest opuchnięta. Stan zapalny może objąć również oczy. Leczenie dermatologiczne (i okulistyczne, jeśli jest konieczne). Domowa pielęgnacja skóry za pomocą dermokosmetyków, np. maści z kwasem azelainowym. Nadal należy minimalizować czynniki ryzyka, na tyle, na ile jest to możliwe.
III Oprócz objawów wymienionych w poprzednich fazach, skóra ulega pogrubieniu i pojawiają się na niej zmiany guzowate, np. rhinophyma – guzowatość nosa Wymaga leczenia dermatologicznego oraz zabiegowego. Pomocniczo stosuje się dermokosmetyki i unika szkodliwych czynników.
Kosmetyki na trądzik różowaty - Acnerose

ZAMÓW ACNEROSE
NATURALNA PIELĘGNACJA TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO ZAMÓW!

Trądzik różowaty – jakie czynniki mogą go wywołać?

Przyczyn pojawienia się trądziku różowatego jest wiele.

Do najważniejszych należą:

  • stres – jest główną przyczyną występowania trądziku różowatego, ponieważ to on wywołuje w naszym ciele wiele negatywnych zmian, w tym hormonalnych,

  • nadmierna ekspozycja twarzy na słońce – czynnik rozszerzający naczynia krwionośne,

  • ciężkostrawna dieta, obfitująca w tłuszcze i zakwaszające potrawy,

  • używki takie jak alkohol, papierosy oraz narkotyki,

  • chlorowana woda, czyli zbyt częste przebywanie na basenie, saunie itd.

Trądzik różowaty na polikach

Trądzik różowaty – jak wyglądają jego objawy?

Za początek trądziku różowatego możemy uznać moment, gdy w centralnej części naszej twarzy wystąpi rumień. Jeżeli czerwone plamy na twarzy notorycznie pojawiają się w odpowiedzi na jakiś czynnik drażniący, np. przy jedzeniu pikantnych potraw, powinniśmy sprawdzić, czy nie jest to czasem trądzik różowaty.

Pewną wskazówką jest uczucie świądu lub pieczenia w okolicach rumieńca. Do tego mogą pojawić się łzawienie oczu, razem z szeregiem nawracających infekcji powiek lub spojówek.

Po ukończeniu trzydziestego roku życia zaniepokoiło mnie, że często oblewam się piekącym rumieńcem. Nigdy wcześniej się nie czerwieniłam, moja twarz zawsze była blada. Skłoniło mnie to do wizyty do dermatologa, który rozpoznał początkowe objawy trądziku różowatego. Zalecił zmianę diety i stosowanie dermokosmetyków Acnerose. Stosuję je do dziś i nie zamienię na żadne inne. Pomogły mi zlikwidować ten nawracający rumień. Wygląd mojej skóry poprawił się praktycznie pod każdym względem, nie jest już sucha i znikły popękane naczynka na policzkach i skrzydełkach nosaJulita

Pajączki są kolejnym z objawów trądziku różowatego, który jest charakterystyczny również dla cery naczynkowej. Taka cera wymaga specjalnych zabiegów i pielęgnacji, aby nie stać się podłożem dla rozwoju trądziku różowatego. Do innych objawów możemy zaliczyć: obrzęk twarzy, który ustępuje po usunięciu czynnika drażniącego, wrażliwość skóry na dotyk oraz pojawiające się pod naskórkiem zgrubienia i stwardnienia.

Ze względu na występujące w danym przypadku objawy, trądzik różowaty można przypisać do jednej z czterech postaci:

  • rumieniowo-teleangiektatycznej,
  • grudkowo-krostkowej,
  • guzowatej,
  • ocznej.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty leczy się przede wszystkim preparatami poprawiającymi krążenie, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i wpływającymi na odnowę oraz wzmocnienie bariery naskórkowej. W najcięższych przypadkach, czyli w postaci guzowatej trądziku różowatego stosuje się leczenie chirurgiczne, kriochirurgię lub laseroterapię.

Karolina Formela - kosmetologW leczeniu ogromne znaczenie ma pielęgnacja, ponieważ sposób, w jaki traktujemy naszą skórę na co dzień najbardziej odbija się na jej kondycji. Odpowiednią pielęgnację zapewnią przede wszystkim preparaty nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, które jednocześnie powinny być delikatne w działaniu. Na dzień powinno się stosować krem z filtrem UV oraz unikać światła słonecznegomówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Przed tym, jak zakupimy kosmetyki na trądzik różowaty, musimy zdecydować, który ich rodzaj będzie dla nas najlepszy. Cera z trądzikiem różowatym będzie lepiej reagowała na kremy naturalne, natomiast chemiczne składniki wielu kosmetyków mogą ją podrażnić.

Oprócz codziennego używania właściwych kosmetyków, trzeba utrzymać odpowiednią dietę, która zostanie opisana w jednym z dalszych punktów.

Leki i kosmetyki na trądzik różowaty

Leki na trądzik różowaty są mocne w działaniu i obarczone różnymi skutkami ubocznymi. Nie sięgajmy samodzielnie po leki, tylko udajmy się się na konsultację do dermatologa i stosujmy je pod jego opieką, aby w razie wystąpienia problemów mógł zmienić leczenie.

verdelab logoZ lżejszych sposobów możemy wypróbować któryś z dostępnych na rynku kremów na trądzik różowaty. Zanim wybierzemy maść na trądzik różowaty, zapoznajmy się z przeznaczeniem danego kosmetyku oraz jego składem. Kosmetyki na trądzik różowaty muszą być dobrane pod kątem wrażliwości skóry na czynniki zewnętrznemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Szczególnie polecanym sposobem na zmniejszenie trądziku różowatego jest stosowanie dermokosmetyków Acnerose. Są to specjalistyczne kosmetyki, dobrane do potrzeb cery obciążonej trądzikiem różowatym.

Ich bazą są naturalne, łagodne dla skóry składniki, jak np.:

  • kwas azelainowy – łagodzi stany zapalne i zmniejsza rumień, przywraca prawidłową aktywność gruczołów łojowych,

  • ekstrakt z ruszczyka kolczastego – niezastąpiony w zwalczaniu problemów ze słabymi pękającymi naczynkami krwionośnymi, pomaga je wzmocnić i obkurczyć, dzięki czemu przestają być widoczne,

  • ekstrakt z zielonej herbaty – znany ze swoich właściwości oczyszczających i antyoksydacyjnych, redukuje zaczerwienienia i przyśpiesza gojenie niedoskonałości,

  • bisabolol – koi podrażnioną skórę i nawilża,

  • kwas laktobionowy – przywraca skórze równowagę hydrolipidową i wzmacnia jej barierę ochronną,

  • olejek z drzewa różanego – drogocenny składnik regenerujący, pobudza tworzenie nowego kolagenu, dzięki czemu umożliwia redukcję blizn i przebarwień. Do tego ujędrnia i nawilża,

  • tlenek cynku – ułatwia gojenie się wyprysków i zmniejsza stan zapalny na skórze,

  • olej kokosowy – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, odżywia i nawilża skórę.

Acnerose to przykład idealnie wyważonych kosmetyków, które niwelują objawy trądziku różowatego od podstaw. Usuwają łojotok, wzmacniają naczynka krwionośne i likwidują stany zapalne. Mają też właściwości kojące i nawilżające. Nie zawierają parabenów, alkoholu, sztucznych barwników, silikonów, SLS-ów i innych substancji mogących nasilić problem. Zestaw zawiera płyn oczyszczający, krem na dzień, maść na rano i pastę na noc – zapewnia więc kompleksową pielęgnację skóry.

Acnerose to mój pewnik. Odkąd stosuję całą serię, nie zdarzyło mi się ani razu pogorszenie trądziku różowatego. Wszystkie zmiany skórne ładnie się wygoiły, a skóra przestała być wiecznie czerwona i podrażnionaMonika

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Domowe sposoby na trądzik różowaty, którymi można załagodzić uciążliwe objawy trądziku różowatego należy przede wszystkim stosowanie dobrych preparatów pielęgnacyjnych. Warto sięgać po gotowe zestawy specjalnie ukierunkowane na zwalczanie tego problemu, jak np. dermokosmetyki Acnerose. Jako dodatek do pielęgnacji można też włączyć maseczki, np. z płatków owsianych. Pamiętać należy też o wykluczeniu wszystkich czynników, które mogą wyzwalać trądzik różowaty, jak opalanie się czy gorące kąpiele. Szerokim zagadnieniem jest dieta, dlatego omówimy ją w osobnym akapicie.Trądzik różowaty na twarzy

Dieta na trądzik różowaty

Silnie zakwaszające produkty spożywcze, jak mięso, nabiał, słodycze i słodkie napoje, białe pieczywo, makarony, alkohol, kawa są najczęściej odpowiedzialne za wyzwalanie trądziku różowatego. Te produkty należy ograniczyć lub całkowicie wyrzucić z naszej diety, ponieważ bardzo szkodzą kondycji skóry i naczyń krwionośnych.

W diecie przeciw trądzikowi zaleca się spożywanie produktów nieprzetworzonych, obfitujących w składniki odżywcze, jak warzywa, owoce, ryby. Suplementacja witaminami z grupy B, witaminą C, D, E oraz cynkiem pomoże uzupełnić codzienne zapotrzebowanie na nie w diecie. Wszystkie zdrowe produkty, wymienione w akapicie, powinny być stałym elementem naszej diety, ponieważ zdecydowanie polepszą stan naszej skóry.

Zabiegi pomocne przy trądziku różowatym

Trądzik różowaty na policzkuWygląd skóry z trądzikiem różowatym można też poprawić za pomocą zabiegów. Na zmniejszenie widoczności rumienia i rozszerzonych naczynek polecane są zabiegi laserowe, jak np. Quadrostar Pro Yellow czy VariLite. Szpecące blizny, przebarwienia i łojotok usuną peelingi chemiczne, głęboko pobudzające skórę do odnowy. Naczynka krwionośne można też uszczelnić stosując zabiegi z ultradźwiękami czy głowicą Hot-Cold. Aby nie zaprzepaścić uzyskanych zabiegami efektów, nadal wskazuje się unikanie czynników rozszerzających naczynia oraz pielęgnowanie skóry dobrymi kosmetykami na trądzik różowaty.

Podsumowanie

Wszystkie z wymienionych aspektów walki z trądzikiem różowatym są bardzo ważne, więc należy je stosować bez wyjątku. Zanim sięgniemy po leki, skonsultujmy się z dermatologiem, a zanim zakupimy maść lub krem sprawdźmy w internecie opinie na ich temat, czy przysłużą się naszej cerze. Oczywiście walka z trądzikiem różowatym może być długotrwałym procesem, ale nagroda w postaci czystej cery powinna być wystarczającą motywacją do tego, aby zacząć regularnie stosować kosmetyki, leki oraz trzymać się odpowiedniej diety.

Kosmetyki na trądzik różowaty - Acnerose

ZAMÓW ACNEROSE
NATURALNA PIELĘGNACJA TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO ZAMÓW!

FAQ – pytania i odpowiedzi

1. Jak kompleksowo walczyć z trądzikiem różowatym bez wychodzenia z domu?

Trądzik różowaty to złożony problem. Dlatego nie wystarczy jeden produkt, żeby walczyć z nim skutecznie. W przypadku tej dermatozy niezbędny jest zestaw preparatów odpowiadających na rożne potrzeby tego rodzaju skóry. Dermokosmetyki Acnerose zapewniają bardzo dobre efekty właśnie dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu: oczyszczającemu, antybakteryjnemu, wzmacniającemu naczynka oraz łagodzącemu stany zapalne.

2. Co mogę zrobić oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków na trądzik różowaty?

Bardzo istotne jest unikanie czynników ryzyka – nadmiernej ekspozycji na słońce, czy np. korzystania z sauny. Należy też zadbać o właściwą dietę, bogatą w witaminy (A, z grupy B, C i E) oraz cynk. Zrezygnować warto natomiast z alkoholu, słodyczy i ostrych przypraw.

3. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na trądzik różowaty?

W bardziej zaawansowanych stadiach trądziku różowatego stosowanie właściwych kosmetyków warto wspomóc specjalistycznymi zabiegami. Szczególnie godne polecenia są rozwiązania z zastosowaniem laserów: Quadrostar Pro Yellow, Harmony XL PRO Dye-VL lub Varilite. Zabiegi te pozwalają zmniejszyć rumień oraz pozamykać popękane naczynka krwionośne. Intensywne działanie oczyszczające pory skóry zapewnią natomiast peelingi z zastosowaniem kwasów m.in. azelainowego, pirogronowego czy migdałowego.


Bibliografia:

1. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010
3. Trznadel-Budźko E, Kaszuba A, Wieczorek M., Trądzik różowaty – etiopatogeneza, klinika oraz wybrane metody leczenia, 1999
4. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
5. Wilkin J.K., Rosacea. Pathophysiology and treatment, 1994

Rate this post