Trądzik różowaty

Trądzik różowaty dotyka w głównej mierze kobiet w dojrzałym wieku, a zaliczany jest do chorób genetycznych. Schorzenie to jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, najczęściej występuje na środkowej części twarzy, w postaci rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych. Z czasem na skórze pojawiają się wykwity i krostki, jakie mogą tworzyć drobną kaszkę, a u wielu osób stan zapalny zamienia się w krostki ropne, które mogą powodować powstawanie blizn.

Przyczyny trądziku różowatego

Do przyczyn pojawienia się trądziku różowatego możemy zaliczyć wiele rzeczy, są to między innymi:
Stres, który jest główną przyczyną występowania trądziku, ponieważ to on rozpoczyna w naszym ciele wiele negatywnych zmian.

  • Nadmierna ekspozycja twarzy na słońce, ze względu na nadmierne promieniowanie promieniami UV.
  • Zbyt duża ilość ciężkostrawnych potraw w diecie, ponieważ są one bogate w niezdrowe dla naszej cery tłuszcze.
  • Używki, takie jak alkohol, papierosy oraz narkotyki, ponieważ one mają ogólne negatywne oddziaływanie na nasz organizm.
  • Chlorowana woda, czyli zbyt częste przebywanie na basenie, saunie itd.

Początki trądziku różowatego

Czy Twoim zdaniem trądzik różowaty jest powszechnym zjawiskiem?
60 votes · 60 answers
Za początek trądziku różowatego możemy uznać moment, gdy na naszej twarzy pojawi się czerwony rumień, który często pojawia się na środku twarzy. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły, więc należy go zdiagnozować już na samym początku. Poniżej zostały opisane najłatwiejsze do rozpoznania objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty objawy

  • Pierwszym objawem może być nawracający rumień na twarzy. Pojawia się on w momencie, gdy skórę dotknie jakiś czynnik drażliwy, czyli zimno lub uczulenie na kosmetyk. Rumień występuje najczęściej w centralnej części twarzy. Jeżeli pojawią się u nas czerwone plamy na twarzy powinniśmy sprawdzić, czy nie jest to trądzik różowaty.
  • Pojawiające się i znikające pajączki są kolejnym z objawów, ponieważ są objawem jakim charakteryzuje się cera naczynkowa. Taka cera wymaga specjalnych zabiegów i pielęgnacji.
    Uczucie świądu lub pieczenia w okolicach rumieńca, który został opisany w pierwszym punkcie to kolejny objaw trądziku różowatego. Do tego mogą pojawić się łzawienie oczu, razem z szeregiem nawracających infekcji powieki lub spojówki.
  • Do innych objawów możemy zaliczyć: obrzęk twarzy, który ustępuje po odsunięcia czynnika drażniącego. Wrażliwość skóry na dotyk oraz pojawiające się pod naskórkiem zgrubienia i stwardnienia.

Trądzik różowaty – zdjęcia

Poniższe zdjęcia pokazują, jak wygląda trądzik różowaty, co pomoże rozpoznać trądzik różowaty od zwykłego trądziku oraz potwierdzi lub odrzuci objawy, które się u nas pokazały.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty leczy się przede wszystkim preparatami poprawiającymi krążenie, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i wpływającymi na odnowę bariery naskórkowej. W cięższych przypadkach, czyli w przypadku postaci guzowatej należy stosować leczenie chirurgiczne, kriochirurgię lub laseroterapię. W leczeniu ogromne znaczenie ma pielęgnacja, ponieważ dbanie o naszą skórę to podstawa. Pielęgnację naszej skóry zapewnią przede wszystkim preparaty nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, ale jednocześnie powinny one być delikatne w działaniu na naszej skórze. Na dzień powinno się stosować krem z filtrem UV, a do tego należy unikać światła słonecznego. Do tego należy utrzymać odpowiednią dietę, która zostanie opisana, w jednym z dalszych punktów.

Leki i kosmetyki na trądzik różowaty

Leki na trądzik różowaty są mocne w działaniu i muszą być dobrane pod rodzaj cery oraz wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. Zanim zaczniemy stosować leki należy udać się na konsultację do dermatologa i stosować je pod jego opieką, aby w razie wystąpienia problemów zmienić leczenie. Z lżejszych sposobów możemy zaproponować, któryś z dostępnych na rynku krem na trądzik różowaty. Zanim wybierzemy maść na trądzik różowaty należy zapoznać się z przeznaczeniem danego kosmetyku. Z polecanych sposobów na zmniejszenie trądziku można polecić maść nagietkową, która dobrze oddziałuje na skórę łagodząc ją. Należy jednak pamiętać, że zanim zakupimy kosmetyki na trądzik różowaty należy zdecydować, który rodzaj będzie dla nas najlepszy. Cera tłusta będzie lepiej reagowała na kremy nawilżające, a cera sucha na natłuszczające. Kosmetyki na trądzik różowaty dostępne na rynku, ze względu na swoją szeroką dostępność zapewnią dobór odpowiedniego kremu do naszej cery.

Dieta na trądzik różowaty

Unikać w diecie należy ostrych przypraw oraz soli i pieprzu. Są one głównymi powodami pojawiania się trądziku. Dieta na trądzik różowaty powinna być również uboga w białe pieczywo, makarony, tłuszczów zwierzęcych oraz słodyczy i słodkich napojów. Te produkty należy ograniczyć lub całkowicie wyrzucić z naszej diety, ponieważ bardzo szkodzą na kondycję naszej skóry oraz mogą być przyczyną naszych zmian trądzikowych.

Zalecane w diecie przeciw trądzikowi jest duża ilość ryb, ponieważ bardzo dobrze wpływają na skórę. Poza rybami, które najlepiej morskie, są bardzo ważne poleca się również spożywanie jaj kurzych, zdrowych tłuszczów, czyli oliwa z oliwek, owoców. Suplementacja witaminami B, C, D, E oraz cynkiem również jest polecana ze względu na możliwość nie zaspokojenie zapotrzebowania na nie w codziennej diecie. Wszystkie produkty wymienione w akapicie wyżej powinny być stałym elementem naszej diety, ponieważ zdecydowanie polepszą wygląd naszej skóry.

Podsumowanie

Wszystkie z wymienionych aspektów walki z trądzikiem są bardzo ważne, więc wszystkie należy stosować, bez wyjątku. Zanim zaczniemy stosować leki należy skonsultować się z dermatologiem, a zanim zakupimy maść lub krem należy sprawdzić w internecie opinie na jego temat oraz czy sprawdzi się przy naszej cerze. Oczywiście walka z trądzikiem może być długotrwałym procesem, ale wynagrodzenie w postaci czystej cery powinno być zachęcają wystarczająco, aby zacząć regularnie stosować kosmetyki, leki oraz przede wszystkim trzymać się odpowiedniej diety, która jest bardzo ważna, ponieważ “Jesteś tym, co jesz” – powinno się zwracać uwagę na wszystkie potrzebne produkty.