Łupież pstry – objawy. Sprawdź, jak wyglądają!
Łupież pstry objawy ma na tyle charakterystyczne, że dla lekarza nie stanowi większego problemu diagnostycznego. Początkowo zmiany mogą być jednak niewielkie i nieliczne, przez co wiele osób ich nie zauważa, a w konsekwencji nie zgłasza się do specjalisty ani nie podejmuje działań pozwalających ograniczyć rozwój choroby. Gdy zaś łupież pstry zajmie większą powierzchnię i rozprzestrzeni się na inne obszary ciała, trudniej będzie go leczyć. Warto więc już wcześniej poznać objawy łupieżu pstrego, aby móc szybko zareagować, gdy wystąpią.
Jak wygląda łupież pstry – objawy, których lepiej nie ignorować
W chorobie, jaką jest łupież pstry objawy to przede wszystkim zmiany skórne w postaci wyraźnie odgraniczonych od reszty skóry okrągłych i owalnych plam. Mogą one mieć różne zabarwienie – brązowe, różowawe lub żółtawe. Umiejscowione są zazwyczaj na klatce piersiowej, plecach, ramionach i szyi. Rzadziej pojawiają się na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Plamy z początku są nieliczne i posiadają tylko kilka milimetrów średnicy, jednak z czasem jest ich więcej i mogą zlewać się ze sobą w większe ogniska. Szczególnie widoczne są na skórze opalonej, gdyż nie przyciemniają się po ekspozycji słonecznej, tylko pozostają blade.
Z pozostałych objawów łupieżu pstrego można wymienić również łuszczenie się skóry w miejscach zmienionych chorobowo. Czasami pojawia się również świąd, nie jest to jednak regułą.
Łupież pstry – objawy wywołuje grzyb?
Za objawy łupieżu pstrego odpowiadają grzyby drożdżopodobne Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Można je odnaleźć także na zdrowej skórze, dlatego uchodzą za składnik naturalnej mikroflory człowieka. W wyniku oddziaływania różnych czynników te niegroźne grzyby mogą zacząć intensywną kolonizację skóry i przekształcić się w chorobotwórcze postaci. Jest to przede wszystkim skutek zwiększonej aktywności gruczołów łojowych i wytwarzania sebum o zmienionym składzie, jak i osłabienia układu odpornościowego.
Jako niektóre z czynników predysponujących do rozwoju łupieżu pstrego podaje się:
- dużą wilgotność powietrza,
- wysoką temperaturę powietrza,
- nadmierną potliwość,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby przewlekłe, np. zakażenie wirusem HIV,
- otyłość,
- terapię niektórymi lekami, np. immunosupresyjnymi lub sterydami,
- niedożywienie.
PITYVER
ZESTAW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!
Łupież pstry – czy jest zaraźliwy?
Łupież pstry jest niestety zaraźliwy i może przenosić się na inne osoby nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także poprzez przedmioty. Zarazić można się nim chociażby przez stosowanie wspólnego grzebienia lub ręcznika z osobą chorą, dlatego tak ważne jest niepożyczanie przedmiotów służących do higieny osobistej. Również wizyta w miejscach takich, jak salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria, sauny, siłownie czy baseny może się skończyć łupieżem pstrym. Niektóre osoby mogą być bardziej narażone na zarażanie, na przykład te, które mają organizm wyniszczony chorobą lub głodówkami, borykają się z zaburzeniami hormonalnymi, cierpią na nadpotliwość.
Łupież pstry – objawy pokaż lekarzowi
Objawów łupieżu pstrego lepiej nie diagnozować na własną rękę, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z tą chorobą. Warto mieć na uwadze, że plamy na skórze niekoniecznie muszą sygnalizować łupież pstry. Istnieją różne choroby, które mogą objawiać się podobnie, na przykład łupież różowy Gilberta, łojotokowe zapalenie skóry, kiła, łuszczyca czy nawet początki bielactwa. Tylko lekarz specjalista jest w stanie postawić trafną diagnozę i indywidualnie dopasować leczenie.
W leczeniu łupieżu pstrego najczęściej stosowane są maści przeciwgrzybicze, którymi należy smarować zmiany skórne. Leczenie miejscowe jest zwykle wystarczające, tylko w poważniejszych przypadkach może być konieczne przyjmowanie leków doustnych. Niestety, gdy zwalczymy łupież pstry, objawy mogą nawrócić po pewnym czasie – tak się dzieje u 80% chorych. Dlatego poza leczeniem warto stosować też różne domowe sposoby, które uzupełnią terapię. Przede wszystkim należy zwiększyć dbałość o higienę. Wszystkie ubrania, pościel i ręczniki należy regularnie prać w wysokiej temperaturze. Warto też używać specjalnych dermokosmetyków, które dobrze oczyszczają skórę i skutecznie zmniejszają łojotok.
Na uwagę zasługuje na przykład zestaw Pityver, w którym znajdziemy trzy oparte na składnikach naturalnego pochodzenia preparaty. Szampon zawiera siarczek selenu, czyli substancję o udowodnionym działaniu przeciwko grzybom Malassezia furfur oraz łagodne składniki myjące.
W emulsji również obecna jest substancja przeciwgrzybicza – pirokton olaminy, a także cenny olej z czarnej porzeczki, który poprawia funkcje ochronne skóry. Płyn Pityver pomaga zmniejszyć przetłuszczenie skóry głowy, chroniąc tym samym przed zakażeniami drożdżakowymi, a znajdziemy w nim m.in. ekstrakt z chmielu, który wpływa również korzystnie na stan cebulek włosowych. Atutem dermokosmetyków Pityver są ich proste, nieobciążające skóry składy, pozwalające przywrócić skórze równowagę, co bez wątpienia podnosi skuteczność leczenia.
Podsumowanie
Łupież pstry to dość uciążliwa pod względem estetycznym przypadłość, którą możemy zarazić się w różnych miejscach publicznych. Szczególnie często przytrafia się podczas letnich miesięcy. Objawy łupieżu pstrego są widoczne gołym okiem i tylko zdecydowana reakcja pozwoli nam się z nimi pożegnać. Wyleczenie nie gwarantuje jednak, że choroba nie przytrafi się nam w przyszłości, dlatego warto zachowywać dobre nawyki higieniczne, a w razie potrzeby od razu sięgać po pomocne preparaty.
PITYVER
ZESTAW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!
Bibliografia
1. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
2. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
3. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
4. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
5. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995
musze powiedziec ze nie bylam u dermatologa ale czytam ten artykul i objawy lupiezy pstrego pasuja do tego co u mnie tez sie dzeje
plamy i swędzenie to chyba najcięższe z tego jakie towarzyszą objawy łupieżu pstrego. strasznie się z początku wstydziłam tej choroby. teraz jest już znacznie lepiej ale dużo i się nachodziłam i popróbowałam leków i dermo.
O, mi lekarz nawet polecał pityver wiec widzę że to coś bardziej znanego.
Prędzej dziwiłam się że musiałam zestaw zamawiać z neta a nie było go u mnie w aptece.