Zatkane pory – jak je rozpoznać?

Zatkane pory występują nie tylko u nastolatków, ale również dorosłych osób. Czasami występują niezależnie od naszego stylu życia, ponieważ mają uwarunkowania genetyczne. Innym razem zależą od złej pielęgnacji, nawyków żywieniowych czy zanieczyszczenia powietrza. Co na zatkane pory pomaga?

Zatkane pory – przyczyny

Zatkane pory postrzegane są zwykle jako skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Powodów ich występowania może być jednak znacznie więcej. Czasami trudno jednak określić jednoznaczną przyczyną, a tym samym walczyć z nią. Podstawową przyczyną, która odpowiada za zapchane pory są czynniki genetyczne.

Oprócz tego wskazuje się na:

  • zażywanie niektórych leków, zwłaszcza wpływające na gospodarkę hormonalną,
  • zmiany hormonalne,
  • stres, który zwiększa wydzielanie potu, a nawet zmienia pH skóry,
  • wystawienie na zanieczyszczenia środowiska, w tym smog i pyły.

Zobacz jaki wybrać krem do twarzy

Zatkane pory na twarzy – jak się objawiają?

Zatkane poryZatkane pory na twarzy są bardzo widoczne. Naturalnie to małe otwory, które znajdują się na powierzchni skóry. Ich rolą jest oczyszczanie naskórka ze zbędnych substancji, w tym: kurzu, sebum oraz resztek kosmetyków. Są także miejscem ujścia dla złuszczającego się naskórka. Ich niedrożność stanowi jednak poważny problem. Choć nie ma żadnych konsekwencji zdrowotnych, to ma jednak istotne znaczenie estetyczne. W skrajnych przypadkach prowadzi również do powstawania stanów zapalnych.

Zatkane pory nie mogą również prawidłowo spełniać swojej funkcji, przez co nie oczyszczają skóry z zalegających toksyn. Zdrowe, czyste pory są naturalnym zjawiskiem. Jeśli nie są rozszerzone, nawet trudno je dostrzec. Sytuacja zmienia się, gdy ulegają zanieczyszczeniu i zatkaniu

Zwykle widoczne są w formie czarnych punktów na twarzy, które lokalizują się w okolicy nosa, brody i czoła, czyli tzw. strefie T. Mogą też występować na policzku. Pojawiają się u obu płci, niezależnie od wieku. To jednak kobietom zatkane pory doskwierają najbardziej. W związku z tym starają się skrupulatnie je zasłonić. Tymczasem maskowanie problemu może go tylko pogłębić. Skóra z zatkanymi porami potrzebuje przede wszystkim oczyszczenia.

Jak oczyścić zatkane pory skutecznie?

To w jaki sposób oczyścić zatkane pory, można przedstawić w dwóch krokach. Pierwszym jest dogłębne, ale delikatne oczyszczenie. Skórę należy każdego dnia umyć, zmywając z niej zanieczyszczenia i resztki makijażu. W tym celu używamy płynu do demakijażu, a następnie żelu myjącego. konieczne jest także regularne złuszczanie, które usuwa martwe komórki.

Zobacz co powinno zawierać dobre serum na zmarszczki!

Najlepiej sprawdzi się w tym celu delikatny peeling enzymatyczny, który należy używać 1 lub 2 razy w tygodniu. Kolejnym rozwiązaniem są plastry, które stosujemy doraźnie, przyklejając na problematyczne partie skóry

Mając zatkane pory, należy przede wszystkim zadbać o pielęgnację. Jeśli są skutkiem nadmiaru sebum lub towarzyszą skórze trądzikowej, to należy skórę właściwie pielęgnować, stosując np. naturalny krem dla cery trądzikowej. Najważniejsza jest regularność, która zapewni skórze stały dostęp potrzebnych składników i pozwoli jej utrzymać prawidłowy rytm złuszczania i nawilżania.


Bibliografia

1. Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011
2. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, 2018

5/5 - (5 votes)