Przyczyny worków pod oczami – jak je rozpoznać?
Przyczyny worków pod oczami mogą być różne. Zwykle jednak są lekceważone, a większość osób skupia się na usunięciu objawów, a nie podłoża problemów. Obrzęki w okolicach oczu pojawiają się najczęściej wraz z wiekiem. Kolejne przyczyny worków pod oczami to osłabienie i zwiotczenie skóry, która rozluźniając się, tworzy woreczki. Poduszki tłuszczowe, które znajdują się pod oczami obniżają się, aby wypełnić utworzoną tam przestrzeń. Widoczność worków pod oczami potęguje nagromadzona w organizmie woda. Jej magazynowanie sprawia, że dolne powieki wydają się jeszcze bardziej opuchnięte i obrzmiałe. Cienie i przebarwiona skóra pod oczami powodują, że worki pod oczami są jeszcze bardziej widoczne. Jakie są zatem podstawowe przyczyny worków pod oczami?
Worki pod oczami – przyczyny związane z wiekiem
Za przyczynę worków pod oczami należy przede wszystkim uznać wiek i związane z nim naturalne procesy starzenia skóry. Wraz z upływem lat słabnie napięcie mięśnia okrężnego oka, co sprawia, że skóra zaczyna wiotczeć i tracić naturalną jędrność. Przyczyny worków pod oczami to również następująca wraz z wiekiem zmniejszona produkcja kolagenu i elastyny, czyli podstawowych budulców skóry.
Worki pod oczami – przyczyny związane z niehigienicznym trybem życia
Przyczyn worków pod oczami należy także upatrywać w stylu życia. Lekarze, jak i kosmetolodzy wskazują, że niehigieniczne zachowania mają kluczowe znaczenie wśród czynników zewnętrznych.
Należą do nich:
- niewystarczająca ilość snu, a także słaba jego jakość,
- długotrwałe zmęczenie, przepracowanie, brak odpoczynku,
- niewłaściwa dieta, szczególnie niedobory witaminy K oraz żelaza,
- niektóre używki, zwłaszcza alkohol oraz papierosy,
- częsta i długotrwała ekspozycja słoneczna, tym bardziej jeśli nie stosujemy filtrów ochronnych.
Worki pod oczami – przyczyny związane z zatrzymywaniem wody w organizmie
Przyczyną worków pod oczami może być gromadzenie wody w organizmie. Dzieje się tak zwykle na skutek niektórych chorób, w tym: układu krążenia, nerek, cukrzycy, anemii, alergii czy niedoczynności tarczycy. Nadmierna ilość płynów w tkankach może być także spowodowana przez zaburzone funkcjonowanie układu limfatycznego i problemy hormonalne.
Przyczyny worków pod oczami- nieprawidłowa pielęgnacja skóry
Za przyczyny worków pod oczami można także uznać błędy pielęgnacyjne. Skóra pod oczami jest cieńsza i bardziej delikatna niż w innych partiach ciała. W związku z tym stosowane kremy pod oczy powinny być lekkie i wykazywać właściwości poprawiające mikrokrążenie, nawilżające i regenerujące. Ważne jest również to, by zawierały naturalne składniki aktywne
Podsumowując, aby uniknąć worków pod oczami, należy wdrożyć kompleksowe działania. To oznacza, że kluczowa jest zmiana stylu życia, która może wyeliminować przyczyny worków pod oczami. Warto wprowadzić więcej aktywności, dopasowanej do naszych możliwości, a także preferencji. Kolejnym warunkiem jest zbilansowana dieta, która dostarcza niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Zewnętrznie należy zadbać o dobrą pielęgnację, która opiera się na kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy.
Bibliografia
1. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
2. Kwak Y.J., Lee D.H., Kim N.M., Lee J.S., Screening and extraction condition of anti-skin aging elastase inhibitor from medicinal plants, 2005
akurat przyczyny worków pod oczami u mnie są dość proste – genetyka hahah. moja mama je ma, mam je ja i moja siostra.
U mnie niestety przyczyny worków pod oczami trzeba szukać w niedoczynności tarczycy 🙁 Jest już znacznie lepiej, bo leczę się. Do tego dbam jeszcze o sen, dietę i pielęgnację.
Kiedys mialam gorsze obrzeki. Teraz jest lepiej odkad wzielam sie za siebie.