Worki pod oczami. Czym są i jak je leczyć?
Obrzęki pod oczami, nieestetyczny problem, którego przyczyną może być wiele czynników. Najczęściej worki pod oczami pojawiają się na skutek przemęczenia, niehigienicznego trybu życia lub alergii. Okolice podpuchnięte pod oczami mogą być również objawem lub skutkiem wielu chorób ogólnoustrojowych. Jakie są przyczyny worków pod oczami? Jak z nimi walczyć? Odsyłamy do artykułu.
Worki pod oczami – kompendium wiedzy | ||
Przyczyny | Leczenie | Substancje wspomagające niwelowanie obrzęków pod oczami |
Niezdrowy tryb życia:
|
Ustalenie przyczyny pojawienia się opuchlizny poprzez wykonanie badań krwi i usg narządów – nerek, tarczycy. Otrzymane wyniki będą następnie podstawą do wdrożenia odpowiedniej terapii. | Oleje – ze słodkich migdałów, ze śliwek, z ogórka (wzmacniają, odżywiają, regenerują i nawilżają). |
Choroby:
|
Wspomaganie drenażu skóry odpowiednią pielęgnacją naturalną. Stosowanie kremu pod oczy, bogatym w substancje czynne. | Ekstrakty roślinne – z arniki, zielonej herbaty, ruszczyka kolczastego, zielonej kawy, (redukują opuchliznę i cienie). |
Przemęczenie, niewystarczająca ilość snu. | Domowe sposoby zmniejszania obrzęków:
|
Witamina C, B, A (działają wzmacniająco, regenerująco, odżywczo). |
Alergia. | Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej – drenaż limfatyczny, mezoterapia igłowa. | Kofeina, wykazuje silne właściwości drenujące. |
Wiek, jak również podłoże genetyczne. | Masło – Shea, Cupuacu – działają odżywczo. |
GARISELL EYE
NAWILŻAJĄCY KREM PEŁEN AKTYWNYCH SKŁADNIKÓW ZAMÓW!
Podpuchnięcia pod oczami to problem bardzo złożony. Nie zawsze obrzęki są oznaką zmęczenia, wieku, czy nieprzespanej nocy. Niekiedy mogą być wynikiem chorób. W wielu przypadkach worki pod oczami zależą od dziedziczenia, u innej grupy osób, będą efektem niezdrowego trybu życia. Dlatego do diagnozy, a następnie leczenia opuchlizny pod oczami należy podjeść kompleksowo i koniecznie zasięgnąć porady lekarza – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.
Czym są worki pod oczami?
Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i delikatna. Na to jak wygląda, wpływ mają naczynia krwionośne. U niektórych osób są słabe i bardziej widoczne co objawia się charakterystycznymi cieniami. Worki pod oczami to mikro opuchnięcia. Dodają lat, sprawiają że twarz wygląda na smutną, a niekiedy nawet na zapłakaną. Najbardziej widoczne worki, mają osoby o głęboko osadzonych oczach. Jednak bardzo często w ich przypadku, opuchnięcia są wynikiem fizjonomii lub genetyki. Worki pod oczami, które powinny nas niepokoić dają wyraźny efekt obrzęków – podkówek pod oczami, które mogą również obejmować górne powieki. Złym objawem są opuchnięcia, które powiększają się i utrzymują wiele tygodni.
Worki pod oczami – przyczyny
Worki pod oczami są problemem bardzo złożonym i mogą wynikać z wielu przyczyn.
- niehigieniczny tryb życia – palenie papierosów, niedosypianie, chroniczne przemęczanie organizmu i brak wypoczynku, brak ruchu, który mógłby dotlenić organizm.
- nieprawidłowa i uboga dieta – brak witamin, składników mineralnych i elektrolitów. Obrzęki pod oczami to często przypadłość osób nadużywających soli, alkoholu i często sięgających po produkty przetworzone.
- przyjmowanie niektórych leków – szczególnie preparatów rozszerzających naczynia krwionośne.
- zastój limfatyczny – czyli gromadzenie się limfy w oczodołach. Zatrzymany pod skórą płyn powoduje jej wypychanie, a więc powstanie obrzęku.
- choroby – tarczycy (głównie niedoczynność), układu krążenia i nerek.
- alergie – najczęściej opuchnięcia pod oczami powstają w nocy i obejmują również powieki górne. Obrzękom towarzyszy świąd, miejscowe przesuszenia i zaczerwienienie.
- wiek – wraz z upływem lat zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej pod skórą, a w jej komórkach dochodzi do zahamowania procesów odbudowy kolagenu i elastyny. W efekcie delikatna skóra pod oczami szybko traci jędrność, gęstość i elastyczność.
- podłoże genetyczne – worki pod oczami wraz z cieniami są przypadłością dziedziczoną po rodzicach lub przodkach w linii prostej.
Worki pod oczami – leczenie
Jak leczyć worki pod oczami? Geneza obrzęków jest dosyć złożona, dlatego nie ma jednego i skutecznego sposobu na wygładzenie skóry pod oczami i likwidację opuchlizny. Biorąc pod uwagę kilka czynników warto działać wielotorowo. Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe i prowadzić higieniczny tryb życia. Wskazany jest wypoczynek, ruch, pełnowartościowa dieta, odpowiednie nawadnianie organizmu i sen. Długo utrzymujące się i niepokojąco wyglądające worki pod oczami warto skonsultować z lekarzem.
Do postawienia trafnej diagnozy i ustalenia terapii niezbędne będą badania krwi, panel tarczycowy, usg nerek czy tarczycy. Jeśli worki pod oczami jest skutkiem lub objawem choroby, leczenie powinno być skoncentrowane na eliminacji problemu wewnątrz organizmu
Jeśli worki pod oczami powstają, jako efekt starzenia się organizmu lub są warunkowane genetycznie, pomocne w ich usuwaniu mogą być zabiegi medycyny estetycznej – drenaż limfatyczny lub mezoterapia igłowa. Pomagają w drenażu okolic pod oczami, wzmacniają skórę i pobudzają ją do regeneracji.
Worki pod oczami – pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja to podstawa w walce z obrzękami pod oczami. W celu wzmacniania delikatnej skóry, pobudzania drenażu i jej regeneracji warto sięgać po produkty oparte na naturalnych składach. Propozycją rekomendowaną zarówno przez klientów, jak i dermatologów jest krem na worki pod oczami Garisell Eye. To skoncentrowana kompozycja ekstraktów roślinnych, olejków i witamin wzmocniona dużą dawką substancji aktywnych. Jakie składniki oferuje Garisell Eye? Olej ze słodkich migdałów, skwalan, niacynamid, witamina C, bioferment z aceroli, olej śliwkowy, olej z ogórka, bisabolol. Substancje wykazują silne działanie pobudzające mikrokrążenie, redukujące opuchliznę, regenerujące, odżywcze i stymulujące procesy naprawcze skóry.
Warto również wspomnieć o kilku innych cennych składnikach kremu.
- ekstrakt z zielonej kawy – usuwa oznaki zmęczenia, dotlenia skórę, dostarcza antyoksydantów, reguluje poziom nawilżenia,
- kofeina – silnie drenuje, likwiduje cienie i opuchliznę pod oczami, pobudza mikrokrążenie i dotlenienie,
- ekstrakt z ruszczyka kolczastego – wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi stany zapalne i poprawia mikrokrążenie,
- masło Shea – dostarcza skórze witamin A i E oraz kwasów tłuszczowych. Działa niczym naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroni przed odwodnieniem,
- masło Cupuacu – naturalna bariera przed promieniowaniem UV, silnie regeneruje i stymuluje procesy odnowy skóry.
Garisell Eye to skoncentrowana propozycja, skutecznie likwidująca obrzęki i cienie pod oczami. Formuła kremu bazuje na substancjach naturalnych i bezpiecznych. Krem jest wolny od substancji chemicznych, które mogłyby podrażniać skórę pod oczami lub utrudniać udrażnianie opuchlizny. Garisell Eye to krem, który dedykujemy dla osób w każdym wieku, które oczekują trwałych i realnych efektów – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Po Garisell Eye sięgnęłam z polecenia dermatologa, w celu zmniejszenia opuchlizny powstającej jako efekt zastojów limfatycznych. Dodatkowo borykałam się z podrażnieniem i przesuszeniem okolic oczu. Krem po kilku tygodniach stosowania przyniósł ulgę, ukoił skórę i zlikwidował obrzęki – pisze Pani Marlena z Kołobrzegu.
Garisell Eye to krem, który jako jedyny poradził sobie z nieestetycznymi workami pod oczami. Skłonność do obrzęków w moim przypadku wynika z genetyki i wieku. Regularne, kilkutygodniowe stosowanie kremu, wyraźnie zmniejszyło opuchnięcia i napięło skórę – pisze Pani Aneta z Zielonej Góry.
GARISELL EYE
NAWILŻAJĄCY KREM PEŁEN AKTYWNYCH SKŁADNIKÓW ZAMÓW!
Worki pod oczami – domowe sposoby
Domowe sposoby na worki pod oczami to efektywne zabiegi, które warto włączyć do tygodniowej rutyny. Są pomocne, szczególnie wtedy, kiedy opuchlizna powstaje jako efekt przemęczenia, przesuszenia skóry lub alergii. Jednym ze sprawdzonych i polecanych sposobów są okłady z plastrów ogórka. Dla wzmocnienia efektu, tuż przed zabiegiem warzywo dobrze jest schłodzić w zamrażarce. Ulgę w opuchliźnie przyniesie również kompres z kostek lodu, zmrożonej łyżeczki, czy okłady ze schłodzonej herbaty. Domowe sposoby zwężają naczynia krwionośne i redukują opuchliznę.
Bibliografia
- Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
- Żurowska K., Kwas hialuronowy‐natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
- Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
- Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, 2006
- Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008