Trądzik zaskórnikowy – jak wygląda?
Trądzik zaskórnikowy (łac. acne comedonica) to rodzaj trądziku pospolitego, ale forma niezapalna, łagodniejsza. Jej cechy szczególne to pojawianie się w obrębie twarzy zaskórników (stąd nazwa) zamkniętych oraz otwartych. Najczęściej dotyka nastolatków.
Trądzik zaskórnikowy – przyczyny
Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego są zbliżone do tych odpowiedzialnych za wywoływanie trądziku pospolitego. Można tutaj zatem wskazać dwie kategorie przyczyn: genetyczne oraz środowiskowe.
Wskazuje się jednak, że decydujący wpływ na występowanie zmian mają:
- zaburzenia hormonalne (charakterystyczne dla okresu dojrzewania),
- nadmierna ilość sebum,
- rogowacenie warstwy rogowej skóry, czego konsekwencją są zapchane pory,
- bakterie i grzyby, które gromadzą się w okolicy mieszków włosowych. Część z nich może zmienić się wolne kwasy tłuszczowe, które powodują trądzik zaskórnikowy.
Wśród czynników zewnętrznych decydujące znaczenie ma nasz styl życia, w tym dieta na trądzik. Szczególnym zagrożeniem są tutaj: nadmiar cukru i soli, a także fast food. Kosmetolodzy wskazują, że znaczenie ma także pielęgnacja skóry.
Błędy pielęgnacyjne, w tym nieregularny demakijaż czy złuszczanie skóry, prowadzą do trądziku. Ponadto niektóre kosmetyki zawierają składniki komedogenne, które blokują ujścia porów
SEVOLIUM
KOMPLEKSOWE SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Trądzik zaskórnikowy – objawy
Trądzik zaskórnikowy charakterystyczny jest przede wszystkim dla osób dojrzewających. Specjaliści są jednak zgodni, że odpowiednia pielęgnacja może skutecznie niwelować stany chorobowe. Wymaga jednak systematyczności i cierpliwości. Wysiłek jest jednak wymierny. Jeśli nie podejmiemy odpowiednio wcześnie działań, trądzik zaskórnikowy może utrzymać się nawet w wieku dojrzałym. W skrajnych przypadkach rozwijają się na skórze stany ropne. Klasyczny trądzik zaskórnikowy to jednak wyczuwalne pod palcami grudki, w których znajdują się zablokowane martwe komórki i inne zanieczyszczenia. Z kolei otwarte zaskórniki widoczne są na skórze jako czarne punkty.
Sprawdź jak rozpoznać wągry!
Trądzik zaskórnikowy – charakterystyka
Trądzik zaskórnikowy powstaje w wieku nastoletnim i ma charakterystyczne miejsce występowania. Lokalizuje się głównie na czole, policzkach, nosie i brodzie, często w tzw. strefie T. Nieleczony rozwija się i pogłębia, choć w niektórych przypadkach mija bez żadnej ingerencji.
Trądzik zaskórnikowy – domowe sposoby pielęgnacji skóry
W trądziku zaskórnikowym domowe sposoby to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto wybrać właściwy kosmetyk, który jest lekki i nie obciąża skóry.
Takie działanie zapewniają kosmetyki zawierające składniki aktywne pochodzenia naturalnego, w tym:
- nanozłoto. Przyspiesza odnowę skóry. Wykazuje właściwości wygładzające,
- wyciąg z drożdży. Dostarcza skórze wielu witamin, głównie z grupy B, a także cynku. Oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych. Tonizuje skórę, zwiększa jej sprężystość i napięcie,
- ekstrakt z lukrecji. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza ilość produkowanego łoju. Stosowany również w celu niwelowania rumienia.
Podsumowując, trądzik zaskórnikowy ma bardzo charakterystyczny wygląd i stanowi spore źródło kompleksów, szczególnie w okresie dorastania. Istnieją jednak skuteczne sposoby jego leczenia.
Bibliografia
1. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
2. Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, 2011
3. Dubrow T.J., Adderly B.D., The Acne Cure, 2003
4. Rawlings A.V., Acne and Its Therapy. Basic and Clinical Dermatology, 2007