Trądzik zaskórnikowy – jak wygląda?
Trądzik zaskórnikowy (łac. acne comedonica) to rodzaj trądziku pospolitego, ale forma niezapalna, łagodniejsza. Jej cechy szczególne to pojawianie się w obrębie twarzy zaskórników (stąd nazwa) zamkniętych oraz otwartych. Najczęściej dotyka nastolatków.
Trądzik zaskórnikowy – przyczyny
Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego są zbliżone do tych odpowiedzialnych za wywoływanie trądziku pospolitego. Można tutaj zatem wskazać dwie kategorie przyczyn: genetyczne oraz środowiskowe.
Wskazuje się jednak, że decydujący wpływ na występowanie zmian mają:
- zaburzenia hormonalne (charakterystyczne dla okresu dojrzewania),
- nadmierna ilość sebum,
- rogowacenie warstwy rogowej skóry, czego konsekwencją są zapchane pory,
- bakterie i grzyby, które gromadzą się w okolicy mieszków włosowych. Część z nich może zmienić się wolne kwasy tłuszczowe, które powodują trądzik zaskórnikowy.
Wśród czynników zewnętrznych decydujące znaczenie ma nasz styl życia, w tym dieta na trądzik. Szczególnym zagrożeniem są tutaj: nadmiar cukru i soli, a także fast food. Kosmetolodzy wskazują, że znaczenie ma także pielęgnacja skóry.
Błędy pielęgnacyjne, w tym nieregularny demakijaż czy złuszczanie skóry, prowadzą do trądziku. Ponadto niektóre kosmetyki zawierają składniki komedogenne, które blokują ujścia porów
SEVOLIUM
KOMPLEKSOWE SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Trądzik zaskórnikowy – objawy
Trądzik zaskórnikowy charakterystyczny jest przede wszystkim dla osób dojrzewających. Specjaliści są jednak zgodni, że odpowiednia pielęgnacja może skutecznie niwelować stany chorobowe. Wymaga jednak systematyczności i cierpliwości. Wysiłek jest jednak wymierny. Jeśli nie podejmiemy odpowiednio wcześnie działań, trądzik zaskórnikowy może utrzymać się nawet w wieku dojrzałym. W skrajnych przypadkach rozwijają się na skórze stany ropne. Klasyczny trądzik zaskórnikowy to jednak wyczuwalne pod palcami grudki, w których znajdują się zablokowane martwe komórki i inne zanieczyszczenia. Z kolei otwarte zaskórniki widoczne są na skórze jako czarne punkty.
Sprawdź jak rozpoznać wągry!
Trądzik zaskórnikowy – charakterystyka
Trądzik zaskórnikowy powstaje w wieku nastoletnim i ma charakterystyczne miejsce występowania. Lokalizuje się głównie na czole, policzkach, nosie i brodzie, często w tzw. strefie T. Nieleczony rozwija się i pogłębia, choć w niektórych przypadkach mija bez żadnej ingerencji.
Trądzik zaskórnikowy – domowe sposoby pielęgnacji skóry
W trądziku zaskórnikowym domowe sposoby to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto wybrać właściwy kosmetyk, który jest lekki i nie obciąża skóry.
Takie działanie zapewniają kosmetyki zawierające składniki aktywne pochodzenia naturalnego, w tym:
- nanozłoto. Przyspiesza odnowę skóry. Wykazuje właściwości wygładzające,
- wyciąg z drożdży. Dostarcza skórze wielu witamin, głównie z grupy B, a także cynku. Oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych. Tonizuje skórę, zwiększa jej sprężystość i napięcie,
- ekstrakt z lukrecji. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza ilość produkowanego łoju. Stosowany również w celu niwelowania rumienia.
Podsumowując, trądzik zaskórnikowy ma bardzo charakterystyczny wygląd i stanowi spore źródło kompleksów, szczególnie w okresie dorastania. Istnieją jednak skuteczne sposoby jego leczenia.
Bibliografia
1. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
2. Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, 2011
3. Dubrow T.J., Adderly B.D., The Acne Cure, 2003
4. Rawlings A.V., Acne and Its Therapy. Basic and Clinical Dermatology, 2007
sama mam trądzik zaskórnikowy i ogólnie idzie z tego wyjść, ale trzeba dobrze oczyszczać i stosować odpowiednie rzeczy by wyprowadzić skórę na prostą.