Trądzik zaskórnikowy – jak wygląda?

Trądzik zaskórnikowy (łac. acne comedonica) to rodzaj trądziku pospolitego, ale forma niezapalna, łagodniejsza. Jej cechy szczególne to pojawianie się w obrębie twarzy zaskórników (stąd nazwa) zamkniętych oraz otwartych. Najczęściej dotyka nastolatków.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny

Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego są zbliżone do tych odpowiedzialnych za wywoływanie trądziku pospolitego. Można tutaj zatem wskazać dwie kategorie przyczyn: genetyczne oraz środowiskowe.

Wskazuje się jednak, że decydujący wpływ na występowanie zmian mają:

  • zaburzenia hormonalne (charakterystyczne dla okresu dojrzewania),
  • nadmierna ilość sebum,
  • rogowacenie warstwy rogowej skóry, czego konsekwencją są zapchane pory,
  • bakterie i grzyby, które gromadzą się w okolicy mieszków włosowych. Część z nich może zmienić się wolne kwasy tłuszczowe, które powodują trądzik zaskórnikowy.

Wśród czynników zewnętrznych decydujące znaczenie ma nasz styl życia, w tym dieta na trądzik. Szczególnym zagrożeniem są tutaj: nadmiar cukru i soli, a także fast food. Kosmetolodzy wskazują, że znaczenie ma także pielęgnacja skóry.

Błędy pielęgnacyjne, w tym nieregularny demakijaż czy złuszczanie skóry, prowadzą do trądziku. Ponadto niektóre kosmetyki zawierają składniki komedogenne, które blokują ujścia porów

Kosmetyki na trądzik - Sevolium

 SEVOLIUM
KOMPLEKSOWE SERUM NA TRĄDZIK ZAMÓW!

Trądzik zaskórnikowy – objawy

Trądzik zaskórnikowyTrądzik zaskórnikowy charakterystyczny jest przede wszystkim dla osób dojrzewających. Specjaliści są jednak zgodni, że odpowiednia pielęgnacja może skutecznie niwelować stany chorobowe. Wymaga jednak systematyczności i cierpliwości. Wysiłek jest jednak wymierny. Jeśli nie podejmiemy odpowiednio wcześnie działań, trądzik zaskórnikowy może utrzymać się nawet w wieku dojrzałym. W skrajnych przypadkach rozwijają się na skórze stany ropne. Klasyczny trądzik zaskórnikowy to jednak wyczuwalne pod palcami grudki, w których znajdują się zablokowane martwe komórki i inne zanieczyszczenia. Z kolei otwarte zaskórniki widoczne są na skórze jako czarne punkty.

Sprawdź jak rozpoznać wągry!

Trądzik zaskórnikowy – charakterystyka

Trądzik zaskórnikowy powstaje w wieku nastoletnim i ma charakterystyczne miejsce występowania. Lokalizuje się głównie na czole, policzkach, nosie i brodzie, często w tzw. strefie T. Nieleczony rozwija się i pogłębia, choć w niektórych przypadkach mija bez żadnej ingerencji.

Trądzik zaskórnikowy – domowe sposoby pielęgnacji skóry

W trądziku zaskórnikowym domowe sposoby to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto wybrać właściwy kosmetyk, który jest lekki i nie obciąża skóry.

Takie działanie zapewniają kosmetyki zawierające składniki aktywne pochodzenia naturalnego, w tym:

  • nanozłoto. Przyspiesza odnowę skóry. Wykazuje właściwości wygładzające,
  • wyciąg z drożdży. Dostarcza skórze wielu witamin, głównie z grupy B, a także cynku. Oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych. Tonizuje skórę, zwiększa jej sprężystość i napięcie,
  • ekstrakt z lukrecji. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza ilość produkowanego łoju. Stosowany również w celu niwelowania rumienia.

Podsumowując, trądzik zaskórnikowy ma bardzo charakterystyczny wygląd i stanowi spore źródło kompleksów, szczególnie w okresie dorastania. Istnieją jednak skuteczne sposoby jego leczenia.


Bibliografia

1. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
2. Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, 2011
3. Dubrow T.J., Adderly B.D., The Acne Cure, 2003
4. Rawlings A.V., Acne and Its Therapy. Basic and Clinical Dermatology, 2007