Nużeniec – leczenie specjalistyczne i domowe
Nużeniec – leczenie jest jedynym sposobem na wyciszenie objawów spowodowanych przez tego pasożyta. Chcąc odzyskać zdrowo wyglądającą skórę, wszelkie pomocne działania należy rozpocząć od razu po uzyskaniu diagnozy nużycy, gdyż zwlekanie może jedynie pogorszyć sytuację. W tym artykule poznasz skuteczne metody na pasożyta, jakim jest demodex – leczenie zarówno specjalistyczne, jak i domowe.
Leczenie domowe | Leczenie farmakologiczne |
|
|
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
Nużeniec – leczenie metodami medycznymi
W przypadku pasożyta takiego jak nużeniec, leczenie powinien poprowadzić specjalista. Należy udać się do odpowiedniego lekarza – przy zmianach skórnych do dermatologa. Jeśli postawioną przez lekarza diagnozą jest nużyca, leczenie będzie opierało się na środkach do stosowania miejscowego. Lekarz może na przykład zaproponować kurację lekami antyświerzbowymi, tetracykliną, kortykosteroidami lub preparatami z metronidazolem. Często przepisywane są też antybiotyki, ze względu na ryzyko infekcji bakteryjnej.
Niestety obecnie medycyna dysponuje lekami działającymi na nużeńca wyłącznie objawowo. Nierzadko ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, a leczenie okazuje się długotrwałe
Dlatego w trakcie kuracji specjaliści jednocześnie zalecają sięganie po środki pomocnicze, na przykład dermokosmetyki do pielęgnacji skóry. Podkreślają też znaczenie odpowiedniej higieny.
Nużeniec – leczenie domowymi sposobami
Jeśli chodzi o walkę z problemem, jakim jest nużeniec, leczenie domowymi sposobami może mieć charakter wspierający terapię prowadzoną przez lekarza. Co oznaczają te domowe sposoby?
Zwalczanie nużeńca polega przede wszystkim na systematycznym oczyszczaniu zmian skórnych preparatami lub ziołami o działaniu złuszczającym. Można też rozważyć mechaniczne usuwanie nużeńców, chociaż jest to raczej czasochłonne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Bardzo ważne jest zachowywanie higieny i wdrożenie działania zapobiegawczego, co może oznaczać:
- używanie ręczników jednorazowych,
- wystrzeganie się korzystania z testerów w drogeriach,
- używanie własnych przedmiotów osobistych (grzebień, ręcznik do rąk),
- unikanie pożyczania ubrań i innych rzeczy osobistych,
- sprawdzanie higieniczności w salonach fryzjerskich i kosmetycznych,
- systematyczne zmienianie pościeli,
- częste opalanie się (wysoka temperatura oraz promienie słoneczne szkodzą nużeńcowi).
Czytaj więcej: Ranking maści na nużycę
Nużeniec – leczenie wspomogą dobre dermokosmetyki
Domowe leczenie nużeńca oznacza również pielęgnację skóry odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Ich właściwości świetnie radzą sobie z pasożytem, jakim jest nużeniec, leczenie okazuje się dzięki temu bardziej efektywne. Kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie preparatów o specyficznych właściwościach.
Kosmetyki na nużeńca powinny działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie, aby łagodzić podrażnienia i świąd skóry. Powinny też przywracać skórze równowagę hydrolipidową, ponieważ zarówno przesuszenie, jak i łojotok zdecydowanie pogarszają kondycję skóry i osłabiają jej możliwości bronienia się przed infekcjami. Jednocześnie preparaty do pielęgnacji muszą być dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą, dlatego warto wybierać dermokosmetyki stworzone w oparciu o naturalne substancje. Co ciekawe, wśród naturalnych składników znajdziemy też takie, które powodują obumieranie nużeńca – jak olejek z drzewa herbacianego – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Do naturalnych składników, które warto uwzględnić w walce z nużeńcem, należą:
- alantoina – Działa przeciwzapalnie, reguluje procesy złuszczania naskórka, nawilża. Likwiduje podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Przyspiesza regenerację skóry,
- olejek z drzewa różanego – Silnie nawilża i regeneruje, ujędrnia i wygładza skórę. Opóźnia procesy starzenia,
- kwas salicylowy – Delikatne złuszcza skórę, dezynfekuje, oczyszcza z wyprysków,
- ekstrakt z lukrecji – Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, łagodzi podrażnienia i wzmacnia kruche naczynka,
- olejek z drzewa herbacianego – Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. Reguluje wydzielanie sebum,
- kwas azelainowy – Posiada właściwości złuszczające i normalizuje procesy keratynizacji naskórka. Co więcej, działa przeciwbakteryjnie, zmniejsza stany zapalne i zapobiega przebarwieniom,
- ekstrakt z kasztanowca – Stymuluje krążenie krwi oraz wzmacnia napięcie naczyń krwionośnych, poprawiając ich elastyczność. Ponadto wykazuje właściwości łagodzące, zmniejszające obrzęki, przeciwzapalne.
Wymienione wyżej komponenty znajdziesz np. w dermokosmetykach z serii Odexim.
Odexim – preparaty niezawodne w walce z nużeńcem!
Od czasu, gdy zaczęłam codziennie używać kosmetyków na nużeńca Odexim, moja skóra wyraźnie się poprawiła. Nieestetyczne zmiany, z którymi zmagam się od miesięcy, stają się z każdym dniem coraz mniej widoczne. W końcu znalazłam coś, co działa. Dla mnie to naprawdę duża ulga – pisze pani Paulina z Kraków.
Dermokosmetyki Odexim koncentrują się na mobilizowaniu zdolności skóry do obrony przed nużeńcem. Wspomagają jego usuwanie i skutecznie utrudniają mu dalszą kolonizację skóry. Oprócz tego wspierają odnowę naruszonej przez pasożyta skóry, wzmacniają ją i nawilżają. Wpływają łagodząco na podrażnienia, łagodzą świąd i zmniejszają zaczerwienienie skóry.
Rekomendowane jest stosowanie całego zestawu Odexim. W jego skład wchodzi:
- krem na rano – o właściwościach przeciwzapalnych i kojących, redukuje objawy nużycy,
- krem na dzień – dba o nawilżenie skóry, wzmacnia naczynka i zmniejsza rumień,
- płyn oczyszczający – doskonale oczyszcza skórę bez jej podrażniania,
- pasta na noc – pielęgnuje skórę i zwalcza negatywne skutki nużycy w trakcie snu.
Walczę z nużeńcem od lat. Na wielu preparatach się zawiodłam i mimo wielomiesięcznej terapii u dermatologa nie odczuwałam żadnej poprawy. Wręcz przeciwnie, było nawet gorzej, bo skóra na brodzie, nosie i policzkach stała się sucha, zaczerwieniona i piekąca. Co mi wreszcie pomogło, to zgłębienie wiedzy na temat nużycy i wypróbowanie preparatów z naturalnymi składnikami Odexim. Rewelacyjnie ukoiły moją skórę i zmniejszyły jej zaczerwienienie – pisze pani Aleksandra z Raciborza.
Nużeniec – leczenie. Podsumowanie
Biorąc pod uwagę całokształt objawów, jakie powoduje nużeniec, leczenie z pewnością jest wymagające i długotrwałe. Trudność polega też na tym, że specjaliści wciąż nie dysponują skutecznymi lekami, które działałyby w sposób radykalny, a za pomocą dostępnych środków można jedynie ograniczać liczebność nużeńców. Poza leczeniem specjalistycznym warto więc wykorzystać także inne dostępne metody zwalczania nużeńca, jak odpowiednia dieta, niektóre zioła czy dermokosmetyki. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie jako uzupełnienie leczenia i pomogą przywrócić skórze komfort i zdrowy wygląd.
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
FAQ
1. Czy w przypadku pasożyta, jakim jest nużeniec, leczenie powoduje silne wysuszenie skóry?
Skutki uboczne leków to jedno, wysuszenie skóry może być powodowane również przez same toksyny znajdujące się w odchodach nużeńca. Można temu przeciwdziałać, codziennie oczyszczając i pielęgnując skórę dobrymi preparatami, jak np. Odexim.
2. Czy jeśli zostanie rozpoznany nużeniec, leczenie będzie musiało trwać długo?
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i czynników indywidualnych. Wczesna interwencja lekarska i wprowadzenie właściwej pielęgnacji zazwyczaj skutkuje ustąpieniem objawów i poprawą stanu skóry w ciągu 6-8 tygodni. Zaniedbania lub nieskuteczne leczenie może natomiast spowodować, że nużyca przerodzi się w wieloletni problem.
3. Domowe leczenie na nużeńca – jak często stosować dermokosmetyki, aby mieć dobre efekty?
Dermokosmetyki na nużycę należy stosować codziennie, zgodnie z zaleceniami producenta. Systematyczność ma ogromne znaczenie, a ze specjalistycznej pielęgnacji powinno się korzystać aż do ustąpienia objawów.
4. Czy stosowanie dermokosmetyków na nużeńca nie spowoduje jeszcze większych podrażnień?
Nie, jeśli sięgniemy po dermokosmetyki o bezpiecznych składach, czyli takie, które zawierają starannie skomponowane składniki pochodzenia naturalnego.
5. Czy w przypadku pasożyta, jakim jest nużeniec, leczenie można wspomóc specjalną dietą?
Zbilansowana dieta poprawia odporność, dzięki czemu organizm może lepiej radzić sobie z infekcjami. Z pewnością warto zmienić sposób odżywiania na zdrowszy, jeśli zmagamy się z nużycą. Sama dieta może jednak okazać się niewystarczająca do osiągnięcia pełnego wyleczenia, dlatego warto działać kompleksowo i zwrócić uwagę również na pielęgnację, aby była oparta na pomocnych dermokosmetykach.
Bibliografia
- R.H.Champion, J.L. Burton, F.J.G. Ebling: Textbook of Dermatology, Wyd.Oxford, Blackwell Scientific Publications, London, Edynburg, Boston, Melburne, Paris, 2006
- Marcinowska Z., Kosik-Bogacka D., Łanocha-Arendarczyk N., Czepita D., Łanocha A., Demodex folliculorum i demodex brevis, w: Pomeranian Journal of Life Sciences Wol. 61, Nr 1 (2015)
- Wesołowska M., Baran W., Szepietowski J., Hirschberg L., Jankowski S.: Demodicidosis in humans as a current problem in dermatology. Wiad Parazytol 2005, 51, 253-256
- Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50
- Rusiecka-Ziółkowska J., Nokiel M., Fleischer M.: Demodex – an old pathogen or a new one? Adv Clin Exp Med 2014, 23, 295-298
Wykryto u mnie nużeniec. Leczenie opiera się u mnie na lekach na receptę plus na pielęgnacji opartnej na dermo.