Nużeniec – leczenie domowe: czy działa?
Nużeniec – leczenie domowe w przypadku tego pasożyta traktowane jest wyłącznie jako element wspomagający farmakoterapię, choć, zwłaszcza na wczesnym etapie nużycy, może doprowadzić do złagodzenia objawów. Należy pamiętać, że leki stosowane na nużycę obarczone są skutkami ubocznymi, a ich działanie nie zawsze wywołuje pożądany efekt terapeutyczny. Nieco inaczej jest w przypadku domowych sposobów, które są bezpieczne, a dzięki swojej skuteczności mogą być wsparciem dla leków. Okazuje się więc, że przy problemie, jakim jest nużeniec, leczenie domowe ma wiele do zaoferowania. Jakie zatem sposoby poradzą sobie ze zmianami skórnymi i innymi objawami nużycy?
Nużeniec – leczenie domowe
Domowe sposoby na nużeńca | ||
do stosowania wewnętrznego | do stosowania zewnętrznego | inne |
|
|
|
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
Nużeniec – leczenie domowe olejkiem z drzewa herbacianego
W przypadku roztoczy takich, jak nużeniec, leczenie domowe często opiera się na wykorzystaniu olejków eterycznych. Z nich najsilniejsze właściwości bakteriobójcze wobec nużeńca wykazuje olejek z drzewa herbacianego.
Skuteczność olejku z drzewa herbacianego w zwalczaniu nużeńca została dowiedziona w badaniach klinicznych. Wprawdzie nie ma leku przeciwko nużycy na bazie tego składnika, można natomiast bez problemu kupić taki olejek w aptece czy drogerii. Olejek z drzewa herbacianego wchodzi też w skład niektórych dermokosmetyków na nużycę, w których współwystępuje z innymi składnikami niwelującymi nużeńca – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Najważniejszym składnikiem olejku z drzewa herbacianego jest terpinen-4-ol, związek z grupy terpenów, który zabija pasożyta odpowiedzialnego za nużycę. Nużeńce giną nawet w ciągu kilku minut od jego użycia. Ponadto olejek wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejsza tym samym ryzyko nadkażenia bakteryjnego, jak również dolegliwości takie jak świąd i pieczenie.
Nużeniec – domowe sposoby: higiena
Biorąc pod uwagę specyfikę nużeńca, domowe sposoby nie ograniczają się tylko do działania miejscowego czy wewnętrznego. Duże znaczenie mają też codziennie wykonywane czynności, wśród których podkreśla się konieczność zachowywania higieny.
Domowe sposoby na nużeńca to więc także wszelkie zachowania, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się pasożyta lub jego gwałtownemu namnażaniu.
Szczególne znaczenie ma tutaj używanie własnych przyborów higienicznych, izolowanie ręczników, szczoteczki, grzebienia czy pędzli do makijażu od rzeczy innych domowników oraz regularna zmiana pościeli. W przypadku przedmiotów mających kontakt z zakażoną skórą, zaleca się w miarę możliwości stosowanie produktów jednorazowych (np. ręczników papierowych). Jeśli chodzi o nużeniec, leczenie domowe dotyczy również częstego wietrzenia pomieszczeń, ponieważ roztocz znajduje się nawet w powietrzu.
Nużeniec – leczenie domowe: działanie słońca
W przypadku nużeńca, leczenie domowymi sposobami może obejmować również ekspozycję słoneczną. Czasami okazuje się to bardzo pomocne, ponieważ pasożyty takie jak nużeniec nie są odporne na działanie wysokich temperatur. Zatem kolejnym sposobem na nużeńca jest opalanie twarzy lub zakażonej powierzchni ciała. Jak przy wszystkich domowych sposobach, pojedyncze podejście może nie wystarczyć, dlatego każdego dnia powinniśmy wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych.
Domowe sposoby na nużeńca ludzkiego – dermokosmetyki
Kolejnym sposobem, rekomendowanym przez specjalistów, jest stosowanie dermokosmetyków działających na problemy, które powoduje nużeniec – leczenie domowe dobrze dobranymi preparatami faktycznie może przynieść ulgę i przywrócić skórze zdrowy wygląd. Wybór dermokosmetyku powinniśmy zacząć od dokładnego przeanalizowania jego składu. Kluczem do sukcesu są właściwie skomponowane składniki.
Sprawdź ranking maści na nużeńca
W dermokosmetykach na nużycę poszukujmy składników o różnym działaniu. Przede wszystkim przeciwzapalnym, co pomoże ukoić świąd i podrażnienie skóry. Ważne jest również działanie złuszczające preparatów, aby utrudniać nużeńcowi kolonizację skóry i oczyścić z niego pory. Równocześnie potrzebne są preparaty nawilżające i przeciwłojotokowe, gdyż zewnętrzna warstwa skóry jest przesuszona, a jednocześnie dochodzi do nieprawidłowości w produkcji sebum, w kierunku łojotoku i powstawania zaskórników – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Ponadto należy uwzględnić ogromne uwrażliwienie skóry przez nużeńca. Taka skóra będzie tolerowała tylko łagodne składniki pochodzenia naturalnego, podczas gdy na chemiczne komponenty – parabeny, SLS, PEG-i, barwniki i substancje zapachowe – zareaguje jeszcze większym podrażnieniem i zaczerwienieniem.
Które składniki będą szczególnie korzystne dla skóry z nużycą?
- witamina E – posiada działanie przeciwzapalne i regulujące produkcję sebum. Przeciwdziała przesuszaniu skóry, uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki, przyspiesza regenerację naskórka i działa nawilżająco.
- ichtiol jasny – ma właściwości przeciwłojotokowe, ściągające, antybakteryjne. Łagodzi świąd i podrażnienia skóry.
- olej rycynowy – łagodzi stany zapalne, zmniejsza przebarwienia, nawilża. Poza tym wzmacnia włókna kolagenowe i przyśpiesza regenerację skóry.
- olej z glistnika – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, likwiduje świąd, hamuje nadmierne podziały komórek naskórka.
- aloes – zmniejsza stany zapalne, redukuje łojotok, nawilża i ujędrnia skórę.
Ważna jest również regularność w stosowaniu dermokosmetyków. Osoby zmagające się z nużeńcem powinny włączyć je do swojej codziennej pielęgnacji. Dzięki systematycznej aplikacji, z każdym dniem pozytywne efekty będą coraz bardziej widoczne i odczuwalne.
Znalazłam świetne dermokosmetyki, które mocno przyczyniły się u mnie do pokonania nużeńca. Mają dużo naturalnych składników aktywnych i co najważniejsze, nie podrażniają skóry nawet przy codziennym stosowaniu. Konkretnie mam na myśli całą serię Odexim – pisze pani Janina z Bytomia.
Odexim – poznaj skuteczny zestaw na nużeńca!
Odexim to zestaw 4 dermokosmetyków, obejmujący:
- płyn oczyszczający – do przemywania skóry, z olejkiem z drzewa herbacianego i aloesem,
- krem na rano – hamuje rozwój bakterii, nadmierne rogowacenie skóry i łojotok, przeciwdziała przebarwieniom. Zawiera witaminę E i kwas azelainowy,
- krem na dzień – lekki krem nawilżający i redukujący rumień, bogaty w ekstrakty roślinne i olej z glistnika,
- pastę na noc – regeneruje skórę, oczyszcza ją z wyprysków i zmniejsza swędzenie. W jej składzie można znaleźć ichtiol jasny i olej rycynowy.
Wszystkie preparaty Odexim oparto na bezpiecznych, naturalnych składnikach, odpowiednich dla skóry wrażliwej. Regularne stosowanie całej serii pomaga uzyskać wyraźną poprawę.
Wybierając dermokosmetyki na nużycę Odexim, oczekiwałam nie tylko usunięcia wyprysków i rumienia, ale również nawilżenia i odżywienia skóry. Nie zawiodłam się – kosmetyki działają kompleksowo – pisze pani Halina z Poznania.
Nużeniec – leczenie: domowe sposoby mogą być skuteczne!
Domowe sposoby na nużycę to proste i skuteczne metody, pozwalające złagodzić lub wyciszyć objawy nużeńca choroby wywoływanej przez nużeńca ludzkiego. Niektóre, jak np. dermokosmetyki, działają na wiele aspektów, nie wymagając specjalnego wysiłku z naszej strony. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pasożyta, jakim jest nużeniec, leczenie domowe jest działaniem wspierającym, a dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej.
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
FAQ
1. Nużeniec – leczenie domowe: czy może być pomocne?
Tak, nawet lekarze podkreślają jak ważną rolę w zwalczaniu nużeńca pełni higiena i odpowiednia pielęgnacja skóry. Leczenie domowe nie ma wcale zastępować tego specjalistycznego, tylko je uzupełniać. Jako choroba skóry, nużyca wymaga na przykład wdrożenia właściwej pielęgnacji. W tym celu rekomenduje się stosowanie łagodnych dermokosmetyków o naturalnych składach, jak np. te z serii Odexim.
2. Dlaczego dermokosmetyki uznawane są jako domowe sposoby na nużycę?
Nie są to środki farmakologiczne, chociaż nierzadko powstają przy współpracy z lekarzami dermatologami oraz kosmetologami, w oparciu o wiedzę specjalistyczną i te same substancje czynne, co w lekach bez recepty.
3. Jeśli chodzi o nużeńca, leczenie domowe powinno też uwzględniać specjalną dietę?
Zdrowa dieta jest ważna dla ogólnej kondycji organizmu i dla jego odporności, co może nieść pewne korzyści w zwalczaniu nużeńca i zapobieganiu nawrotom nużycy. Ważniejsze jest jednak eliminowanie pasożyta poprzez pielęgnację skóry dobrze dobranymi dermokosmetykami.
4. Czy domowe sposoby na nużeńca ludzkiego to również leczenie ziołami?
Niektóre zioła odznaczają się pożytecznymi właściwościami w zwalczaniu nużycy, np. glistnik jaskółcze ziele działa przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo i bakteriobójczo. Dlatego rośliny zielarskie bywają elementem domowych kuracji na nużeńca. Często też stanowią surowiec do produkcji dermokosmetyków na nużycę.
5. Dermokosmetyki jako domowe sposoby na nużeńca: jak powinny działać?
Dermokosmetyki powinny działać keratolitycznie, przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, nawilżająco. Powinny też mieć właściwości bójcze wobec nużeńca i antybakteryjne. Nie mogą podrażniać skóry, warto więc, by opierały się na składnikach pochodzenia naturalnego. Dermokosmetyki, które posiadają wszystkie wymienione właściwości, okazują się bardzo skuteczne na nużeńca.
Bibliografia
- Marcinowska Z., Kosik-Bogacka D., Łanocha-Arendarczyk N., Czepita D., Łanocha A., Demodex folliculorum i demodex brevis, w: Pomeranian Journal of Life Sciences Wol. 61, Nr 1 (2015)
- Diaz-Perez J.L.: Demodex mites in rosacea. J Am Acad Dermatol. 1994
- Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010, 28, 502-504
- Y-Y. Gao, Di Paschale MA, Li W. In vitro and In vivo Kipling of ocular Demodex by tea tree oil. Br J Ophthalmol, 2005
- Desch C., Nutting W.: Demodex folliculorum (Simon) and D. brevis akbulatova of man: redescription and reevaluation. J Parasitol 1972, 58, 169-177
no nie wiem. sama mam nużeniec. leczenie domowe coś tak robiło ale jednak dopiero jak specjalista dopasował mi leczenie i pielęgnację to mi cera się poprawiła.
Ja już jestem wyleczona 🙂 Trochę to trwało, ale pozbyłam się tego dziadostwa hahaha.
A mi na nużeniec leczenie domowe jakoś tam nawet pomagało. Na pewno objawy były mniej męczące ;p