Atopowe zapalenie skóry – leki o najlepszym działaniu
W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, leki pełnią kluczową rolę. Wyciszają objawy, łagodzą przykre dolegliwości i przeciwdziałają nawrotom. Leczenie farmakologiczne to podstawa przy tego typu chorobach dermatologicznych. Jak zatem precyzyjnie leczyć atopowe zapalenie skóry, leki, o jakim działaniu wybrać? Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie
Miejscowe: | Ogólnoustrojowe: |
Crisaborol | Cyklosporyna |
Inhibitory kalcyneuryny | Dupilumab |
Kortykosteroidy | Glikokortykosteroidy |
Glikokortykosteroidy |
ATOPICIN
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ
Na rynku istnieje wiele preparatów natłuszczających – emolientów – które chronią skórę przed nadmierną utratą wody. Warto je stosować, ponieważ łagodzą dolegliwości od zewnątrz, dzięki temu szybciej można pozbyć się objawów. – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Atopowe zapalenie skóry – leki jako podstawowy element kuracji
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, leki stanowią integralną część kuracji farmakologicznej. Całe leczenie wymaga czasu oraz cierpliwości. Zadaniem preparatów farmakologicznych jest przywrócenie naturalnych funkcji barierze lipidowej naskórka. Aby tego dokonać, należy przeciwdziałać przesuszaniu się skóry. W przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry, leki bez recepty są dostępne, ale częściej leczenie ustala lekarz dermatolog.
Leki stosowane najczęściej to:
- glikokortykosteroidy
Aplikowane miejscowo na skórę. Dostępne w formie żelu, maści, kremów czy płynów. W ich przypadku bardzo ważna jest dawka, ustalona przez lekarza. Nadmierna ilość leku może mieć bardzo negatywne konsekwencje- nawet zanik skóry. W początkowym stadium choroby stosuje się silniejsze preparaty, by następnie zastąpić je słabszymi. Glikokortykosteroidy można stosować razem z antybiotykami lub lekami grzybobójczymi jeśli objawem współtowarzyszącym chorobie jest zakażenie skóry. Stosuje się również antybiotyki doustnie w przypadku zakażenia gronkowcem złocistym lub wirusem Herpes simplex. Ponadto glikokortykosteroidy często wzmacniane są poprzez dodatek kwasu salicylowego lub mocznika, co powoduje usunięcie nadmiernych zgrubień skóry i zmiękczenie jej, a znajdujący się dodatkowo w składzie mentol- łagodzi podrażnienia i świąd. Glikokortykosteroidy można również zażywać doustnie w zaawansowanych stadiach choroby i silnych objawach skórnych. Inne preparaty stosowane miejscowo to: takrolimus i pimekrolimus, które aplikowane są w miejscach wrażliwych (np. dekolt, twarz, fałdy ciała), - kortykosteroidy
To podstawowa metoda leczenia AZS. Dawkę leczenia należy dostosować do wieku pacjenta, nasilenia oraz lokalizacji zmian. W początkowym stadiach choroby używa się preparatów o słabej sile działania, raz lub dwa razy dziennie. Natomiast u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby- średnio silne i silne kortykosteroidy, - leki przeciwhistaminowe I generacji (np. hydroksyzyna)
Takie leki wykazują właściwości uspokajające i przeciwświądowe. Często stosowane są na noc, u pacjentów, którzy mają problemy z zasypianiem ze względu na silne swędzenie. W niektórych przypadkach zalecana jest również doksepina, czyli lek przeciwdepresyjny. Mniejszą skuteczność wykazują leki przeciwhistaminowe tzw. nowych generacji (np. feksofenadyna, cetyryzyna). Jeśli to konieczne lekarz zwiększa ich dawkę, by przyniosły złagodzenie objawów, - leki immunosupresyjne (cyklosporyna, dupilumab)
To leki stosowane w stadiach umiarkowanych i ciężkich. Przynoszą widoczną poprawę stanu skóry. Ich działanie wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi.
W leczeniu AZS wykorzystuje się również fototerapię, która polega na naświetlaniu skóry światłem ultrafioletowym.
Atopowe zapalenie skóry – leki a prawdziwe przyczyny choroby
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, leki stosowane są w leczeniu objawowym. Ich zadaniem jest wyciszyć i złagodzić charakterystyczne dla AZS objawy (zaczerwienienie, wysypkę, świąd). Istnieje jeszcze leczenie przyczynowe, które polega na określeniu etiologii choroby i wyeliminowaniu czynników odpowiedzialnych za powstawanie objawów. Mowa tutaj przede wszystkim o działaniach takich jak eliminacja alergenów pokarmowych, ale także detergentów, zanieczyszczeń i innych przyczyn AZS, charakterystycznych dla danej osoby.
Atopowe zapalenie skóry – leki i inne metody
W przypadku atopowego zapalenia skóry, leki są podstawą leczenia. Okazuje się jednak, że stosowanie specjalnych dermokosmetyków nie tylko łagodzi objawy choroby, ale również przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji skóry. Warto zatem stawiać na kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach, opracowanych dla skóry z AZS.
Atopowe zapalenie skóry – leki, ale nie tylko, wybierz dermokosmetyki Atopicin
Na atopowe zapalenie skóry leki to podstawa, warto jednak wspomóc leczenie przez dermokosmetyki Atopicin. Głównie działają one natłuszczająco, nawilżająco, ale także likwidują świąd i pieczenie. Nadają się do skóry atopowej, wrażliwej i skłonnej do alergii, mają bardzo lekką konsystencję, są łagodne i skuteczne. Ich działanie jest oparte na bazie naturalnych preparatów roślinnych. Mają np.: mocznik, alantoinę, pantenol, są w nich różne oleje i wiele innych cennych składników, których nie sposób wszystkich wymienić.
W skład serii wchodzi 8 dermokosmetyków:
- szampon,
- balsam do mycia ciała,
- balsam natłuszczający do ciała,
- krem do twarzy na dzień,
- krem do twarzy na noc,
- krem pod oczy i na powieki,
- mazidło mocno natłuszczające do suchej skóry,
- olejek myjący do twarzy.
Co mówią o nas klienci:
Wyeliminowanie z życia uczulających kosmetyków oraz zastąpienie ich opartymi na naturalnych składnikach preparatami z firmy Atopicin, w końcu przyniosło ulgę mojej atopowej skórze – mówi pani Karina z Bielska- Białej
Dzięki dermokosmetykom dla skóry z AZS Atopicin czuję wyraźną ulgę. Skóra nie piecze, ani nie swędzi. W końcu przestałam się drapać, a to była moja zmora - mówi pani Zofia z Nowego Targu
ATOPICIN
ZESTAW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ
FAQ
1. Leki na atopowe zapalenie skóry są skuteczne, ale co jeszcze można zrobić, by wspomóc leczenie?
Leki na atopowe zapalenie skóry są bardzo ważne. Jednak warto także stosować od zewnątrz dermokosmetyki, np. Atopicin, które pomogą pozbyć się uciążliwych objawów, takich jak swędzenie czy podrażnienie skóry.
2. Jak szybko działają leki na atopowe zapalenie skóry?
Niektóre leki działają natychmiast, inne przynoszą ulgę po kilku lub kilkunastu dniach . Aby wzmocnić ich działanie, po wcześniej konsultacji z lekarzem, warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji naturalne dermokosmetyki.
3. Jak stosować leki na atopowe zapalenie skóry?
Leki na AZS można stosować miejscowo lub doustnie. Poza leczeniem farmakologicznym warto też wprowadzić pielęgnację skóry dermokosmetykami z naturalnym składem.
4. Czym zastąpić leki na atopowe zapalenie skóry?
W początkowym stadiach choroby, kiedy objawy są mało uciążliwe, można zamiast leków stosować dermokosmetyki, które mają naturalne składniki aktywne. W wielu przypadkach przynoszą oczekiwaną ulgę.
Bibliografia:
1. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
2. Baumann L.S., Dermatologia estetyczna, 2013
3. 27.Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
4. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, 2014
5. Martini MC., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
6. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014
Choruje na atopowe zapalenie skory glowy. Leki mam dobrane pod siebie ale chwile trwalo by znalezc cos co by mi zadzialalo jakos mocniej. Teraz epizodycznie wracaja jakies plamy.
AZS jest straszne, bo lubi się pojawiać znowu.
mi akurat na atopowe zapalenie skóry leki bez recepty też zadziałały a też i dermokosmetyki są fajnym pomysłem do sprawdzenia.