Łupież pstry – leczenie. Co warto wiedzieć?
Łupież pstry – leczenie tej dermatozy jest konieczne, aby pozbyć się objawów. Chociaż łupież pstry nie jest groźny, powoduje nieestetycznie wyglądające plamy na ciele, którym czasem towarzyszy swędzenie. Przypadłość ta bywa niełatwa do leczenia i może uparcie nawracać. Warto zatem poznać sposoby, które pomogą ją pokonać.
Łupież pstry – jak leczyć?
Łupież pstry – jak leczyć tę chorobę? Zacznij od poznania wroga. Łupież dość jednoznacznie kojarzy się ze skórą głowy, jednakże łupież pstry to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim skóry na ciele. Polega na pojawieniu się różnokolorowych plam, które choć początkowo są małe i nieliczne, z czasem mogą zajmować większą powierzchnię i stawać się liczniejsze. Za główną przyczynę objawów łupieżu pstrego uznaje się zakażenie grzybami drożdżopodobnymi z rodzaju Malassezia. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że owe grzyby znajdują się na skórze u większości ludzi i dopiero w określonych warunkach wywołują zakażenie.
Kto najczęściej choruje na łupież pstry? | Czynniki, które sprzyjają się pojawieniu na skórze łupieżu pstrego: |
|
|
PITYVER
ZESTAW NA ŁUPIEŻ PSTRY WIĘCEJ
Łupież pstry – leczenie musi być kompleksowe
Aby leczenie łupieżu pstrego okazało się skuteczne, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tej dolegliwości. Oprócz stosowania odpowiednich środków, trzeba również sięgnąć po różne metody uzupełniające. Należy pamiętać, że ryzyko nawrotu po wyleczeniu wynosi aż 80%. Stąd do walki z łupieżem pstrym należy podejść kompleksowo, a po uzyskaniu pełnej poprawy, zadbać również o profilaktykę.
Łupież pstry: czym leczyć? Od czego zależy wybór leku?
Jeśli chodzi o łupież pstry, leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia dolegliwości. W początkowych i łagodniejszych stadiach można poradzić sobie z plamami za pomocą środków dostępnych bez recepty – szamponów, płynów i maści. Leczenie, jakie zaproponuje nam lekarz, również będzie polegało na stosowaniu odpowiednich leków przeciwgrzybiczych miejscowo. W zaawansowanych postaciach choroby może być konieczne zastosowanie również doustnych leków przeciwgrzybiczych.
Łupież pstry – leki bez recepty, które mogą pomóc
Najczęściej polecane na łupież pstry leki bez recepty zawierają:
- klotrimazol,
- ketokonazol,
- siarczek selenu,
- pirokton olaminy,
- ichtiol jasny,
- kwas salicylowy.
Leki na łupież pstry dostępne są w postaci szamponów i maści. Wymagają systematycznego stosowania aż do ustąpienia zmian skórnych. Niektóre z nich można stosować dłużej, aby przeciwdziałać nawrotom zakażenia.
Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łupież pstry
Łupież pstry – leki na receptę
W większości przypadków zastosowane na łupież pstry leczenie miejscowe okazuje się wystarczające. Jeśli jednak nie obserwujemy oczekiwanych rezultatów, powinniśmy udać się do lekarza. U niektórych pacjentów może być konieczne wdrożenie leczenia ogólnoustrojowego, polegające na stosowaniu doustnego flukonazolu lub itrakonazolu.
Łupież pstry – leczenie należy wspomagać
Jak można wspomóc leczenie łupieżu pstrego? Należy przede wszystkim zadbać o higienę osobistą. Do mycia i pielęgnacji ciała oraz owłosionej skóry głowy trzeba używać szamponów, balsamów i wcierek, które są dedykowane schorzeniu. Dobre dermokosmetyki na łupież pstry zawierają odpowiednie składniki aktywne, dzięki czemu wspierają walkę z grzybami Malassezia. Szampony przeciwgrzybicze nanosi się na zmienioną chorobowo skórę, dokładnie spienia, pozostawia na kilka minut i spłukuje. Oprócz szamponów należy też używać maści, kremów lub balsamów na zmiany skórne. W zadbaniu o owłosioną skórę głowy – łupież pstry może powodować nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów – pomogą płyny wcierane w skalp.
Jeśli szukasz dobrych kosmetyków na łupież pstry, wypróbuj zestaw Pityver. Zestaw ten zawiera wszystkie niezbędne dermokosmetyki, które pozwalają kompleksowo zadbać o skórę z łupieżem pstrym i przyczynią się do poprawy jej wyglądu. Zaletą dermokosmetyków Pityver są ich proste, bazujące w dużej mierze na naturalnych składnikach aktywnych składy – znajdziesz w nim m.in. glinkę białą Montmorillonite, ekstrakt z pestek grejpfruta oraz olej kokosowy. Zestaw obejmuje szampon, emulsję do ciała oraz płyn do skóry głowy.
Na czas kuracji dobrze jest też wdrożyć dietę przeciwgrzybiczą, na stałe zaś warto ograniczyć spożywanie cukru i zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Ponadto należy unikać nadmiernego pocenia się, nosić przewiewne ubrania i regularnie je prać. Często należy też wymieniać pościel i ręczniki. Korzystając z miejsc publicznych, np. salonów fryzjerskich, warto się upewnić, że są tam przestrzegane zasady higieny. Nie należy też wymieniać się z nikim swoimi ręcznikami, szczotkami do włosów ani innymi przyborami osobistymi.
Podsumowanie
Leczenie łupieżu pstrego może stanowić prawdziwe wyzwanie. Ważne jest, aby regularnie stosować preparaty na tę dolegliwość i odbyć pełną kurację, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Leczenie należy wspomagać domowymi metodami. Należy też działać szybko, gdy tylko dostrzeżemy objawy. To pozwoli powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
Bibliografia:
1. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
2. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986
3. Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014
4. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
5. Kądziela-Wypyska G., Miturska G., Wawrzycki B., Chodorowska G., Profilaktyka i leczenie grzybic, 2004
mam łupież pstry. leczenie proste nie jest ale jednak po czasie i doborze leków odpowiednich do mnie to… jest poprawa.
@michaśka, ja jeszcze polecam dołożyć dermo jak możesz. ja mam na skalpie i używam zestawu co tutaj jest opisany i jest supzi 😀