Łuszczyca – objawy, po których ją rozpoznasz

Łuszczyca objawy ma dość charakterystyczne, jednak mimo to może zostać pomylona z innymi dolegliwościami. Ta autoimmunologiczna, ogólnoustrojowa choroba zapalna dotyczy w Polsce ponad miliona osób. Niestety, należy do schorzeń przewlekłych i uznawana jest za nieuleczalną. W przebiegu łuszczycy okresy występowania objawów przeplatane są jednak remisjami, czyli okresami, gdy zmiany się cofają. Tym bardziej ważne jest jak najszybsze wykrycie tej choroby, aby podjąć leczenie, które przyniesie ulgę i ułatwi codzienne życie.

Pierwsze objawy łuszczycy – jak wyglądają?

Pierwsze objawy łuszczycy to wykwit pierwotny, mający postać płaskowyniosłej grudki w kolorze czerwonym. Grudka jest wyraźnie odgraniczona od otaczającej ją skóry i może mieć różną wielkość, np. jest rozmiarów łepka od szpilki. Pokrywa ją srebrzysta łuska, ponieważ skóra w obrębie zmian jest sucha.

Do charakterystycznych, chociaż niespecyficznych objawów łuszczycy należą również te wymienione w poniższej tabeli.

Objaw świecy stearynowej Polega na tym, że po zdrapaniu łusek i grudek, odsłonięta zostaje gładka powierzchnia skóry, która wygląda jakby była pokryta stearyną.
Objaw Auspitza Przy mocniejszym zadrapaniu skóry w łuszczycy dochodzi do punktowego krwawienia. Wynika to z płytszego położenia naczyń krwionośnych w skórze.
Objaw Köbnera W aktywnej postaci łuszczycy każdy miejscowy uraz prowadzi do wystąpienia nowych zmian skórnych. Pojawiają się po około 8-14 dniach od zadrapania czy innego uszkodzenia skóry.
psorisel-zestaw

PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

Z czasem tworzy się więcej grudek i zaczynają się one powiększać do wykwitów o średnicy kilku centymetrów oraz zlewać ze sobą. Powstają zgrubiałe zmiany z nawarstwionych łusek, a powierzchnia skóry staje się nierówna i chropowata.

Objawy łuszczycyŁuszczyca: objawy a rodzaje choroby

Łuszczyca objawy daje w różnych miejscach na ciele. Najczęściej obejmuje takie lokalizacje, jak owłosiona skóra głowy, łokcie, kolana – jest to wówczas łuszczyca zwykła (plackowata). Może jednak pojawiać się też w mniej typowych miejscach: w fałdach skórnych, czyli np. okolicach pach i pachwin – wtedy określana jest jako łuszczyca odwrócona. W łuszczycy głowy zmiany ograniczają się wyłącznie do owłosionej skóry głowy i okolic linii włosów, nie zajmując innych miejsc na ciele. W najcięższej postaci łuszczycy – erytrodermii – zmiany obejmują nawet 90% powierzchni skóry. Łuszczyca paznokci towarzyszy innym postaciom łuszczycy, zwłaszcza łuszczycy stawowej, w której oprócz skóry atakowane są stawy.

Zmiany skórne mogą się też nieco różnić, w zależności od rodzaju łuszczycy. Najczęściej występująca łuszczyca plackowata charakteryzuje się dużymi, zlewającymi się wykwitami. W łuszczycy kropelkowej pojawiają się drobne, liczne zmiany, które nie są pokryte dużą ilością łuski. Rzadką postacią łuszczycy jest łuszczyca krostkowa, objawiająca się powstawaniem bolesnych krost wypełnionych jałową treścią ropną.

Łuszczyca – objawy początkowe mogą pojawić się w każdym wieku

Nie ma określonego wieku, w którym rozpoczyna się łuszczyca – objawy początkowe tej choroby ujawniają się i u dzieci, i u osób dorosłych. Obserwuje się jednak dwa szczyty zachorowania, pierwszy między 20. a 30. rokiem życia, kolejny między 50. a 60.

Ze względu na wiek, w którym wystąpiły pierwsze objawy łuszczycy, chorobę dzieli się na dwa podtypy:

  • typ I – gdy początki łuszczycy wystąpiły przed 40. rokiem życia. Ten typ łuszczycy częściej uwarunkowany jest genetycznie i zwykle wiąże się z trudniejszym przebiegiem choroby,
  • typ II – początki łuszczycy przypadają na wiek po 40. roku życia. Uważa się, że przyczyną łuszczycy typu II są przede wszystkim czynniki środowiskowe. Choroba przebiega łagodniej w porównaniu do typu I.

Sprawdź czy warto używać szamponu dziegciowego

Początki łuszczycy – co może spowodować ujawnienie się objawów?

Łuszczyca nie jest choroba zakaźną. Jest natomiast uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo jej odziedziczenia. Może mieć również podłoże środowiskowe. Początki łuszczycy często są poprzedzone infekcjami (zwłaszcza paciorkowcami i gronkowcami), stosowaniem używek lub niektórych leków czy silnym stresem. Bywają też powiązane z zaburzeniami hormonalnymi lub niektórymi chorobami (np. cukrzycą typu 2), mechanicznymi uszkodzeniami czy oparzeniami.

Łuszczyca – objawy można kontrolować

Jeśli podejrzewamy u siebie objawy łuszczycy, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który może nas skierować do dermatologa. W przypadku rozpoznanej choroby należy szybko przejść do walki z problemem. Łuszczycę leczy się objawowo, w pierwszej kolejności za pomocą maści lub naświetlania. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, przepisywane są leki działające ogólnoustrojowo.

Najważniejsze jest oczyszczenie skóry z nagromadzonego naskórka, aby poprawić penetrację leków. Terapię rozpoczyna się więc od usunięcia łuski, jednak nie wolno tego robić mechanicznie. Na skórę pokrytą łuskami nanosi się odpowiednie preparaty keratolityczne, które zawierają np. kwas salicylowy, mocznik, oleje. Warto używać specjalnie dedykowanych łuszczycy preparatów, na przykład dermokosmetyków Psorisel, które są oparte na komponentach naturalnego pochodzenia. W zestawie można znaleźć szampon, płyn oraz emulsję, które łagodnie oczyszczą problematyczną skórę głowy oraz zadbają o jej kompleksową pielęgnację.

Następnie na oczyszczoną skórę aplikuje się maści – cygnolinę lub pochodne witaminy D. W cięższych przypadkach stosuje się odpowiednio maści sterydowe oraz leki immunosupresyjne. Bardzo skuteczna jest również fototerapia, którą można zastosować niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Ponadto chory powinien zadbać o zdrowy tryb życia, zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, oraz urozmaicić dietę tak, aby była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Powinien też ograniczyć spożywanie produktów zawierających kwas arachidonowy – jego głównym źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego.

Podsumowanie

Początki łuszczycy to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, nie czekaj, tylko od razu udaj się do lekarza. Dzięki dobrze dobranemu leczeniu oraz stosowaniu różnych metod uzupełniających stan skóry ulegnie poprawie. Objawy łuszczycy mogą nawrócić, dlatego tak ważne jest stosowanie przez cały czas właściwej pielęgnacji, przestrzeganie wskazówek odnośnie diety oraz unikanie używek.


Bibliografia:

1. Fouere S., Adjadj L., Pawin H., How patients experience psoriasis: results from a European survey, 2005
2. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
3. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
4. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
5. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014

Rate this post