Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki

Z biegiem czasu nasza skóra staje się coraz mniej jędrna, elastyczna. Zaczyna ubywać w niej kolagenu, który za wcześniej wspomniane cechy zdrowej skóry odpowiada. Zmiany te nie są widoczne tylko wewnątrz samej skóry i wtedy, gdy jej dotykamy, ale także na pierwszy rzut oka – gdy przeglądamy się w lustrze, oglądamy zdjęcia, na których jesteśmy. Nie można powiedzieć, że wygląda to estetycznie.

zmarszczki pod oczami
Zmarszczki pod oczami – przed i po zabiegu.

Dlaczego? Takim przejawem starzejącej się skóry są oczywiście zmarszczki. Często patrzymy na kogoś i staramy się wydedukować, ile ta osoba może mieć lat. Czym kierujemy się najczęściej? Obecnością zmarszczek na jego twarzy! Tak, zmarszczki dodają człowiekowi lat, których tak naprawdę nie ma i może to być nieco uciążliwe. Co ciekawsze (i na co mamy też niestety mniej wpływu), zmarszczki powstają także poprzez wielokrotnie powtarzające się ruchy naszej twarzy – są spowodowane naszą mimiką. Nie chcemy tego tematu zostawiać i staramy się z nim radzić domowymi sposobami. Czy takie jednak pomagają? Odpowiedź brzmi: tak, ale wszystko zależy od rodzaju zmarszczek i tego, jak wcześnie zaczniemy próbować z nimi walczyć. Przyjrzyjmy się więc bliżej tematowi zmarszczek.

Najpopularniejsze rodzaje zmarszczek

Zmarszczki można dzielić ze względu na miejsce występowania, głębokość, trwałość i wiele, wiele innych. Skupimy się jednak na wymieszaniu kategorii i wskazaniu tych rodzajów zmarszczek, których najczęściej chcemy się pozbyć i z którymi domowe sposoby są w stanie sobie poradzić. Oto one:

 1. Zmarszczki pod oczami – są one efektem nie tylko starzenia, ale także przesuszenia skóry. W tej okolicy nie ma gruczołów potowych i łojowych, stąd owe niepożądane przesuszenie.
 2. Zmarszczki pionowe, tak zwana “lwia zmarszczka” lub “lwia bruzda” – są to najczęściej 2 lub 3 pionowe zmarszczki, które pojawiają się między brwiami, czasami sięgają aż do nasady nosa. Zmarszczki te spowodowane są utrwalonymi ruchami mimicznymi – głównie podczas gniewu.
 3. Zmarszczki na czole: zmarszczki poziome. Zmarszczki poziome powstają w górnej części czoła, pod wpływem silnie działającego mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Zmarszczki powstają pod wpływem marszczenia czoła ze zmartwienia, intensywnego myślenia, zaskoczenia. Stąd pojawianie się tych zmarszczek także u ludzi młodych.
 4. Zmarszczki palacza – to krótkie zmarszczki zaczynające się od brzegu wargi górnej lub dolnej. Ujawniają się głównie w ułożeniu ust w “dziubek”, podczas picia przez słomkę i zaciągania się dymem papierosowym. Występują najczęściej po 45. roku życia. Zmarszczki powstają też przez poruszanie ustami (podczas jedzenia, mówienia), starzenie się oraz braki w uzębieniu.

Zmarszczki pod oczami – domowe sposoby

 • olej kokosowy – jego wcieranie sprawia, że skóra jest jędrniejsza, lepiej się regeneruje, ponadto staje się dobrze nawilżona
 • masaż – ujędrni skórę i pobudzi do regeneracji
 • maseczki ściągające skórę i nawilżające ją – mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek

Lwia zmarszczka – domowe sposoby

 • stosowanie maseczek z kolagenem – nie zredukują zmarszczki w 100%, ale w pewnym stopniu wygładzą ją
 • gimnastyka twarzy – może spowodować zmniejszenie bruzd

Zmarszczki na czole – domowe sposoby

 • regularne nawilżanie skóry – odpowiednie będą naturalne oleje roślinne
 • masaż – rozluźni skórę, przez co zmarszczki nie będą się pogłębiały, a istnieje nawet szansa, że staną się mniej widoczne

Zmarszczki palacza – domowe sposoby

 • ćwiczenia mimiki – będą mogły wytrenować mięśnie twarzy w taki sposób, że zmarszczki palacza zostaną zmniejszone
 • peelingi – poprawią ukrwienie, wygładzą zmarszczki

Na wszystkie te typy zmarszczek można polecić jeszcze kilka metod. Spanie na plecach – sprawia, że twarz nie jest skierowana ku dołowi, dzięki czemu nie zwisa i nie jest niczym przygniatana – swobodnie odpoczywa. Nie tworzą się więc nowe zmarszczki, a stare zostają wygładzone. Sprawdzonym sposobem jest też picie wody. Skóra jest wtedy odpowiednio nawilżona, co dobrze wpływa na zmniejszenie widoczności zmarszczek. Należy też dobrze przyjrzeć się swojej diecie.

Oprócz tych wszystkich domowych sposobów na zmarszczki nie wolno zapominać również o dodatkowym stosowaniu kremów na zmarszczki. Są w stanie one zregenerować skórę, poprawić jej jędrność, ale też odpowiednio nawilżyć i chronić skórę. Warto wybierać kremy z filtrami.

Podsumowanie

Domowe sposoby na zmarszczki mogą sprawić, że zmarszczki będą mniej widoczne i opóźnione zostanie powstawanie nowych. Warto jednak wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jaki z tego wniosek? Jeżeli nie chcemy posiadać zbędnych zmarszczek, należy spróbować nie dopuścić do ich powstania.