Nużeniec ludzki – co to jest?
Nużeniec ludzki (łacińska nazwa: demodex folliculorum) to niewielki pasożyt, występujący na ludzkiej skórze. Przebywa głównie w okolicy ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, żywiąc się ich wydzieliną. Może wywoływać chorobę skóry, w której zmiany typowo pojawiają się na twarzy. Z artykułu dowiesz się, jak można się zarazić nużeńcem ludzkim, czym objawia się nużyca u ludzi oraz poznasz sposoby jej leczenia.
Nużeniec ludzki – charakterystyka pasożyta | |
Cykl rozwojowy, | Trwa 3-4 tygodnie i obejmuje 5 stadiów rozwojowych. W każdym ze stadiów nużeniec unika światła słonecznego i opuszcza swoje kryjówki – mieszki włosowe – jedynie nocą, |
Wygląd, | Nużeniec nie jest widoczny gołym okiem, wielkość jego ciała wynosi około 0,3-0,4 mm. Kształt ciała pasożyta jest robakowaty, wydłużony, podzielony na 3 odcinki, |
Pożywienie. | Składniki łoju oraz komórki naskórka gospodarza. |
ODEXIM
ZWALCZ NUŻEŃCA SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
Nużeniec ludzki – kto jest narażony na zakażenie?
Nużeniec ludzki namnaża się nadmiernie u osób o obniżonej odporności. Osłabienie układu immunologicznego może nastąpić na skutek wielu czynników, między innymi: złej diety, chronicznego stresu, problemów hormonalnych lub zażywania niektórych leków. Czynnikiem ryzyka jest także wiek – nużeniec ludzki diagnozowany jest zwykle u osób dorosłych, natomiast znacznie rzadziej u dzieci.
Nużeniec ludzki – objawy kliniczne
Nużeniec ludzki objawy ma raczej mało charakterystyczne. Mogą to być widoczne zmiany na skórze, jak również odczuwany z ich powodu dyskomfort. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na twarzy (w okolicy nosa, czoła, policzków, powiek, brwi, rzęs), rzadziej natomiast na tułowiu, kończynach czy w okolicach intymnych. Mają postać grudek, krostek, zaskórników, a jednocześnie mogą swędzieć, piec i łuszczyć się. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się dodatkowe dolegliwości.
Czasami nużeniec ludzki objawia się również uczuciem suchości oka, gradówką, jęczmieniem, wypadaniem brwi i rzęs. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza okulisty
Sprawdź jakie preparaty na nużeńca warto używać
Zakażenie nużeńcem ludzkim – przyczyny
Zarażenie się nużeńcem ludzkim wcale nie jest trudne.
Okazuje się, że może do niego dojść na kilka sposobów – najczęściej poprzez:
- używanie osobistych przedmiotów osoby zarażonej,
- bezpośredni kontakt z osobą zarażoną,
- powietrze, w którym znajdują się jaja pasożytów.
Niewątpliwie łatwiej jest się zarazić nużeńcem ludzkim, gdy nie są przestrzegane elementarne zasady higieny.
Nużeniec ludzki – leczenie specjalistyczne
Jeśli naszą skórę zaatakował nużeniec ludzki, leczenie u dermatologa jest niezbędne. Najpierw jednak musi zostać przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, która potwierdzi zakażenie pasożytem. W tym celu lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, sprawdza wygląd zmian i zleca dodatkowe badania, w tym analizę zeskrobin ze zmian skórnych.
Pacjent ze zdiagnozowaną nużycą powinien podjąć leczenie jak najszybciej. Dzięki temu powstrzyma dalszy rozwój choroby, która może być przykra w skutkach – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Samo leczenie polega głównie na farmakoterapii – zarówno lekami do stosowania zewnętrznego (np. maściami o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym) oraz wewnętrznego (antybiotykami). Dąży się do wyeliminowania osobników nużeńca ludzkiego, dlatego ważnym uzupełnieniem leczenia jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, a także stosowanie pielęgnacji dopasowanej do potrzeb skóry.
Nużeniec ludzki pogarsza wygląd skóry, ponieważ narusza barierę naskórka, a jego produkty przemiany materii działają na skórę alergizująco. Jest również wektorem dla bakterii powodujących stany zapalne. Aby nie potęgować problemów ze skórą, preparaty do codziennej pielęgnacji należy dobierać bardzo rozważnie. Mogę podpowiedzieć, że dobre efekty można uzyskać, stosując dermokosmetyki oparte na naturalnych składnikach – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Nużeniec ludzki. Odpowiedź na potrzeby skóry – dermokosmetyki Odexim
Wygląda na to, że nie muszę się już dłużej martwić się nużeńcem. Pomogło mi stosowanie dermokosmetyków Odexim. Używam ich codziennie i nie stosuję nic poza tym. Nawet lekarz był pod wrażeniem poprawy – pisze pani Joanna z Warszawy
Dermokosmetyki Odexim wykazują szereg cennych właściwości, dzięki którym walka z nużeńcem ludzkim staje się o wiele prostsza. Ich działanie jest ukierunkowane na ograniczanie populacji tego pasożyta, poprzez stwarzanie na skórze niekorzystnych warunków do jego rozwoju i wykorzystanie naturalnych substancji działających zabójczo na nużeńce. Preparaty mają działanie keratolityczne, antybakteryjne i przeciwzapalne, ale również łagodzące i nawilżające.
- Płyn oczyszczający Odexim – to idealny preparat do przemywania skóry z nużycą. Ma prosty skład, w którym można znaleźć złuszczający kwas glikolowy, kojący aloes oraz zabójczy dla nużeńca olejek z drzewa herbacianego.
- Krem na rano Odexim – zawiera m.in. kwas azelainowy – substancję zmniejszającą rumień, regulującą procesy złuszczania i zapobiegającą zaskórnikom. Stosowanie kremu redukuje objawy nużycy oraz odbudowuje jej warstwę hydrolipidową.
- Krem na dzień Odexim – bazę tego preparatu stanowi cenna kompozycja ekstraktów i olejków roślinnych. Krem jest silnie odżywczy dla skóry i wszechstronnie poprawia jej kondycję – przyśpiesza gojenie podrażnień i wyprysków, uszczelnia naczynka i zmniejsza łojotok. Jednocześnie, dzięki komponentom przeciwpasożytniczym, nie daje nużeńcowi szans.
- Pasta na noc Odexim – utrudnia nużeńcowi kolonizację skóry. Niweluje też objawy spowodowane wzmożoną aktywnością tego pasożyta w nocy – świąd, pieczenie, podrażnienie. Przeciwdziała zaczerwienieniu skóry oraz wypryskom. Można w niej znaleźć m.in. ichtiol jasny i olej rycynowy.
Na własnej skórze przekonałam się, że naturalne sposoby przychodzą z pomocą nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się być już beznadziejna. Moja skóra przeszła dużą przemianę od kiedy stosuję kosmetyki na nużeńca Odexim. Najbardziej cieszę się z tego, że zszedł rumień i moja skóra przestała być podrażniona i swędząca – pisze pani Kamila z Radomia.
Nużeniec ludzki – podsumowanie
Nużeniec ludzki jest powszechnym problemem dermatologicznym i niekiedy też okulistycznym. Leczenie, chociaż długotrwałe i wymagające od pacjenta sporego zdyscyplinowania, pozwala na wygaszenie zmian skórnych. Nieodłączną częścią walki z nużeńcem powinno być wprowadzenie właściwej higieny i pielęgnacji. Dermokosmetyki specjalnie stworzone do codziennej pielęgnacji skóry z nużycą idealnie wpasują się w potrzeby osób zmagających się z tą chorobą.
ODEXIM
ZWALCZ NUŻEŃCA SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
FAQ
1. Nużeniec ludzki – czy higiena twarzy ma znaczenie w zwalczaniu zakażenia tym pasożytem?
Tak, to jeden z podstawowych elementów uzupełniających leczenie specjalistyczne. Zaleca się stosowanie ręczników jednorazowych oraz unikanie kontaktu z przyborami higienicznymi i kosmetykami innych osób. Ważne jest również używanie odpowiednich dermokosmetyków, których składniki odpowiadają na potrzeby skóry z problemem nużeńca, np. tych z serii Odexim.
2. Jak na nużeńca ludzkiego działają dobre kosmetyki?
Dobre kosmetyki działają kompleksowo, co oznacza, że zarówno polepszają kondycję chorobowo zmienionej skóry, jak i eliminują nużeńca. Przede wszystkim posiadają właściwości przeciwzaskórnikowe: keratolityczne i hamujące nadmierne wydzielanie sebum – to pomaga dogłębnie oczyścić pory skóry z pasożyta. Ponadto ograniczają rozwój bakterii i oczyszczają skórę z niedoskonałości. Kolejnym aspektem ich działania jest redukcja zaczerwienienia skóry, łagodzenie podrażnień oraz świądu. Jednocześnie dbają o nawilżenie skóry, jej regenerację, kondycję naczyń krwionośnych.
3. Lekarz przepisał mi maści na nużycę, czy mogę stosować równocześnie kosmetyki?
Niezależnie od stosowanej kuracji, codzienna pielęgnacja skóry odpowiednimi preparatami jest bardzo wskazana, ponieważ pomaga w utrzymaniu właściwej higieny. Dermokosmetyki na nużycę często zawierają też składniki, które mogą wesprzeć walkę z nużeńcem. Niemniej przed zakupem warto zapytać się lekarza, co sądzi na temat danych preparatów i czy ich stosowanie nie będzie kolidowało z lekami.
4. Czy same kosmetyki wystarczą do zwalczenia nużeńca ludzkiego?
Kosmetyki powinny być traktowane raczej jako dodatek do terapii zaleconej przez lekarza, a nie podstawowa kuracja. W zaawansowanych stadiach specjalistyczne leczenie farmakologiczne może okazać się niezbędne.
5. Czy nużeńcem ludzkim mogę zarazić się u fryzjera?
Niestety tak, ale tylko w salonie w którym nie dba się o sterylność używanych przedmiotów. Z tego powodu warto pytać o stosowane tam zasady higieny lub obserwować zachowania fryzjerów. W razie zakażenia nużeńcem należy skonsultować się z lekarzem. Oprócz zaleconej przez niego kuracji, rekomenduje się stosowanie kosmetyków na nużycę, które umożliwiają właściwą pielęgnację skóry.
Bibliografia
- Lacey N., Ní Raghallaigh S., Powell F.: Demodex mites – commensals, parasites or mutualistic organisms? Dermatology 2011, 222, 128-130
- Rusiecka-Ziółkowska J., Nokiel M., Fleischer M.: Demodex – an old pathogen or a new one? Adv Clin Exp Med 2014, 23, 295-298
- Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50
- Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010, 28, 502-504
- Norn M.: Demodex folliculorum. Br J Ophthalmol 1972, 56, 140
męczyłam się kilka miesięcy ale w końcu wyleczyłam nużeniec ludźki i mam święty spokój ale trwało to długo i intensywne to lecenie było.
Mam leki na receptę i właśnie odexim bez recepty z zalecenia dermatologa. To początek kuracji ale już po miesiącu odczuwam zmianę na plus 🙂 Trzymajcie kciukasy za mnie!!!! Pozdrówki!