Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Co warto o nim wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest przykładem choroby cywilizacyjnej. Jej objawy odnotowywane są coraz częściej – szacuje się, że obecnie występują nawet u 20% niemowląt. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda AZS u niemowlaka i jak je leczyć.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – przyczyny choroby

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - przyczyny chorobyAtopowe zapalenie skóry u niemowląt nie należy do chorób zakaźnych, ale jest uwarunkowane genetycznie. U większości pacjentów stwierdza się dodatni wywiad rodzinny. Rolę w patomechanizmie AZS odgrywają też problemy z układem odpornościowym oraz nieprawidłowa budowa naskórka. Ponadto specjaliści wskazują na różne czynniki, które mogą zaostrzyć objawy choroby lub ją wywołać. Zostały one przedstawione w poniższej tabeli.

Czynniki wyzwalające/nasilające AZS Przykłady
alergeny, pyłki roślin, kurz, roztocza, alergeny pokarmowe oraz pochodzenia zwierzęcego i grzybiczego,
substancje drażniące, środki piorące, kosmetyki, detergenty,
zanieczyszczenie środowiska, smog,
warunki klimatyczne. przegrzewanie, nieodpowiednia wilgotność powietrza.

Pewnym czynnikiem ryzyka rozwoju atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest zakończenie karmienia piersią przed czwartym miesiącem życia dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy kliniczne

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt można pomylić z wysypką lub uczuleniem, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Pierwsze objawy AZS niemowlę może mieć już od trzeciego miesiąca życia.

verdelab logoAtopowe zapalenie skóry u niemowląt ma postać wysypki rumieniowo – wysiękowej, której towarzyszy swędzenie. Skóra jest sucha, łuszcząca i zaczerwieniona. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy – najczęściej na policzkach i czole, a także na skórze głowy i płatkach usznych. W cięższych przypadkach obejmują również tułów i kończynymówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Chociaż niemowlę nie potrafi zakomunikować dolegliwości związanych ze świądem, najczęściej jest bardzo niespokojne, drażliwe, płaczliwe i gorzej śpi. To wywołuje dodatkowy stres, który może spowodować nasilenie objawów.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie

Nużyca - okoJak leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Podstawą jest stosowanie preparatów natłuszczających i nawilżających (emolientów), które odbudowują warstwę lipidową naskórka i przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie. Zadaniem tej warstwy jest ochrona skóry przed wysuszeniem oraz szkodliwymi czynnikami. Regularne stosowanie specjalistycznych preparatów na atopowe zapalenie skóry pomaga również w zmniejszeniu świądu i zaczerwienień.

Warto używać dermokosmetyków zawierających naturalne składniki aktywne. Czasami konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego

U małych dzieci maści zawierające kortykosteroidy mogą być stosowane tylko krótkotrwale i z dużą ostrożnością. Aby zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych, zaleca się leczenie przerywane, polegające na naprzemiennym stosowaniu glikokortykosteroidów miejscowych i preparatów nawilżających. Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest bardzo złożone i wymaga stałej obserwacji skóry dziecka. Należy unikać wszelkich szkodliwych czynników środowiskowych oraz zakładania dziecku ubrań ze sztucznych, podrażniających skórę materiałów. Ubrania powinny być wykonane z naturalnych i przewiewnych tkanin. U niemowląt z alergią pokarmową ważnym elementem jest eliminowanie z diety określonych produktów.

Dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry u niemowląt – Atopicin

OpiniaOprócz maści zapisanych przez lekarza, do pielęgnacji mojego synka stosuję dermokosmetyki Atopicin. Widzę u niego spora poprawę, o wiele mniej się drapie i nie ma już takich problemów ze spaniem. Polecam to rozwiązanie każdej mamie, której maluszek cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry pisze pani Paulina z Wrocławia.

Seria Atopicin obejmuje 8 kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej. Ich ogromną zaletą są składy stworzone w oparciu o roślinne ekstrakty i oleje oraz inne pomocne substancje (np. mocznik, Neutrazen, pantenol). Ponadto są to produkty bezzapachowe i niezawierające parabenów, barwników, sztucznych konserwantów. Dzięki temu są dobrze tolerowane nawet przez delikatną skórę niemowląt. Wszystkie dermokosmetyki Atopicin mają doskonałe właściwości nawilżające i natłuszczające. Przywracają prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, której dysfunkcja jest kluczowym problemem w AZS.

Działają też regenerująco i kojąco oraz uspokajają swędzącą skórę. W zestawie można znaleźć:

  • łagodne preparaty myjące – szampon, balsam i olejek,
  • kremy – do twarzy na dzień i na noc oraz pod oczy i na powieki,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry.

OpiniaCenię sobie naturalne rozwiązania, dlatego w pielęgnacji dziecka stawiam na naturalne składy, zwłaszcza, że moja córeczka cierpi na AZS. Dermokosmetyki Atopicin, które wybrałam, świetnie łagodzą objawy i nawilżają skórę pisze pani Anna z Grudziądza.

FAQ

1. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt można leczyć niefarmakologicznie?

Leki są ważną częścią terapii, ale coraz częściej zwraca się również uwagę na inne elementy. Duże znaczenie ma pielęgnacja skóry malucha. Warto stosować dermokosmetyki przeznaczone do skóry z AZS, które złagodzą podrażnienia i świąd, nawilżą oraz zregenerują skórę. Takie działanie mają np. dermokosmetyki z serii Atopicin, zawierające naturalne składniki aktywne.

2. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt spowodowane jest wyłącznie przez środowisko?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o złożonej etiologii. Decydujący wpływ mają tutaj czynniki genetyczne, tuż po nich środowiskowe. Niezależnie od przyczyn choroby, jej objawy mogą zostać zredukowane dzięki regularnemu stosowaniu naturalnych dermokosmetyków.

3. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt może trwać przez całe życie?

W niektórych przypadkach stwierdza się, że atopowe zapalenie skóry, które pojawiło się w okresie niemowlęcym trwa przez całe życie. Zwykle jednak objawy ustępują. W grupie najmłodszych dzieci to bardzo powszechna choroba, która jest silnie uzależniona od czynników genetycznych. Niezależnie od wieku, w walce z AZS ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry.

4. Czy ze względu na AZS u niemowlaka, dziecko należy izolować od innych?

To niezwykle szkodliwy mit, który niestety wciąż uważany jest przez pewne grupy za prawdziwy. AZS nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie wymaga izolacji pacjenta. Zamiast tego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie, uwzględniając również stosowanie naturalnych dermokosmetyków dla skóry z AZS.


Bibliografia

  1. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
  2. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
  3. Fluhr JW, Pfisterer S, Gloor M: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr.Dermatol. 2000; 17: 436–439
  4. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
  5. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
Rate this post