Trądzik różowaty w ciąży – dlaczego się pojawia?

Trądzik różowaty w ciąży występuje dość często. Niestety częstotliwość występowania nie ma wpływu na łatwość leczenia. W okresie ciąży przyjmowanie niektórych leków jest groźne dla dziecka, dlatego nie podejmuje się niektórych sposobów leczenia farmakologicznego. Choć kobieta skoncentrowana jest przede wszystkim na dziecku zaawansowane zmiany skórne mogą poważnie obniżyć jej nastrój i samopoczucie. Niestety zmiany mają też tendencję do zaostrzania się w ciąży. Najbezpieczniejszym sposobem jest maskowanie problemu za pomocą delikatnych, naturalnych kosmetyków lub inne naturalne działania.

Trądzik różowaty w ciąży – dlaczego problem się nasila?

Trądzik różowaty w ciąży to indywidualna kwestia. Niektóre pacjentki cierpią z powodu silnych zmian zapalnych, podczas gdy u innych występuje słaby rumień. Kluczowe znaczenie może mieć kondycja cery sprzed ciąży. Jeśli wcześniej występowały problemy ze skórą, mogą one nawracać. Niestety trądzik różowaty w ciąży pojawia się również u kobiet, które wcześniej nie miały takich problemów dermatologicznych. Dlaczego zmiany nasilają się w tym okresie? Głównym winowajcą za zaburzenia hormonalne, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków, przebarwień i rumienia. Ciąża to prawdziwa burza hormonalna, która przejawia się nie tylko w zmianach zachowania i nastroju, ale również problemami z cerą. Szczególne znaczenie ma progesteron. Natomiast u kobiet, które wcześniej miały nieregularne cykle, dominuje podwyższony poziom androgenów. Pozostaje jeszcze kwestia męskich hormonów płciowych. Kolejne przyczyny to nieprawidłowa pielęgnacja skóry, a także odstawienie niektórych farmaceutyków.

Niedostarczanie pewnych substancji, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry, mogą spowodować wypryski i inne zmiany skórne. Wśród czynników zewnętrznych, które powodują trądzik różowaty w ciąży, wymienia się także dietę, szczególnie nadmierne spożycie przetworzonych produktów, cukru i soli

Kosmetyki na trądzik różowaty - Acnerose

ACNEROSE
ZWALCZ TRĄDZIK RÓŻOWATY DZIĘKI DERMOKOSMETYKOM ZAMÓW!

Sprawdź jakie stosować kosmetyki na trądzik różowaty

Trądzik różowaty w ciąży a metody leczenia

Trądzik różowaty w ciążyTrądzik różowaty w ciąży jest chorobą dermatologiczną, dlatego warto udać się po diagnozę do dermatologa. Lekarz może podjąć decyzję o leczeniu lub przełożyć ja na czas po urodzeniu dziecka. Zwykle podejmuje tę drugą decyzję ze względów bezpieczeństwa. Odroczenie terapii aż do momentu narodzin potomka jest bezpieczne również dla matki. Choć istnieją leki, które można bezpiecznie stosować w ciąży, ze względów profilaktycznych lekarze odkładają terapię dermatologiczną do momentu porodu.

Kiedy hormony są już ustabilizowane i ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie młodej matki pozwalają na podjęcie leczenia, stosuje się następujące środki:

  • dermokosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi,
  • leki (np. maści, płyny, kremy zewnętrznie oraz antybiotyki- doustnie i zewnętrznie),
  • zabiegi kosmetologiczne.

Podsumowując, leczenie trądziku różowatego w okresie ciąży zawsze powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Podejmowanie samodzielnych działań nie jest bezpieczne. Terapię zaleca się podjąć dopiero po narodzinach dziecka, ponieważ wtedy można wprowadzić cały jej zakres, włącznie z antybiotykoterapią, jeśli zachodzi taka potrzeba.


Bibliografia

1. Vemuri R.H., Gundamaraju R., Sekaran S.D., Manikam R., Review major pathophysiological correlations of rosacea: a complete clinical appraisal, 2015
2. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
3. Holmes A.D., Potential role of microorganisms in the pathogenesis of rosacea, 2013

5/5 - (7 votes)