Trądzik różowaty u mężczyzn – czym różni się od kobiecego?
Trądzik różowaty u mężczyzn to przewlekła choroba dermatologiczna, w której zmiany występują w obrębie twarzy. Statystyki wykazują, że na chorobę częściej cierpią kobiety, ale to mężczyźni doświadczają cięższych jej postaci. Diagnoza dotyczy mężczyzn w różnym wieku. Czym charakteryzuje się trądzik różowaty u mężczyzn? Czym różni się od postaci damskiej? Wszystkie informacje uzyskasz w tym artykule.
Trądzik różowaty u mężczyzn – czym się wyróżnia?
Trądzik różowaty u mężczyzn wykazuje pewne cechy szczególne, które wyróżniają go od postaci kobiecej. Dzięki temu diagnoza jest ułatwiona i przebiega szybciej.
Oto najpopularniejsze objawy występujące w postaci trądziku różowatego u mężczyzn:
- może występować rhinophyma, określana inaczej guzowatością nosa, to nieestetyczna konsekwencję choroby. Nos przybiera wtedy charakterystyczną postać- jest bulwiasty i czerwony. Dodatkowo może pojawić się jego chroniczna niedrożność. Rhinophyma rozwija się w ostatniej fazie choroby, ponieważ następuje przerost tkanek miękkich nosa. Dzieje się tak, ponieważ rozwija się stan zapalny, a gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie. Badania statystyczne wskazują, że problem ten dotyczy szczególnej grupy pacjentów. Po pierwsze mężczyzn rasy białej, a po drugie od 50 do 90 roku życia. Niezwykle rzadko staje się przypadłością kobiet. W świecie funkcjonuje krzywdzący mit, że guzowatość nosa powiązana jest z alkoholizmem lub nowotworem. W rzeczywistości przyczyną jest trądzik różowaty. Rhiophymę można stwierdzić na podstawie widocznych objawów skóry. W niektórych przypadkach zleca się również biopsję.
- cięższy przebieg. U mężczyzn występuje większa tendencje do cięższych postaci choroby,
- mogą pojawiać się zmiany przerostowe i naciekowe, które są charakterystyczne właśnie dla mężczyzn, szczególnie w wieku od 40 do 60 lat. Na skórze pojawiają się blaszki i guzki, które zlewają się w całość i przerastają. W zaawansowanych stadiach choroby może nawet dochodzić do powikłań ocznych. Kluczowa jest zatem wczesna interwencja medyczna i wprowadzenie szybkiego i skutecznego leczenia.
ZAMÓW ACNEROSE
ZESTAW NA TRĄDZIK RÓŻOWATY ZAMÓW!
Sprawdź także jakie warto wybrać kosmetyki na trądzik różowaty!
Oprócz wymienionych wyżej objawów trądziku różowatego i cech, chorobie – niezależnie od płci- towarzyszą podstawowe objawy takie jak: podrażnienie skóry, zaczerwienienie, ropne zmiany, a także łuszcząca się skóra.
Trądzik różowaty u mężczyzn – czym jest powodowany?
Trądzik różowaty u mężczyzn powstaje mimo zakończonego okresu dojrzewania. Dzieje się tak z wielu powodów, które jeszcze nie do końca są znane. Specjaliści wskazują jednak na istotny udział stresu oraz przemęczenia.
Ponadto znaczenie mają inne, kluczowe czynniki środowiskowe. W przypadku chorób dermatologicznych są to przede wszystkim: nieprawidłowa dieta, w której przeważają cukier, sól i produkty przetworzone, a także użytki: papierosy, alkohol
Podsumowując, trądzik różowaty u mężczyzn ma zwykle cięższą postać niż u kobiet. Pojawia się również stosunkowo późno, ponieważ w dojrzałym wieku. Na szczęście można go skutecznie leczyć, jeśli odpowiednio wcześnie pacjent zgłosi się na konsultację dermatologiczną i zastosuje się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.
Bibliografia
1. Stanek J., Wochner M., Current and Future ‘Body-sculpting’ Cosmetics, 2015
2. Sarwer D.B., Nordmann J.E., Herbert J.D., Cosmetic Breast Augmentation Surgery: A Critical Overview, 2004
3. Buck S., 200 tajemnic naturalnej pielęgnacji urody, 2015
podobno częściej występuje u kobiet ta choroba. rzadko kiedy słyszy się by trądzik różowaty u mężczyzn się pojawił. nawet chyba badania jakieś o tym mówią.
Pamiętam, że głośno było o tym, że Pan Rafał Bryndal chorował na trądzik różowaty.