Przyczyny trądziku różowatego oraz jego zwalczanie
Przyczyny trądziku różowatego są przedmiotem zainteresowania przynajmniej 10-15% populacji, ponieważ właśnie taki odsetek osób cierpi na tę przewlekłą chorobę. Według statystyk, trądzik różowaty dotyka najczęściej kobiety, ale to u mężczyzn przybiera najcięższe postacie. W każdym przypadku dolegliwość ta wymaga dbania o skórę w delikatny sposób.
Miejscowe czynniki infekcyjne, | Zakażenie nużeńcem Demodex folliculorum, drożdżakiem Pityrosporum ovale lub wirusem opryszczki wargowej, |
Czynniki pokarmowe, | Alkohol, kawa, herbata, ostre przyprawy, |
Czynniki atmosferyczne, | Ostre słońce, nadmierna wilgotność, znacznie podwyższona lub obniżona temperatura otoczenia, |
Niektóre leki, | Steroidy, wazodilatatory, niektóre leki przeciwzapalne, antybiotyki, statyny, inhibitory konwertazy angiotensyny, |
Predyspozycje genetyczne, | Najczęściej chorują osoby o jasnej karnacji. Trądzik różowaty często występuje w rodzinie, szczególnie wśród. osób pochodzenia celtyckiego (Anglicy, Szkoci), |
Czynniki psychogenne, | Stres, nadmierny wysiłek, brak odpoczynku i odpowiedniej ilości snu, |
Inne. | Nieodpowiednia pielęgnacja skóry, podłoże łojotokowe, zaburzenia hormonalne i naczyniowe, korzystanie z sauny lub basenu z chlorowaną wodą. |
ZAMÓW ACNEROSE
ZESTAW NA TRĄDZIK RÓŻOWATY ZAMÓW!
Trądzik różowaty – przyczyny powstawania schorzenia
Przyczyny powstawania trądziku różowatego są złożone. Mamy tu do czynienia zarówno z czynnikami pochodzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Etiologię trądziku różowatego prezentujemy w tabeli, a w kolejnych akapitach przybliżamy najważniejsze przyczyny trądziku różowatego.
Trądzik różowaty – przyczyny leżą w nieprawidłowej pracy naczyń
Przyczyny trądziku różowatego można podzielić na kilka grup. Najważniejszą z nich stanowią przyczyny naczynioruchowe. U osób z predyspozycjami do trądziku różowatego zakończenia nerwów oplatających drobne naczynka krwionośne skóry są nadmiernie wrażliwe. Pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych zakończenia nerwowe wysyłają impulsy, które powodują rozszerzanie naczyń włosowatych skóry i powstawanie rumienia. Te bodźce zewnętrzne to np. zbyt intensywne promieniowanie UV (podczas opalania), wysoka temperatura (gorące kąpiele, sauna), czy nieodpowiednie kosmetyki (z alkoholem, formaldehydem, parabenami).
Trądzik różowaty powoduje, że skóra jest zbyt wrażliwa. Codzienna pielęgnacja powinna być podporządkowana temu problemowi. Do codziennego stosowania wybierajmy delikatne kosmetyki, bazujące na sprawdzonych i bezpiecznych składnikach naturalnych – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Trądzik różowaty – przyczyny hormonalne
Zaburzenia endokrynologiczne to przyczyny trądziku różowatego, które odgrywają dużą rolę w powstawania tego schorzenia u kobiet. U pań łatwiej dochodzi do rozchwiania gospodarki hormonalnej gospodarki organizmu. Wysoki poziom estrogenów podczas ciąży czy przed owulacją może poskutkować pojawieniem się rumienia i innych objawów trądziku różowatego. Estrogeny mają też wpływ na pracę tarczycy, a zakłócenie czynności tego narządu odbija się niekorzystnie na wyglądzie skóry. Niektórym schorzeniom tarczycy, np. jej niedoczynności czy chorobie Hashimoto może towarzyszyć trądzik różowaty.
Trądzik różowaty pojawia się zwykle około trzydziestki, ale częściej między 40-60 rokiem życia. Przyczyny trądziku różowatego u kobiet w tym wieku związane są z nadmiarem androgenów we krwi
Przyczyny trądziku różowatego: czy kosmetyki mogą na nie zadziałać? Zestaw Acnerose
Przyczyny trądziku różowatego są wciąż nie do końca poznane. Mimo to specjaliści są zgodni co do jednego: o skórę z trądzikiem różowatym trzeba odpowiednio dbać. Podstawą są specjalistyczne preparaty do oczyszczania skóry. Ponadto należy zaopatrzyć się w dobre kremy na dzień i na noc, które zniwelują objawy, ale też zadziałają na podłoże trądziku i zahamują jego rozwój.
Około czterdziestki zauważyłam coraz intensywniejsze zaczerwienienia w okolicy nosa i policzków. Dowiedziałam się, że to trądzik różowaty. Na szczęście można to leczyć! Stosuję całą serię kosmetyków Acnerose i widzę znaczną poprawę – mówi pani Joanna ze Skierniewic.
Kosmetyki muszą mieć odpowiednie składy, aby przynosiły zauważalne efekty
Przy trądziku różowatym należy wybierać takie preparaty, które będą zawierały jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Tylko one zapewnią maksymalne złagodzenie zmian przy pełnym bezpieczeństwie stosowania – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Poznaj domowe sposoby na trądzik różowaty!
W preparatach na trądzik różowaty nie powinno być sztucznych dodatków, takich jak PEG-i, parabeny i silikony.
Niezależnie od przyczyny trądziku różowatego, zaleca się wybór kosmetyków ze składnikami naturalnego pochodzenia, które przedstawiamy poniżej:
- bisabolol – substancja przeciwzapalna oraz przeciwbakteryjna, pielęgnuje skórę, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Przyspiesza gojenie się skóry i zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem środowiska.
- olej z glistnika – znany jest ze swojego działania oczyszczającego skórę z różnych niedoskonałości. Dodatkowo usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych skóry i przyspiesza gojenie się podrażnień.
- witamina E – chroni przed stresem oksydacyjnym i przesuszeniem skóry. Reguluje wydzielanie sebum, wzmacnia naczynka i przyspiesza regenerację skóry.
- aloes – przynosi ulgę podrażnionej skórze i uśmierza uczucie dyskomfortu. Ma silne działanie przeciwzapalne. Doskonale nawilża i odżywia. Uruchamia mechanizmy regeneracyjne skóry.
- glukonolakton – wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, normalizuje procesy złuszczania komórek naskórka, łagodzi podrażnienia.
Wymienione powyżej składniki, jak i wiele innych cennych komponentów pochodzenia naturalnego można znaleźć w dermokosmetykach Acnerose. Preparaty te umożliwiają holistyczne zadbanie o skórę z trądzikiem różowatym. Zestaw obejmuje łagodny płyn do oczyszczania skóry, krem na dzień, maść na rano i pastę na noc. Ich najważniejszą zaletą jest działanie nie tylko na objawy, ale również na rozmaite przyczyny trądziku różowatego – m.in. wzmacniają naczynia krwionośne, regulują aktywność gruczołów łojowych, hamują powstawanie zmian skórnych. Regularne stosowanie kosmetyków Acnerose stopniowo poprawia wygląd skóry oraz przeciwdziała rozwojowi trądziku różowatego.
Kiedyś maskowałam zmiany na skórze silnie kryjącym podkładem. Dzisiaj działam na przyczyny trądziku różowatego, używając dermokosmetyków Acnerose. W efekcie moja skóra wygląda dużo lepiej i nie wstydzę się wyjść nawet bez makijażu – mówi pani Justyna z Ełku.
FAQ:
1. Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
Wśród przyczyn trądziku różowatego wymienia się m.in.: podłoże genetyczne, przyczyny infekcyjne, czynniki pokarmowe, atmosferyczne, psychogenne i stosowanie niektórych leków. W każdym przypadku należy odpowiednio zadbać o cerę poprzez stosowanie kosmetyków na trądzik różowaty o naturalnym składzie, jak Acnerose.
2. Na czym polegają hormonalne przyczyny trądziku różowatego?
Hormonalne przyczyny trądziku różowatego związane są z wahaniami hormonów płciowych, u kobiet głównie w okresie menstruacji, ciąży i menopauzy. Pojawiające się wtedy zmiany na skórze należy odpowiednio pielęgnować, poprzez stosowanie preparatów o naturalnym składzie.
3. Czym są naczynioruchowe przyczyny trądziku różowatego?
Polegają one na tym, że nerwy okolicy twarzy są nadmiernie wrażliwe na pewne bodźce zewnętrzne i powodują rozszerzenie się naczynek krwionośnych oraz występowanie rumienia. Aplikując na skórę naturalnych kosmetyki minimalizujemy ryzyko rozszerzania się naczyń i możemy poprawić ich funkcjonowanie.
4. Jakie substancje pochodzenia naturalnego łagodzą przyczyny trądziku różowatego?
Do substancji działających na podłoże trądziku różowatego możemy zaliczyć: bisabolol, olej z glistnika, witaminę E, aloes i glukonolakton.
Bibliografia
- Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002
- Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010
- Mehrholz D., Nowicki R., Barańska-Rybak W.M., Czynniki infekcyjne w etiopatogenezie trądziku różowatego, 2016
- Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
- Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
nigdy nie szukałam jakoś specjalnie przyczyny trądziku różowatego.. zwyczajnie wiem że moja mama choruję i u mnie też się to po 30-tce pojawił. jest to dość klarowane.