Rodzaje trądziku – przyczyny powstawania i objawy

Rodzaje trądziku, w zależności od występujących objawów i warunkujących je przyczyn, mogą przybierać postać bardziej lub mniej intensywnych zmian na skórze, zarówno twarzy, jak i innych części ciała. W celu podjęcia prawidłowego leczenia i pielęgnacji skóry trądzikowej, bardzo istotne jest właściwe rozpoznanie, z jakim typem trądziku mamy do czynienia.

Rodzaje trądziku Objawy trądziku
Niezapalny,
  • Cechą charakterystyczną są występujące zaskórniki otwarte (czarne wągry) lub zamknięte (białe plamki widoczne na skórze),
  • Zaskórniki pojawiają się najczęściej w środkowej części twarzy oraz na czole,
Zapalny,
  • Powstaje w momencie przerwania ściany mieszka włosowego, w którym znajduje się zaskórnik,
  • Pojawiają się podskórne grudki, charakteryzujące się stałą konsystencją i średnicą nieprzekraczającą 1 cm,
Grudkowy,
  • Odmiana zapalna trądziku,
  • Zmiany w postaci grudek rozmieszczone są na skórze twarzy i ciała, szczególnie narażona jest strefa T twarzy oraz plecy,
  • Skóra pokryta grudkami swędzi i jest zaczerwieniona,
Krostkowy,
  • Odmiana trądziku zapalnego ze zgrubieniami w postaci krostek, w których widoczny jest rdzeń,
  • Krosty są zropiałymi zmianami grudkowymi,
  • Bardzo często trądzikowi krostkowemu towarzyszą zaskórniki,
Guzkowy,
  • Zmiany skórne przyjmują postać małych guzków znajdujących się pod skórą,
  • Guzki podskórne są twarde, bolesne i wymagają długiego leczenia,
Torbielowaty.
  • Zmiany skórne zwane cystami, wypełnione są ropą, często także krwią,
  • Zdarza się, że po skończonym leczeniu ten rodzaj trądziku pozostawia blizny lub przebarwienia na skórze.
Kosmetyki na trądzik - Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA TRĄDZIK ZAMÓW!

Różne rodzaje trądziku, podobne przyczyny

Wspólnym podłożem dla wszystkich rodzajów trądziku jest patologia pracy gruczołów łojowych. Zbyt obfita produkcja sebum, połączona równocześnie z nadmiernym rogowaceniem naskórka prowadzą do zapychania kanałów łojowych, sprzyjają rozwojowi bakterii i pojawieniu się stanów zapalnych.

tradzik krostkowyZaburzenie aktywności gruczołów łojowych może być wynikiem któregoś z następujących czynników:

  • zmiany w gospodarce hormonalnej,
  • niektóre lekarstwa,
  • stosowanie zbyt tłustych kosmetyków,
  • nadmierne pocenie się,
  • niektóre substancje chemiczne.

Jak łatwo zauważyć, czynniki ryzyka nie ograniczają się do jednej grupy wiekowej. Dlatego trądzik nie jest tylko domeną ludzi młodych, może wystąpić także u osób dorosłych.

Trądzik – rodzaje: trądzik niezapalny

Rodzaje trądziku takie, jak trądzik niezapalny (zaskórnikowy) zaliczane są do lżejszych odmian. Jest to typ trądziku młodzieńczego, który pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania. Zmiany chorobowe umiejscowione są głównie w środkowej części twarzy i na czole. Cechą charakterystyczną dla tego typu trądziku jest występowanie zaskórników.

Można wyróżnić dwa rodzaje zaskórników:

  • zamknięte (białe) – pojawiają się, gdy w mieszku włosowym zostaje zablokowane sebum, bez możliwości ujścia na powierzchnię skóry. Zaskórniki przyjmują wtedy wygląd białych plamek,
  • otwarte (czarne), zwane również wągrami. Pojawiają się, gdy łój dociera do powierzchni skóry. Poprzez kontakt sebum z powietrzem, zaskórnik staje się ciemny i przybiera postać czarnych kropek.

U części osób z trądzikiem niezapalnym mogą powstać ropne zmiany, wskutek namnażania się bakterii. Wywołuje to stan zapalny, a w konsekwencji prowadzi do przekształcenia w inne typy trądziku.

Sprawdź jakie wybrać kosmetyki na trądzik

Rodzaje trądziku: trądzik zapalny

Ten rodzaj trądziku powstaje, gdy zostaje przerwana ściana mieszka włosowego, w jakim znajduje się zaskórnik, zarówno otwarty, jak i zamknięty. Trądzik zapalny charakteryzuje się występowaniem podskórnych grudek o średnicy do 1cm i stałej konsystencji.

W zależności od specyfiki pojawiających się zmian skórnych, trądzik zapalny można podzielić na następujące rodzaje trądziku:

  • trądzik grudkowy,
  • trądzik krostkowy,
  • trądzik guzkowy,
  • trądzik torbielowaty.

Trądzik – rodzaje: trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy jest najczęściej występującym rodzajem trądziku zapalnego. Nadmiar produkowanego łoju, w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, potem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami powoduje zatkanie kanalików łojowych i pojawienie się zaskórników. Namnożenie się bakterii doprowadza do powstania odczynu zapalnego i, co za tym idzie, bolesnych wypukłości o stałej konsystencji i wielkości około 1 cm. Grudki są widoczne gołym okiem i wyczuwalne podczas próby dotyku. Trądzik grudkowy zlokalizowany jest w środkowej części twarzy: czole, nosie, brodzie – ze względu na zwiększoną produkcję sebum w tych miejscach.

Justyna Masal - Ochotny - kosmetologTrądzik grudkowy występuje także u osób dorosłych. Jest często spowodowany stresem, nieodpowiednią pielęgnacją cery lub problemami z wydzielaniem hormonów. Często pojawia się u kobiet podczas miesiączki lub ciąży. Aby zmniejszyć objawy trądziku grudkowego, warto codziennie sięgać po dobry, naturalny krem przeciwtrądzikowy, zawierający sprawdzone składniki, które koją, łagodzą, ale równocześnie świetnie nawilżają naszą skóręmówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Rodzaje trądziku: trądzik krostkowy

Jest to również rodzaj trądziku zapalnego, jednak w tym przypadku główny problem stanowią krosty. Bardzo często występują także zaskórniki. Nieleczony, bez stosowania odpowiedniej pielęgnacji przeciwtrądzikowej, trądzik krostkowy może przerodzić się w poważniejsze zmiany skórne.

Trądzik – rodzaje: trądzik guzkowy

Ta odmiana charakteryzuje się zmianami przyjmującymi postać małych guzków, które znajdują się bezpośrednio pod skórą. Guzki są bolesne i twarde w dotyku. Leczenie trądziku guzkowego jest długotrwałe, a zmiany mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Trądzik – rodzaje: trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty jest najcięższym rodzajem trądziku. Charakteryzuje się powstawaniem zmian skórnych przypominających czyraki – torbieli wypełnionych ropą, nierzadko również krwią. Zmiany mogą występować pojedynczo lub grupami, łącząc się ze sobą. Wykazują bolesność podczas dotykania. Niestety zdarza się, że podskórne cysty powodują głębokie uszkodzenia skóry, których gojenie kończy się powstaniem blizn.

Trądzik torbielowaty częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ za jego pojawienie się odpowiedzialne są męskie hormony płciowe – androgeny. Głównym czynnikiem decydującym o przebiegu trądziku są w tym przypadku zmiany hormonalne oraz podłoże genetyczne.

Rodzaje Trądziku

Pielęgnacja a rodzaje trądziku

Verdelab-ikonaCera trądzikowa wymaga nie tylko specjalistycznego leczenia, ale także odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Należy pamiętać o delikatnym, ale dokładnym oczyszczeniu skóry za pomocą łagodnych preparatów myjących. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór kremu. Nie należy dopuścić do przesuszenia się skóry twarzy. Dobrze nawilżona skóra nie produkuje nadmiernej ilości sebum, tym samym nie ma tendencji do powstawania kolejnych zmian trądzikowych. Polecam sięgać po kremy z naturalnym składem, zawierające składniki, które koją istniejące już zmiany skórne, jak również zapobiegają powstawaniu nowychmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej powinno się uwzględnić nawilżający krem na trądzik, najlepiej zawierający jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego.

Warto sięgać po preparaty posiadające uniwersalne składniki, które pomagają na wszystkie rodzaje trądziku:

Domowe sposoby na trądzik różowaty – odpowiednia pielęgnacja

Kosmetyki na trądzik - Sevolium
ZAMÓW SEVOLIUM
  • ekstrakt z lukrecji – posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego doskonale łagodzi trądzikowe zmiany skórne,
  • ekstrakt z nagietka – ma działanie odżywcze. Ułatwia regenerację skóry i dobrze ją nawilża. Dzięki zawartym w swoim składzie cennym związkom (saponiny, flawonoidy) działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza proces gojenia się skóry,
  • cynk – skraca czas gojenia się ran i zmian trądzikowych. Zapobiega nowym wypryskom,
  • nanozłoto – substancja o właściwościach silnie nawilżających i wygładzających. Wspomaga usuwanie przebarwień poprzez rozjaśnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziała stanom zapalnym skóry,
  • wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – wspiera skórę w walce z problemami takimi, jak zapalenie, zaczerwienienie, podrażnienie. Posiada właściwości pobudzające eliminację toksyn, dlatego jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery z problemem trądziku,
  • miedź – z uwagi na jej działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, doskonale sprawdza się jako składnik w kosmetykach dedykowanych skórze trądzikowej,
  • wyciąg z drożdży – dzięki zawartości witamin z grupy B, działa łagodząco na skórę, zmniejszając stan zapalny. Redukuje nadmierne wydzielanie sebum, poprzez ograniczenie aktywności gruczołów łojowych. Dodatkowo świetnie nawilża i chroni skórę przed utratą wody.

Wymienione wyżej składniki można znaleźć w dobrych kosmetykach na trądzik, np. w kremie Sevolium.

Krem na wszystkie rodzaje trądziku – Sevolium!

Od zawsze miałam problemy z trądzikiem, który szczególnie nasilał się podczas miesiączki. Robiły mi się wtedy bolesne grudki, najczęściej na brodzie. Zauważyłam, że codzienne stosowanie kremu przeciwtrądzikowego Sevolium, zawierającego ekstrakt z nagietka, cynk i wyciąg z drożdży sprawia, że moja skóra nie reaguje tak dotkliwie na zmiany zachodzące w moim organizmie. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na ten krempisze pani Marta z Lublina.

Bazą Sevolium są naturalne składniki aktywne, dzięki czemu jest krem ten jest bezpieczny nawet dla cery wrażliwej. Krem wspiera gojenie zmian trądzikowych i przeciwdziała ich powstawaniu już u źródła, eliminując zaskórniki i szkodliwe bakterie. Redukuje też nadmierne przetłuszczanie się skóry, jednocześnie nie powodując jej wysuszenia.

Mam 35 lat i sądziłam, że ten etap niedoskonałości na mojej twarzy już dawno za mną. Niestety z trądzikiem borykam się nadal. Od pewnego czasu używam regularnie naturalnego kremu Sevolium i naprawdę zauważam efekty! Podoba mi się, że skóra twarzy jest nawilżona, ale nie tłusta. Pryszcze od jakiegoś czasu są wyciszone i teraz tylko sporadycznie pojawiają się nowepisze pani Paulina z Zielonej Góry.

Kosmetyki na trądzik - Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUM
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA TRĄDZIK ZAMÓW!

FAQ

1. Które rodzaje trądziku u dorosłych są najczęstsze i jak radzić sobie z nimi na co dzień?

Najczęstszą odmianą trądziku, dotyczącą zarówno osób dorosłych, jak i młodych, jest trądzik grudkowaty. Spowodowany jest nadmiernym stresem, problemami z wydzielaniem hormonów, ale również częstym jego powodem jest źle dobrana pielęgnacja. Dlatego, poza dokładnym oczyszczaniem twarzy, należy stosować odpowiedni krem o naturalnym składzie, zawierający ekstrakt z nagietka, wyciąg z drożdży lub cynk – na przykład Sevolium. Krem ten zawiera składniki aktywne o udowodnionym działaniu przeciwtrądzikowym, które doskonale koją i nawilżają skórę twarzy.

2. Jak zwalczyć poszczególne rodzaje trądziku?

Niektóre rodzaje trądziku mogą wymagać specjalistycznego leczenia pod okiem dermatologa. W łagodniejszych postaciach trądziku zwykle wystarczy zadbanie o codzienną pielęgnację skóry. Warto poszukać kremu o naturalnym składzie, ze składnikami łagodzącymi istniejące zmiany skórne i zapobiegającymi powstawaniu nowych (np. ekstrakt z lukrecji, nanozłoto, czy miedź).

3. Które rodzaje trądziku wymagają stosowania kremu nawilżającego?

Odpowiednia pielęgnacja wskazana jest w każdym przypadku trądziku. Nie należy dopuścić do przesuszenia skóry, ponieważ wzmaga to nadmierną produkcję łoju i tym samym powoduje pogorszenie stanu cery. Ważne jest, aby sięgać po naturalny krem do twarzy, który nie zawiera sztucznych substancji mogących zatykać pory.

4. Jakie składniki kremów do twarzy są niekorzystne dla cery trądzikowej?

Przy wyborze kremu do twarzy należy unikać substancji, takich jak: parabeny, PEG-i, silikony, sztuczne substancje barwiące i zapachowe. Mogą one pogarszać stan skóry.


Bibliografia

  1. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
  2. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
  3. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
  4. Thiboutot D., New treatments and therapeutic strategies for acne, 2000
  5. Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
Rate this post