Zmarszczki twarzy

Zmarszczki to zmiany skórne w postaci podłużnych pogłębień, które pojawiają się wraz z upływem czasu (wiekiem). Nie są spowodowane tylko i wyłącznie przez czas, ale także przez wiele innych czynników – mogą to być np. promienie słońca, hormony.

Powstawanie zmarszczek

Samo powstawanie zmarszczki jest bardzo proste – skóra się załamuje pod utratą kolagenu i elastyny. W młodym wieku mamy tych włókien bardzo dużo, jednak na wskutek upływającego czasu słabnie ich jakość. Do prawidłowego utrzymywania się na skórze włókien kolagenu i elastyny niezbędny jest z kolei kwas hialuronowy (tzw. “wypełniacz podskórny”), którego produkcja również wraz z wiekiem zaczyna maleć, co powoduje opadanie skóry.

Zmarszczki mimiczne

Który typ zmarszczek dotyczy Cię w największej mierze?
53 votes · 53 answers
Pierwszą zmarszczką, jaką zazwyczaj dostrzegamy (mogą pojawić się przed 25 rokiem życia) to zmarszczki mimiczne. Są to zmiany skórne powstające na skutek ruchów mięśni twarzy, np. wtedy, kiedy się śmiejemy. Ich odmiany to miedzy innymi zmarszczki pod oczami, zmarszczki na czole. Początkowo są widoczne w momencie, kiedy wyrażamy naszą twarzą emocje, dopiero później nasza skóra traci zdolność do rozkurczania się, przez co zagłębienia w skórze nie znikają. Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna, a kobiety bardzo często się malują, więc obszar wokół nich jest często przemywany kosmetykami, które nie do końca mogą być przyjazne dla ich skóry.

Zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku to zwykle dziedziczenie nieprzyjaznych genów, jednak duży wpływ na nie ma również zła dieta czy korzystanie z wszelkich używek (alkohol, papierosy). Z kolei zmarszczki mimiczne na czole są najbardziej widocznymi wgłębieniami, a sama twarz nierzadko jest oszpecona, gdyż im bardziej ekspresyjna osoba, tym pojawia się więcej bruzd, a co za tym idzie – człowiek wydaje się zły, niezadowolony poprzez ich układ na czole. Czynnikiem może być również zła dieta, przesuszenie skóry, zbyt częste wizyty na solarium.

Zmarszczki na czole – lwia zmarszczka

Zmarszczka na czole zwykle występuje w postaci poziomej linii, jednak wyróżniamy także zmarszczkę pionową, tzw. lwia zmarszczka (bruzda). Lwie zmarszczki to nic innego jak przypadłość w okolicach czoła, między brwiami, również pojawiająca się na wskutek mimiki twarzy, wyrażania emocji. Są to grube, pojedyncze linie które tak jak zmarszczki mimiczne na czole nadają twarzy surowego, zmartwionego charakteru twarzy. Zazwyczaj u młodych osób sama zmarszczka nie jest widoczna, jednak wraz ze starzeniem się skóry i ekspresyjnym wyrażaniem emocji pogłębia się, stając się mocno widoczna.

Zmarszczki palacza

Kolejnym typem zmarszczki, są zmarszczki palacza. Kiedy słyszymy nazwę, pojawia nam się w głowie obraz zmarszczek u osób uzależnionych od palenia papierosów (nikotyny), jednak wcale nie dotyczą tylko tych ludzi – mogą dotknąć każdego. Zmarszczki wokół ust potrafią oszpecić nawet najpiękniejszą twarz, a im jesteśmy starsi, tym więcej ich przybywa tworząc nieestetyczne “worki” w tych okolicach. Jest to typ bruzdy, która powstaje na wskutek np. picia przez słomkę. Taki sposób picia powoduje, że nasze usta układają się w “dziubek”, a to sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych. Kolejną rzeczą może być między innymi żucie gumy – ruszając buzią przez wiele godzin powodujemy mocne obciążenie mięśni, a co za tym idzie, spadek elastyczności tkanek.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Jak zapobiegać zmarszczkom? Są one nieuniknione, jednak ważne jest to, żeby dbać o skórę zahamowując proces starzenia się skóry. Jednym z najskuteczniejszych sposobów to używanie mocnego filtra do skóry – promienie słoneczne bardzo mocno wpływają na rozrost zmarszczek, bardzo mocno obciążają naszą skórę przez co są jednym z głównych przyczyn powstawania ich (oprócz słabnącego kolagenu). Używanie czapek, okularów przeciwsłonecznych również sprawia, że do naszej twarzy dostaje się mniej promieni słonecznych, a więc nie powoduje to rozrostu zagłębień w skórze. Warto również pić dużo płynów. Nasz organizm bardzo potrzebuje wody, aby być odpowiednio nawodniony, a skóra była elastyczna, ujędrniona i nawilżona. Wraz z dużą ilością wody, do swojej diety powinniśmy wprowadzać posiłki bogate w witaminę A, E, C. Zmarszczki pod oczami w młodym wieku powstają na wskutek zbyt dużej ekspresji twarzy, więc jeśli wiemy, że jesteśmy podatni na takie sprawy, należy choć trochę ograniczyć się w wyrażaniu emocji.

Domowe sposoby na zmarszczki

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się zagłębień w naszej skórze. Jednym z nich jest masaż twarzy. Niestety. wraz z rozwojem medycyny estetycznej staje się on coraz mniej popularny, co jest błędem – warto go robić, gdyż jest o wiele tańszym i bardziej naturalnym sposobem na utrzymywanie skóry w świetnej kondycji. Powinien być robiony codziennie wraz z aplikacją kremu czy zmywaniem makijażu. Na zmarszczki wokół oczu świetne będzie masowanie od wewnętrznego kącika do zewnętrznego, nie omijając dolnej powieki. Kolejnym sposobem jest gimnastyka twarzy – polega ona na napinaniu i rozluźnianiu twarzy, jednak trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z mimiką, bo przyniesie to odwrotny skutek.

Krem na zmarszczki czy serum przeciwzmarszczkowe? Zobacz dobre kosmetyki na zmarszczki

Oprócz domowych sposobów, na rynku kosmetycznym istnieje wiele kremów na zahamowanie procesu starzenia się skóry. Wszelkie kremy są zazwyczaj oznaczone na pudełkach adekwatnie do wieku stosowania, np. “25+”. Jeśli krem będzie nakładany codziennie, powinien przynieść poprawę w sprężystości skóry. Warto również odłożyć więcej pieniędzy i kupić kosmetyk lepszej firmy, gdyż takie zawierają w swoim składzie bardzo rzadko spotykane rośliny i inne składniki działające mocniej na nasze bruzdy. Można sięgać też po tego typu kremy bardzo wcześnie, aby odsunąć w czasie wgłębianie się liń na naszej twarzy. Dostępne są kremy na dzień i na noc, abyśmy mogli używać ich regularnie i w ciągłości. Na usuwanie zmarszczek są jeszcze inne sposoby – zabiegi medycyny estetycznej. To między innymi lifting twarzy, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, mikrodermabrazja wraz z dermabrazją (zabieg ma na celu usunięcie “starej” skóry, aby na jej miejsce mogła pojawić się nowa). Mniej inwazyjnym zabiegiem jest przepisanie przez lekarza pochodnej witaminy A – retinoidy. Spowalniają one proces rozpadania się kolegenu.

Zmarszczki są, niestety, nieuniknione. Im dłużej żyjemy, im bardziej się starzejemy, mamy ich coraz więcej. Jest to naturalna kolej rzeczy i jedynie możemy próbować zatrzymać na chwilę czas i spowolnić ich rozrastanie. Na szczęście, wraz z postępem rynku mamy coraz więcej możliwości, kosmetyków czy zabiegów aby to opóźnić i zostawić skórę ujędrnioną i sprężystą. Należy jednak pamiętać, że stare, domowe sposoby są w dalszym ciągu na wyciągnięcie ręki i należy stosować je tak często, jak się da.