Olejek na rozstępy – jaki będzie dobry?
Olejek na rozstępy może nam przyjść z pomocą, gdy chcemy zredukować widoczność rozstępów. Wahania wagi, problemy hormonalne, ciąża – istnieje wiele życiowych sytuacji, które narażają nas na pojawienie się tych nieestetycznych prążków. W pierwszej fazie powstawania rozstępów, kiedy są one jeszcze czerwone lub fioletowe, możemy zapobiegać ich przejściu w blizny, stosując preparaty wspierające procesy regeneracyjne skóry.
Czym są rozstępy? | To podłużne pasma na powierzchni skóry. Początkowo są wypukłe i zaczerwienione, na koniec zmieniają się we wklęsłe, perłowobiałe blizny o charakterze zanikowym. |
Jak powstają rozstępy? | Skóra, gdy jest rozciągana poza granice swojej możliwości, zostaje naruszona. Część jej włókien kolagenowych i sprężystych ulega zerwaniu. Poziom kolagenu i elastyny w skórze spada, wskutek czego rozstępy ostatecznie przybierają formę ubytków w tkance. |
Gdzie najczęściej powstają rozstępy? | Najczęściej na skórze brzucha, ud, pośladków i piersi, ale mogą też tworzyć się na plecach i ramionach (u osób trenujących siłowo). |
Co powinien zawierać skuteczny olejek na rozstępy?
Olejek na rozstępy powinien posiadać dwojakie działanie. Po pierwsze, musi maksymalnie nawilżać i uelastyczniać skórę, aby chronić ją przed uszkodzeniami podczas rozciągania. Po drugie, powinien też mieć zdolność do regenerowania skóry, stymulowania jej do produkcji kolagenu i elastyny.
Dobrym wyborem będzie olejek stanowiący odpowiednią mieszankę olejów naturalnych, takich, jak np.
- olej kokosowy,
- olej arganowy,
- olej migdałowy,
- olej jojoba,
- olej rycynowy.
Cennymi dodatkami do olejków mogą być ekstrakty roślinne, witaminy lub olejki eteryczne. Na rozstępy doskonale działa na przykład ekstrakt ze świecznicy groniastej czy z ruszczyka kolczastego. Świecznica groniasta jest skuteczna w hamowaniu aktywności enzymów kolagenazy i hialuronidazy, dzięki czemu podwyższa poziom kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Z kolei ruszczyk kolczasty zapobiega rozpadowi włókien elastynowych i poprawia mikrokrążenie.
Z witamin szczególnie warto się zainteresować witaminą E, która jest mocnym przeciwutleniaczem i poza tym, że posiada właściwości regenerujące, może służyć jako konserwant, przedłużający trwałość olejku.
Zobacz jaki wybrać balsam na rozstępy!
Jeśli zaś chodzi o olejki eteryczne, to na uwagę zasługują następujące:
- olejek geraniowy,
- olejek grejpfrutowy,
- olejek imbirowy,
- olejek drzewa różanego.
Żadnego z tych olejków eterycznych nigdy nie stosujemy na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Możemy wzbogacić nimi nasz olejek na rozstępy, dodając po kilka – kilkanaście kropli.
Olej kokosowy na rozstępy – działa?
O rewelacyjnych właściwościach oleju kokosowego mówi się dużo w ostatnim czasie. Nic dziwnego, ma szereg zastosowań nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce. Okazuje się, że olej kokosowy na rozstępy to również bardzo skuteczny środek. Smarowanie nim świeżo powstałych rozstępów 2-3 razy dziennie daje naprawdę świetne efekty w redukowaniu nieestetycznych zmian. Wszystko dzięki temu, że olej kokosowy zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, zmiękcza ją oraz poprawia jej sprężystość i elastyczność. Stosowanie oleju kokosowego na rozstępy w pierwszej fazie ich powstawania hamuje ich rozwój oraz zapobiega tworzeniu się nowych prążków, których tak bardzo nie chcemy na swoim ciele. Zdecydowanie warto, aby nasz olejek na rozstępy zawierał olej kokosowy.
Kolagen na rozstępy – dobry wybór?
Osoby, które nie przepadają za nakładaniem olejków na rozstępy i wolą lżejsze, lepiej wchłanialne kosmetyki, znajdą co najmniej kilka dobrych alternatyw. Czy można do nich zaliczyć kremy i balsamy zawierające kolagen na rozstępy?
Jak wiadomo, kolagen stanowi jeden z najważniejszych budulców naszej skóry. Składnik ten sprawia, że skora jest napięta, gładka, a rany lepiej się goją. Obniżenie poziomu kolagenu powoduje natomiast szybsze starzenie się skóry, utratę jej sprężystości i zmniejszenie gęstości. Łatwiej też wtedy o powstanie rozstępów.
Kolagen jest naturalnie wytwarzany przez organizm człowieka, ale z wiekiem jego produkcja spada. Czy warto więc stosować zawierające go suplementy i kosmetyki? O ile suplementacja kolagenem może dać naprawdę rewelacyjne efekty, gdyż wpływa na pobudzenie produkcji endogennego kolagenu, o tyle smarowanie się z kremami z tym składnikiem pozostaje sprawą dyskusyjną.
Kolagen, będąc wielką cząsteczką, nie ma możliwości przeniknąć w głąb skóry. Jego pozytywne działanie może się więc ograniczać wyłącznie do jej zewnętrznej powierzchni. I tak, kolagen doda skórze elastyczności, nawilży ją oraz ochroni przed uszkodzeniami, dzięki czemu może zapobiegać rozstępom. Z istniejącymi już rozstępami może sobie jednak już nie poradzić.
Znacznie lepszym wyborem będzie stosowanie kremów, które zawierają składniki stymulujące skórę do produkcji naturalnego kolagenu, jak również hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za jego degenerację. Przykładem mogą być chociażby kremy Strialys i Lanimes.
Znajdziemy w nich wspomniany już ekstrakt ze świecznicy groniastej, a także:
- dipalmitynian hydroksyproliny, który naprawia włókna kolagenowe i chroni je przed degradacją,
- ekstrakt z bluszczu – skutecznie hamuje enzymy rozkładające włókna elastynowe i kwas hialuronowy,
- proteiny jedwabiu – zapobiegają niszczeniu skóry przez wolne rodniki.
Dokładnie sprawdzajmy skład specyfików dostępnych na rynku, aby wybrać jak najlepszy kosmetyk, z którego działania będziemy w pełni zadowoleni.
Oliwka na rozstępy w ciąży – bezpieczny sposób?
Skuteczna oliwka na rozstępy w ciąży zawiera jedynie takie składniki, które nie zaszkodzą ani dziecku, ani przyszłej mamie. Chociaż wszystkie kosmetyki dostępne na rynku zostały zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa, lepiej wybierać preparaty specjalnie dedykowane kobietom w ciąży. Dobrze byłoby też poradzić się lekarza przez zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku.
Oliwka na rozstępy ma działanie nawilżające, zapobiega mikrouszkodzeniom, pomaga skórze odpowiednio się regenerować. Smarując nią regularnie miejsca narażone na powstawanie rozstępów, można zapobiegać nieestetycznym zmianom. Lepiej jest jednak zacząć ją używać, zanim rozstępy się utworzą.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu w walce z rozstępami. Niezależnie od tego, czy wybierzemy olejek na rozstępy, krem czy inny kosmetyk – możemy też łączyć te preparaty ze sobą – odpowiednio szybka reakcja zapobiegnie powstawaniu trwałych śladów. Nawet jeśli jeszcze nie widzimy na naszej skórze żadnych zmian, ale znajdujemy się w grupie ryzyka, to regularnie nawilżajmy skórę, stosując oliwki lub inne preparaty przeciwko rozstępom. Blizny po rozstępy to prawdziwa zmora, której ciężko się pozbyć – ostatnią deską ratunku okazują się profesjonalne zabiegi z użyciem lasera.
Bibliografia
1. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016
2. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
3. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry. Przegl Dermatol 2009, 96, 205–210
4. Pisarski T., Skrzypczak J.: Zmiany ciążowe w organizmie kobiety. [w:] Położnictwo i ginekologia. T. Pisarski (red.). PZWL, Warszawa 2001
5. Góra J.: Witaminy w kosmetykach. Cz. 1. Pol J Cosmetol 1998
próbowałam nakładać inny olejek na rozstępy i średnie były z tego efekty ale później smarowałam się grejpfrutowy i… widziałam poprawę.
wolę jednak chyba jakiś bardziej skoncentrowany produkt jak serum niż olejek na rozstępy ale można też połączyć 1 i 2.