Zniszczone paznokcie. Przyczyny oraz sposoby na zregenerowanie

Zniszczone paznokcie z pewnością nie wyglądają estetycznie i mogą powodować dyskomfort. Jak je odbudować? Warto zacząć od znalezienia przyczyny problemu, aby wiedzieć, co doprowadziło do tak opłakanego stanu. W tym artykule omówimy najczęstsze powody osłabienia płytki paznokciowej i podpowiemy, jakie sposoby pomogą szybko ją zregenerować.

Zniszczone paznokcieZniszczone paznokcie – czym mogą być spowodowane?

Istnieje wiele możliwych przyczyn zniszczonych paznokci.

Wśród nich można wymienić:

  • nieprawidłowe wykonywanie różnych zabiegów, np. hybryd, paznokci żelowych,
  • choroby paznokci,
  • nałogowe obgryzanie paznokci,
  • nieodpowiednią dietę.
  • Przyjrzyjmy się teraz nieco szerzej każdej z tych przyczyn.

Zniszczone paznokcie po hybrydzie. Dlaczego?

Zniszczone paznokcie po hybrydzie to przykład tego, jak zbyt często lub niepoprawnie wykonywany zabieg może zaszkodzić.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie robienia lub usuwania manicure hybrydowego to:

  • przeprowadzanie zabiegu na bardzo osłabionych lub chorych paznokciach,
  • przepiłowanie płytki paznokciowej,
  • urazy mechaniczne, spowodowane zbyt głębokim i mocnym czyszczeniem miejsc pod paznokciami pilniczkiem lub innymi przyrządami do wykonywania manicure,
  • nieumiejętne ściąganie hybrydy, np. odrywanie jej siłą.

Powyższe błędy mogą doprowadzić do wystąpienia choroby paznokci – onycholizy. Jej przyczyna może też leżeć w uczuleniu na któryś ze składników chemicznych lakierów hybrydowych czy żeli. Onycholiza powoduje odklejanie się płytki paznokcia od łożyska. Stan ten rozwija się stopniowo: rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i postępuje w stronę obłoczka. Oddzielony od palca paznokieć przybiera białą barwę, z czasem może zzielenieć lub zżółknąć.

Sprawdź czy warto używać szamponu dziegciowego

Choroby paznokci, które mogą być odpowiedzialne za ich złą kondycję

Problemy z paznokciami mogą być także objawem chorób drobnoustrojowych lub efektem chorób skóry.

Najczęściej występujące choroby paznokci rąk i nóg to:

  • łuszczyca paznokci – zazwyczaj występuje wspólnie z łuszczycą skóry. Może powodować różne zmiany w obrębie płytek paznokci, a najbardziej charakterystyczną z nich jest naparstkowanie – powstawanie widocznych, nieregularnie rozmieszczonych wgłębień. Drugim pod względem częstości występowania objawem łuszczycy paznokci są tzw. plamy olejowe. Paznokcie z reguły stają się też słabe, łamliwe, a ich płytki są matowe. Leczenie łuszczycy paznokci jest skomplikowane i może obejmować np. miejscowe stosowanie kortykosteroidów. W uogólnionej postaci łuszczycy stosuje się doustne leczenie metotreksatem, acytretyną lub cyklosporyną. Do pomocnych metod należy też fototerapia.
  • zanokcica – ropne zapalenie wału paznokciowego, któremu towarzyszy pulsujący ból i obrzęk. Spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym, głównie gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Zanokcica najczęściej dotyczy tylko jednej płytki paznokcia i powstaje na skutek urazu, np. zakłucia się igłą czy przyrządem do manicure przy wycinaniu skórek lub przy obcinaniu paznokci. We wczesnym stadium problemu można sobie z nim poradzić, używając środków dostępnych bez recepty (np. Rivanolu). W ostrzejszych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz przepisze antybiotyk, który zahamuje rozwój objawów i uśmierzy ból.
  • drożdżyca – jest to odmiana grzybicy wywołana drożdżakami, najczęściej Candida albicans. Objawia się bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem wałów paznokciowych. Płytki paznokcia stają się matowe i zaczynają się rozdwajać. Wzrost paznokcia ulega zaburzeniu, zaś jego powierzchnia pokrywa się poprzecznymi i podłużnymi bruzdami. Leczenie drożdżycy polega na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych i antybiotyków w postaci maści. Jeśli to nie wystarczy, wdrażane jest leczenie ogólne. Podczas leczenia warto unikać częstego kontaktu chorych paznokci z wodą (wilgoć i ciepło to odpowiednie warunki do rozwoju grzybów).
  • grzybica paznokci – dotyczy zarówno paznokci u rąk, jak i u nóg, jednakże częściej stanowi problem tych drugich. Zwykle atakuje płytkę począwszy od jej wolnego brzegu. Już na początkowym etapie choroby należy zwrócić uwagę na objawy i jak najszybciej zainterweniować, ponieważ nieleczona grzybica może doprowadzić do odkształcenia płytki paznokcia, a nawet do jej kruszenia, co w ostateczności może spowodować zejście paznokcia. Objawy grzybicy są łatwo rozpoznawalne – na płytce paznokcia pojawiają się żółte plamy, które z czasem ciemnieją. Ze względu na różnorodność gatunków grzybów wywołujących grzybicę, potrzebna jest odpowiednia diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia – miejscowego, a czasami ogólnoustrojowego. Niektóre gabinety podologiczne oferują laserowe leczenie grzybicy paznokci, które jest nowoczesną, szybką i co najważniejsze skuteczną metodą terapeutyczną.
  • wrastające paznokcie – to przykra i bolesna dolegliwość, która w większości przypadków dotyczy chorób stóp. Paznokieć, zmieniając kierunek rośnięcia, zaczyna wrastać w otaczający go wał paznokciowy. Miejsce wrastania może stać się zaczerwienione, a w zaawansowanych stadiach pojawia się obrzęk i ropa. Z problemem tym koniecznie należy udać się do lekarza. Wrastającą część płytki i macierzy paznokcia można usunąć chirurgicznie, za pomocą elektrokoagulacji lub laserowo.

Obgryzanie paznokci – nawyk szkodliwy w skutkach

Nałogowe obgryzanie paznokci nazywane jest onychofagią. Najczęściej dotyczy paznokci u rąk. Jest to powszechny nawyk, występujący zwykle u dzieci, lecz czasami także u dorosłych. Niestety prowadzi do zniszczenia paznokci. Onychofagia może być skutkiem zaburzeń poziomu żelaza, miedzi i witamin. Jej przyczyną często są również problemy ze stresem, skłonności do stanów lękowych, zaburzenia osobowości, problemy neurologiczne czy nawet uwarunkowania genetyczne.

Obgryzanie paznokci nie jest wcale łatwe do wyleczenia. Zaleca się obcinanie paznokci na krótko, a także korzystanie ze środków wspomagających oduczanie się obgryzania paznokci, np. płynów o gorzkim smaku. Takie preparaty dostępne są w aptekach bez recepty.

Zniszczone paznokcie a niedobory dietetyczne

Zniszczone paznokcie są niekiedy objawem niedoboru witamin i minerałów. Których konkretnie?

  • Witamina A. Posiada ogromny wpływ na prawidłowy wzrost paznokci. Jej niedobory prowadzą do kruchości i osłabienia płytek paznokciowych.
  • Witaminy z grupy B. Z nich największe znaczenie dla zdrowia paznokci ma biotyna. Biotyna jest niezbędna do katalizowania różnych reakcji, jak również dostarcza siarki niezbędnej do tworzenia keratyny, białka budującego paznokcie i włosy. Gdy w diecie brakuje witamin z grupy B, wzrost paznokci jest spowolniony, a ich płytki są się suche, łamliwe i zniekształcone.
  • Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu, który jest jednym z budulców paznokci i włosów. Ma również wpływ na prawidłowe wchłanianie się żelaza. Można podejrzewać jej niedobór, gdy paznokcie wolniej rosną i stają się łamliwe.
  • Wapń – uczestniczy w podziałach i specjalizacji komórek. Niedobór wapnia może się odbić na wyglądzie paznokci: pojawiają się na nich białe plamki i podłużne prążki, a płytki są matowe i kruche.
  • Żelazo – to składnik niezbędny do przebiegu wielu procesów biologicznych. Anemia z niedoboru żelaza może być przyczyną onycholizy i tzw. paznokci łyżeczkowatych. Powoduje również, że paznokcie stają cienkie, kruche i łamliwe.
  • Cynk – potrzebny jest do prawidłowej syntezy kolagenu i keratyny, z których składają się paznokcie. Kruche paznokcie mogą świadczyć o niedoborze cynku.

Stan paznokci może ulec pogorszeniu również wtedy, gdy w diecie brakuje białka. Organizm potrzebuje go bowiem do syntezy keratyny oraz szeregu innych procesów.

Regeneracja paznokci – skuteczne sposoby

Jak odbudować zniszczone paznokcie? Jak wiadomo, widoczna część paznokcia, czyli jego płytka jest tkanką martwą, więc nie da się jej odżywić w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jedynym sensownym wyjściem wydaje się poczekanie, aż paznokcie same odrosną, co niestety może trwać długo. Regeneracja paznokci u nóg może zająć nawet cały rok, w przypadku paznokci u rąk potrzeba około pół roku. Mimo to już teraz możemy spróbować poprawić wygląd paznokci różnymi domowymi sposobami.

Sposób na zniszczone paznokcie po hybrydzie? Po stosowaniu przez dłuższy okres manicure hybrydowego należy po prostu dać odpocząć paznokciom. Hybryda bardzo wysusza płytkę paznokcia, a co za tym idzie doprowadza do jego łamliwości i kruchości. Aby zregenerować płytkę, należy dobrze ściągnąć lakier hybrydowy, obciąć paznokcie na krótko oraz stosować oliwki natłuszczające i regenerujące płytkę paznokcia i skórki.

Co zrobić, gdy paznokcie są łamliwe i matowe? Otóż istnieje na to kilka prostych domowych sposobów. Powinniśmy moczyć paznokcie w ciepłym oleju – dzięki temu paznokcie staną się bardziej elastyczne. Raz dziennie można wsmarowywać sok z cytryny, dzięki któremu paznokcie będą twardsze i odporniejsze na uszkodzenia. Podobnie mogą zadziałać lakiery i odżywki, które zakupimy w drogerii. Natomiast dzięki wsmarowywaniu wazeliny lub tłustych kremów, płytka paznokcia stanie się bardziej błyszcząca.

Czy możemy jakoś przyśpieszyć wzrost paznokci i sprawić, że będą rosły mocniejsze? Tak, możemy to osiągnąć przede wszystkim dzięki zdrowej diecie. Spożywajmy produkty bogate w witaminy, minerały i białko. Starajmy się, żeby nasza dieta była urozmaicona i opierała się na produktach nieprzetworzonych. Możemy połączyć dietę ze stosowaniem odpowiedniego kompleksu witamin i minerałów.

Podsumowanie

Zniszczone paznokcie nie zawsze są skutkiem ich obgryzania czy niewłaściwej pielęgnacji. Czasami świadczą o różnych problemach zdrowotnych i niedoborach żywieniowych. Na szczęście, na wszystkie problemy z paznokciami można znaleźć skuteczne rozwiązania. I chociaż czasami potrzeba do tego sporo czasu i cierpliwości, a niekiedy nawet zasięgnięcia pomocy lekarza, to walkę o zdrowo wyglądające, zadbane paznokcie zdecydowanie warto podjąć. To przecież nasza wizytówka!


Bibliografia

1. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
2. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
3. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
4. Lonczak A., Wrastajace paznokcie, 2008
5. Toselli L., Nailcare, 2007

5/5 - (4 votes)