Czy łuszczyca swędzi? Tu znajdziesz odpowiedź!

Czy łuszczyca swędzi? Chociaż łacińska nazwa tej choroby – psoriasis pochodzi od greckiego słowa psora, oznaczającego swędzenie, w przeszłości lekarze nie uważali świądu za główny objaw łuszczycy. Współcześnie w wielu szanowanych podręcznikach medycznych również nie traktuje się swędzenia jako symptomu współwystępującego z tą chorobą. Nadal toczą się dyskusje na temat, czy łuszczyca swędzi, i chociaż zdania są podzielone, coraz częściej specjaliści uznają swędzenie za główny objaw łuszczycy.

Czy łuszczyca swędziCzy łuszczyca swędzi? Co zgłaszają osoby cierpiące?

Dla wielu osób, u których została rozpoznana łuszczyca, swędzenie jest najbardziej irytującym objawem tego schorzenia. Według National Psoriasis Foundation (NPF) aż 90% osób cierpiących na łuszczycę twierdzi, że dokucza im swędzenie. Porównują swoje dolegliwości do uczucia pieczenia, gryzienia, a nawet bólu. Czy łuszczyca swędzi bardzo? Stopień nasilenia swędzenia może być różny. Czasem symptom ten jest na tyle poważny, że zakłóca spokojny sen, obniża koncentrację oraz rujnuje życie seksualne.

Sprawdź czy warto używać szamponu dziegciowego

Dlaczego łuszczyca swędzi?

Przyczyny swędzenia skóry w łuszczycy nie do końca zostały wytłumaczone. Istnieje przynajmniej kilka teorii wyjaśniających to zjawisko.

  • Suchość skóry. Nieprawidłowa budowa naskórka sprawia, że łatwo o naruszenie jego ochronnej warstwy lipidowej. A przesuszona skóra jest bardziej narażona na czynniki drażniące i może swędzieć.
  • Stan zapalny skóry. Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której choruje cały organizm. Rozgrywające się w nim procesy zapalne manifestują się w postaci objawów skórnych, w tym dokuczliwego swędzenia.
  • Cholestaza. Łuszczycy mogą towarzyszyć pogorszenie wydolności wątroby. W cholestazie, czyli zaburzonym wydzielaniu lub przepływie żółci, dojmującym objawem jest świąd.

Swędzenie w łuszczycy mogą nasilać różne czynniki:

  • noszenie nakryć głowy lub ściśle dopasowanych ubrań, które sprzyjają poceniu się skóry,
  • napięcie związane ze stresem,
  • nietolerancje pokarmowe.
psorisel-zestaw

PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

Alergia a łuszczyca – czy istnieje związek?

Jeśli masz łuszczycę i swędzi Cię skóra, być może zastanawiałeś się, czy przyczyną Twoich dolegliwości nie są na przykład alergie. Zmiany łuszczycowe faktycznie mogą się nasilać po spożyciu określonych produktów. Możliwe więc, że u danej osoby występuje zarówno łuszczyca, jak i nietolerancja pokarmowa. Przestrzeganie indywidualnie dobranej diety eliminacyjnej może wówczas pomóc w złagodzeniu objawów.

Łuszczyca swędzi – co może przynieść ulgę?

Znając już potencjalne przyczyny swędzenia, czas na poznanie sposobów na złagodzenie dyskomfortu, abyś mógł w końcu odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Najważniejsze jest pozostawanie w stałym kontakcie ze specjalistą dermatologiem. Łuszczycy nie da się wyleczyć, niemniej warto zasięgać opinii lekarza – a nawet trzeba, jeśli zmiany się nasilają. Medycyna dysponuje różnymi rozwiązaniami, w tym fototerapią i farmakoterapią. Odpowiednio dobrany sposób leczenia pomoże w zminimalizowaniu objawów i w wyciszeniu dokuczliwego świądu.

psorisel-zestaw

PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

Ze swędzeniem w łuszczycy można sobie radzić również dzięki różnym domowym sposobom. Wskazana jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Pomóc może zwłaszcza regularne nawilżanie i natłuszczanie problematycznych obszarów. Wybieraj preparaty zawierające składniki takie, jak mocznik, kwas mlekowy i olej rycynowy, które posiadają właściwości nawilżające i zmiękczające łuskę.

W przypadku łuszczycy skóry głowy warto wypróbować zestaw dermokosmetyków Psorisel. To trzy preparaty: szampon, emulsja i płyn do skóry głowy, oparte na wielu sprawdzonych i naturalnych składnikach aktywnych. Znajdziemy w nich m.in. cenne oleje – rycynowy, z czarnuszki, z nasion czarnej porzeczki, pantenol i mocznik. Kosmetyki te działają kojąco i nawilżająco, dzięki czemu wspomagają terapię łuszczycy skóry głowy i pomagają przywrócić jej komfort. Łagodzą stany zapalne oraz zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia.

Poza pielęgnacją warto również unikać noszenia obcisłych ubrań ze sztucznych lub szorstkich materiałów, korzystać z leczniczych kąpieli i technik radzenia sobie ze stresem.

Podsumowanie

Czy łuszczyca swędzi? Większość chorych z pewnością odpowie na to pytanie twierdząco. Również lekarze zaczynają obecnie zaliczać świąd do objawów subiektywnych łuszczycy. Znalezienie sposobu na skuteczne opanowanie tego problemu jest bardzo istotnym elementem walki z łuszczycą, ponieważ drapanie zmian powoduje objaw Köbnera. Aby więc przerwać błędne koło powstawania zmian łuszczycowych, trzeba próbować wszelkich rozwiązań, które pomogą złagodzić uporczywe swędzenie.


Bibliografia

1. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
2. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018
3. Girolomoni G., Gisondi P., Łuszczyca a układowa odpowiedź zapalna, 2010
4. Oszukowska M., Kręgiel M., Kaczmarek B., Kaszuba A., Wskaźniki wydolności wątroby u pacjentów z łuszczycą, 2017
5. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014

Rate this post