Blizny po trądziku – domowe sposoby. Sprawdź, jakie!
Na blizny po trądziku domowe sposoby mogą pomóc, jeśli tylko sięgniemy po nie szybko. Blizna zaczyna tworzyć się już niedługo po zasklepieniu się rany, jednak proces jej utrwalania trwa od kilku miesięcy do nawet roku. Im szybciej zaczniemy działać na nowo powstające zmiany, tym większą szansę mamy na to, że pozbędziemy się nieestetycznych śladów.
Cebula na blizny po trądziku – domowe sposoby naszych babć
Domowe sposoby na blizny potrądzikowe mogą być tanie, a mimo to skuteczne. Od lat w niwelowaniu różnych problemów sprawdza się niepozorna cebula. Warzywo to słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych i jest bogate w różne cenne związki, np. witaminę C i siarkę. Cebula na blizny najlepiej działa w swojej surowej postaci. Możemy wycisnąć z niej sok lub zmiksować na papkę. Sokiem nasączamy wacik i przykładamy do blizny. Papką smarujemy zmienione miejsca przez przynajmniej 5 minut, po czym zmywamy. Dobrą opcją będzie też kupno gotowej maści z wyciągiem z cebuli.
Czytaj też: Maść na trądzik lub krem na trądzik. Sprawdź, jakie kosmetyki na trądzik są najskuteczniejsze!
Cebula na blizny:
- stymuluje produkcję kolagenu,
- działa zmiękczająco i uelastyczniająco,
- skutecznie zwalcza drobnoustroje, które mogłyby zakłócić przebieg gojenia.
Dla niektórych przeszkodą w zastosowaniu cebuli na blizny może być jej przykry zapach, na szczęście nie jest to jedyny sposób, jaki mamy do wyboru.
ZAMÓW SEVOLIUM
ZESTAW NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Cytryna na blizny po trądziku: domowe sposoby, które oprócz blizn, zniwelują też przebarwienia
Cytryna na blizny działa bardzo skutecznie, dodatkowo pomaga też uporać się ze szpecącymi przebarwieniami, często idącymi w parze z trądzikiem. Zawiera w sobie kwasy owocowe (kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy), które delikatnie złuszczają skórę i pobudzają ją do regeneracji. Jako świetne źródło witaminy C, cytryna stymuluje też produkcję nowych włókien kolagenowych i rozjaśnia przebarwienia. To nie wszystko: dzięki swojej kwaśności to dobry środek dezynfekujący, który pomaga w niszczeniu bakterii sprzyjających rozwojowi zmian trądzikowych. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny warto stosować na skórę 2-3 razy w tygodniu. Może wystąpić delikatne pieczenie – należy wtedy przerwać zabieg, gdyż świadczy to o zbytniej wrażliwości cery na sok z cytryny.
Domowe sposoby na blizny potrądzikowe: aloes
Aloes na blizny to kolejny sposób, który warto sprawdzić. Roślina ta jest skarbnicą wielu cennych związków, którym zawdzięcza swoje szerokie działanie.
Aloes na blizny:
- ma dużą zdolność do regenerowania skóry i pobudzania produkcji kolagenu,
- wspiera prawidłowe gojenie się ran,
- działa kojąco na podrażnioną skórę i łagodzi stan zapalny.
Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i regulujące wydzielanie sebum, aloes przysłuży się również trądzikowej cerze. Idealnie byłoby użyć świeżego liścia aloesu i przykładać wydobyty z niego miąższ bezpośrednio do blizny, jednak nie zawsze aloes jest łatwo dostępny w sklepach. Zamiast tego możemy wypróbować sok z aloesu jako tonik lub kupić żel aloesowy i smarować nim skórę.
Olejek na blizny po trądziku – domowe sposoby, które działają najdelikatniej
Naturalny olejek również może pomóc w usuwaniu blizn, a przy tym wypielęgnuje naszą skórę. Jaki olejek na blizny sprawdzi się najlepiej?
Na uwagę zasługują różne olejki eteryczne, na przykład:
- olejek z nasion dzikiej róży,
- olejek rozmarynowy,
- olejek cytrynowy,
- olejek lawendowy.
Wszystkie te olejki wykazują właściwości regenerujące i odbudowujące kolagen. Rozjaśniają nieestetyczne plamy na skórze, wygładzają ją i odmładzają. Olejków eterycznych nie stosujemy bezpośrednio na skórę, tylko po rozcieńczeniu 3-4 kropli w łyżce oleju bazowego. Może nim być olej kokosowy, który również jest zbawienny w redukowaniu śladów po trądziku.
Jak działa olej kokosowy na blizny? Zawiera witaminę E, która ma właściwości naprawcze i niweluje różne zmiany skórne. Inny składnik oleju kokosowego, kwas laurynowy, hamuje rozwój bakterii i wycisza stany zapalne, może więc zapobiegać powstawaniu szpecących blizn. Ponadto olej kokosowy wzmaga produkcję kolagenu, dzięki czemu może wyrównywać strukturę skóry. Właściwość ta jest szczególnie cenna przy bliznach zanikowych, czyli potocznie mówiąc, dziurach po trądziku.
Kolagen na blizny po trądziku – warto stosować?
Kolagen na blizny ma swoich zwolenników i przeciwników. Wydawałoby się, że jest idealnym rozwiązaniem na zanikowe blizny po trądziku, które są konsekwencją niedostatecznego poziomu kolagenu w skórze. Niemniej samo smarowanie się kremem z kolagenem niekoniecznie zagwarantuje nam pożądane rezultaty. Cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby przeniknąć przez barierę naskórka, nie da się go więc wprowadzić do głębszych warstw skóry.
Mamy dwa wyjścia: albo zastosować kremy ze składnikami, które pobudzą naszą skórę do produkcji naturalnego kolagenu, albo użyć kremów zawierających kolagen naturalny, czyli w postaci trójhelikalnej, zbudowanej z aminokwasów i peptydów. Peptydy są dobrymi nośnikami substancji i pozwolą kolagenowi wniknąć w głąb skóry. Tam pobudzi on fibroblasty do wzmożonej syntezy naturalnego kolagenu. W rezultacie odzyska ona swoją gęstość i blizny zostaną zredukowane.
Stosując kosmetyki z naturalnym kolagenem, warto zdawać sobie sprawę z tego, że łatwo mogą one stracić swoje właściwości. Gdy będą źle przechowywane, na przykład w zbyt wysokiej temperaturze, kolagen ulegnie denaturacji. Należy też uważać na inne aplikowane na skórę substancje, gdyż one również mogą zniweczyć pozytywne działanie kolagenu.
ZAMÓW SEVOLIUM
ZESTAW NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Zanim sięgniesz po domowe sposoby na blizny potrądzikowe
Chociaż na blizny po trądziku domowe sposoby mogą działać skutecznie, mają sporą wadę: wymagają dużej wytrwałości. Nie wystarczy, że zostaną zastosowane raz czy nawet kilka-kilkanaście razy. Efekty zauważymy dopiero po tygodniach, a nawet miesiącach regularnego wcielania w życie wybranego przez nas sposobu.
Niewątpliwie najlepszym sposobem na walkę z bliznami potrądzikowymi jest zapobieganie ich powstawaniu. Warto pamiętać, że zmiany te pojawiają się w większości u pacjentów, którzy nie leczyli zmian chorobowych lub nie leczyli ich właściwie. Aby nie powstała blizna, należy wyleczyć wyprysk i zwalczyć bakterie wokół niego. Jeśli tego nie zrobimy, proces odnowy tkanki będzie zaburzony, a to doprowadzi do pojawienia się blizn na twarzy.
Oprócz leczenia trądziku, dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. Kiedy stosujemy odpowiednie preparaty, wspieramy likwidację wyprysków oraz nie dopuszczamy do powstawania nowych ognisk zapalnych. Można to osiągnąć kiedy regularnie używamy dobrych kremów na trądzik, które regulują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie i nawilżają skórę. Takie działanie ma na przykład krem na trądzik Sevolium. To lekki, niezapychający porów krem z wyciągami z lukrecji, nagietka i fiołka trójbarwnego oraz nanozłotem. Aktywnie walczy z wypryskami i wspomaga gojenie skóry, aby nie dopuścić do utworzenia się blizny.
Podsumowanie
Domowe sposoby na blizny potrądzikowe pozwalają za niewielką cenę poprawić stan cery. Wymienione w artykule metody bazują na naturalnych składnikach, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne. Warto pamiętać o ich regularnym stosowaniu oraz o tym, że działanie powinno zacząć się od momentu powstania blizny. W innym wypadku może być zbyt późno, aby sobie pomóc domowymi sposobami – jedynym wyjściem pozostaną specjalistyczne zabiegi.
Bibliografia
1. Jacob C.I., Dover J.S., Kaminer M.S., Acne scarring: a classification system and review of treatment options. 2001
2. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
3. Sobanko J.F., Alster T.S., Management of Acne Scarring, Part I, 2012
4. Goodman G.J., Treatment of acne scarring, 2011
5. Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska A., Kania M., Parus A., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, 2010
znam temat :/ mam bardzo widoczne blizny po trądziku. głównie od wyciskania pryszczy.
Najwięcej blizn potrądzikowych mam z okresu nastoletniego. Teraz staram się je zmniejszyć i walka trwa.