Łamliwe paznokcie – co robić?

Łamliwe paznokcie to problem nie tylko estetyczny – mogą też haczyć o materiały i je niszczyć, powodować bolesne zadrapania oraz pękać blisko przy skórze, sprzyjając zakażeniom. Bardzo trudno jest je też zapuścić. Co może oznaczać łamliwość paznokci oraz w jaki sposób się jej pozbyć?

Łamliwe paznokcieŁamliwe paznokcie – przyczyny

Łamliwe paznokcie przyczyny mogą mieć bardzo różne. Powinniśmy się nimi zainteresować, jeśli chcemy uzyskać prawdziwą poprawę.

Na początek należy przyjrzeć się się swojej diecie. Gdy nie odżywiamy się zdrowo, łatwo możemy doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. Dla mocnych paznokci szczególnie ważne są minerały takie, jak krzem, cynk, potas, wapń, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. A także aminokwasy, ponieważ paznokcie w dużej mierze zbudowane są z białka. Przeanalizowanie swojej codziennej diety lub wykonanie badań wykaże, jakich składników nam brakuje.

Łamliwość paznokci spowodowana jest również przez niewłaściwe nawyki. Częsty kontakt z wodą lub wodą z chemikaliami wysusza skórę i rozmiękcza płytkę paznokcia. Wtedy paznokcie stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Nie jest też tajemnicą, że łamliwe paznokcie mogą być konsekwencją niewłaściwie lub zbyt często przeprowadzanych zabiegów stylizacyjnych. Stosowanie metalowych pilników lub zmywaczy acetonowych uszkadza i wysusza płytki paznokciowe, przez co łatwiej się one łamią i rozdwajają.

Osobną kwestią są choroby, które mogą powodować łamliwość paznokci. Jest ich naprawdę wiele i mogą to być zarówno choroby dotyczące samych paznokci – na przykład grzybica – oraz różne schorzenia i zaburzenia pracy narządów. Ponieważ pogorszenie kondycji paznokci może być tylko symptomem poważniejszych problemów, warto wybrać się do lekarza i sprawdzić swój stan zdrowia.

Sprawdź jakie witaminy na paznokcie mogą pomóc.

Łamiące się paznokcie – jak je wzmocnić?

Co możemy zrobić, aby wzmocnić łamiące się paznokcie? Z pewnością warto działać na różnych polach – skupić się na zdrowym odżywianiu, suplementacji, pielęgnacji oraz środkach zapobiegawczych. Połączenie tych działań przyniesie najlepsze efekty.

Jaka dieta na łamliwe paznokcie?

Dieta na łamliwe paznokcie powinna być maksymalnie odżywcza i dostarczać właściwych składników. Zwłaszcza tych, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie.

Paznokcie zbudowane są głównie z keratyny. Jest to białko, które nadaje im twardość. Aby wspomóc tworzenie keratyny, koniecznie należy zadbać o odpowiednią podaż aminokwasów. Znajdziemy je w pożywieniu o dużej zawartości białka: rybach, mięsie, jajach, nabiale, roślinach strączkowych oraz orzechach. Powinniśmy jadać je codziennie, w trzech głównych posiłkach.

Węglowodany również są niezbędne, ponieważ stanowią źródło energii potrzebnej organizmowi do podziałów komórkowych. Aby więc paznokcie rosły, powinno się spożywać grube kasze, produkty pełnoziarniste i owoce.

W diecie nie może zabraknąć także zdrowych tłuszczów, odpowiedzialnych między innymi za prawidłowe wchłanianie witamin A, D, E i K oraz uzupełnianie składników lipidowych skóry i paznokci. Warto wiedzieć, że łamliwość paznokci może być jednym z objawów niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3. Najlepszym źródłem tych kwasów są tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, siemię lniane i olej lniany.

Innymi, kluczowymi dla paznokci składnikami, są witaminy i minerały. Zawarte są głównie w warzywach i owocach. Bardzo ważne w zapobieganiu łamaniu się paznokci są witaminy z grupy B, które można znaleźć w kaszach, produktach pełnoziarnistych, drożdżach oraz mięsie.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Co suplementować, aby wzmocnić łamliwe paznokcie?

Nawet mając urozmaiconą dietę, może być nam trudno dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników, które uratują nasze łamliwe paznokcie. Możemy wtedy wesprzeć się odpowiednimi suplementami.

Powinniśmy w nich szukać przede wszystkim:

  • krzemu, który uczestniczy w syntezie keratyny,
  • cynku, gdyż odpowiada za prawidłowy metabolizm aminokwasów,
  • witamin z grupy B, szczególnie biotyny, ponieważ jest źródłem siarki potrzebnej do budowy keratyny,
  • witaminy C – zapobiega stanom zapalnym i pobudza syntezę kolagenu, który przyśpiesza wzrost paznokci, a także ogranicza ich łamliwość.

Jeśli nie chcemy sięgać po syntetyczne środki, dobrą alternatywą będą zioła. Świetnym źródłem krzemu są pokrzywa i skrzyp, w których znajdziemy też żelazo oraz witaminę C. Szczególnie bogaty w witaminę C jest też owoc dzikiej róży. Innym wartościowym źródłem witamin i minerałów będzie napar z kozieradki, który zawiera m.in. witaminę B1, biotynę, cynk, magnez i potas.

Jak pielęgnować łamliwe paznokcie?

Łamliwe paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Gdy zauważymy problem, powinniśmy zrezygnować z metalowych pilników na rzecz tych papierowych i szklanych. Lakier do paznokci powinien być zmywany delikatnie zmywaczem bez dodatku acetonu. Ponadto zanim paznokcie się wzmocnią, powinny być opiłowywane na krótko, by nie narażać płytki na niepotrzebne mechaniczne urazy.

Coraz częściej w walce z łamliwymi paznokciami polecany jest manicure hybrydowy. Nie uszkadza on płytki paznokcia, gdy jest poprawnie wykonany, a do tego ją usztywnia. Większość gabinetów kosmetycznych oferuje dzisiaj tego typu zabieg. Dzięki niemu utwardzimy paznokcie i ograniczymy ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Warto też wypróbować różne domowe sposoby. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się olejek rycynowy, który wcierany w płytki paznokciowe, wzmacnia je i pobudza je do wzrostu. Olejek należy wcierać codziennie w płytkę i skórki, a już po tygodniu regularnego stosowania zauważymy efekty.

Raz w tygodniu można wykonać kąpiel dłoni w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Dłonie moczymy przez kilkanaście minut i osuszamy ręcznikiem papierowym. Dzięki takiemu zabiegowi skóra i paznokcie staną się zregenerowane oraz odpowiednio nawilżone.

Innym sposobem jest kąpiel z siemienia lnianego. Aby ją przygotować, dwie duże łyżki siemienia lnianego należy zalać dwoma szklankami gorącej wody i odstawić do zaparzenia na 20 minut. Po upływie tego czasu, zanurzamy same palce lub całe dłonie na około 10 minut. Kąpiel z siemienia lnianego jest zdecydowanie tańsza od kąpieli w oliwie z oliwek, a po takim zabiegu dłonie również będą nawilżone i zregenerowane.

Pamiętajmy również o nawykach, które uchronią paznokcie przed niszczeniem. W czasie porządków należy je zabezpieczać, nakładając rękawiczki ochronne. Po każdym kontakcie z wodą należy nałożyć odpowiednio dobrany krem, który zapobiega przesuszeniu skóry i paznokci.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Podsumowanie

Co możemy zrobić, aby łamiące się paznokcie odzyskały zdrowy wygląd? Warto przyjrzeć się swojej diecie, sięgnąć po odpowiednie suplementy, jak również poświęcić codziennie kilka minut na pielęgnację dłoni i paznokci. Gdy po wypróbowaniu wielu domowych sposobów na zahamowanie łamliwości i kruchości paznokci nie zauważamy poprawy, powinniśmy udać się do dermatologa, który obejrzy płytkę paznokcia, oraz do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badania krwi. Czasami problemy z paznokciami są oznaką poważniejszych chorób.


Bibliografia:

1. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
2. Toselli L., Nailcare, 2007
3. Torules S., Domowe receptury na naturalne kosmetyki, 2016
4. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, 2009
5. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017

Rate this post