Jak wzmocnić paznokcie? Poznaj dobre sposoby!

Jak wzmocnić paznokcie? Jeśli szukasz skutecznych odpowiedzi na to pytanie, w tym artykule je znajdziesz! Przedstawiamy różne sposoby, które pomogą wyeliminować problem osłabionych i łamliwych płytek paznokci. Zapraszamy do lektury.

Jak wzmocnić paznokcie? Najpierw zdiagnozuj przyczynę problemu

Wiedza, jak wzmocnić paznokcie nic nie pomoże, jeśli na każdym kroku będziemy je uszkadzać i osłabiać! Warto zatem zacząć od uświadomienia sobie co może niszczyć nasze paznokcie i postarać się wyeliminować te szkodliwe nawyki.

Obgryzanie paznokci To prawdziwy wróg pięknych i zadbanych paznokci. Onychofagia może mieć wiele różnych przyczyn, ale można ją pokonać.
Brak witamin Nasze paznokcie potrzebują minerałów i witamin, dzięki którym będą prawidłowo rosnąć.
Choroby Osłabienie paznokci może być objawem lub wynikiem różnych chorób.
Stylizacja paznokci Nieprawidłowo wykonana stylizacja paznokci lub nieumiejętne zdejmowanie hybryd, paznokci żelowych lub akrylowych może spowodować, że płytki paznokciowe staną się cienkie, kruche i łamliwe.
Sprzątanie bez rękawiczek Częste moczenie dłoni w wodzie z dodatkiem detergentów sprawia, że płytki paznokci ulegają rozpulchnieniu i zmiękczeniu, przez co łatwiej się niszczą.
Niewłaściwa pielęgnacja Używania metalowego pilnika, pomijanie kremów nawilżających do rąk – to błędy pielęgnacyjne, które często odbijają się negatywnie na wyglądzie paznokci.

Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, co szkodzi naszym paznokciom, będziemy mogli przeciwdziałać ich dalszemu osłabieniu oraz dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Osobne zagadnienie stanowią schorzenia paznokci lub różne inne choroby, które pogarszają ich kondycję – np. nadczynność bądź niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność serca. W takich przypadkach bez leczenia podstawowego problemu nie uda nam się znacząco poprawić stanu paznokci. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że osłabienie paznokci ma głębsze podłoże, nie zwlekajmy z udaniem się do lekarza.

Zdrowe paznokcieJak dbać o paznokcie, aby pozostały mocne i zdrowe?

Warto wiedzieć, jak zadbać o paznokcie na co dzień, aby minimalizować ryzyko ich zniszczenia.

Wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków.

 • Zawsze zakładajmy rękawice ochronne, gdy myjemy naczynia lub wykonujemy inne czynności podczas sprzątania.
 • Regularnie smarujmy dłonie kremem, zwłaszcza po umyciu rąk lub zimą, gdy są narażone na wysuszenie.
 • Zamiast metalowego pilnika wybierzmy ten papierowy lub szklany.
 • Gdy chcemy ozdobić nasze paznokcie, udajmy się do kosmetyczki.
 • Nie zdejmujmy samodzielnie paznokci hybrydowych, akrylowych ani żelowych, jeśli nie mamy pewności, jak to poprawnie zrobić.
 • A co, jeśli naszym problemem jest obgryzanie paznokci? W walce z tym nałogiem mogą nam pomóc specjalne preparaty o gorzkim smaku, które nanosi się na paznokcie oraz techniki relaksacyjne.

Jak utwardzić paznokcie, gdy doszło do ich osłabienia?

Jak utwardzić paznokcie, tak aby nie rozdwajały się i nie łamały? Do naprawy zniszczonej płytki paznokcia można podejść na dwa różne sposoby – jeden z nich to korzystanie z domowych środków i kosmetyków, drugi zaś to odpowiednia dieta. Pielęgnacja da nam prawie natychmiastowe, chociaż mniej spektakularne rezultaty, ponieważ uszkodzonych płytek paznokciowych nie da się całkowicie zregenerować. Z kolei pozytywne efekty diety zauważymy dopiero wtedy, gdy paznokcie odrosną.

Na wzmocnienie i utwardzenie płytek paznokci sposobów jest co najmniej kilka:

 • moczenie paznokci w oliwie lub oleju rycynowym – należy lekko podgrzać dany olej i zanurzyć w nim paznokcie na 15 minut. Następnie wmasować resztki oleju w płytki paznokciowe. Dodatkowo można dodać do oleju kilka kropli soku z cytryny, która ma działanie rozjaśniające i nawilżające. Zabieg należy powtarzać co drugi dzień lub codziennie, dla najszybszych efektów,
 • kąpiel w żelatynie – żelatynę należy rozpuścić w gorącej wodzie, ostudzić i zanurzyć w niej paznokcie na 4-5 minut. Zabieg można powtarzać kilka razy w tygodniu. Bardzo szybko da się zaobserwować efekty,
 • specjalne odżywki do paznokci – na rynku jest dostępnych wiele gotowych preparatów wzmacniających paznokcie – w postaci płynów, odżywek i lakierów. Zawierają takie składniki, jak keratyna, wosk pszczeli, witamina E. Kosmetyki te tworzą na paznokciach warstwę ochronną, która zapobiega ich łamaniu,
 • manicure japoński – można go wykonać, jeśli paznokcie nie są mocno zniszczone. Wtarcie specjalnej pasty w płytki paznokciowe odżywi je, nabłyszczy i utwardzi.

Jak odżywić paznokcie od wewnątrz?

Możliwe, że słaba kondycja paznokci jest spowodowana niedoborami dietetycznymi. Jak odżywić paznokcie? Dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników, szczególnie białek, ważnych elementów budulcowych. Ich dobrymi źródłami są: mięso, jaja, produkty mleczne, warzywa strączkowe. Oprócz tego w naszej diecie nie powinno brakować witamin i minerałów. Czasami trudno jest je zapewnić, nawet pomimo zrównoważonej diety, a wtedy zbawienna może się okazać suplementacja.

Można rozważyć przyjmowanie takich składników, jak:

 • witaminy z grupy B,
 • witamina C,
 • witamina D,
 • cynk,
 • krzem,
 • żelazo.

Deficyt tych składników często obserwuje się przy problemach z paznokciami. Sprawdź nasz wpis: O witaminach na paznokcie.

Podsumowanie

Jak wzmocnić paznokcie? Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, bowiem przyczyny pogorszenia kondycji paznokci mogą być naprawdę różne. Możemy sięgnąć po domowe zabiegi, odżywki i inne kosmetyki, suplementy diety. Powinniśmy też unikać niszczących nawyków, a na czas odbudowy paznokci zrezygnować ze stylizowania ich. Jeśli żadna z wymienionych metod nam nie pomoże lub rezultat będzie niezadowalający, warto wybrać się do lekarza. Być może problem jest na tyle poważny, że wymaga specjalistycznego leczenia.


Bibliografia

1. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
2. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014
3. Piccardi N., Manissier P., Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty, 2009
4. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
5. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017

Rate this post