Łuszczyca – leczenie domowe. Co pomaga?
W chorobie, jaką jest łuszczyca, leczenie domowe pełni rolę wspomagającą. Istnieje wiele skutecznych metod, które mogą wspierać farmakologiczne łagodzenie objawów. Warto je poznać, aby poprawić swój codzienny komfort życia.
Łuszczyca – leczenie domowe: jakie sposoby są godne uwagi?
Jeżeli dopadła Cię łuszczyca, leczenie domowe to coś, co na pewno warto wypróbować. Zobacz, jakie domowe sposoby mogą okazać się pomocne.
Dieta | Sposób odżywiania może mieć istotny wpływ na przebieg choroby. |
Pielęgnacja | Uzupełnieniem terapii łuszczycy powinno być regularne stosowanie emolientów. |
Kąpiele lecznicze i płukanki | Te naturalne sposoby są polecane od lat i przynoszą zarówno ulgę, jak i poprawę stanu skóry. |
Rezygnacja z nałogów | Regularne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów może sprawiać, że przebieg łuszczycy będzie trudniejszy, dlatego warto z nimi zerwać. |
Eliminacja stresu | Stres psychologiczny wpływa negatywnie na przebieg łuszczycy i może nawet doprowadzić do wystąpienia zmian chorobowych. Warto nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, a w razie potrzeby skorzystać z terapii. |
PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ
Niektóre z powyższych sposobów omówimy nieco szerzej.
Łuszczyca – leczenie domowe za pomocą diety
Dlaczego odpowiednia dieta w łuszczycy jest tak ważna? Sposób odżywiania zalicza się do czynników środowiskowych, które mają duży wpływ na przebieg choroby. Gdy dieta jest źle zbilansowana i niezdrowa – oparta na produktach wysokoprzetworzonych – może przyczynić się do wysiewu zmian łuszczycowych. A przyjmowanie nadmiernej ilości kalorii to prosta droga do otyłości i nasilenia stanu zapalnego w organizmie, konsekwencją czego jest pogorszenie objawów łuszczycy.
Co prawda nie ma sformułowanych ścisłych zaleceń dietetycznych, których powinni przestrzegać chorzy na łuszczycę. Na podstawie ogólnych wytycznych odnośnie zdrowego żywienia, a także obserwacji nawyków żywieniowych wielu chorych, można jednak wywnioskować, co dla nich będzie korzystne, a co nie.
Jakie są zatem wskazania żywieniowe dla pacjentów z łuszczycą?
- Osobom z nadwagą lub otyłością zaleca się dietę niskokaloryczną. Spadek masy ciała powoduje zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie i tym samym przyczynia się do złagodzenia przebiegu łuszczycy.
- Należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a ograniczać spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Warzywa i owoce są bogate w antyoksydanty, dzięki czemu zmniejszają stres oksydacyjny. Działają również przeciwzapalnie. Z kolei mięso, zwłaszcza czerwone, obfituje w kwas arachidonowy, który wzmaga stan zapalny, nasilając problemy z łuszczycą.
- W miejsce czerwonego mięsa oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego należy wprowadzić tłuste ryby morskie. Są one źródłem kwasów omega-3, mających dobroczynny wpływ na zmiany skórne.
- Należy skupić się na odpowiedniej podaży witaminy D. Dieta może pokryć zapotrzebowanie na tę witaminę w 20%, a pozostałą część można uzyskać, wystawiając skórę na promieniowanie słoneczne. W przypadku niedoborów potwierdzonych wynikami badań uzasadniona jest suplementacja witaminą D. Należy ją jednak przyjmować w sposób kontrolowany, co pewien czas sprawdzając jej poziom we krwi.
- Warto też uwzględnić w diecie produkty, które są bogate w selen, jak np. owies, pestki dyni, brązowy ryż. Jest to składnik, którego chorym na łuszczycę często brakuje.
- Chorzy z nietolerancją glutenu powinni przejść na dietę bezglutenową.
- Zaleca się wyeliminowanie używek takich, jak alkohol i papierosy.
Łuszczyca – leczenie domowe to również właściwa pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja skóry w łuszczycy to podstawa, zarówno jeśli chodzi o okresy nasilenia choroby, jak i okresy przebiegające bez objawów. Specjaliści zalecają, aby regularnie smarować skórę emolientami, gdyż to pomaga nawilżyć i zmiękczyć skórę, a także ogranicza uczucie swędzenia. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki profesjonalne, dedykowane problemowi łuszczycy.
Co będzie pożądane w składzie dermokosmetyków na łuszczycę? Warto szukać takich składników, jak:
- mocznik – intensywnie nawilża i zmiękcza skórę. Poprawia nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwświądowo,
- olej z czarnuszki – posiada właściwości przeciwzapalne. Przyśpiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia. Nawilża i natłuszcza skórę. Ma pozytywny wpływ na cebulki włosów,
- dziegieć brzozowy – wycisza zmiany zapalne i hamuje rozwój bakterii. Redukuje uczucie świądu. Hamuje nadmierne podziały komórkowe, zmniejszając suchość i łuszczenie skóry,
- ekstrakt z wierzbówki kiprzycy – zawiera związki o działaniu antyproliferacyjnym, które przeciwdziałają przerostowi naskórka. Działa również antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie,
- kwas salicylowy – wspomaga złuszczanie martwego naskórka. Wykazuje właściwości odkażające,
- sól Epsom – zawiera siarkę i magnez, dwa pierwiastki, które korzystnie wpływają na kondycję skóry z łuszczycą. Działa oczyszczająco, przeciwgrzybiczo, zmiękczająco.
Oprócz stosowania dobrych kosmetyków, możemy wykonywać różne domowe zabiegi, na przykład kąpiele na łuszczycę. Możemy przygotować taką kąpiel, dodając do wody napary ziołowe, np. ze słomy owsianej, z korzenia łopianu, kwiatów rumianku, ziela uczepu trójlistkowego, czy liści brzozy. Dobrze działają na skórę również kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego, krochmalu czy płatków owsianych. Kąpiel lecznicza powinna trwać około 20-30 minut. Do wody nie należy dodawać żadnych środków myjących. Po kąpieli należy osuszyć ciało i nasmarować je balsamem nawilżającym.
Łuszczyca głowy – domowe sposoby pielęgnacji, które przyniosą ulgę
W przypadku, gdy problem stanowi łuszczyca głowy, leczenie domowe będzie obejmowało przede wszystkim stosowanie właściwych kosmetyków. Najważniejszym z nich jest szampon, który pozwoli zadbać o odpowiednią higienę skalpu. Powinien być to produkt specjalistyczny i oprócz działania oczyszczającego, powinien pomagać regulować złuszczanie naskórka, niwelować świąd i łagodzić stany zapalne.
Oprócz szamponu dobrze jest też sięgnąć po dodatkowe preparaty, jak płyny, lotiony czy emulsje, które będą nawilżać i zmiękczać skórę, ułatwiając usunięcie łusek. One również przyczynią się do poprawy stanu skóry.
Ciekawą propozycją jest zestaw Psorisel. To dermokosmetyki opracowane specjalnie z myślą o chorych na łuszczycę skóry głowy. Zestaw obejmuje szampon, emulsję i płyn. Produkty te oparte są w dużej mierze na składnikach pochodzenia naturalnego i można w nich znaleźć między innymi takie składniki, jak mocznik, dziegieć brzozowy, sól Epsom, ekstrakt z wierzbówki kiprzycy. Łagodnie pielęgnują skórę głowy, wspierając przy tym walkę z łuszczycą.
Przy zmianach skórnych, których powodem jest łuszczyca skóry głowy, domowe sposoby takie jak płukanki, wcierki i maski również mogą dużo pomóc. Można je przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując różne naturalne produkty, na przykład:
- drożdże – można z nich zrobić maskę, która pomoże usuwać łuskę. Wystarczy zmieszać pół paczki drożdży z sokiem z połowy cytryny i niewielką ilością oliwy z oliwek – tak, by maska miała łatwą do rozprowadzenia konsystencję. Następnie nakładamy maskę na owłosioną skórę głowy, owijamy folią i przykrywamy ręcznikiem. Tę maskę można trzymać nawet 3 godziny,
- ocet jabłkowy – złagodzi uporczywe swędzenie. Przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę głowy należy go rozcieńczyć w wodzie w proporcjach 1:3,
- zioła – możemy wykonać z nich płukankę, którą zastosujemy po umyciu włosów. Przykładowy przepis: dwie łyżki suszonego korzenia łopianu zalewamy 0,5 l wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut. Następnie przecedzamy i odstawiamy na około 15 minut. Gdy płukanka ostygnie, jest gotowa do użycia. Możemy też zdecydować się na picie różnych mieszanek ziołowych, przedtem jednak poradźmy się lekarza, co o tym sądzi.
PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ
Podsumowanie
Jeżeli spotkała nas łuszczyca, leczenie domowe może sprawdzić się naprawdę dobrze. Każdy chory wie, ze obecne metody leczenia są niewystarczające i nie doprowadzają do trwałego wyleczenia łuszczycy. Dlatego tak ważne jest, aby działać także na innych polach i oprócz samego stosowania leków, próbować sobie radzić za pomocą innych dostępnych sposobów. Który z nich okaże się najlepszy – jest to oczywiście kwestia indywidualna, warto więc wypróbować różne możliwości. Jeśli będziemy systematycznie korzystać z domowej terapii i będziemy robić to we właściwy sposób, możemy liczyć na pozytywne efekty.
Bibliografia
1. Herron M.D., Hinckley M., Hoffman M.S., Papenfuss J., Hansen C.B., Callis K.P., Impact of obesity and smoking on psoriasis presentation and management, 2005
2. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
3. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
4. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
5. Cichocka A., Dieta wspomagająca leczenie łuszczycy, 2015
realnie jestem ciekawa czy zareaguje na to łuszczyca. leczenie domowe próbowałam ale jednak nie wszystkie rzeczy testowałam na sobie.
Musze sprawdzic czy te dermokosmetyki na mnie zadzialaja…
Jako dodatek do leczenia moze byc cos ciekawego.
męczy mnie ta łuszczyca. leczenie domowe jakoś pomaga ale bez leków na receptę (chociaż na początku) jest ciężko.. może to też zależy jakie stadium się jej ma.