Rodzaje paznokci – co warto wiedzieć?

Rodzaje paznokci możemy wyróżnić nie tylko z uwagi na ich kształt, ale też ze względu na kondycję. Zdrowe, zadbane paznokcie są gładkie i mają jednolity, bladoróżowy kolor. Są też dość odporne na uszkodzenia. O czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie paznokci i jak sobie z nimi poradzić – dowiesz się z poniższego artykułu.

Rodzaje paznokciRodzaje paznokci naturalnych. Jaki kształt wybrać?

Rodzaje paznokci zwykle wynikają z naturalnego kształtu płytek. Możemy też próbować nadać paznokciom upragniony kształt, piłując je w odpowiedni sposób. Nie zawsze będzie to jednak możliwe, ponieważ wiele zależy od kondycji paznokci.

Najczęściej spotykamy paznokcie:

  • zaokrąglone – kształt ten wygląda dobrze na większości dłoni, szczególnie na dłoniach małych i proporcjonalnych. Jest też praktyczny, bo w porównaniu do innych kształtów płytek, nie naraża tak paznokci na uszkodzenia,
  • owalne – dłuższa wersja paznokci zaokrąglonych również jest bardzo uniwersalna i wygodna. Optycznie wyszczupla dłonie i paznokcie, nadając im elegancki wygląd,
  • migdałki – bardziej spiczaste paznokcie pozwalają wysmuklić krótkie i masywniejsze palce. Kształt ten, chociaż modny i kobiecy nie jest tak praktyczny i wygodny. Z pewnością jego utrzymanie wymaga większej uwagi,
  • kwadratowe – najlepiej prezentują się na smukłych dłoniach o wąskich paznokciach. Aby uzyskać takie paznokcie, wystarczy opiłować płytki na prosto. Niestety, paznokcie o tym kształcie łatwiej się łamią, ponieważ mają ostro zakończone krawędzie.

W kształcie migdała, okrągłe, kwadratowe-niezależnie od tego, jakie rodzaje paznokci królują na naszych dłoniach, to najważniejsze jest to, aby były zdrowe, mocne i odpowiednio wypielęgnowane. Nie zawsze tak jednak jest. Co może kryć się za złym stanem paznokci?

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Pofalowana płytka paznokcia – czym może być spowodowana?

Problemem niektórych osób jest pofalowana płytka paznokcia. Występujące na niej nierówności – wgłębienia i wybrzuszenia – często budzą niepokój. Faktycznie, objaw ten może świadczyć o chorobach i występuje np. w grzybicy, która wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego lub podologicznego.

Bruzdy na paznokciach mogą pojawić się jednak także z innych powodów. Mogą to być inne choroby paznokci, jak np. skrzydlik lub łuszczyca, albo schorzenia ogólnoustrojowe – np. choroby układu krążenia, choroby nerek czy cukrzyca. Również niedobory składników mineralnych, np. wapnia, magnezu i cynku będą objawiały się pofalowaniem płytki paznokci.

Bruzdowanie płytki może mieć też zupełnie prozaiczne przyczyny: być efektem różnych urazów lub niewłaściwie wykonanych zabiegów kosmetycznych. Niemniej warto się upewnić, czy problem nie ma głębszego podłoża, mówiąc o nim lekarzowi.

Słabe paznokcie – kruche, łamliwe i miękkie

Słabe paznokcie to problem, który związany jest najczęściej z nieodpowiednią dietą, jednak może również wynikać z niekorzystnego oddziaływania na paznokcie określonych czynników zewnętrznych. Zwykle można sobie poradzić z nim bez konieczności wizyty u specjalisty, jednak w pierwszej kolejności należałoby poznać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Kruche paznokcie – przyczyny

Miękkie i kruche paznokcie są często skutkiem niedoborów keratyny. To podstawowy budulec paznokci, dzięki któremu prawidłowo rosną i nie są tak bardzo podatne na łamanie i rozdwajanie.

Wśród głównych przyczyn, które doprowadzają do osłabienia paznokci, można wymienić w szczególności:

  • nieodpowiednią dietę, która nie dostarcza w odpowiednich ilościach składników odżywczych, np. żelaza, cynku, krzemu, witamin z grupy B, aminokwasów,
  • nieprawidłową pielęgnację dłoni oraz paznokci,
  • zbyt długie moczenie dłoni w wodzie,
  • nadmierne używanie zmywacza do paznokci z acetonem,
  • częsty kontakt paznokci z detergentami,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne – np. suche paznokcie dosyć szybko zaczynają się łamać, co związane jest właśnie z działaniem na nie zbyt wysokiej temperatury,
  • choroby paznokci lub schorzenia wewnętrzne.

Sposoby na wzmocnienie paznokci

Wzmocnienie paznokci jest możliwe – wystarczy sięgnąć po skuteczne sposoby. Poznaj najlepsze z nich.

Odżywki do paznokci

Osoby, które mają łamliwe i miękkie paznokcie, powinny zaopatrzyć się w dobrą odżywkę, zawierającą np. keratynę, wapń oraz proteiny. Taką odżywkę należy stosować regularnie, zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Pierwszych efektów można spodziewać się już po około dwóch tygodniach.

Świetnym pomysłem na wzmocnienie paznokci może być również zastosowanie specjalnego utwardzacza, który służy nie tylko do wykańczania manicure, ale również do ochrony płytki paznokciowej.

Dieta na kruche paznokcie

Za słabe paznokcie często odpowiada zła dieta, obfitująca w wysokoprzetworzone produkty spożywcze, zwłaszcza słodycze i słone przekąski. Taki sposób odżywiania nie dostarcza niestety naszemu organizmowi żadnych wartości odżywczych, dlatego też z uwagi na niedobór witamin oraz minerałów, nasze paznokcie zaczynają się łamać. Jak sobie z tym poradzić?

W diecie osób, które zmagają się z łamliwymi paznokciami, podstawę powinny stanowić produkty nieprzetworzone, jak warzywa i owoce. Nie powinno zabraknąć również białka, którego dobrymi źródłami są: mięso, jaja, nabiał, warzywa strączkowe i orzechy.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem, który wpływa pozytywnie na nasze paznokcie, jest krzem. Zwiększa elastyczność paznokci i przyśpiesza ich wzrost, dlatego jest wskazany przy problemach z paznokciami. Głównym jego źródłem są produkty pełnoziarniste, np. kasza jaglana i płatki owsiane. Krzem znajduje się też w ziołach takich, jak skrzyp i pokrzywa, które najlepiej przyjmować w formie naparów.

W codziennym menu dla słabych paznokci należy uwzględnić także następujące składniki:

  • witaminy z grupy B – najlepsze źródła to wątróbka, jajka, drożdże, produkty pełnoziarniste,
  • cynk – zawarty jest w nasionach słonecznika i pestkach dyni, mięsie, ostrygach, kaszy gryczanej,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe – występują w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, orzechach włoskich i awokado.

Suplementy na kruche paznokcie

Odpowiednia dieta w przypadku kruchych paznokci jest niezwykle ważna, jednak w sytuacji, gdy dana osoba ma niedobory składników odżywczych lub nie może sięgać po określone produkty spożywcze, to powinna zdecydować się na przyjmowanie suplementów diety w formie tabletek lub ziołowych mieszanek. Przedtem powinna się poradzić lekarza, czy może stosować dany preparat.

Aby zauważyć efekty przyjmowania suplementów, należy uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty można oceniać dopiero po około trzech miesiącach regularnego stosowania.

Zabiegi na wzmocnienie paznokci

Dobrym rozwiązaniem na słabe paznokcie są też zabiegi – zarówno te wykonywane w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.

Do najpopularniejszych i najchętniej wykonywanych zabiegów walczących z łamliwymi paznokciami można zaliczyć przede wszystkim:

  • kąpiel parafinową,
  • manicure japoński,
  • odżywcze maseczki.

Kąpiel parafinowa polega na zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie i pozostawieniu na około 15 minut. Parafina tworzy na skórze warstwę zapobiegającą utracie wilgoci, jak również rozgrzewa, sprawiając, że składniki aktywne dużo szybciej ulegną wchłonięciu. W efekcie poprawia kondycję dłoni i paznokci – natłuszcza je i regeneruje.

Na manicure japoński powinny zdecydować się osoby ze zniszczonymi, łamliwymi i suchymi paznokciami. Istotą zabiegu jest wcieranie w płytkę paznokciową pasty, zawierającej naturalne składniki takie, jak keratyna, witamina A i E, krzemionka z Morza Martwego. Manicure japoński błyskawicznie poprawia stan paznokci, wzmacniając je i nadając im zdrowy wygląd.

Ostatnią skuteczną propozycją są specjalne maski na paznokcie, które oferowane są obecnie w praktycznie każdym gabinecie kosmetycznym. W szybki sposób pomagają one wzmocnić łamliwe i słabe paznokcie. Tych profesjonalnych produktów można też użyć w zabiegach domowych.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Podsumowanie

O czym świadczą różne rodzaje paznokci? Gdy w naszym organizmie zaczyna dziać się coś złego, to problem ten z reguły staje się widoczny również na paznokciach. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód pojawienia się niepokojących zmian na płytkach. Na stan paznokci wpływają także codzienne nawyki oraz sposób odżywiania. Dlatego w wielu przypadkach można poprawić ich kondycję bez konieczności wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności należy oczywiście zmienić swoją dietę na zdrowszą, stawiając na świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty spożywcze, mięso drobiowe, jaja oraz tłuste ryby. Warto również zacząć stosować specjalne odżywki, zabiegi domowe oraz te wykonywane w gabinecie kosmetycznym, a w uzasadnionych przypadkach dostępne bez recepty suplementy.


Bibliografia:

1. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014
2. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017
3. Kunachowicz H., Troszczyńska A., Żywność wzbogacana i suplementy witaminowomineralne a ich rola w prawidłowej diecie człowieka, 2005
4. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
5. Gregoriou S., Argyriou D., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? 2009

Rate this post