Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby. Które z nich najlepiej wspomogą walkę z ŁZS?
Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby mogą okazać się pomocnym uzupełnieniem leczenia tej choroby. Aby lepiej sobie radzić z jej nieprzyjemnymi objawami, warto się zapoznać ze wszelkimi dostępnymi rozwiązaniami. W tym artykule omówimy tylko skuteczne oraz w pełni naturalne i bezpieczne metody, które opłaca się wypróbować w domowym zaciszu.
Jak wygląda ŁZS?
W tabeli zostały wymienione podstawowe objawy tej dolegliwości.
Objawy ŁZS |
|
Miejsca, w których najczęściej pojawiają się zmiany |
|
SEBORH
DOMOWE SPOSÓB NA ŁZS KUP TERAZ
Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby, które warto znać
Zacznijmy od tego, że nie istnieje jedna metoda na łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby to szeroki wachlarz propozycji. Polecane są szczególnie te rozwiązania, które odnoszą się do pielęgnacji skóry. Możemy je ze sobą łączyć, a wtedy ich skuteczność będzie większa.
Jako domowe sposoby na ŁZS warto wypróbować:
- ocet jabłkowy – pomaga skórze w przywracaniu właściwego pH. Ponadto hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz redukuje związany z nimi świąd. Ocet jabłkowy można wcierać w zmienione chorobowo miejsca lub zastosować w formie płukanki – wówczas należy go rozcieńczyć z wodą, w proporcji 2 łyżki octu na litr wody.
- oliwę z oliwek – omawiając domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, trudno nie wspomnieć o właściwościach oliwy z oliwek. Jest ona szczególnie polecana na różne dolegliwości skórne, gdyż ma właściwości przeciwzapalne, regenerujące i kojące. Pomaga zmiękczyć łuski i nawilżyć skórę. To jeden z najlepszych sposobów na łagodzenie objawów ŁZS u niemowląt. Należy ją aplikować na skórę głowy przed każdym myciem i pozostawiać na kilka godzin.
- olejki eteryczne – ich wmasowywanie w skórę głowy może okazać się zbawienne. Szczególnie polecany jest olejek miętowy, rozmarynowy lub z drzewa herbacianego. Są to olejki, który wyróżnia silne działanie przeciwzapalne i odkażające. Zabijają bakterie i grzyby oraz pobudzają regenerację skóry. Olejki eteryczne należy rozcieńczyć przed ich zastosowaniem na skórę, dodając 2-3 krople do ulubionego oleju bazowego (np. oleju ze słodkich migdałów, kokosowego). Zawsze też sprawdzamy przeciwwskazania – niektórych olejków eterycznych nie wolno stosować u dzieci czy kobiet w ciąży!
- miód – aby skorzystać z jego właściwości, trzeba rozcieńczyć miód w proporcji 9 do 1 z ciepłą wodą i wsmarowywać w zmiany skórne przez 3 minuty. Mieszanka powinna pozostać na skórze przez 3 godziny. Po upływie tego czasu należy ją spłukać ciepłą wodą. Wskazane jest stosowanie takiej kuracji co drugi dzień, przez miesiąc, a następnie profilaktycznie raz w tygodniu, przez pół roku.
- płukanki ziołowe – na przykład płukanka z rozmarynu, który posiada silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwłojotokowe, dzięki czemu skutecznie wpływa na minimalizowanie objawów ŁZS. Płukankę przygotowujemy poprzez sporządzenie naparu z suszonego rozmarynu – na szklankę wody należy wziąć łyżkę suszu. Następnie ostudzonym naparem spłukujemy skórę głowy po umyciu włosów. Płukanki nie zmywamy wodą.
- specjalne dermokosmetyki – jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, domowe leczenie nie obędzie się bez odpowiednio dobranych kosmetyków. Powinny być dedykowane problemowi i zawierać skuteczne składniki aktywne, które będą utrzymywać skórę głowy w dobrej kondycji. W szczególności rekomendowane są dermokosmetyki oparte na składnikach naturalnego pochodzenia.
Sprawdź: Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Przy łojotokowym zapalaniu skóry głowy wskazany jest odpowiedni dobór szamponów i płynów łagodzących. Używane przez nas preparaty powinny przede wszystkim dobrze oczyszczać i wspierać usuwanie martwego naskórka, jak również dbać o równowagę hydrolipidową skóry głowy – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
ŁZS – domowe sposoby: dermokosmetyki Seborh
Dermokosmetyki Seborh z pewnością przypadną do gustu osobom wierzącym, że naturalne sposoby są najlepsze. To trzy preparaty, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych: szampon, emulsja i płyn, które uwzględniają specjalne potrzeby skóry głowy z ŁZS.
Szampon dokładnie ją oczyszcza, skutecznie ograniczając rozwój wywołującej problemy, patologicznej mikroflory. Zmniejsza też świąd i przywraca równowagę hydrolipidową. Emulsja dba o intensywne nawilżenie skóry głowy i wspomaga złuszczanie naskórka, zapobiegając tworzeniu się strupów. Eliminuje dyskomfort związany ze swędzeniem. Płyn pomaga utrzymać proces złuszczania naskórka pod kontrolą, jak również świetnie nawilża.
Do przykładowych składników aktywnych, jakie można znaleźć w tych preparatach, należą:
- ekstrakt z rozmarynu – działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i poprawiające mikrokrążenie. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
- kwas jabłkowy – normalizuje proces odnowy naskórka, zmniejszając jego łuszczenie. Przywraca równowagę pH skórze głowy. Hamuje rozwój bakterii i grzybów,
- olej z czarnuszki – zmiękcza łuskę i nawilża skórę głowy. Łagodzi stany zapalne. Przyśpiesza gojenie. Stymuluje porost włosów,
- pirokton olaminy – zwalcza łupież, dzięki działaniu hamującemu rozwój grzyba Pityrosporum ovale,
- siarka – ma właściwości przeciwgrzybicze i złuszczające.
Preparaty Seborh są przyjazne dla skóry głowy z ŁZS i nie nasilają jej problemów.
Odkąd mam zestaw Seborh, odczuwam dużą ulgę. Wcześniej, gdy używałem zwykłych szamponów po każdym myciu głowy wypadało mi mnóstwo włosów i skóra strasznie swędziała. Dzięki zastąpieniu ich dermokosmetykami Seborh wreszcie udało mi się doprowadzić moją skórę głowy do porządku – pisze pan Jan z Wrocławia.
Ciągle szukałam nowych rozwiązań, bo leki pomagały mi tylko na krótko i problem nieustannie nawracał. Dopiero po kosmetykach Seborh od dłuższego czasu mam spokój – pisze pani Agata z Poznania
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe wsparciem kuracji u specjalisty
Walcząc z chorobą, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby należy traktować jako uzupełnienie leczenia. Nie mogą one zastępować specjalistycznej kuracji. To leczenie u specjalisty odgrywa najważniejszą rolę, dlatego przy objawach wskazujących na ŁZS należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby dobrał odpowiednią terapię. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, które zostały opisane wcześniej, powinny być tylko dodatkiem do całego leczenia.
Podsumowanie
Przy chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby mogą stanowić skuteczne uzupełnienie leczenia u dermatologa. Zaproponowane w artykule sposoby są w pełni bezpieczne i oparte na naturze. Warto stosować je regularnie, co pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów. Sposoby te mogą nawet zwiększyć efektywność terapii zaproponowanej przez lekarza. Opierając pielęgnację skóry głowy z ŁZS na sprawdzonych dermokosmetykach, które pomogą usuwać łuskę i zapobiegać jej narastaniu, z pewnością polepszymy wchłanianie substancji czynnych z leków – dzięki temu będziemy skuteczniej walczyć z uporczywymi objawami.
SEBORH
SZAMPON, EMULSJA ORAZ PŁYN NA ŁZS KUP TERAZ
FAQ
1. Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby. Które z nich są najlepsze?
Za najlepszy sposób na ŁZS można uznać stosowanie dermokosmetyków przeznaczonych na ten problem. W przeciwieństwie do innych domowych sposobów, kosmetyki łatwo jest wprowadzić do codziennej rutyny, a to od regularności w dużej mierze zależy, czy odniesiemy sukces. Kosmetyki są też od razu gotowe do użycia, nie musimy poświęcać czasu na ich przygotowanie. Jeśli zaś interesują nas naturalne rozwiązania na ŁZS, możemy wybrać preparaty, w których wykorzystano moc naturalnych składników aktywnych – tak jak na przykład dermokosmetyki Seborh.
2. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak powinna wyglądać kompletna pielęgnacja?
Pielęgnacja skóry głowy z ŁZS nie musi być skomplikowana i czasochłonna. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie skóry głowy dobrym szamponem – warto, by zawierał pirokton olaminy, składnik działający już u źródła problemu. Następnie, najlepiej na noc, należy użyć intensywnie nawilżającego i złuszczającego płynu lub emulsji. Taka podstawowa pielęgnacja w zupełności wystarczy. Jeśli zaś mamy więcej czasu, możemy również dołączyć do niej regularne olejowanie skóry głowy oraz stosowanie płukanek z octu jabłkowego czy z naparów ziołowych.
3. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry?
Bardzo istotne jest stosowanie właściwej diety. Odpowiednia ilość produktów bogatych w selen i cynk (np. orzechy, pestki, nasiona, kakao, kasza gryczana) może złagodzić niektóre dolegliwości. Jednocześnie zaleca się wyeliminowanie z diety produktów, które mogą nasilać objawy ŁZS: są to słodycze, mocna kawa i herbata, pikantne i tłuste potrawy. Dieta, podobnie jak pielęgnacja, powinna być dostosowana do problemu, jakim jest łojotokowe zapalenie skóry.
Bibliografia
1. Buczek A, Wcisło Dziadecka D i in.: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med, 49-54, 2018
2. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
3. Bukvic Mokos Z, Kralj M, Basta-Juzbasic A, Lakos Jukic I: Seborrheic dermatitis: an update. Acta Dermatovenerol Croat, 20: 98-104, 2012
4. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007
5. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
próbowałam robić na łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby jakieś robić ale nic nie dawało większych efektów.
U mnie one coś nawet robiły, ale to powinno traktować się jako dodatek, a nie jako sposób leczenia. Jednak nic nie zastąpi przykładowo leków czy dermokosmetyków stricte na dany problem. Wiem co mówię bo przechodzę przez to samo 🙂
Wyprubuje to moze cos zadziala na moje LZS