Kurze łapki a pielęgnacja skóry
Kurze łapki to charakterystyczne zmarszczki mimiczne występujące niemal u każdego. Cechują się promienistym rozkładem wokół oczu, co może przypominać kurze ślady – stąd ich nazwa. W dużym stopniu można im zapobiegać, a jeśli już wystąpią, mamy dostęp do wielu profesjonalnych i domowych zabiegów zmniejszających ich widoczność. Przede wszystkim należy dbać o swoją skórę, gdyż procesów starzenia się organizmu nie jesteśmy w stanie zahamować.
Kurze łapki – jak i dlaczego powstają?
Kurze łapki to zmiana skórna związana nie tylko z wiekiem, ale i wieloma czynnikami zewnętrznymi. Zmarszczki powstają na ogół wskutek starzenia się organizmu, jednak w przypadku kurzych łapek, przyczyn może być znacznie więcej. Oczywiście, naturalne procesy starzenia się skóry zwiększają widoczność tych zmian, co wiąże się z utratą elastyczności i jędrności skóry wokół oczu.
Kurze łapki pod oczami mogą z czasem pojawić się wskutek następujących czynników:
- częste mruganie powiekami (co jest nieuniknione),
- mrużenie oczu podczas słonecznych dni,
- częste radosne śmianie się,
- palenie papierosów,
- ekspozycja na słońce,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu.
Przykładowo, podczas częstego mrużenia powiek i śmiania się, w kącikach oczu powstają widoczne zagłębienia skórne. Nie są to jeszcze zmarszczki, lecz jedynie odkształcenia skóry związane z mimiką twarzy.
Zobacz jak rozpoznać lwią zmarszczkę
Wraz z wiekiem, gdy skóra traci elastyczność, zagłębienia te po zakończeniu śmiania się nie wygładzają się w pełni. Prowadzi to do stopniowego powstawania kurzych łapek
Kurze łapki – można im zapobiegać
Kurze łapki są rodzajem zmarszczek mimicznych, którym można w pewnym stopniu zapobiegać. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto zacząć od stosowania kosmetyków ochronnych, jakimi są np. krem na kurze łapki, okłady na oczy czy delikatne peelingi. Zarówno w celach prewencyjnych, jak i przy pierwszych oznakach zmarszczek, dobrze sprawdzą się kremy z wysoką koncentracją składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Warto regularnie masować okolicę oczu oraz co jakiś czas okładać je plasterkami ogórka, aloesem czy wacikami nasączonymi naparem ziołowym. Wychodząc na duże słońce pamiętajmy o kremach z filtrami ochronnymi oraz okularach przeciwsłonecznych. Kurze zmarszczki wystąpią w pewnym momencie u każdego z nas, jednak przestrzeganie tych zasad opóźni tej moment.
Kurze łapki – jak zmniejszyć ich widoczność?
Kurze łapki są podatne na działanie zabiegów kosmetycznych oraz domowej pielęgnacji. W warunkach domowych warto sięgać po naturalne kosmetyki z dużą zawartością skoncentrowanych składników aktywnych. Kremy do twarzy powinny mieć działanie ujędrniające i wysoce odżywcze. Dużą popularnością cieszą się zabiegi na kurze łapki, np. kinesiotaping twarzy czy różnego rodzaju masaże ujędrniające skórę twarzy. Z bardziej inwazyjnych korzystne efekty szybko zauważa się stosując botoks na kurze łapki. Zabieg nie jest bolesny, ale może powodować dyskomfort. Pierwsze efekty wygładzenia skóry widać już po kilku dniach.
Kurze łapki – podsumowanie
Kurze łapki wokół oczu są problemem wielu osób. Nie sposób im zaradzić, ponieważ zmarszczki mimiczne tylko w pewnym stopniu wiążą się z procesami starzenia się organizmu. Pozostałymi czynnikami predysponującymi są styl życia, sposób pielęgnacji skóry i narażenie na czynniki zewnętrzne. Decydując się na profesjonalne zabiegi zmniejszające kurze łapki na twarzy jednocześnie należy dbać o skórę w domu. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości, naturalne kosmetyki dobrane indywidualnie do rodzaju skóry.
Bibliografia
1. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995
2. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011
mam kurze łapki i to jest normalne że one się pojawiają. najważniejsze to zadbać o masaże i pielęgnację. ale taką odpowiednią bo dużo jest kremów pod oczy więc warto znaleźć taki co ma dobry skład.