Łysienie – co to jest? Jak z nim walczyć?

Łysienie – co to jest, z pozoru nie trudno stwierdzić. Okazuje się jednak, że istnieje kilka różnych odmian łysienia, które mają zupełnie inne przyczyny i objawy. To z kolei wpływa na rodzaj leczenia, które powinno zostać podjęte. W tym artykule poznasz najważniejsze typy łysienia oraz dowiesz się, co można zrobić, by się z nim uporać.

Łysienie – ogólna charakterystyka problemu
Kiedy można podejrzewać? Gdy wypada więcej niż 100-150 włosów na dobę,
Kogo dotyczy? W zależności od rodzaju dotyczy zarówno kobiet lub/i mężczyzn,
Diagnoza. Badania trychologiczne,
Leczenie. Zewnętrzne i/lub wewnętrzne.
Delpos na wypadanie włosów

WYBIERZ DELPOS
I POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ

Łysienie – co to jest i jakie istnieją rodzaje łysienia?

Jeśli chodzi o łysienie, co to jest i jakie ma objawy, bardzo łatwo można zauważyć.

natalia cholak kosmetologPierwsze, co rzuca się w oczy, to nagła lub systematyczna utrata włosów. Czasami wystarczy odpowiednia pielęgnacja dermokosmetykami, by powstrzymać skutki łysienia, a czasem konieczne są bardziej radykalne metodymówi Natalia Cholak, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łysienie - jak z nim walczyćTrycholodzy przygotowali klasyfikację rodzajów łysienia – co to jest i czym charakteryzuje się każdy z typów, możesz sprawdzić poniżej:

  • Łysienie androgenowe – to najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Za główny jego powód uznaje się oddziaływanie dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe, prowadzące do nadmiernej utraty włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kolejną grupę czynników odpowiadających za chorobę stanowią geny, a u kobiet także zaburzenia hormonalne.
  • Łysienie całkowite objawia się znacznym przerzedzeniem lub całkowitym brakiem włosów (nabytym lub wrodzonym) na owłosionej skórze głowy lub nawet całym ciele. Nie do końca poznano przyczyny tego rodzaju łysienia, ale wiadomo, że występuje ono niezależnie od płci.
  • Łysienie męskie występuje zazwyczaj z powodu nieprawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zaburzony między innymi przez: zażywanie niektórych leków, choroby przewlekłe, źle zbilansowaną dietę, czynniki genetyczne albo nadmiar androgenów.
  • Łysienie plackowate ma podłoże autoimmunologiczne, ale może być wywołane również silnym stresem psychicznyn. Objawia się tym, że włosy wypadają w charakterystyczny sposób, tworząc wyłysiałe ogniska (placki). Choroba ma przewlekły przebieg.
  • Łysienie bliznowaciejące to rzadka choroba, która wiąże się z trwałym uszkodzeniem mieszków włosowych. Do ich zniszczenia dochodzi na skutek infekcji, uszkodzeń mechanicznych, chorób genetycznych lub autoimmunologicznych. Zdrowa tkanka skóry głowy zostaje zastąpiona blizną. Skutkiem jest trwała utrata włosów.
  • Łysienie okresowe polega na sezonowej utracie włosów. Może być spowodowane dietą odchudzającą, ciążą, czy też zmianą pory roku i związanym z tym pogorszeniem warunków pogodowych i nawyków żywieniowych. Po ustąpieniu czynników odpowiedzialnych za tę przypadłość łysienie mija, a włosy odrastają.
  • Łysienie neurotyczne, stresogenne – spowodowane jest przez przewlekły lub bardzo intensywny stres. Po kilku miesiącach od pojawienia się stresogennego czynnika (np. śmierć bliskiej osoby, nagła utrata pracy), widoczna jest utrata włosów. Przypadłość nie jest zależna ani od wieku, ani od płci, lecz wynika z predyspozycji psychicznych.
  • Łysienie polekowe wynika z toksycznego działania niektórych substancji znajdujących się w lekach. Intensywność łysienia wynika ze stopnia toksyczności tych substancji oraz indywidualnych czynników.
  • Łysienie telogenowe następuje, gdy większy niż normalnie odsetek włosów znajduje się w fazie telogenowej – fazie spoczynku. Przyczyn szybszego przechodzenia włosów w tę fazę może być wiele, np. stres, zażywanie niektórych leków, choroby przewlekłe. Łysienie telogenowe diagnozowane jest u obu płci i u osób w każdym wieku (najrzadziej jednak u dzieci). Ma charakter niebliznowaciejący – nie wiąże się z uszkodzeniem mieszków włosowych.

Zobacz jak znaleźć idealny preparat na porost włosów!

Czy przy łysieniu warto używać specjalnych kosmetyków?

Łysienie może oznaczać poważny problem, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, jakim jest trycholog. Równocześnie można podjąć się domowego leczenia, polegającego na stosowaniu specjalistycznych kosmetyków na wypadanie włosów. Dobre preparaty z pewnością nie zaszkodzą, a mogą nawet pomóc ograniczyć utratę włosów.

verdelab logoNiektóre typy łysienia, jak np. łysienie okresowe, można zmniejszyć dzięki pielęgnacji dermokosmetykami. Warto wybierać produkty zawierające jak najwięcej cennych składników pochodzenia naturalnego, które wzmocnią cebulki i pobudzą porost włosówmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Delpos – dermokosmetyki hamujące nadmierne wypadanie włosów

opinia-ikonkaZanim udałam się na wizytę do trychologa, zaczęłam stosować w domu kosmetyki Delpos. Już po pierwszym miesiącu zauważyłam, że wypadanie włosów się zmniejszyło. Mój problem okazał się na szczęście mniej poważny, niż myślałam i udało mi się go zażegnać za pomocą tych kosmetyków. Dla spokoju poszłam jednak na wizytę. Trycholog bardzo pozytywnie wypowiedział się o składach kosmetyków Delpos i zalecił, bym stosowała je dalejpisze pani Lucyna z Darłowa

Delpos to zestaw złożony z trzech dermokosmetyków – szamponu, odżywki i wcierki na wypadanie włosów. Stanowią one kompleksową odpowiedź na problem z wypadaniem włosów o różnym podłożu.Łysienie - co to jest

Można znaleźć w nich liczne naturalne składniki, które:

  • poprawiają mikrocyrkulację w skórze głowy (ekstrakt z żeń-szenia),
  • hamują negatywne działanie DHT na włosy (olejek z mięty pieprzowej),
  • redukują nadmierne wydzielanie łoju (mleczko pszczele),
  • wzmacniają łodygi włosów na całej długości (keratyna roślinna),
  • odżywiają cebulki (ekstrakt z wąkroty azjatyckiej),
  • dostarczają włosom energii potrzebnej do wzrostu (kofeina).

opinia-ikonkaNa skutek zimy, czyli ogrzewania mieszkania, zakładania czapek i częstszego jedzenia słodyczy zamiast warzyw i owoców, moje włosy szybciej się przetłuszczały, stały słabsze i zaczęły wypadać. Postanowiłam odżywiać się zdrowiej i suplementować witaminę D. Sięgnęłam też po specjalne kosmetyki wzmacniające Delpos. Po nich wypadanie włosów ustąpiło, a moja skóra głowy na dłużej zachowuje świeżośćpisze pani Urszula z Białegostoku

Łysienie – co to jest, najlepiej wie trycholog

Mimo że wiemy już więcej o problemie, jakim jest łysienie – co to jest i czym się objawia, nie obędziemy się bez fachowej pomocy, jeśli ten problem wystąpi. Objawy wskazujące na którykolwiek z typów łysienia powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u trychologa. Jest to specjalista, który przeprowadzi nas przez cały proces diagnozowania przyczyn wypadania włosów, a jeśli okaże się to konieczne, zastosuje indywidualnie dopasowane leczenie specjalistyczne. Równolegle warto stosować dobre dermokosmetyki na wypadanie włosów. Może to przynieść widoczną poprawę kondycji włosów i sprawdzić się w łagodniejszych przypadkach łysienia.

Delpos na wypadanie włosów

WYBIERZ DELPOS
I POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ

FAQ

1. Łysienie – co to jest i jak należy z nim walczyć?

Łysieniem nazywamy nadmierną lub całkowitą utratę włosów, do której dochodzi nagle lub stopniowo. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, w pierwszej kolejności należy wybrać się do trychologa, który postawi odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby dobierze leczenie. Można też wspomagać się dermokosmetykami hamującymi wypadanie włosów, np. zestawem Delpos.

2. Zauważyłam u siebie objawy łysienia, co to jest sprawdziłam na portalu medycznym. Przed wizytą u trychologa chcę zacząć działać samodzielnie. Co mogę zrobić?

Możesz wypróbować kosmetyki na wypadanie włosów, które odżywią i wzmocnią cebulki. Dobrze dobrane preparaty mogą zmniejszyć, a nawet powstrzymać objawy – oczywiście w zależności od przyczyny i rodzaju łysienia.

3. Normalne zjawisko czy niepokojące łysienie – co to jest, gdy włosy wypadają po ciąży?

Łysienie poporodowe, do którego dochodzi mniej więcej 3 miesiące po porodzie, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i przykładem łysienia telogenowego. Wynika z wahania poziomów hormonów, czyli spadku poziomu estrogenów i zwiększenia poziomu prolaktyny. Problem ten zazwyczaj znika samoistnie i nie wymaga leczenia. Aby przyśpieszyć odrastanie włosów, warto stosować kosmetyki przeciwko ich wypadaniu oraz zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze.

4. Czy łysienie może być związane ze zmianami pór roku?

Pora roku może wpływać na zwiększone wypadanie włosów. Aby wzmocnić włosy, najlepiej będzie odpowiednio zadbać o ich pielęgnację, stosując skuteczne kosmetyki na wypadanie włosów.

5. Czy na łysienie wpływają również niedobory składników odżywczych?

Tak, niektóre rodzaje łysienia mogą wynikać z niedoboru witamin i minerałów. Aby temu zapobiec, warto przyjrzeć się swojej diecie i poprawić nawyki żywieniowe oraz wdrożyć suplementację. Jednocześnie wskazane jest stosowanie dobrej jakości kosmetyków na wypadanie włosów.


Bibliografia

1. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., & Jakiel G: Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. Przegląd Menopauzalny, 14(1), 52, 2010
2. Szklarczyk M., Goździalska A. Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów [w:] Goździalska A., Jaśkiewicz J.(red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012
3. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i 2. Alergologii XX”, nr 5/2003
4. M. Komasińska: Wypadanie włosów i łysienie u kobiet, Kosmetologia Estetyczna, 2016
5. Price V. H.: Treatment of hair loss. The New England Journal of Medicine, 341, 964–973, 1999

5/5 - (5 votes)