Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Atopowe zapalenie skóry u dzieci to dolegliwość, na którą może cierpieć nawet co piąte dziecko. Chociaż AZS pojawia się w każdej grupie wiekowej, choroba ta najczęściej dotyczy właśnie najmłodszych. Statystyki pokazują, że występuje u około 20% dzieci na całym świecie, natomiast u dorosłych odsetek ten sięga zaledwie 1-3%. Jakie są przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz jak wyleczyć tę dolegliwość – odpowiedzi na te pytania znajdziesz, czytając poniższy artykuł.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny choroby
Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma głównie podłoże genetyczne. Ryzyko, że atopowe zapalenie skóry u dzieci wystąpi, wzrasta do 70%, gdy zarówno matka, jak i ojciec chorują. Rolę w rozwoju AZS odgrywają również zaburzenia immunologiczne, uszkodzenie bariery naskórkowej i czynniki środowiskowe.
Do nasilania się objawów chorobowych może dochodzić pod wpływem:
- niskiej lub wysokiej temperatury otoczenia i dużej wilgotności powietrza,
- alergenów pokarmowych lub powietrzopochodnych,
- stresu,
- infekcji bakteryjnych,
- ekspozycji na czynniki drażniące, np. noszenie wełnianych ubrań.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy kliniczne
Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma charakterystyczne objawy, które pojawiają się już przed ukończeniem szóstego miesiąca życia albo później, przed piątym rokiem życia.
W AZS typowe jest umiejscowienie zmian i ich zależność od wieku chorego, dlatego umownie wyróżnia się trzy fazy choroby. Faza niemowlęca trwa od urodzenia do około drugiego roku życia. Późno-dziecięca – od 3 do 11 roku życia. U starszych dzieci, powyżej 12 roku życia, objawy manifestują się tak samo jak u osób dorosłych. Wszystko zależy również od przebiegu choroby, bo w AZS mamy do czynienia z okresami zaostrzeń i remisji – mówi Amanda Zielińska, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Faza | Objawy kliniczne |
Niemowlęca, | Zmiany lokalizują się na twarzy (głównie na policzkach), szyi, owłosionej skórze głowy. Mają charakter rumieniowo-wysiękowy. Skóra jest zaczerwieniona, pokryta drobnymi pęcherzykami. Ich pęknięcie powoduje uwolnienie sączącej się wydzieliny, zasychającej w żółtawe strupy, |
Późno-dziecięca, | Zmiany skórne występują symetrycznie w zgięciach łokci i kolan, a także na dłoniach i stopach. Mogą pojawiać się na twarzy, przede wszystkim wokół oczu i ust i na powiekach. Obejmują grudki, zgrubienia naskórka i blaszki, którym bardzo rzadko towarzyszy wysięk, |
Młodzieżowa. | Zmiany mogą pojawiać się w tych samych miejscach, co u dzieci, ale też w każdej okolicy ciała. Zajmują powierzchnie grzbietowe rąk, klatkę piersiową, twarz i szyję. Mają postać krwistych strupów, przeczosów, nadżerek. |
Dużym problemem jest silny świąd skóry, obniżający jakość życia chorego. Skóra jest sucha, zaczerwieniona i narażona na rozwój infekcji bakteryjnych.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci częściej dotyczy dziewczynek, ale u chłopców objawy są bardziej nasilone.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga specjalistycznego leczenia. Podstawą jest stosowanie maści zapisanych przez lekarza, jak i preparatów emolientowych. Zwykle przeprowadza się również testy wykrywające czynnik uczulający (np. proszek do płukania, syntetyczne ubranka, pożywienie). Wyeliminowanie takiego czynnika często powoduje zmniejszenie lub nawet całkowite ustąpienie objawów. Jeśli podejmowane próby nie przynoszą efektów, stosowane są kolejne leki (np. steroidowe, antyhistaminowe czy inhibitory kalcyneuryny). W ciężkich postaciach AZS może zostać wdrożone leczenie dożylne. U pacjentów powyżej 12 roku życia pomocna jest fototerapia, która ma na celu pobudzić skórę do samoregeneracji. Znaną od dawna metodą jest również immunoterapia swoista, czyli odczulanie.
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować zmiany skórne?
Niezbędnym elementem walki z atopowym zapaleniem skóry u dzieci jest właściwie dobrana pielęgnacja. Powinna się opierać na emolientach, które mają działanie nawilżające i natłuszczające. Ich działanie polega na odbudowywaniu warstwy hydrolipidowej naskórka, dzięki czemu skóra przestaje być tak narażona na podrażnienia i przesuszenie.
Warto wybierać kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach, np. olejach i ekstraktach roślinnych. Wykazują szereg cennych właściwości, między innymi uzupełniają składniki lipidowe i białkowe, których brakuje w uszkodzonym naskórku
Tym samym redukują świąd i zaczerwienienie skóry oraz przywracają jej prawidłowe nawilżenie. Są też najlepiej tolerowane przez skórę atopową – naturalne dermokosmetyki nie zawierają parabenów, SLS-ów, barwników ani substancji zapachowych, które często są przyczyną podrażnień i reakcji alergicznych. Krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci musi być aplikowany na skórę regularnie. Nawet kilka razy dziennie, jeśli jest taka potrzeba, w tym zawsze po kąpieli. O skórę dziecka należy się troszczyć również za pomocą innych specjalistycznych preparatów, na przykład szamponów i balsamów do mycia ciała przeznaczonych dla skóry atopowej.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – poznaj dermokosmetyki Atopicin!
Od kiedy stosuję dermokosmetyki Atopicin do pielęgnacji skóry mojego dziecka, zauważyłam, że synek mniej się drapie, a jego skóra wróciła do normalnego kolorytu. Niestety nie znaleźliśmy przyczyny AZS, ale regularnie stosowane kosmetyki dają radę – pisze pani Halina z Jeleniej Góry.
Dermokosmetyki Atopicin wszechstronnie podchodzą do problemu atopowego zapalenia skóry. Doskonale nawilżają i odżywiają skórę. Redukują problem ze swędzeniem, podrażnieniem i zaczerwienieniem. Mogą być używane niezależnie od wieku – ich składy są delikatne, pozbawione szkodliwej chemii i bogate w składniki pochodzenia naturalnego (np. mocznik, witaminę E, olej ze słodkich migdałów). W zestawie można znaleźć: szampon emoliencyjny, trzy kremy do twarzy (na dzień, na noc i pod oczy), balsam natłuszczający do ciała, balsam myjący do ciała, olejek do mycia twarzy i mazidło do bardzo suchej skóry.
Dermokosmetyki na AZS okazały się idealnym wyborem. Mimo stosowania drogich proszków do prania i próbowania wielu diet, moje dziecko wciąż cierpiało z powodu podrażnień. Dopiero kosmetyki Atopicin przyniosły prawdziwą ulgę – pisze pani Katarzyna z Ciechanowa.
FAQ
1. Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci jest dziedziczne?
Geny mają największy wpływ na występowanie atopowego zapalenia skóry u dzieci. Jeśli oboje rodzice chorują, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi nawet 70%. Konieczne jest wtedy leczenie, które należy uzupełnić pielęgnacją skóry specjalnymi dermokosmetykami, przeznaczonymi dla skóry z problemem AZS. Najlepiej z naturalnymi składnikami aktywnymi, jak te z serii Atopicin.
2. Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować skórę, żeby nie swędziała?
Skórę dziecka należy regularnie smarować intensywnie nawilżającymi i natłuszczającymi dermokosmetykami. Ważne, aby kremy i balsamy nie zawierały chemicznych składników typu parabeny, barwniki, substancje zapachowe. Należy również stosować maści zapisane przez lekarza.
3. Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci może być spowodowane proszkiem do prania?
Agresywny środek piorący może podrażnić skórę i nasilić AZS. W takiej sytuacji trzeba zamienić go na hipoalergiczny płyn lub proszek do prania. Oprócz tego należy regularnie stosować dermokosmetyki z naturalnym składem, które odbudują barierę naskórka i zapewnią skórze większą odporność na czynniki zewnętrzne.
4. Czy nowy pokarm może spowodować atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Wprowadzenie silnie alergizujących składników pokarmowych może nasilać lub zainicjować wystąpienie objawów AZS. W związku z tym warto poszukać przyczyny problemu. Jednocześnie należy stosować naturalne kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, tak aby złagodzić dokuczliwe objawy.
5. Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci powodują zanieczyszczenia w powietrzu?
Zanieczyszczenia, jako czynniki środowiskowe, są jedną z przyczyn występowania atopowego zapalenia skóry u dzieci. Trudno ograniczyć ich wpływ, ale można skutecznie radzić sobie z pojawiającymi się objawami. Jedną z takich metod jest stosowanie specjalnie opracowanych kosmetyków na AZS, składających się z naturalnych substancji aktywnych.
Bibliografia
1. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
2. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
3. Fluhr JW, Pfisterer S, Gloor M: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr. Dermatol. 2000; 17: 436–439
4. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
5. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
duzo sie slyszy ze atopowe zapalenie skory u dzieci sie pojawia i jest mi tak szkoda tych maluszkow by od dziecka sie z tym meczyc
Moja córka choruje na AZS.
My jestesmy w czasie leczenia. Ograniczone sa mozliwosci kuracji na atopowe zapalenie skory u dzieci. Niektore skladniki odpadaja bo dopiero mozna uzyc je na osobie doroslej.